Протягом тижняСкачати 478.5 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації27.02.2019
Розмір478.5 Kb.
ТипКонкурс
  1   2   3   4   5
ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ
Пошукова група

Головна ідея тижня «Веселкова математика» є те, що кожен день має свій колір: понеділок – червоний, вівторок – жовтий, середа – блакитний, четвер – зелений, п’ятниця – фіолетовий.

Відповідно до цього дня учні повинні мати при собі будь-який атрибут такого кольору. Серед учнів 9-того класу створюється пошукова група, завдання якої полягає в пошуку учнів в яких відсутній колір дня. Такі учні розв’язують цікаві задачі від пошукової групи.
Конкурс «Цікавий факт»

У скриньку з такою назвою протягом тижня учні опускають записані на аркушах цікаві факти з історії математики, власні задачі, анекдоти, кросворди тощо. Кращі учні отримують винагороду.


Гра «Цифрова лихоманка»

Усім бажаючим пропонується знайти число — цифри якого заховані на території школи. Щоб їх знайти, потрібно розгадати підказки. Кожна підказка вказує шлях до відповідної цифри. Підказки записано в алегоричній формі і пристосовано до умов школи. Наприклад, «Серед не опалого листя, під третім сонцем від старших дверей» для нашої школи означає: підказка серед вазонів , що знаходяться під третьою лампою, якщо лічити від кабінету директора. Учні, які перші складуть правильне число отримають винагороду.ПОНЕДІЛОК

«ЛЮБОВ ДО НАУКИ»

Святкова лінійка

Ведучий. Сьогодні будем друзі з вами

Царицю всіх наук вітать…

Так можем гордо і по праву

Ми математику назвать.Ведуча. До різних ми наук охочі,

Нехай ведуть нас до вершин.

Та зараз ми сказати хочем:

Наш математиці - уклін.Ведучий. В день вересневий ясний

Мандрівка нас кличе,

Веселка барвами манить

Світ математики, щоб пізнавать.Ведуча. Приходьте, участь всі прийміте

У конкурсах і КВКа.

Вікторини, фокуси та ігри

Тут кожен день вам пропонує.Ведучий. Ми будемо фантазувати,

Задачі різні будемо рішати.

Кмітливість будемо ми виявляти,

А також не забудемо ми жартувати.Ведуча. Слухай наказ по загальноосвітній школі: «Провести математичний тиждень «Веселкова математика» з _________________ по ________________.

Ведуча. Слово має вчитель математики ...

Вчитель. Дорогі друзі! З дитинства кожний з вас вивчає математику. Хто - з інтересом, хто - з байдужістю. Чи завжди ви запитуєте себе про те, чим саме приваблюєте математика або, навпаки чим вона відвертає вас від себе? Можна любити науку за строгу узгодженість її істин, за її силу і багато­гранність, можна, навпаки, відчувати нелюбов до неї за її сухість і за її складність, за невмотивовану штучність її побудов тощо. Але ця любов і ця не­любов являтимуть собою щось поверхове і неміцне, щось випадкове і нео­бов'язкове, якщо від вас вислизне те, що можна назвати душею науки, її ро­зумом і інтелектом, її духовною красою і гармонічною точністю.

Протягом тижня математики вас чекає весела і захоплива мандрівка, в яку вас запрошують вчителі математики та рада кабінету математики. Під час вересневого тижня математики ви переконаєтеся, що її Величність МАТЕМАТИКА буває різною — веселою і мудрою, таємничою і чарівною, пристрасною і поміркованою, її символ — веселка, адже це — світло, радість, краса і надія. Кожен колір веселки несе свій настрій:

  • Червоний - пристрасть, сподівання й любов.

  • Жовтий — веселощі, радість і гумор.

  • Зелений — колір успіху, удачі і азарту.

  • Блакитний — колір фантазії та мрій.

  • Фіолетовий — колір місти­ки, таємниць і загадок.


Усний журнал

«Чи знаєте ви, що…»

Ведучий. Ми раді вас вітати на усному журналі «Чи знаєте ви, що ...»

Ведуча. Любі друзі! Усі ви знаєте про найцікавішу з наук - математику. Це - цариця наук. На уроках математики ви не тільки вивчаєте формули, теореми, не тільки вчитеся розв'язувати вправи та задачі, а й ознайомлюєтеся з історією розвитку математики, біографіями людей, які своє життя присвятили цій чудовій науці. Ми розповімо вам про деякі цікаві моменти з життя великих математиків.

Ведучий. Микола Іванович Лобачевський мріяв про професію лікаря і, будучи студентом першого курсу Казанського університету, вивчав медицину. Але перша лекція з історії математики, прочитана професором Бартельсом, так полонила юнака, що він сказав: «Так ось яка вона, математика!» З того часу М.І. Лобачевський почав вивчати цю науку.

Ведуча. Давньогрецький математик Піфагор брав участь у кулачному бою на 58 Олімпіаді, яка просолила в 548 р. до н. є. Він був чемпіоном з цього виду спорту і утримував цей титул ще на кількох олімпіадах.

Ведучий. А чи знаєте ви, що знаменитий Фалес був уболівальником і помер на трибуні Олімпійського стадіону, спостерігаючи за кулачним боєм?

Ведуча. Геніального математика Франсуа Вієта ледве не відправили на вогнище за те, що йому далося розшифрувати таємне листування іспансь­кого уряду з командуванням своїх військ. Іспанські інквізитори вважали, що розкриття їх шифру для людського розуму неможливе. А це означало, що Вієту допомагав сам сатана.

Ведучий. А чи знаєте ви, що першим запропонував метод нумерації стільців у театрі за рядами і стільцями Рене Декарт? Аристократи-театрали не переставали докучати королю з проханнями нагородити вченого. Але той опирався, відповідаючи: «Так, те що придумав Декарт - чудово, так, воно достойне ордена! Але дати його філософу?! Ні, це : занадто!»

Ведуча. Великий російський математик Микола Васильович Остроградський не отримав диплом, і двічі успішно складав випускні іспити в університеті. Справа в тому, що він відмовлявся слухати лекції з богослов'я.

Ведучий. Французький математик Шарль Боссю захоплювався обчисленнями. Якось він тяжко захворів і друзі турбувалися за його стан. Вони оточи­ли його ліжко, але хворий настільки ослаб, що не відповідав на їхні запитання.

  • Він вже не дихає, - сказав хтось.

  • Чекай, - відповів другий, який знав ученого більше, - я його щось запитаю. - Боссю, квадрат дванадцяти?

—почувся шепіт хворого математика.
Учений лічив, отже, жив!

Ведуча. Під час роботи міжнародного математичного конгресу в Москві (1966 р.) відбулася зустріч з футболу між збірними командами математиків тоді ще Радянського Союзу і математиків чотирьох континентів. Радянські математики виграли з рахун­ком 5 : 2. Дехто, жартуючи, казав, що перемозі радянських футболістів допомогло успішне засто­сування нової галузі - теорії ігор.

Ведучий. Відомий російський учений у галузі теоретичної механіки, гідро- і аеродинаміки С.О.Чаплигін мав феноменальну пам'ять. Усе, що він прочитував, чув, бачив, з фотографічною точніс­тю залишалося в його пам'яті. Коли в перший рік навчання в гімназії Чаплигін побачив, як учні засіли готуватися до екзаменів, він і собі спробував. Але виявилося, що повторювати не було чого. Усе пройдене міцно і точно збережено в пам'яті.

Навчаючись у Московському університеті, Чаплигін засперечався з друзями і за три дні вивчив підручник загальної хімії та склав іспит на найвищу оцінку.Ведуча. Якось Леонард Ейлер висловив припущення, що 1 000 009 - просте число. Щоб перевірити, чи це справді так, учений виявив, що воно є добутком двох чисел; 293 і 3413. Указані обчислення Л. Ейлер виконував у 70 років, коди він був сліпий. Розрахунки він робив усна

Леонард Ейлер мав надзвичайну пам'ять на числа. Він пам'ятав, наприклад, шість степенів перших ста натуральних чисел.Ведучий. Титул найбільш «швидко думаючої людини» завоював сержант англійської армії Даніель Армстрон. Йому і електронно-обчислювальній машині було запропоновано розв'язати задачу на перевезення вантажу автомашиною в 5 населених пунктів. Армстронг розв'язав задачу за 5 хв 50 с, а машина - за 5 хв 59 с.

Ведуча. Відомо, що грецьке число - це відношення довжини кола до його діаметра. Відомо також, що це число ірраціональне. Голландський математик Лудольф ван Цейлен обчислив 35 десяткових знаків числа я і заповів вибити їх на своїй могильній плиті.

Ведучий. А чи відомо вам, що в центрі Будапешта (столиця Угорщини) недалеко від одного з найкращих мостів стоїть кам'яний пам'ятник нулю. Він символізує початок усіх шляхів.

Ведуча. На полях «Арифметики» Діофанта (III ст.) французький математик П’єр Ферма (1601—1665) записав твердження, яке потім стали називати великою теоремою Ферма: рівняння хn + уn = zn не має цілих розв'язків для жодних значень п таких, що n>2. Далі Ферма записав: «Я знайшов дивне доведення цього твердження, але поля книги надто вузькі, щоб воно могло на них уміститися».

Відтоді не припинялися численні спроби знайти втрачене доведення Ферма. Доведенням теореми займалися визначні математики. Тисячі любителів математики і ті, хто не має навіть уявлення про суть задачі, безперервно засипають наукові установи світу своїми «доведеннями» цієї теореми. Особливо зросла кількість «фермістів» після того, як 27 червня 1908 р. Геттінгенське наукове товариство оголосило, що інженер, доктор Пауль Вольфскел заповів величезну, як на той час, суму - 100 000 марок — тому, хто перший знайде доведення великої теореми Ферма.

Відомий німецький математик Едмунд Дандау заготовляв друковані формуляри для розсилання відповідей авторам доведень великої теореми Ферма: «На сторінці..., у рядку ... є помилка».

Загальне доведення велика теореми Ферма у 1994 р. запропонував Е. Вайлс, і воно займало 2000 сторінок машинопису. І чи не помилився Ферма, коли писав, що він його знайшов? Це залишається таємницею.

Ведучий. Наш журнал завершується. Споді­ваємося, що ви дізналися про щось нове для себе. До нових зустрічей!

Ведучий: Зараз ми вам розповімо про цікаві факти з рослинного і тваринного світу.

Ведуча. Нині найстарішим деревом є гігантський кипарис, що росте на цвинтарі у селі Санта-Маріа-де-Туле поблизу міста Оахака (Південна Мексіка). Діаметр стовбура цього дерева - 16 метрів. 28 чоловік, узявшись за руки, ледве можуть обхопити його. Як вважають спеціалісти, вік його не менше
5 тисяч років.

Ведучий. Одна з найвідоміших людству овочевих рослин - огірок - культивується близько шести тисяч років. Батьківщиною огірків є Індія. Деякі огірки ростуть у лісах, обвиваючи дерева. Огудина прикрашає огорожі індійських селищ. Урожай огірків тут знімають тричі на рік. Спочатку їх вирощують у ящиках на дахах будинків, потім - на городах. Плоди бувають до півтора метра завдовжки.

Ведуча. На узбережжі Середземного моря росте цікава рослина — так званий стріляючий огірок. Щоб забезпечити собі якнайбільше життєвого простору, він вистрілює насінням у різні боки вкриваючи ним площу до 35 квадратних кілометрів. Дослідження показали, що насіння розлітається з великою швидкістю: понад 16,7 метра на секунду.

Ведучий. Якось на цитрусовій плантації поблизу міста Кано д'Орландо у сіцілійській провінції Мессіна двоє селян побачили на дереві величезний плід, схожий на гарбуз. Зірвали і переконалися, що то справжнісінький лимон. Важив він 3 кілограми 300 грамів!

Ведуча. На Землі живе майже 75 мільярдів птахів. Найбільші серед них страуси. Окремі екземпляри цих нелітаючих птахів важать 135 кг, їхній ріст досягає 2 м 40 см. У минулому столітті на острові Мадагаскар жив страус-гігант. Його яйце було завбільшки з добру диню: 33 сантиметри у довжину і 24 - в ширину. Воно могло вмістити понад 9 літрів води і було більше від курячого у 150 разів.

Ведучий. Найдовшу тварину - стьожкового черв'яка - було знайдено у прибережних водах Північного моря. Його довжина дорівнювала 54 м 90 см.

Ведуча. Світовий рекордсмен з бігу серед тварин - гепард. Цей спринтер бігає із швидкістю до 135 км за годину.

Ведучий. Найдужчий серед тварин - жук-носоріг. Сам він важить усього 14 грамів, а може тягти «вантаж» 1 580 грамів.

Ведуча. Найморозостійкіші птахи — качки і гуси. Вони витримують температуру до - 110°С;

Ведучий. Найзубастіша істота — звичайний садовий слимак. Він має 14 175 зубів.

Ведучий. Наш журнал завершується. Сподіваємося, що ви дізналися про щось нове для себе. До нових зустрічей!

Математичні ігри

«Математика у сірниковій коробці»

Повідомлення. Перші у світі сірники - фосфорні - винайшов у 1831 році дев'ятнадцятирічний француз Шарль Соріа.

Сірникову коробку зручно використовувати для вимірювання. Якщо тримати коробку на відстані 50 см від ока, то її довше ребро закриватиме предмети, висота чи ширина яких становить відстані, ширина коробки закриває , а висота (товщина) - відстані.

Залишається запам'ятати розміри сірникової коробки: довжина — 50 мм, ширина — 37 мм, висота (товщина)— 16 мм.А тепер пропонуємо добірку цікавих вправ з сірниками.

Скачати 478.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка