Реферат На тему: Презентація звіту «Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні»Скачати 308.39 Kb.
Дата конвертації03.12.2019
Розмір308.39 Kb.
ТипРеферат
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЗАГАЛЬНО ОСВІТНЯ ШКОЛА №31 м. Кременчука

11 КЛАС

БІОЛОГІЯ


Реферат

На тему:


Презентація звіту «Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні»

Учениці 11 класу

Ігоніної С.В.

Викладач


Личко С.Є.

Кременчук 2019

Результати опитування висвітлять, які шкідливі речовини найбільш уживані учнівською молоддю в Україні, наскільки доступні наркотики та засоби куріння (у тому числі електронні сигарети та кальяни) та які тенденції спостерігаються щодо шкідливих звичок підлітків.

Українські підлітки стали менше курити, але більше споживати алкоголю та наркотичних речовин - звіт ЮНІСЕФ

“Один з чинників вживання психоактивних речовин, - це доступність для підлітків. Показники в Україні дуже високі, зокрема, щодо доступності алкогольних напоїв. Навіть міцні алкогольні напої, вартість яких зростає кілька разів на рік, і які мають контролюватися під час продажу, також досить доступні. Майже третина (28,6%) говорить про те, що їм легко або дуже легко дістати такі напої. Незважаючи на потужні кампанії проти куріння, і досить потужні їх результати, рівень доступності сигарет для підлітків залишається досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має з цим жодних проблем”, - сказала Балакірєва.

Так, згідно з даними дослідження 64,3% опитаних заявили, що їм легко або дуже легко дістати вино, пиво, шапманське. 60,7% опитаних підлітків висловилися таким чином щодо слабоалкогольних напоїв.

Серед причини, з яких підлітки вживали алкоголь, 36% хлопців та 42% дівчат назвали “покращення настрою”. 23% хлопців і 30% дівчат за допомогою алкоголю намагаються впоратися з внутрішніми проблемами. 17% опитаних відповіли, що вживають алкоголь задля “отримання кайфу”, а 12,5% - для схвалення іншими.

Водночас 82% хлопців опитаних та 88% дівчат заявили про досвід вживання алкоголю протягом життя, 74% - що вживали алгоколь протягом останнього року, а 46% - що пили алкогольні напої протягом 30 останніх днів.

Також згідно дослідження, 12,3% підлітків мають доступ до маріхуани, 7,1% - до транквілізаторів. Як зауважила Балакірєва, особливо транквілізатори доступні для дівчат. 5,8% та 5,7% опитаних підлітків заявили, що їм легко дістати амфетамін та крек, 5,2% - екстазі, 4,9% - метамфетамін, 4,3% - кокаїн та 4,2% - метадон.

Також за словами Балакірєвої, в дослідженні запитували не тільки про сигарети, а й про електронні сигарети, і результати свідчать про досить швидке поширення їх серед підлітків.

”Незважаючи на те, що цей продукт не так давно прийшов в Україну, практично немає відмінності за досвідом спроби протягом життя. І навіть для дівчат цей показник досить високий, хоча хлопці є лідерами в цьому показнику. За останні 30 днів (до моменту опитування — ред.) кожен четвертий хлопець курив, і 15% курили електронні сигарети. Серед дівчат цей показник трохи менший. А щоденні курці складають практично 19%. Ми маємо на це звертати увагу”, - сказала Балакірєва.

За даними дослідження досвід куріння мають 54,7% хлопців і 46,4% дівчат.

Балкірєва відзначила, що є всі підстави довіряти цим даним, оскільки опитування було не просто анонімним, анекта вкладалася у спеціальний конверт. Таким чином респонденти були впевнені, що їхні відповіді не стануть відомими будь-кому в навчальному закладі, та отримували можливість відповідати максимально відверто.

Міжнародний проект “Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)” здійснюється за підтримки Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії (EMCDDA) з 1995 року. Наразі дослідження охоплює понад 45 європейських країн, у тому числі Україну. Опитування проводиться кожні 4 роки. У 2019 році сьома хвиля опитування в Україні охопила 8509 респондентів (4108 хлопців і 4401 дівчат) віком 14–17 років, які є учнями сільських та міських закладів загальної середньої освіти, закладів професійної технічної освіти та закладів фахової передвищої освіти.

В Україні дослідження провела ГО “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського моніторингового центру з наркотиків та наркоманії (EMCDDA).

ЮНІСЕФ фіксує зростання вживання наркотиків серед дівчат-підлітків в Україні

В Україні у 2019 році зросла кількість дівчат-підлітків, які вживають наркотики.

Про свідчать результати дослідження, проведеного за сприяння ЮНІСЕФ, щодо куріння, вживання наркотичних речовин серед підлітків, які презентувала голова правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка Ольга Балакірєва, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми задаємо багато питань про різні наркотичні речовини, які навіть невідомі підліткам, але це єдиний спосіб дізнатися про вживання наркотичних речовин, бо статистика не має таких даних. Тому ми розраховуємо показник “будь-який наркотик”, який включає як марихуану, так і інші наркотичні речовини. ...Ми фіксуємо збільшення вживання будь-яких наркотичних речовин серед дівчат, і навіть дівчата починають випереджати певною мірою хлопців”, - сказала вона.

За словами експерта, “на сьогоднішній день серед підлітків 14-17 років ми маємо 18% підлітків, які мали досвід вживання будь яких наркотиків”.

Так, згідно з даними дослідження, в 2019 році 18,3% дівчат-підлітків мали досвід вживання наркотичних речовин протягом життя, і 16,6% - хлопців.

Для порівняння, у 2015 році, коли проводилася шоста хвиля дослідження ЮНІСЕФ, це відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% - у хлопців, у 2011 році - 8,4% у дівчат і 21,2% - у хлопців.

Також в дослідженні розглядалися поведінкові практики підлітків, які вживали наркотики. Так, 14% респондентів, що вживали дві та більше наркотичні речовини, грали в азартні ігри протягом 12 останніх місяців як мінімум 2-3 рази на тиждень.

Серед тих, хто вживає більше двох речовин, також удвічі більше жертв булінгу, ніж серед тих, хто не практикує полінаркоманію — 21,2% та 9,5% відповідно.

Також ті, хто вживає більше двох наркотичних речовин, у 3,7 разів частіше проявляють агресивні форми поведінки, ніж ті, хто не вживає наркотичні речовини - 17,4% та 4,7% відповідно.Курiння серед пiдлiткiв.

Половина українських учнiв (52,3%) вiком 15—17 рокiв курили тютюн хоча б один раз у життi. Кожен дванадцятий пiдлiток вперше спробував викурити сигарету у вiцi 9 рокiв або ранiше. Щодня курять 12,2% учнiвської молодi (18,2% серед хлопiцiв та 6,7% серед дiвчат). Найчастiше кожного дня курять підлiтки у вiцi 15 рокiв i старше, що можна визначити як вiк формування звички вживання тютюнових виробiв і звикання до щоденного курiння.

Важливими факторами, що визначають тенденцiї курiння, в тому числi серед пiдлiткiв, є доступiнiсть цигарок та сприйняття ризикiв курiння. Кожний п’ятий учень/студент зазначає, що має безперешкодний доступ до цигарок. При цьому хлопцi частiше за дiвчат вважають, що не матимуть жодних перепон, якщо забажають дiстати цигарки. Серед усiх опитаних учнiв, лише 18,4% вважають, що курiння створює великий ризик негативних наслiдкiв для здоров’я.

Вживання алкогольних напоїв.

Дослiдження показало, що в середньому 83,4% учнiв вживали будь-якi алкогольнi напої хоча би один раз протягом життя. У вiцi 15 рокiв цей показник складає 78,4%, а у віцi 16-ти та 17-ти рокiв наближується до 85%. Хоча це високий показник, але за 20 рокiв проведення дослiджень, у 2015 роцi вiн є найменшим. У 2007 роцi вiн складав 91%, у 2011 - 88%.

Найпоширенiшим напоєм, який вживали учнi 1-2 рази протягом останнього мiсяця, є вино, про що повiдомили 26,6% учнiв/студентів. Також поширеним серед пiдлiткiв є вживання пива — 20 %, та слабоалкогольних напоїв — 18%.

Мiцнi алкогольнi напої найбiльша частка учнiв починають вживати у вiцi 15 рокiв, про що зазначили 11,4%. Вiк першого сп’янiння пiдлiткiв у динамiцi залишається незмiнним, і становить 15 рокiв.

34,5% учнiв вказали на те, що їм „легко” або „дуже легко” придбати алкогольнi напої. Найбiльш доступними, за результатами дослiдження, виявились слабоалкогольнi напої, на що вказали 51,5% учнів, та пиво, на що вказали 59,5% учнiв.

Сприйняття ризикiв вживання алкоголю також великою мiрою визначає практику та рiвень вживання алкоголю серед пiдлiткiв. Результати показують, що менше половини учнiв вважають, що вживання алкоголю щодня становить великий ризик для здоров’я.

Вживання наркотичних речовин.

11,3% опитаних пiдлiткiв повiдомили про те, що вони хоча б один раз в життi вживали наркотики, серед яких хлопцi становлять 15,4%, а дiвчата — 7,9%. Найбiльш вживаним наркотиком залишається марихуана або гашиш, про що зазначив кожен десятий опитаний пiдлiток. Рiвень вживання iнших наркотикiв, крiм марихуани, є значно нижчим: 3,6% пiдлiткiв, серед яких хлопцi становлять 4,6%, а дiвчата — 2,9%. Аналiз показникiв вживання наркотичних речовин серед пiдлiткiв вiком 15-16 рокiв у динамiцi демонструє позитивну тенденцiю: пiсля перiоду зростання з 1995 по 2003 роки, рiвень вживання марихуани та iнших наркотикiв знижався у 2007, 2011 та 2015 роках.Популярнiсть марихуани пояснюється тим, що 12,1% учнiв зазначають, що при бажаннi їм буде „легко” та „дуже легко” її придбати. Тенденція до зростання доступностi марихуани спостерiгається протягом всiх хвиль дослiдження. У 1995 роцi цей показник становив лише 4,7%. Серед усіх опитаних учнiв, найбiльша частка вперше спробувала марихуану або гашиш у вiцi 15 або 16 років.

В останнiй хвилi дослiдження аналiзувалося явище комбінованого вживання речовин, тобто вживання 2 або бiльше речовин одночасно. Така поведiнка характерна для 4% учнiв серед усiх опитаних. Частка хлопцiв, якi вживають декiлька речовин, є втричi бiльшою, нiж частка дiвчат. Найбiльш поширеною формою поєднання психоактивних речовин є курiння разом iз вживанням алкоголю. Також, спостерiгають суттєві вiдмiнностi у рiвні вживання декiлькох речовин залежно вiд типу навчального закладу: студенти ПТНЗ становлять найбiльшу частку серед тих, хто комбiнує вживання психоактивних речовин — 8,9%, в той час як студенти ВНЗ становлять 5,9%, а учнi загальноосвiтнiх шкiл становлять лише 2,7%.
Скачати 308.39 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка