Ресурси Світового океану і рекреаційні ресурси Ресурси Світового океануСкачати 50.59 Kb.
Дата конвертації14.11.2016
Розмір50.59 Kb.
#1590
Ресурси Світового океану

і рекреаційні ресурси

Ресурси Світового океану загалом поділяються на біологічні, мінеральні, енергетичні. Це ресурси, що вже видобуваються або можуть бути добуті з води узбережної частини, дна та надр океанів та морів.

Біологічні ресурси океанів - риби, кити, молюски (кальмари, мідії то­що), ракоподібні (краби, креветки, кріль тощо), деякі види водоростей, що вико­ристовуються для виробництва продуктів харчування і одержання цінних речовин для різних галузей промисловості, сільського господарства, медицини. Вони нале­жать до відновлюваних ресурсів. Загальна маса живих організмів Світового океану оцінюється приблизно 35 млрд тонн. Обсяги поповнення рибних запасів, видобуток яких становить від 4/5 до 9/10 всього морського промислу, досягає 200 млн тонн щорічно. Основними районами вилову риби в світі є шельфові ділянки, що займа­ють 7-8 % площі Світового океану і забезпечують 90 % обсягів вилову, а також центральна частина Тихого океану (прибережні води островів Океанії), Північна Ат­лантика. Найбільші рибопромислові країни світу - Японія, Росія, Китай, США, Чилі, Норвегія, Індія, Республіка Корея, Данія, Таїланд, Індонезія, Великобри­танія. Дедалі більшого розвитку набуває штучне розведення на фермах та морських плантаціях деяких видів молюсків, водоростей, що дістало назву марикультури.

Мінеральні ресурси океанів представлені нафтою, газом, групою твер­дих корисних копалин. Перспективними для видобутку нафти та газу є ІЗ млн км2 шельфової зони Світового океану. Геологічні запаси нафти оцінюються в 0,3 трлн тонн, газу - в 140 трлн м3. Світовий видобуток нафти з шельфу становить 1/4 загальних обсягів, газу - 1/10. Найбільш інтен­сивно видобуток ведеться в Перській, Мекси­канській затоках, затоці Маракайбо, Пів­нічному (мал. 8) і Каспійському морях. Під­водний видобуток кам'яного вугілля на шель­фі проводять Великобританія, Японія, Нова Зеландія, Канада, Австралія. В перспективі зростатиме видобуток залізних руд, міді, нікелю, олова, титану, сірки, фосфоритів, будівельних матеріалів та інших з дна океанів та морів. Підраховано, що води Світового океану містять понад 60 хімічних елементів. З морської води видобувають багато кухонної солі (1/3 солі, що споживається людьми), магнію, брому, калію. Зростає використання опрісненої морської води (Кувейт, Казахстан, Японія, Туркменістан, Азербайджан).

Енергетичні ресурси океану - це принци­пово доступна механічна та теплова енергія його вод. Поки що з енергетичних ресурсів Світового океану найбільше використо­вується енергія припливів і відпливів, яка оцінюється вченими в 1 млрд кВт. Перші припливно-відпливні електростанції буди споруджені у Франції (гирло річки Ране) та в Росії (Кисла губа в Мурманській області). Хвильові електростанції діють в Японії, Великобританії, Австралії, Індії, Норвегії. В перспективі передбачається ви­користання термальної енергії океанських вод.Рекреаційні ресурси - це сукупність природних, природно-технічних, соціаль­но-економічних комплексів та їх елементів, що сприяють відновленню та розвитку фізичних та духовних сил людини, її працездатності. Розрізняють природні і соціально-економічні (або природні і культурно-історичні) ресурси рекреаційної діяльності. Природні рекреаційні ресурси - це особливості природи, природні та природно-технічні геосистеми, тіла, явища природи, їх компоненти й властивості, природоохоронні об'єкти. Соціально-економічні рекреаційні ресурси - культурні об'єкти, пам'ятки історії, архітектури, етнографічні особливості території.

Рекреаційні ресурси океанів та морів характеризуються значною різноманіт­ністю. До основних рекреаційно-туристських берегових районів належать: в Атлан­тичному океані - Середземноморське узбережжя Південної Європи та Північної Аф­рики, узбережжя Біскайської затоки, Північного, Балтійського та Чорного морів, півострова Флорида, островів Куба, Гаїті, Багамських, райони міст та міських агло­мерацій Атлантичного узбережжя Північної та Південної Америки; в Тихому океані - Гавайські острови і східне узбережжя Австралії, острів Хайнань (Китай), узбережжя Японського моря, райони міст та міських агломерацій узбережжя Північної та Південної Америки; в Індійському океані - острів Шрі-Ланка, район прибережних міських агломерацій Індії, східне узбережжя острова Мадагаскар. Нині поширення набувають туристські подорожі на кораблях (круїзи), підводне по­лювання, спортивне рибальство, віндсерфінг, подорожі на яхтах, катамаранах.

Загальний обсяг світових рекреаційних ресурсів не може бути визначений повністю якісно або кількісно. Для оцінки світових рекреаційних ресурсів треба враховувати географічне положення, особливості клімату і ландшафтів. До ос­новних видів рекреаційних ресурсів належать: 1) узбережжя теплих морів; 2) бе­реги річок, озер та водосховищ; 3) лісові та лучні масиви; 4) передгір'я та гірські країни; 5) міста - столичні та історичні центри; 6) міста-курорти або курортні місцевості; 7) релігійно-культові комплекси та окремі споруди, розташовані по­за межами населених пунктів; 8) давні міста, фортифікаційні споруди (печерні міста, фортеці тощо), каменярні.

На характер використання рекреаційних ресурсів надзвичайно впливає еко­логічний стан території - чистота або забрудненість вод, повітря, грунтів, порядок або безладдя в соціально-політичному житті суспільства, економіці країни. Нині до найгостріших екологічних проблем багатьох держав світу треба віднести забрудненість повітря, поверхневих вод, вод морів і океанів, розповсюдження СНІДу, тероризм, наркоманію, а також осередки десятків великих та малих вій­ськових конфліктів, що не припиняються.

До складу світових природних ресурсів входять: мінеральні, водні, земельні, кліматичні, рекреаційні, ресурси Світового океану. Розрізняють вичерпні (в тому числі невідновлювані та відновлювані) і невичерпні. Природні ресурси вичерпні (нафта, газ, вугілля, різноманітні руди, ліси, багатства Світового океану тощо) швидко виснажуються внаслідок незадовільного рівня розвитку продуктивних сил окремих країн і регіонів. З-поміж країн світу тільки 7 - Poem, Австралія, Індія, США, Канада, Бразилія, Китай, що мають вигідне геополітичне положення і значну територію, - можуть повністю забезпечити себе всіма видами природних ресурсів.

Мінеральні ресурси поділяються на енергохімічні, рудні, нерудні металургійні, гірничо-хімічні, технічні, будівельні, гідротермальні. Використання мінеральних ресурсів пов'язане із забрудненням навколишнього середовища.

До водних ресурсів належать води суходолу і океанів. Прісною водою окремі регіони Землі забезпечені неоднаково. Проблеми нестачі води в густонаселених регіонах планети пов'язані з забрудненням вод річок та озер у результаті господарської діяльності людини.

Земельні ресурси - основний засіб виробництва в сільському, лісовому та інших господарствах. Земельний фонд становить 26,3 % загальної площі Землі.

Кліматичні ресурси належать до невичерпних. Вони можуть погіршуватись або поліпшуватись, залежно від впливу на них діяльності людини.

Ресурси Світового океану поділяються на біологічні, мінеральні, енергетичні.

Рекреаційні ресурси - це сукупність природних, природно-технічних, соціально-економічних комплексів та їх елементів, що сприяють відновленню та розвитку фізичних і духовних сил людини, її працездатності.

На всіх природних ресурсах позначились екологічні проблеми внаслідок нераціональної господарської діяльності людини: забруднення ґрунтів, води, повітря.Більшість рефератних сайтів – лайно! Тільки www.ukrreferat.com - геній, лідер!
Каталог: data -> ukr -> Georafiya ekonomichna
Georafiya ekonomichna -> Населення -17 млн чоловік. Столиця Астана
Georafiya ekonomichna -> Територія країни 69,7 тис кв км
Georafiya ekonomichna -> Розміщення населення. Міське і сільське населення. Урбанізація
Georafiya ekonomichna -> Це великі транснаціональні корпорації
Georafiya ekonomichna -> Населення близько 10 млн чоловік. Столиця Мінськ
Georafiya ekonomichna -> Офіційна назва Королівство Бельгія (Royaume de Belgique)
Georafiya ekonomichna -> Назва україни у стародавніх географів
Georafiya ekonomichna -> Офіційна назва Республіка Індія (Bharat Ganarajya Republic of India)
Georafiya ekonomichna -> Реферат з географії на тему: Історико-географічні регіони світу Між державами і територіями світу спостерігаються природні, господарські, етнічні та інші
Georafiya ekonomichna -> Глобальні проблеми забезпечення життєдіяльності та якості життя людини”

Скачати 50.59 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка