Різноманітність речовин. Поняття про складні та прості речовини. Неорганічні та органічні речовиниДата конвертації22.11.2018
Розмір40.5 Kb.
#65999
ТипУрок
Тема уроку: Різноманітність речовин. Поняття про складні та прості речовини. Неорганічні та органічні речовини.
Мета: розширити знання учнів про речовини; пояснити учням різницю між простою та складною речовиною; познайомити з «органічними» та «неорганічними» речовини; на конкретних прикладах пояснити відмінність між ними; розвивати навички самостійної та групової роботи.
Обладнання: насіння соняшника, горіхи, картопля, крохмаль, розчин йоду, пластилін.
Хід уроку.
І. Повторення вивченого матеріалу.

1). Що називають тілами?

2). Назвати характеристики тіл.

3). Якими приладами можна вимірювати характеристики тіл.

Продовжте речення:

1. Все живе і неживе , що створила природа і людина, - це…( Тіла)

2. Кілометр, метр, сантиметр –це…(Одиниці довжини)

3. Кубічні метри і сантиметри –це одиниці…( об’єму)

4.Маса вимірюється у…(кг, грамах, тоннах)

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різноманітний світ речовин.

Чим вони відрізняються? Скільки їх , речовин? Чи є між ними щось спільне?
Із чого побудований оточуючий нас світ? Відповідь на це питання спробували дати давні греки ще 25 століть тому. Вони вважали, що весь світ складається з однієї речовини, яка має чотири властивості: холод,тепло, вологість і сухість. Різні комбінації властивостей дають землю, вогонь, воду і повітря.

Зараз навіть ви, пятикласники, знаєте, що це не так. Тіла, які оточують вас щоденно, складаються з різних речовин – дерева, скла, металу, пластмаси, природних і штучних тканин. Вчені нараховують тисячі речовин, і кожна з них має свої властивості, які ви будете вивчати у старших класах.

Отже, згадаємо, що таке речовина?

Речовина – це те, із чого складається фізичне тіло. З однієї речовини можна виготовити різні тіла.

Які тіла можна виготовити з дерева? Із пластмаси?.

Назвіть схожі тіла, що складаються з різних речовин?


Речовини можуть бути природними( назвіть приклади таких речовин?) та штучними, тобто створені людиною.(назвіть такі речовини?)

Крім цього, речовини можуть бути простими та складними.Робота в парах. Візьміть в руки пластилін двох кольорів і зробіть по дві кульки однакових розмірів. Спочатку обєднаємо дві кульки одного кольору – перед вами модель молекули простої речовини. Простою називається речовина, яка утворена атомами одного хімічного елемента. (залізо, натрій, кисень, водень)

Поряд зробіть модель складної речовини. Для цього візьміть дві пластилінові кульки одного кольору і одну - іншого. Саме такий склад має молекула води - один атом Оксигену і два атоми Гідрогену. Таким чином , складними називаються речовини, молекули яких складаються з атомів двох або більше хімічних елементів.(вода, вуглекислий газ, іржа, кам’яна сіль)Чому складних речовин більше, ніж простих?

Вчені довели, що атоми різних хімічних елементів здатні сполучатися один з одним у різній кількості та послідовності. Подібно до того, як у мові сполученням букв утворюються різні слова, так сполученням різної кількості різних атомів утворилося понад 10 мільйонів речовин. Отож складних речовин існує значно більше, ніж простих.Органічні та неорганічні речовини.

Речовини також поділяють на органічні та неорганічні.

Органічні речовини отримали свою назву від слова «організм», тому, що саме в організмах живих істот учені вперше знайшли ці речовини.

Органічними речовинами називають такі, що входять до складу живих організмів або є продуктами їхньої життєдіяльності. До їхнього складу входять атоми таких хімічних елементів: Карбону, Гідрогену, Оксигену.

Ми зустрічаємось із цими речовинами щодня. Це жири, крохмаль, олія, цукор… Усі ці продукти утворили рослини.Виконаємо дослід.

Візьмемо аркуш паперу та покладемо на нього кілька насінин соняшника, накрийте іншим аркушем і гарненько притисніть. Що ми побачимо? На папері зявилася жирна пляма –це олія, яка є у насінині. Тепер розламаємо горіх і проведемо такий же дослід із його зерням. Ви переконаєтеся, що і в насінні горіха є жир.

Розріжемо картоплю і капнемо на розріз одну краплю розчину йоду - зріз відразу ж посиніє. Таким чином ми довели, що крохмаль дійсно є у картоплі, а по- друге, що крохмаль є органічною речовиною, тому , що картопля – це рослина.
Неорганічними називають речовини, які зустрічаються як у живій природі, так і в неживій природі. Наприклад, вода і кухонна сіль. До їх складу також можуть входити названі елементи (Оксиген, Карбон, Гідроген, Нітроген), але у зовсім інших кількостях.

Різноманітні природні солі, гірські породи, сода і вода- все це приклади неорганічних речовин.Проблемне питання

Чи може людина існувати без надходження в організм поживних речовин?

Ні, нормальна життєдіяльність людського організму можлива тільки в разі надходження в організм достатньої кількості поживних речовин – як органічних, так і неорганічних. Тому харчування дітей, особливо в період росту, повинно бути повноцінним і збалансованим.

ІІІ.Закріплення знань.
1. Чи може людина вижити без води? Яке її значення?

2. До яких речовин належить природний газ?


ІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання. вивчити П.7, стор. природодослідника ст.36.

Список використаних джерел:
Література:
1. Т.В. Коршевнюк, В.І. Баштовий Природознавство:підручник - 5 клас, Київ «Генеза» - 2013.
Інтернет – ресурси:


  1. narodna-osvita.com.ua › Природознавство.

  2. school.xvatit.com › ... › Природознавство‎.

  3. uk.wikipedia.org/wiki/Речовина‎Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка