Роберт Шеклі «Запах думки». Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві



Скачати 95.27 Kb.
Дата конвертації07.06.2018
Розмір95.27 Kb.
Тема: Роберт Шеклі «Запах думки». Утвердження сили людської думки у

творі. Духовне й фізичне випробування Кліві.
Мета:

  • ознайомити учнів із життям і творчістю письменника-фантаста;

допомогти усвідомити ідейно-художнє багатство твору;


  • розвивати навички сприйняття інформації на слух, самостійної роботи із джерелами;

розвивати навички порівнювати героїв з творів «Усмішка» та «Запах

думки»;


розвивати уміння виразно читати, переказувати, коментувати художній

твір, висловлювати власні думки та враження;




  • виховувати силу волі, кмітливість, здатність до дії, пошуків шляхів виходу із складної, незвичайної ситуації;

виховувати життєлюбство.
ХІД УРОКУ
І. Установчо-мотиваційний етап
Прийом «Анонсування».
ІІ. Змістово-пошуковий етап
Учитель. Сьогодні ми умовно перенесемося у майбутнє людства. Адже письменники силою своєї уяви і хисту це роблять досить часто. І приведе нас у майбутнє відомий американський письменник. Напередодні ви отримали завдання – познайомитися із життям і творчістю письменника.
Прийом «Інтерв’ю з автором твору».
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Формування нових знань і умінь
Учитель. Отже, ми полинемо з вами у майбутнє і розглянемо відомий твір Роберта Шеклі «Запах думки», познайомимося із головним героєм твору, побуваємо разом з ним у надзвичайних ситуаціях й спробуємо знайти вихід з них.


  1. Бесіда за прочитаним твором.

  • Чи сподобався твір? Що вас вразило чи здивувало?

  • Який твір за жанром? (Фантастичне оповідання)

  • Давайте згадаємо, що таке фантастика? Із цим поняттям ми уже знайомилися, коли вивчали новелу Рея Бредбері «Усмішка».

  • Із поняттям «оповідання» ми знайомі ще з 5 класу, але все ж таки давайте пригадаємо.

Оповідання – невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на певному епізоді (зрідка декількох кількох епізодах) із життя одного (або кількох) персонажа.

  • Що ви можете сказати про назву оповідання?

  • Як ви вважаєте, думки мають свій запах?

  • Як ви розумієте назву твору?

  • У чому незвичність цієї назви?


Учитель. Перш ніж ми перейдемо до аналізу твору, перевіримо наскільки ви були уважними читачами.


  1. Бліц-диктант «Перевір себе».

  1. Зореліт летів крізь колонізоване скупчення Сергон (Так).

  2. Зореліт здійснив вимушену посадку тому, що не працювала система опалення (Ні).

  3. Приземлившись, корабель вибухнув (Так).

  4. Тварини, які населяли планету, були такими ж, як і на Землі (Ні).

  5. Кліві підібрав біля уламків корабля контейнер з провізією (Ні).

  6. Головному герою довелося захищатися від хижих звірів (Так).

  7. Кліві не вдалося зберегти сумку з поштою (Ні).

  8. Лерой провів на планеті ЗМ-22 три дні (Так).

  9. Головний герой переховувався від небезпеки в печері (Ні).

10)В останнє на планеті Кліві уявив у себе в руках смолоскип, яким він спричинив небачену досі тут пожежу (Так).

11)Кліві став телепатом (Так).

12) Поштмейстер врятував Кліві (Так).

Взаємоперевірка.


  1. Аналіз змісту оповідання «Запах думки».

  • Хто є головним героєм твору?

  • Чим займався Лерой Кліві? (Учні зачитують уривки з твору)

  • У яку критичну (екстремальну) ситуацію потрапив Л. Кліві?

  • Як ви розумієте значення вислову «екстремальна ситуація»?

Екстремальна ситуація – важкі, дуже складні, з ризиком для життя і здоров’я людини ситуації чи обставини. Людину можуть охопити почуття страху, відчаю, паніки, тривоги…
Учитель. Прослідкуємо, на що здатна людина, що потрапила у

надзвичайні обставини і як вона долає небезпеки і перешкоди.




  • Яке рішення прийняв Кліві? Що допомогло йому врятуватися?

  • Якою герой побачив планету ЗМ-22? (відповідь зачитують)

  • Чи схожа планета ЗМ-22 на Землю? Чому?

  • Що ж було фантастичним для Кліві на цій планеті?

  • Цей світ для нього свій чи чужий? Чому?

  • Які духовні чи фізичні випробування проходить герой?

Результати досліджень запишемо у таблицю.


  1. Робота з текстовою таблицею.

Лерой Кліві на планеті ЗМ-22


Духовні випробування

Фізичні випробування

1. Поведінка в екстремальній ситуації

2. Відповідальність

3. Формування сили думки:

- навчився керувати своїми думками

- уникає паніки

- оволодів телепатією

- намагається побороти страх


1.Фізична робота в аварійному режимі

2. Фізичний біль

3. Втома і виснаження

4.Загроза знищення від пантери, вовків, птаха



Результати випробувань:

«Він боровся з цією планетою за її правилами і переміг. Так і мало бути. Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?»




Учитель. Зачитайте фрагменти тексту в яких говориться про фізичні випробування Кліві. (Учні зачитують)


  • «… в кораблі стає надто спекотно…»

  • «… піт, який заливав очі…»

  • «… сумка на спині обмежувала рухи…»

  • «…з останніх сил намагався не втратити свідомість, хоча йому здавалося, що всі кістки його тіла поламані…»

  • «…вибухова хвиля кинула Кліві обличчям донизу, він… втратив свідомість…»

  • «…Він перебував у безтурботному стані шоку. Йому здавалося, що розум відокремився від тіла і вільно плаває в повітрі. Усі турботи, почуття, страхи залишилися в тілі: розум був вільний…»

  • «…Він надто стомися, щоб рухатись, а вкрите синцями тіло нило…»

  • «…Кліві був знесилений…»

  • «…Він зітхнув і втратив свідомість…»

  • «…Був на крок від загибелі…»


Учитель. Перед якою загрозою для життя опинився Кліві?

Учні: «…У нього залишилося близько п’яти метрів, щоб навчитися не

думати про п…. (пантеру). Загроза бути знищеним. Неймовірним зусиллям він опанував себе. Настав час серйозно подумати.»
Учитель.

  • Що Кліві здивувало в поведінці білки та вовка?

  • Яким чином звірі полювали один на одного?

  • Що таке телепатія?

  • Хто для Кліві був найбільш небезпечним?

  • Якою він побачив пантеру? (Учні зачитують)

Учитель. Давайте прослідкуємо по тексту, крок за кроком, які шляхи

порятунку від пантери завдяки силі своєї думки обрав Лерой Кліві? Яка саме думка врятувала Лероя Кліві від пантери, а отже, від смерті?



Запитання до розділу «Духовні випробування»:

  • Які духовні цінності Кліві не втрачає навіть у надзвичайній ситуації?

(Дисциплінованість, почуття відповідальності за доручену справу:

- «…але поштова сумка, як і раніше, була міцно пристебнута до його спини»);

- «…беріг пошту до останнього, а це ознака гарного листоноші».

  • Що нового навчився Кліві в екстремальних умовах?

  • «…Кліві зрозумів, що намагатися не думати про щось – це все одно, що зупиняти лавину голими руками»;

  • «…Людський мозок не можна свідомо і прямо загальмувати. Для цього потрібні час і практика.»;

  • «…Схоже, тут кожна тварина має характерний запах думки.»;

  • «…Смолоскип! Кліві одразу зрозумів, що вихід знайдено.»;

  • «…відтепер став справжнім телепатом. Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього. Кліві міг відчувати страх у думках тих, хто втікав від нього!»




  1. Ланцюжок перетворень.

Подивіться на малюнки і згадайте в кого перетворювався Кліві за допомогою сили думки.

Перевірте правильність виконання завдання.




  1. Асоціативне гроно.

З перелічених якостей людей, відмітити ті, що притаманні Кліві.

Перевірте правильність виконання завдання.




  1. Фізкультхвилинка.



  1. Порівняльна характеристика героїв творів Роберта Шеклі «Запах думки» і Рея Брекдбері «Усмішка».


Учитель. Ми з вами добре попрацювали, визначили риси характеру Кліві,

які проявляються в екстремальних умовах. А тепер спробуємо порівняти цей твір з вивченим раніше твором Рея Брекдбері «Усмішка».



  • Ми визначили які якості допомогли Кліві вижити. Як ви гадаєте, чи ще довго міг би протриматися Кліві, якби не допомога товариша, який прилетів, щоб його врятувати?

  • Які моральні цінності повинні, на вашу думку, панувати у світі майбутнього?(Доброта, дружба, взаємодопомога, підтримка, відповідальність)

  • Чи був хоча б якийсь натяк на існування цих моральних якостей у новелі «Усмішка»? (Ні)

  • Чому люди знищували все навколо? (Вони були злими на цивілізацію й мстилися за це)

  • Чи був хтось у цьому натовпі, кому було небайдуже майбутнє? (Так)

  • Чому Том не захотів плювати на картину Монни Лізи?

  • Що спільного і відмінного між творами «Усмішка» та «Запах думки»?


Спільне:

  • твори вивчаються в одному розділі;

  • вони фантастичні;

  • мають оптимістичний фінал (Том збереже «усмішку» і відновить у майбутньому цивілізацію людям на добро; Кліві перемагає дивних істот, отже, в майбутньому завдяки своєму розумові має всі шанси на виживання).


Різне:

  • герої творів різного віку;

  • твори різні за сюжетом;

  • герої опинилися в різних життєвих ситуаціях;

  • у кожного з них є мета вижити, але в Тома вона не проявляється, а в Кліві - чітко виражена.


Учитель.

  • Який настрій фіналів новели «Усмішка» та оповідання «Запах

думки»?

  • Що дають нам ці твори?


ІV. Підсумок уроку
Учитель. Як ви гадаєте, чи можемо ми сказати, що Рей Бредбері і Роберт Шеклі показують нам якою повинна бути людина майбутнього?

(Так. Вони (автори творів) показують нам як повинна поводитись людина в надзвичайних обставинах).
Учитель. Наші дослідження показали, що завдяки таким творам ми зможемо подолати усі негаразди, і що ці твори є справжнім гімном людині і її розуму.
V. Домашнє завдання
ІІ рівень. Намалювати ілюстрації до твору.

ІІІ рівень. Скласти пам’ятку або написати лист-пораду тому, хто опинився у

надзвичайній ситуації.



ІV рівень. Написати есе «Мої роздуми над сенсом життя».
Учитель. Дякую усім за роботу на уроці.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 95.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка