Розвиток енергетики в Україні. Гес. Тес. Аес. Ядерна енергетикаСкачати 47.74 Kb.
Дата конвертації06.12.2016
Розмір47.74 Kb.
#3195
Розвиток енергетики в Україні.

ГЕС. ТЕС. АЕС. Ядерна енергетика.

Мета: порівняти вироблення електроенергії на різних типах електростанцій, познайомити учнів зі сферо застосування атомної енергетики; формування знань про сучасний пошук і використання нових екологічно чистих джерел енергії в Україні; розвивати почуття відповідальності за майбутнє країни; виховувати почуття людяності, порядності.

Розвиток країни визначається рівнем розвитку електроенергетики. Але у кожній країні існує проблема забруднення навколишнього середовища продуктами згоряння, теплове, ядерне забруднення. Чи існують джерела енергії, які не забруднюють середовище? Сьогодні актуальною є проблема використання альтернативних джерел енергії. Але чи можливо їх використовувати у нашій країні і чи зможемо замінити існуючі джерела енергії? Спробуємо відповісти на ці питання сьогодні.

Електрифікація країни базувалася на використанні трьох основних джерел енергії – вугілля, нафти і газу. В енергетиці країни домінує теплоенергетика. Майже 80% електроенергії, що виробляється в Україні, дають ТЕС. ТЕС мають ряд переваг порівняно з іншими типами станцій. Їх можна поблизу споживача й рівномірно розташовувати по всій території країни. ТЕС працюють практично на всіх видах органічного палива: вугіллі, сланцях, рідкому пальному. Але на ТЕС продукти згоряння є головними забруднювачами навколишнього середовища оксидами карбону, оксидами азоту, які в атмосфері перетворюються на шкідливий двоокис азоту, утворюється сірчана кислота. Випадають на землю кислотні дощі, шкідливі для рослинного світу. На згоряння різноманітного палива витрачається від 10% до 25% кисню. Відбувається забруднення попелом, пластівцями сажі. Це призводить до збільшення частки вуглекислого газу в атмосфері. За останні роки вміст його в повітрі збільшився на 17%. У земній атмосфері цей газ діє як скло в теплицях: він вільно пропускає до поверхні Землі сонячні промені, але утримує тепло розігрітої Сонцем поверхні Землі.

На ГЕС відбувається перетворення потенціальної енергії піднятої греблею води в електричну енергію. Раніше існувала думка, що ГЕС не завдають екологічної шкоди навколишньому середовищу. Як виявилося – це не так. При будівництві греблі для ГЕС вода піднімається на певну висоту й захоплює родючі землі, під водою гинуть історичні й культурні цінності, піднімаються ґрунтові води, утворюються штучні ставки та озера.

На АЕС світу працюють близько 10 типів ядерних реакторів, які відрізняються видом теплоносія, тобто робочого тіла, вибраного для відведення тепла із реактора, і каталізатора (сповільнювача), введеного для зменшення швидкості нейтронів, що вилітають під час поділу ядер. Атомні електростанції мають певні переваги перед іншими. Вони найбільш екологічно «чисті». При розумній експлуатації атомні станції не роблять ніяких викидів в атмосферу. Для роботи АЕС потрібно порівняно мало атомного палива: 1г урану замінює 2,5т нафти, або 3т вугілля. Вони не дають ніяких радіоактивних викидів і цілком можуть забезпечити на планеті необхідну людству енергію. Але аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році показала, яку загрозу несуть для людства АЕС. Найбільша проблема – відходи. Відпрацьоване паливо, сповільнювач, регулюючі стрижні, елементи конструкції – всі вони випромінюють радіацію, і тому небезпечні для живої природи. Куди дівати цей непотріб – це питання, що потребує вирішення.

Існують дві групи джерел енергії: відновлювальна – енергія Сонця, вітру, припливів, геотермальна енергія; не відновлювальна – мінеральне паливо, ядерна, термоядерна енергія.

В Україні є соціальна програма щодо використання енергії вітру.

Вона працює під патронатом президента України із залученням

іноземних інвестицій. Для будівництва ВЕС є умови в горах Криму, в Карпатах, у приазовських регіонах, де є неродючі землі й потужні вітри. Вітроагрегати працюють на достатній висоті, але існують

помірне шумове забруднення. Сьогодні в Україні діють близько 100 вітрових станцій.

Енергія Сонця також повинна служити для вироблення електроенергії. У 1986 році в Криму спроектували першу сонячну

електростанцію, яка дала перший струм. 1200 дзеркал, що розміщенні колом, спрямовують свої сонячні зайчики на парогенератор, який височить у центрі кола. Вода в парогенераторі

нагрівається й кипить, перетворюється на пару, яка потім і бере участь у виробленні електроенергії.

Геотермальних чи інших електростанцій, що мінімально забруднюють навколишнє середовище, в Україні не будується,

бо немає для цього природних умов.Джерела енергії

Переваги

Недоліки

Енергія вітру

(вітроенергетика)Використовується дармова енергія , екологічно чиста; не впливає на тепловий баланс атмосфери Землі.

Низька інтенсивність; великі площі використання; псування ландшафту;

ненадійність; неекономічність; джерело шуму; залежність від сили вітру.Енергія сонця

(геліоенергетика)Не забруднюється атмосфера; сонячні кіловати безкоштовні.

Низький ККД(10%) ; циклічність надходження; великі витрати на уловлювання і зберігання енергії; використання великої площі; локальне пониження температури поблизу СЕС.

Енергія морських

приливів


(приливна енергетика)

Мінімум поверхні на суші; не забруднюється атмосфера; безкоштовне джерело.

Небезпечно для судноплавства; в морі займає досить великий простір.

Органічне паливо

(теплова енергетика)Висока питома теплота згоряння; придатність до безпосереднього використання вугілля, нафти і газу.

Сильно забруднює атмосферу, створює парниковий ефект, кислотні дощі; викиди радіоактивних речовин; використовуються не відновлювальні ресурси; псування рельєфу і підвищення температури водоймі,куди скидається вода.

Енергія води

(гідроенергетика)Не забруднюється і зволожується атмосфера; не потрібно добувати.

Затоплюється великий простір; руйнується флора і фауна; відчужуються родючі землі; зникають цінні породи риб.

Ядерна енергія

(атомна енергетика)Незалежність від місця знаходження сировини; невелика площа використання; немає забруднення атмосфери( за відсутності протікань); велика тепло утворююча здатність урану.

Радіоактивні відходи; дороге будівництво та виведення з експлуатації; загроза використання ядерної зброї; радіофобія.

Каталог: 2010
2010 -> Портфоліо вчителя
2010 -> Тема. Запальні захворювання жіночих статевих органів Актуальність теми
2010 -> Міністерство охорони здоров’я україни буковинський державний медичний університет
2010 -> Тезисы к выступлению на конференции «Регуляторна політика та ліцензійні умови фармацевтичної діяльності»
2010 -> Методичні вказівки до практичних занять з історії медицини для студентів 1-го курсу спеціальності "Лікувальна справа"
2010 -> Тема: Колообіг речовин і енергії як основний системо утворюючий фактор. Поняття біогеохімічного циклу та його ролі у функціонуванні та розвитку геосистем
2010 -> Розвиток космонавтики в Україні. Однією з найперспективніших галузей України нині с авіацій-­
2010 -> Основні питання Ключове питання
2010 -> Роль хімії в розвязанні сировинної проблеми
2010 -> Рішення про відставку; Призначати за поданням Прем’єр-міністра членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняти їх повноваження

Скачати 47.74 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка