Тема: Розвиток і зміни екосистем. Коло обіг речовин і потік енергій в екосистемах. Продуктивність екосистем.
Мета: сформувати уявлення про перетворення енергії у біогеоценозах та продуктивність екосистем; розвивати вміння працювати у колективі, спостережливість.
Обладнання: малюнки та фотографії біогеоценозів, мультимедійний проектор, презентація «Екосистема та біогеоценози », схеми кругообігу речовин та потоків енергії у екосистемах.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. ПДЗ
Опитування учнів:
Що таке біогеоценоз і екосистема?
Яка структура біогеоценозу?
Яка роль у біогеоценозах продуцентів, консументів і редуцентів?
Чому біогеоценози є цілісними системами?
На чому ґрунтується здатність біогеоценозів до самовідтворення?
Завдяки чому біогеоценози здатні до саморегуляції?
Від чого залежить стійкість біогеоценозів?
ІІІ. АОЗ і МНД
А) Запитання до учнів:
Як ви гадаєте, чи впливають екологічні фактори на зміни в біогеоценозах?
Що відбувається після руйнування біогеоценозу, наприклад, після пожежі?
Чи змінюються живі організми в процесі життєдіяльності навколишнього середовища?
Б) Розповідь:
Занедбана ділянка у лісі спочатку заростає бур’яном , потім багаторічними травами, чагарником, а пізніше деревами. У кожної водойми своє життя . У кожної своя історія , але в них є початок і буде кінець . Кожна водойма живе по-своєму . Може утворитися болото, потім виростає ліс. Після пожежі у сосновому лісі виростають трави, потім листяний ліс і вже після цього – хвойний ліс.
Що є причиною таких змін ?
ІV. ПТ і МУ
V. ВНМ
1. Бесіда , аналіз схеми «Трансформація речовин і енергії в екосистемах» (тонкі стрілки – потік речовин ; товсті – потік енергії )
Доля органічної речовини – енергоносія складається по-різному . Частина її видаляється , значна кількість їжі використовується при диханні і тільки невелика частина йде на побудову нових тканин , на створення нової «чистої» біологічної продукції .
2.Бесіда , аналіз схеми «Потоки енергії крізь екосистему»
- Чому енергія в екосистемах не здійснює кругообігу ?
3. Розповідь : визначення поняття «ланцюги живлення»(з використанням мультимедійної презентації)
4. Бесіда , розповідь(з використанням мультимедійної презентації) :
формулювання поняття про:
ланцюг дендритного типу;
ланцюг пасовищного типу;
трофічну сітку.
Бесіда , розповідь(з використанням мультимедійної презентації) :
Правило екологічної піраміди.
Розповідь, бесіда : поняття про автотрофні та гетеротрофні сукцесії, аналіз схеми «Види і причини автотрофної сукцесії»
VІ . УЗУ
А) Бесіда:
Чому біогеоценози потребують надходження енергії ззовні?
Яка подальша доля світлової енергії, яку засвоюють автотрофні організми?
Що таке ланцюги живлення? Завдяки чому вони формуються?
Чим визначається трофічний рівень, який займають організми певного виду в ланцюзі живлення?
Що таке трофічна сітка?
Якою є біологічна основа екологічної піраміди?
Б) Бесіда , розповідь: агроценози, порівняння агроценозів і природних систем (разом з учнями відбувається заповнення таблиці)
Агроценоз
|
Природна екосистема
|
1. Основна частина продукції вилучається з угруповання
|
1. Основна частина органічної речовини споживається консументами
|
2. Кругообіг речовин неповний
|
2. Кругообіг речовин повний
|
3. Домінанти визначаються людиною
|
3. Домінанти визначаються природними умовами
|
4. Популяції слабко диференційовані
|
4. Популяції добре диференційовані
|
5. Штучна система
|
5. Природна система
|
6. Слабка саморегуляція
|
6. Добра саморегуляція
|
7. Система нестійка
|
7. Система стійка
|
VІІ. Підсумок уроку.
Що нового ви дізналися на уроці?
Пригадайте найцікавіші факти нашого уроку.
VІІІ. ДЗ
§30 (Вивчити).
Поділіться з Вашими друзьями: |