Розв’язання правових ситуацій із теми «Основи теорії права»Скачати 27.45 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір27.45 Kb.
Смекаліна О.В.,

вчитель історії та правознавства

МЗОШ №54 м. Миколаєва

Урок 12

Тема: Розв’язання правових ситуацій із теми «Основи теорії права»

Мета: застосовувати знання з теми для розв’язування правових ситуацій;

розвивати вміння аналізу правових ситуацій ; формувати правову культуру;

виховувати правомірну поведінку.

Очікувані результати:  • відпрацювати вміння розв’язувати правові ситуації;

  • удосконалити вміння роботи в групі;

  • застосовувати набуті знання з теми для розв’язування правових ситуацій.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення предметних умінь.

Вид уроку: практичне заняття.

Навчально - методичне забезпечення:

О.Д. Наровлянський . Правознавство. Підручник для 10 класу .- Київ, «Грамота», 2010.

О.Д.Наровлянський, Л.О.Лоха . Практикум з правознавства . 9 клас. – Київ. «Грамота», 2009.

С.П.Ратушняк . Правознавство. Збірник задач .9-11 класи. – Тернопіль, Навчальна книга – Богдан , 2005

Дидактичний та роздавальний матеріал.

Структура уроку

І. Організаційний етап


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Правопорушення – це…

2. Назвіть склад правопорушення .

3. Назвіть види правопорушень .

4. Юридична відповідальність – це…

5. Назвіть види юридичної відповідальності.

6. Назвіть обставини ,що виключають протиправність діяння.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати правові ситуації із теми «Основи теорії права». Ви будете мати можливість застосувати отримані теоретичні знання з теми для аналізу правових ситуацій. Спочатку, ми ознайомимось з алгоритмом розв’язування правових ситуацій. Для ефективної роботи , вам необхідно об’єднатися в малі групи.

IV. Основний етап

Ознайомлення учнів з алгоритмом розв’язування правових ситуацій.Алгоритм розв’язування правових ситуацій

1. Чи мають місце правовідносини?

2. Які саме?

3. Нормами якої галузі права регулюються?

4. В яких нормативних актах містяться?

Визначте правові норми, які встановлюють правомірні моделі поведінки суб’єктів права.

5. Хто з учасників правових відносин порушив норму права , що необхідно зробити для того, щоб захистити права?

6. Питання про відповідальність.

7. Як слід було вчинити?

8. ВисновкиКолективна робота з розв’язання правової ситуації:

Для спільного розв’язування , пропонується наступна правова ситуація :

Громадянка В. взяла гроші в борг для навчання сина в інституті. Протягом першого року вона своєчасно віддавала належну частину боргу, але потім її було звільнено з роботи і вона припинила платежі.

Розв’язання правової ситуації :

Це цивільні правовідносини. Регулюються нормами цивільного права , Цивільним Кодексом України. Має місце договір позики (Ст.1046 Цивільного Кодексу України) . Згідно статті 1049 ЦКУ, позичальник – громадянка В., зобов’язана повернути позикодавцеві позику.

Згідно статті 625 ЦКУ боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання . Нормативно – правові акти передбачають цивільно – правову відповідальність. Норму права порушила громадянка В. ЇЇ буде притягнуто до цивільно - правової відповідальності . Вона повинна повернути позику.

Учням пропонуються правові ситуації для самостійного опрацювання в малих групах . Після розв’язання ситуацій, учні надають відповіді та обговорюють їх.

Правові ситуації :

1. Громадянин Д. дав у борг своєму товаришеві 9000 грн., які той по­обіцяв повернути через місяць. Проте у визначений час товариш не з'явився. Після нагадування про борг він повертати гроші відмовився. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

2. Директор школи виключив учня зі школи за те, що він після уроків беш­кетував на вулиці. Чи це рішення є правомірним? До якого виду відпові­дальності належить накладене директором школи стягнення на учня?

3. Громадянин, не маючи прямого відношення до заводу «Арсенал», в обідню перерву зайшов в один із його цехів і, виготовляючи для себе деталь, зіпсував токарний верстат, завдавши заводу матеріальних збитків. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

4. Директор школи виключив учня зі школи за те, що він після уроків розпивав алкогольні напої на вулиці. Чи це рішення є правомірним? До якого виду відпові­дальності належить накладене директором школи стягнення на учня?

5. Група молодих людей 18-21 року вирішила розважитися. Вони взяли автомобіль у сусіда Дмитра, щоб покататися. «Сусід не помітить. Він у відрядженні. Все буде добре. З нами нічого не трапиться»,- каже Дмитро.

Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

6. На відділення банку,яке знаходиться в невеликому селищі,стався напад. Нападники, поранивши з обрізу охоронця, примусили присутніх лягти на підлогу, а касиру , погрожуючи зброєю, наказали віддати наявну в касі готівку. Побоюючись за своє життя,жінка віддала гроші. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

7. Громадяни Е. та Б. запізнилися на роботу. Е. пояснив, що в нього вранці не спрацював будильник. Громадянин Б. запізнився у зв’язку з тим , що в метрополітені, яким він дістається до роботи,сталася аварія, і поїзд, у якому був Б., майже 30 хв. стояв у тунелі між станціями. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

8. Водій автомобіля К. їхав по приміській дорозі зі швидкістю 40 км/год. Раптом із кущів на дорогу вискочила дівчинка, водій спробував загальмувати, але не встиг цього зробити та збив її. Зупинивши машину,він надав дівчинці першу медичну допомогу та відвіз її в лікарню. Дівчинку було врятовано. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

9. Працівник, вийшовши на обідню перерву, ужив алкогольних напоїв і повернувся на робоче місце напідпитку. Начальник відділу, виявивши це відсторонив його від роботи і подав доповідну записку із цього приводу директору установи. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

10. Група підлітків, гуляючи вулицею, гучно співали пісні, брутально лаялися, на зауваження перехожих не реагували або реагували лайкою. Після затримання нарядом поліції виявилося, що двом із затриманих по 14 років, одному -15, а іншим -17. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.V. Підсумки уроку

Закінчить речення:

Сьогодні на уроці ми навчилися…

На мій погляд, під час розв’язання правових ситуацій …
ДОДАТОК 1
Алгоритм розв’язування правових ситуацій
1. Чи мають місце правовідносини?

2. Які саме?

3. Нормами якої галузі права регулюються?

4. В яких нормативних актах містяться?

Визначте правові норми, які встановлюють правомірні моделі поведінки суб’єктів права.

5.Хто з учасників правових відносин порушив норму права , що необхідно зробити для того, щоб захистити права?

6.Питання про відповідальність.

7.Як слід було вчинити?

8.Висновки
ДОДАТОК 2

Правові ситуації :

1.Громадянин Д. дав у борг своєму товаришеві 9000 грн., які той по­обіцяв повернути через місяць. Проте у визначений час товариш не з'явився. Після нагадування про борг він повертати гроші відмовився. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

2.Директор школи виключив учня зі школи за те, що він після уроків беш­кетував на вулиці. Чи це рішення є правомірним? До якого виду відпові­дальності належить накладене директором школи стягнення на учня?

3.Громадянин, не маючи прямого відношення до заводу «Арсенал», в обідню перерву зайшов в один із його цехів і, виготовляючи для себе деталь, зіпсував токарний верстат, завдавши заводу матеріальних збитків. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

4.Директор школи виключив учня зі школи за те, що він після уроків розпивав алкогольні напої на вулиці. Чи це рішення є правомірним? До якого виду відпові­дальності належить накладене директором школи стягнення на учня?

5.Група молодих людей 18-21 року вирішила розважитися. Вони взяли автомобіль у сусіда Дмитра,щоб покататися. «Сусід не помітить. Він у відрядженні. Все буде добре. З нами нічого не трапиться»,- каже Дмитро.

Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

6. На відділення банку,яке знаходиться в невеликому селищі,стався напад. Нападники, поранивши з обрізу охоронця, примусили присутніх лягти на підлогу ,а касиру , погрожуючи зброєю, наказали віддати наявну в касі готівку. Побоюючись за своє життя,жінка віддала гроші. Визначте, чи скоєно правопорушення, а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

7. Громадяни Е. та Б. запізнилися на роботу. Е. пояснив, що в нього вранці не спрацював будильник. Громадянин Б. запізнився у зв’язку з тим , що в метрополітені, яким він дістається до роботи,сталася аварія, і поїзд, у якому був Б., майже 30 хв. стояв у тунелі між станціями. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

8. Водій автомобіля К. їхав по приміській дорозі зі швидкістю 40 км/год. Раптом із кущів на дорогу вискочила дівчинка, водій спробував загальмувати, але не встиг цього зробити та збив її. Зупинивши машину,він надав дівчинці першу медичну допомогу та відвіз її в лікарню. Дівчинку було врятовано. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.9.Працівник ,вийшовши на обідню перерву ,ужив алкогольних напоїв і повернувся на робоче місце напідпитку. Начальник відділу ,виявивши це відсторонив його від роботи і подав доповідну записку із цього приводу директору установи. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.

10.Група підлітків ,гуляючи вулицею , гучно співали пісні, брутально лаялися ,на зауваження перехожих не реагували або реагували лайкою. Після затримання нарядом поліції виявилося,що двом із затриманих по 14 років, одному -15, а іншим -17. Визначте, чи скоєно правопорушення,а також хто буде притягнутий до юридичної відповідальності.
Каталог: pravo
pravo -> Претензійні, присікальні, гарантійні та інші строки
pravo -> Зупинення, перерва та поновлення строків позовної давності
pravo -> Реферат на тему : " Міжнародно-правовий механізм захисту прав І свобод людини І громадянина"
pravo -> Реферат " ООН суб`єкт міжнародного права" 3 курс мп 5 група київ 2000 План
pravo -> Реферат з правознавства Суди загальної юрисдикції в Україні. Поняття та система судів загальної юрисдикції. Спеціалізовані суди в системі судів загальної юрисдикції. Виконав
pravo -> Методичні рекомендації розроблено відповідно до програми для загальноосвітніх навчальних закладів з курсу «Правознавство»
pravo -> Афанасьєва К. О
pravo -> Робоча програма навчальної дисципліни правові системи сучасності для спеціальності 03040101 «Правознавство» для студентів 6-го курсу

Скачати 27.45 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка