Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю



Скачати 102.1 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір102.1 Kb.
Департамент освіти і науки, молоді та спорту

Кіровоградської обласної державної адміністрації


Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів

Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю.
Розробка уроку з біології у 10 класі

Підготувала Лазарєва Тетяна Валентинівна, вчитель біології, спеціаліст вищої категорії

Знам’янка, 2013р.

Тема: Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю.
Мета.

Освітня. Сформувати поняття про сенсорні системами рівноваги, руху, дотику, температури, болю; з’ясувати особливості функціонування цих систем та значення їх для організму, компенсаторні можливості організму людини.

Розвиваюча. Розвивати уміння виявляти головні риси та властивості біологічних об’єктів, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між біологічними об’єктами та явищами, залежність будови органі та систем від виконуваних функцій, порівнювати функції даних систем органів та важливість їх для нормальної життєдіяльності.

Виховна. Виховувати впевненість у необхідності ведення здорового способу життя та бережливого ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, м\медійна презентація.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4. Візуальний: складання таблиці.

5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.


Міжпредметні зв’язки: медицина, зоологія.

Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, слайди.

Основні поняття та терміни: вестибулярний апарат, півколові канали, механорецептори, терморецептори, больові рецептори.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.


  • Чому кажуть, що голод – кращий кухар?
    - Чому людина, щоб краще розрізнити запах, принюхується і робить кілька сильних вдихів?

  • Біо-задача: В історичній мініатюрі В.Пікуля “Запашна симфонія життя” є такий цікавий епізод: до молодої дівчини залицялися двоє суперників – співак та парфюмер. На концерт свого суперника парфюмер приніс великий кошик фіалок і поставив на кришку рояля. Співак з ганьбою втікає, бо не може взяти ні однієї високої ноти. Що добре знав парфюмер? (він знав, що запах фіалок здатний зруйнувати гармонію голосових звязок)

Повторення знання слухової сенсорної системи, особливо будови внутрішнього вуха. Звернути увагу на розташування у внутрішньому вусі вестибулярного апарату.

Завдання на дидактичних картках:

Вибрати окремо ознаки зорового(А) і слухового(Б) аналізаторів.


1. Складається з трьох частин: рецепторів, нерва і зони кори.

2. Рецептори знаходяться в органі чуття.

3. Рецептори – колбочки і палички.

4. Рецептори розташовані в завитці.

5. Сприймає світло.

6. Сприймає коливання повітряного середовища.

7. Зона кори знаходиться у скроневій долі.

8. Зона кори знаходиться в потиличній долі.

9. Причина виникнення нервового імпульсу – біохімічні процеси.

10. Причина виникнення нервового імпульсу – біофізичні процеси.

11. Складається з трьох частин.

12. Рецепторною зоною є сітківка.

13. Має скловидне тіло.

14. Має кришталик

15. Пов'язаний з носоглоткою.


А.




Б.




Відповідь:

А.

1, 2, 3, 5, 8, 9, 12, 13,14

Б.

1, 2, 4, 6, 7, 10, 11, 15

Встановити відповідність та запишіть відповідь за схемою ЗНО:



  1. Локалізовані в ротовій порожнині




А. На корені язика

  1. Зона відчуття гіркого смаку знаходиться

Б. Смакові рецептори

  1. У разі недостатньої роботи нюхового аналізатора , її компенсує

В. Зоровий аналізатор

  1. Палички має у своєму складі

Г. Смаковий аналізатор




Д. На кінчику язика




1.




2.




3.




4.







1.

Б

2.

А

3.

Г

4.

В

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.


Проведення дослідів:

1. Посадити учня на стілець, попросити його зігнути одну ногу в коліні, прихилити голову до плеча. Запитати: за допомогою чого ми відчуваємо, як розміщене наше тіло в просторі? Як ми відчуваємо свій організм? Хто є “очі та вуха” мозку усередині нас?

2. Посадити учня на стілець, попросити заплющити очі. Циркулем торкнутися кінчика пальця. Що відчувається? А якщо натиснути сильніше, що ще відчувається?


  1. Заплющте очі і скажіть – ви можете описати – де зараз (в якому положенні) знаходяться ваші руки, ноги, голова?

Отже, сприйняття рівноваги тіла, температури, болю... і буде темою уроку.


ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
Сприйняття рівноваги.

Вестибулярний апарат виконує найважливішу функцію – орієнтацію тіла в просторі. Анатомічно він пов’язаний з внутрішнім вухом і складається з:

а) круглого та овального мішечків;

б) трьох півколових каналів.

У порожнинах мішечків містяться опорні епітеліальні клітини, між якими занурені рецепторні вестибулярні волоскові клітини. Вони бувають циліндричної та кулястої форми. Волоски вестибулярних рецепторів занурені у драглисту мембрану, в якій знаходяться кристали кальциту – отоліти, тому вона називається отолітовою мембраною. У порожнинах півколових каналів і мішечків міститься рідина. Рецептори мішечків реагують на зміну сили тяжіння. Волоскові клітини збуджуються, якщо зміщується отолітова мембрана. Коли ми перебуваємо у вертикальному положенні, мембрана тисне на волоскові клітини і вони згинаються. Згинання волосків приводить до виникнення нервових імпульсів, які передаються до нервових центрів головного мозку, де і формуються відчуття про вертикальне положення тіла у просторі. При зміні положення тіла отолітова мембрана розтягує волоски, що також сприяє виникненню нервових імпульсів, які сигналізують у мозок про зміну вертикального положення тіла.

Фізкультхвилинка (тематична + дослід)



  1. Встати прямо, підійти від парт, заплющити очі. Яке положення тіла?

  2. Нахилитися вперед. Яке положення тіла?

  3. Нахилитися вправо, вліво. Яке положення тіла? За допомогою якої системи ви про це дізналися?

  4. Вправи для плечового поясу

  5. Вправи для тулуба

  6. Вправи для кінцівок

  7. Вправи на координацію рухів( не відкриваючи очей доторкнутися до носа, зігнути в коліні праву ногу, залишатися в цьому положенні 2 хв.)

Поясніть, як відбулася регуляція ваших рухів.

Тренування вестибулярного апарату


Дослід. (Постановка проблемного питання)

Сядьте за парти. Заплющте очі. Покладіть руки на стіл. Візьміть ручку та листок паперу. Напишіть на ньому «Вестибулярна сенсорна система». Чи змінилося положення тіла? Чи за допомогою вестибулярного апарату можна визначити, який саме рух ви здійснили? Яка система надає нам цю інформацію?


Рухова сенсорна система.

У м’язах, сухожиллях суглобів містяться рецептори, які сигналізують нервовій системі про ступінь напруження м’язових волокон, про положення суглобів і різних частин тіла в просторі, а також відносно інших частин тіла. За рахунок рухового аналізатора людина навіть за відсутності зору може виконувати складні високо координовані рухи. Нервові імпульси від рецепторів м’язів і сухожилків надходять до ЦНС, підтримують її функціональну активність, сприяють її розвиткові.


Дотик, температура, біль. Ці рецептори містяться на шкірі, яка є величезним рецепторним полем...

Складання опорної схеми



Рецептори шкіри


Як ви гадаєте, чи рівномірно розподілені рецептори на всій шкірі?
Дослід: Визначення порогу чутливості (відстані між 2 найближчими рецепторами).

Обладнання: 2 тонко загострених олівці, лінійка

Виміряти відстань між двома різними точками на шкірі (на плечі, спині, пальцях, тильній стороні долоні), які відчуваються як одна при дотику до них олівців.

Зробіть висновок про причини різної кількості рецепторів у різних частинах шкіри

ІV. Осмислення об’єктів зв’язку і взаємозалежностей у матеріалі.
У зору є око, у слуху – вухо, у нюху – ніс, у смаку – язик. А за дотик відповідає вся поверхня тіла людини. Його орган – шкіра. Види рецепторів шкіри: механорецептори, терморецептори, больові. Людина може лишатися зору та слуху. Є хвороби, при яких зникає смак. Нежить – і до побачення нюх. Тільки одне з головних чуттів ніколи не кидає людину. Це – дотик. Дивне відчуття: Активний дотик руки людини – велике диво природи: на цукрових заводах Голландії густоту сиропу робітник визначає, стискуючи двома пальцями краплину цієї рідини, збирачі бавовни вміють на дотик визначити сорт бавовни, її стиглість, добре треновані руки лікаря – це для нього – друга пара очей, сліпі люди на дотик визначають колір предмета. Отже, чутливість шкіри рук дуже висока.

Вестибулярний апарат створює образ довжини шляху, поворотів, підйомів і спусків на ньому. Це – орган відчуття простору.

Як він працює?
Дослід
Витягніть руку з поверненою до обличчя долонею на 30 см. Погляд зафіксуйте на долоні і, одночасно протягом півхвилини, хитайте головою з одного боку на інший зі швидкістю 2 хитання в сек. При нормальному функціонуванні апарату ви будете чітко розрізняти шкірні зморшки на долоні.

Орган рівноваги повідомляє про положення тіла. І це наближає його до внутрішніх органів чуття.


V. Узагальнення і систематизація знань.
Дати відповіді на запитання.


  1. Космонавтам, які опинилися в умовах невагомості, спочатку здається, що вони перевернулися донизу головою. Поясніть чому?

  2. Чому у китів півколові канали недорозвинені? (Їм не треба робити різких поворотів).

  3. Чому дітям подобається кататися на гойдалках? Яке це має значення?

  4. Завдяки чому сліпі можуть «читати» кінчиками пальців книги, надруковані спеціальним шрифтом Брайля та, навіть, розрізняти основні кольори? Що називають компенсаторними можливостями сенсорних систем?


VІ. Підведення підсумків уроку. Д/з.
Каталог: uploads -> editor -> 4453 -> 382333 -> sitepage 41 -> files
files -> Урок природознавства у 5 класі Підготувала Лазарєва Тетяна Валентинівна, вчитель хімії та біології
382333 -> Прийоми роботи з девіантними дітьми Індивідуальний педагогічний вплив
382333 -> Наказ № Про організацію підготовчих заходів до І етапу Всеукраїнського конкурсу "Майбутнє країни у мріях дитини "
382333 -> Презентація досвіду роботи вчителя математики Коваль Галини Василівни Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
382333 -> Досвід роботи вчителя початкових класів Шевченко Вікторії Вікторівни
382333 -> Звіт про роботу методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу за І семестр2013 2014 н р
files -> Повторення вивченого про іменник (7 спеціальний клас)
382333 -> Портфоліо вчителя початкових класів
382333 -> "Формування у дітей почуття патріотизму та національної самосвідомості громадянина України"

Скачати 102.1 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка