Шкідливий вплив паління на травну систему людиниСкачати 108.23 Kb.
Дата конвертації15.11.2017
Розмір108.23 Kb.
#33064
ТипРеферат
Реферат

з О.Б.Ж.

на тему: «Шкідливий вплив паління на

травну систему людини»

учениці 8-Б класу

Тернівського ліцею

м. Кривого Рогу

Ямко Діани

З XV ст.. європейці дізнались про тютюн і куріння, і лише з XX ст. про їх шкідливу дію на організм людини. Куріння дуже погано впливає на всі органи (печінку, дихальні шляхи, на органи травлення та інш.)

Людина, яка курить, з жадобою затягує ароматний дим, не здогадуючись про те, що викликає в організмі кожна затяжка. Першими в контакт з димом вступає ротова порожнина та носоглотка. Проходячи через шар тютюну, дим від тліючого тютюну, хоча й встигає охолонути, але не настільки, щоб зрівнятися з температурою ротової порожнини. Зазвичай температура тютюнового диму 50°-60°С.

Руйнуючу дію на організм, першим починає тепло. Щоб ввести дим з ротової порожнини та носоглотки в легені, курець, автоматично та непомітно, злегка відкриваючи рота, вдихає порцію повітря, з яким дим з ротової порожнини та носоглотки потрапляє в легені. Температура повітря, яка при цьому заходить до роту, як правило на 40°С нижче за температуру диму. Такі значні перепади температури під час куріння відбиваються на стані зубної емалі. З часом, на ній з’являються мікроскопічні тріщинки, які є хорошим середовищем для розмноження мікроорганізмів. В результаті цього, зуби курця починають руйнуватися раніше, ніж не у курячих людей.

Порушення зубної емалі призводить до відкладання на поверхні зубів тютюнового дьогтю, внаслідок чого вона стає жовтуватого кольору, а з ротової порожнини можна відчувати специфічний запах , який проявляється під час розмови з курцем. Температура диму впливає на слизові оболонки ротової порожнини та носоглотки. Їхні капіляри розширюються, слизова оболонка (щік, піднебіння, ясен) подразнюється. Починається сильне виділення слини, котру курець повинен спльовувати. Частину слини курці ковтають. Отруйні речовини диму (аналін, сірководень та інш.), переходячи в слину, діють на слизову оболонку шлунку, що не залишається непоміченим. Втрата апетиту, біль в районі шлунку, хронічні гастрити і в крайньому випадку виразки шлунку або дванадцятипалої кишки – це ті хвороби, котрі зустрічаються у людей, що курять, набагато частіше, ніж у тих, які не мають такої шкідливої звички.

Слизові оболонки гортані, трахеї, бронхів, бронхіол, альвеол – також підвернені дії тютюнового диму. Речовини, що входять до складу тютюнового диму, подразнюють також слизові оболонки легень.

Не просто так у не курячої людини, при першій спробі вдихнути дим з’являється кашель – рефлекторні вдихи, за допомогою яких організм прагне виштовхнути інорідне тіло, котре з’явилось в дихальних шляхах.

Постійне куріння, як правило, супроводжується бронхітом, котрий проявляється кашлем після пробудження і відхаркуванням сіруватої, грязно коричневої мокроти. Хронічні подразнення слизової оболонки голосових зв'язок зказується на тембрі голосу. Він втрачає милозвучність та чистоту, що дуже добре помітно у дівчат та жінок, які зловживають курінням. Ще, більш наочно, курця характеризує його колір обличчя.

В результаті попадання диму в кров альвеолярних капілярів, замість того, щоб збагатитися киснем, насичується чадним газом, котрий з’єднуючись з гемоглобіном, утворює карбоксігемоглобін, в результаті чого частина гемоглобіну виключається з процесу нормального дихання організму.

Підступна дія синильної кислоти. Потрапляючи в кров, вона знижує здатність клітин сприймати кисень з притікаючої крові. Починається кисневе голодання , а так як нервові клітини більш ніж усі останні потребують кисню, вони першими страждають від дії синильної кислоти. При великій дозі цієї кислоти слідом за найсильнішим збудженням центральної нервової системи починається її параліч, припиняється дихання, а потім зупиняється серце.

Звісно, зміст синильної кислоти в димі цигарки дуже малий: в денній нормі середнього курця її в 40 разів менше смертельної дози, але хронічне отруєння нервової системи цією отрутою без сумніву зказується на її роботі.

Не мале значення також мають й останні речовини, які входять до складу цигаркового диму, а саме аміак. Цей газ дуже добре розчиняється у воді з утворенням розчину, котрий являє собою реагуючий луг, відомий під назвою нашатирний спирт. Володіючи властивостями лугу, нашатирний спирт подразнює слизові оболонки, викликаючи безгарячковий бронхіт курця. В кінці кінців, значно знижується супротив легень до різних інфекційних захворювань таких, як туберкульоз.

До речі про захворювання, куріння є причиною раку легень, туберкульозу, захворювань серця, а також виразки шлунку.

Рак. Найпершою причиною раку легень у курця може бути наявність в тютюновому дьогті одного з найбільш активних радіоелементів – полонію. Людина, котра викурює в день одну пачку цигарок, отримує дозу опромінення в 3,5 рази більше дози, яку прийнято міжнародною згодою про захист від опромінення.

Серцево-судинні захворювання. Нікотин в першій фазі своєї дії збуджує судиноруховий та дихальні центри, а в другій фазі, навпаки, пригноблює її. Якщо намацати пульс курця, то можна побачити, що при першій затяжці стається його уповільнення, але потім, серце починає битися в прискореному ритмі. Водночас з цим підвищується артеріальний тиск. До цього слід додати, що вуглевод (II) оксид, котрий потрапляє в кров із цигарок, підвищує підвищює вміст холестерину в крові й викликає розвинення атеросклерозу. І в цілому, ймовірність інфаркту у курця вдвічі більша, ніж для не курячої людини.

Виразка шлунку. Хронічне отруєння нікотином викликає розладнання діяльності вегетативної нервової системи, в наслідок чого, з’являються порушення нормального функціонування шлунково-кишечного тракту.

Куріння, як правило, призводить до звуження кровоносних судин, порушуючи кровопостачання внутрішніх органів, створюючи тим самим сприятливі умови для вилучення слизових оболонок шлунку та дванадцятипалої кишки. В більшості випадків виразки цих органів виникають у зв’язку з курінням, на далі, з розвитком виразкового процесу, куріння призводить до затримання рубцювання виразки.

Порушення роботи внутрішніх органів пояснюється тим, що нікотин, дим, частинки тютюну під час куріння разом із слиною потрапляють у шлунок та виявляють постійну подразнюючу дію на

його нейросекриторну і моторну активність. Наш шлунково-кишечний тракт звик до періодичного попадання їжі. Потрапляння

тютюнової отрути порушує ритм діяльності шлунково-кишечного тракту. Так як разам з нікотином в шлунок потрапляють і канцерогенні речовини, не виключена й поява злоякісних пухлин.

У курців виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки зустрічається в 2-3 рази частіше, ніж у не курячих людей.


Смертність від цих хвороб у курців у 4 рази вища, ніж у не курячих людей.

Табл.1


Вік

Скорочення життя при щоденному курінні
слідуючої кількості цигарок


1--9

10--19

20--39

більше 40

до 25

-4,6

-5,5

-6,2

-8,3

35

-4,5

-5,4

-6

-7,9

45

-4,1

-5

-5,6

-7

55

-3,5

-4

-4,4

-5,4

65

-2,8

-2,9

-3,1

-3,4

Але чому, знаючи, що куріння призводить до таких захворювань діти (школярі та студенти) починають палити? РезультатиТабл.2


Вікові категорії

Причини паління (%)

наслідування

почуття новизни,

бажання бути

конкретної причини

іншим школярам,

цікавість

дорослим,

не знаю

студентам

 

самостійним

 

 

 

 

 

Учні:

 

 

5-6 клас

 

50,00%

41,50%

5,50%

3%

7-8 клас

 

35,60%

30%

10,40%

24%

9-10 клас

 

25,50%

24%

15%

35,30%

Студенти:

 

1 курс

 

4%

25,50%

25%

45,4,%

3 курс

 

1,50%

10%

25,10%

63,40%

5 курс

 

0, 00%

0,00%

1,50%

98,50%

опитування проведені у школах України на цю тему, викладено в таблиці (Табл.2).

Отже, продивившись усі данні, можна зробити висновок, що куріння школярів призупиняє їхнє фізичний та психічний розвиток.

Куріння—шкідлива звичка, від якої потрібно відмовитись на ранніх етапах звикання.Повідомлення

з О.Б.Ж.


на тему: «Історія появи тютюну»

учениці 8-Б класу

Тернівського ліцею

м. Кривого Рогу

Ямко Діани

Прибувши до Америки, Христофор Колумб серед найрізноманітніших подарунків отримав від місцевих жителів сухе листя рослини «петум». Вони курили його, згорнувши трубкою, яку називали «сигаро».

У грудні 1492 року корабель «Санта Марія» зазнав катастрофи. Людей і цінний вантаж вдалося врятувати, але на маленькому судні «Нінья», яке залишилося від експедиції, не можливо було розмістити два екіпажі. Тому вирішили частину людей залишити і повернутися за ними згодом. Христофор Колумб кораблем «Нінья» відправився до Європи. А матроси, що залишилися під орудою монаха Фра Пано, стали першими європейцями, які навчилися курити за прикладом місцевих жителів. Набожні іспанці вважали, що «пускати дим з ніздрів» може лише нечиста сила. Незважаючи на це, спокуса тютюном для них була сильнішою від будь-яких переконань.

Рослина, яка отримала назву від імені провінції Тобаго (острів Гаїті), почала свій похід країнами і континентами. Після другого походу Христофора Колумба (1493-1496 рр.) насіння тютюну завезли в Іспанію, звідти воно потрапило в сусідні європейські країни. Пізніше, в період великих відкриттів, морськими і сухопутними караванними шляхами його завели в різні куточки земної кулі.

Колумб та його супутники завезли тютюн в Європу як чудодійний лікарський (заспокійливий, такий, що знімає головний біль і втому).

На початку XVII ст. тютюн почали вирощувати Голландії, трохи пізніше – в Англії, потім – у Німеччині. В Росії тютюн набув широкого розповсюдження завдяки Петру I, який досить швидко зрозумів стратегічну цінність для державної казни цієї шкідливої звички.


За 20 років,, якщо викурювати до пачки сигарет щодня, курець викурить 292 тис. сигарет, які коштують понад 15 тис. гривень.

Ось декілька доказів того, що куріння шкодить здоров’ю:
 • Курець шкодить не лише собі, а й навколишнім. Людина, яка провила в накуреному приміщенні понад годину, отруюється так само, як людина, що викурила 4 сигарети. Рідні й близькі не зі своєї вини стають «пасивними курцями».

 • Німецькі вчені обстежили 656 жінок, що курять, понад 5 тис. тих, хто уникає куріння. З’ясувалося, що перші старіють майже у 10 разів швидше.

 • Перший удар нікотин наносить мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять:

   • Знижується обсяг пам’яті (на 5%);

   • Знижується точність виконання математичних дій (на 5,5%);

   • Знижується здатність до навчання (на 4,5%).

 • Вагітні жінки, які курять, зазвичай народжують немовлят з меншою вагою і не лише.

Сумний факт:

Щорічно в Україні тютюн стає причиною смерті понад 100 тисяч людей.


 • Чим більше людина курить, тим більшим є ризик хвороби серця, раку, бронхіту, розладу кровообігу та виразок. Проте курці висловлюють думку, що тютюновий дим допомагає їм розслабитися або сконцентруватися. Деякі люди переконані, що куріння допомагає зменшити вагу.

 • Викурюючи пачку сигарет за день, курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже одна викурена сигарета скорочує життя на 15-20 хвилин. То хіба ж це не самогубство?


Негативні наслідки куріння:


  1. (протягом кількох хвилин після затягування): прискорення серцевих скорочень, підвищення кров’яного тиску, подразнення тканин гортані, потрапляння чадного газу у кров, подразнення очей.
  1. (тривалі негативні наслідки): рак легенів, порожнини рота, шлунку, стравоходу й жовчного міхура.  1. (інші негативні наслідки): пошкодження слизової оболонки губ, язика, гортані, поява сильного кашлю, порушення нормального дихання.

Каталог: data -> file doc
data -> Українська архітектура
data -> Тема. Метод архітектурної біоніки. Біотектонічне моделювання Мета
data -> Реферат на тему: Залізодефіцитна анемія (малокрів'я)
data -> Кафедра медичної біології, мікробіології, вірусології та імунології
data -> І тип анафілактичні реакції
data -> Положення про денний стаціонар» Додаток 4 до наказу моз україни від 23 лютого 2001 р. N 72 «Примірне положення про денний стаціонар»
data -> Рахіт І рахітоподібні захворювання у дітей
file doc -> Юлія павленко міні-реферат
file doc -> Рішення щодо створення навчальних програм);  Рада саамських шкіл
file doc -> Формування України як правової держави на базі позитивного досвіду Королівства Норвегії

Скачати 108.23 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка