Сила пружності виникає при деформації тіла і має напрям , протилежний руху частинок при деформації.
Закон Гука.
Англійський вчений та експериментатор Роберт Гук відкрив закон, названий його ім’ям. Гук відкрив, що при деформаціях у пружних тілах іхнє видовження чи скорочення прямо пропорційне силі, яка їх розтягує або стискує.
Знак “-” показує, що напрям сили пружності протилежний напряму зміщення краю деформованого тіла.
Природа сил пружності – електромагнітна. Ця сила зумовлена взаємодією молекул та атомів тіла. Взаємодіють позитивно заряджені протони,які входять до складу ядер атомів, та електрони, що обертаються навколо ядер.
При збільшенні відстані між молекулами та атомами,збільшується сила притягання. При зменшенні відстані між ними – сили відштовхування.
Сили пружності враховують і використовують в різних технічних пристроях і машинах. Автомобілі,залізничні вагони та інші транспорті засоби мають ресори. Їх застосування дає змогу зробити рух значно плавнішим, оскільки наїзд колеса на перешкоду приводить лише до деформації ресори і відчутно не змінює положення самого транспортного засобу.
У країнах, де часто бувають великі землетруси, будинки ставлять на спеціальні пружини,які під час поштовху деформуються, а споруда залищається майже нерухомою.
Сила тертя
Силу. Яка виникає при відносному переміщенні тіл,що дотикаються,називають силою тертя. Сила тертя діє вздовж поверхонь тіл при безпосередньому дотику.
Досліджував тертя видатний художник і вчений епохи Відродження Леонардо да Вінчи.