Скомороська зош І-ІІ ст. Збірник юридичних ситуацій Упорядник- скробала Н. ВСкачати 81.51 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації31.08.2018
Розмір81.51 Kb.
#45217
  1   2   3
Скомороська ЗОШ І-ІІ ст.

Збірник юридичних

ситуацій

Упорядник- Скробала Н.В.

2014

Вступ

Сьогодні освіта є важливим фактором залучення людини до державотворення, до вирішення актуальних суспільних проблем. Тому важливою зараз стає саме правова освіта. Підростаюче покоління повинне знати й поважати закони свого суспільства й світової спільноти. Особливо важливе значення на сьогодні має практична освіта, яка не тільки пропонує знання, але й надає можливість застосувати їх на практиці, створюючи ситуацію реального життя.

Одне з основних завдань шкільного курсу правознавства – вироблення в школярів умінь та навичок застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці. Найбільш ефективним засобом, що забезпечує виконання цього завдання є розв’язування учнями правових задач, що дає можливість не тільки перевіряти рівень засвоєння старшокласниками теоретичного матеріалу, а й виявляти прогалини у знаннях, щоб вчасно усувати їх. Розв’язування юридичних ситуацій сприяє засвоєнню навчального матеріалу на якісно вищому рівні, сприяє виробленню навичок критичного мислення, розвитку творчої уяви учнів, сприяє розвитку життєвих компетентностей учнів з метою подальшої адаптації у соціумі. Але, мабуть, найбільш цінним у процесі розв’язування задач є те, що школярі мають можливість відстежити взаємодію правових норм у конкретних юридичних ситуаціях, вчаться сприймати право саме як систему, а не як механічний набір правових норм.

Пропоновані юридичні ситуації призначені для учнів, які вивчають «Правознавство. Практичний курс» та «Правознавство», а також для підготовки абітурієнтів, які мають намір вступити у ВНЗ на юридичні факультети.Юридична відповідальність за правопорушення

Ситуація № 1.

На Михайла, який повертався із ігрового клубу додому, накинувся собака бійцівської породи. Намагаючись уникнути вкрай небезпечних укусів собаки, Михайло убив собаку бейсбольною битою, що мав при собі.Відповідь.Михайло діяв у стані крайньої необхідності, оскільки меншою шкодою відвернув більшу, щоб уникнути загрози своєму здоров'ю, а беручи до уваги породу собаки, цілком можливо, що і життю, міг тільки таким способом. Юридична відповідальність Михайла у цьому випадку виключена.

Ситуація № 2.

Слідчий прокуратури Сергій наказав прибиральниці Марині викинути на смітник теку з паперами, у якій містилися речові докази щодо одного зі злочинів.Відповідь.Марина не підлягає юридичній відповідальності, бо вона не усвідомлювала злочинного характеру наказу слідчого, але юридичній відповідальності підлягає Сергій.

Ситуація № 3.

Ігор, який уже багато років перебував у вкрай неприязних стосунках з Андрієм, зустрівши останнього на вулиці, нацькував на нього свою кавказьку вівчарку. Переляканий Андрій вхопив шмат арматури, який лежав на землі, і переламав вівчарці хребет. Через кілька годин собака помер.Відповідь.Андрій діяв у стані необхідної оборони, оскільки собака була знаряддям злочину. Тобто було наявне протиправне посягання з боку Ігоря. Враховуючи породу собаки і ту загрозу, яку вона несла, можна зробити висновок, що Андрій меж необхідної оборони не перевищив. Отже, юридична відповідальність виключена.

Ситуація № 4.

Податковий інспектор Федір під час планової перевірки фірми «Ельдорадо» виявив несплату податків на суму понад 60 тис. гривень і склав про це відповідний акт. Але після того як йому пригрозили, що у випадку передання цього акта до правоохоронних органів його дружині будуть надані речові докази його подружньої невірності, Федір акт перевірки знищив.Відповідь. До Федора було застосовано психічний примус. Але з умов ситуації можна зробити висновок, що він підлягає юридичній відповідальності, бо, заподіявши шкоду правоохоронним інтересам, він перевищив межі крайньої необхідності, тобто заподіяна шкода була більшою, ніж відвернута.

Ситуація № 5.

Стропальник Віктор причепив до троса, який був приєднаний до крана, вантаж, який у 1, 5 раза перевищував гранично допустиму норму. Він зробив це з метою прискорення виконання будівельних робіт. Трос не витримав вантажу і обірвався. Було тяжко травмовано іншого працівника.Відповідь. У цій ситуації відсутні обставини для звільнення Віктора від юридичної відповідальності, оскільки ризик не був ані виправданий, ані спрямований на досягнення суспільно корисної мети.

Ситуація № 6.

Власник човна відмовився надати його для допомоги потопаючому. Тоді юнаки силою відібрали човна і врятували потопаючого, після чого повернули човен власнику.Відповідь.Юнаки не будуть притягнені до кримінальної чи адміністративної відповідальності, тому що вони діяли в стані крайньої необхідності. Можна також зазначити, що можливе лише відшкодування завданої матеріальної шкоди, якщо вона мала місце.

Ситуація 7.

Молода жінка перейшла дорогу на червоне світло світлофора, а коли її зупинив міліціонер, пояснила, що вона приїхала з села, раніше не бачила світлофора і не знала значення його сигналів.Відповідь.Жінка може бути притягнута до адміністративної відповідальності, незнання нею норм правил дорожнього руху не звільняє її від відповідальності, хоча міліціонер зобов’язаний врахувати усі обставини.

Громадянство України

Ситуація № 1.

Громадянка України С. одружилася у 1996 р. з громадянином Росії Т. Сім'я проживала постійно в Україні. У 1998 р. переїхали тимчасово проживати до батьків Т. в Росію до міста Ростова, де в 1999 р. народилася у них дитина.

Як має бути розв’язано питання про громадянство їхньої дитини відповідно до Закону України «Про громадянство»?

Відповідь. Підставою для набуття громадянства України є перебування у громадянстві України одного чи обох батьків дитини.

Ст. 13 Закону України «Про громадянство України» у разі громадянства батьків, один з яких на момент народження дитини перебував у громадянстві України, якщо в цей час обоє з батьків постійно проживали за межами України, громадянство дитини, яка народилася за межами України, визначається за письмовою згодою батьків.Ситуація № 2

Громадянин України Володимир та Марина Кравченко усиновили 16-річну Ольгу Власову, громадянку Росії. Ольга вважає, що вона не давала згоду на зміну громадянства і тому залишається громадянкою Росії. Володимир та Марина вважають, що згідно зі статтею 11 Закону України «Про громадянство України» Олена стала громадянкою України з моменту набрання чинності рішення про усиновлення, оскільки про необхідність отримання згоди усиновленої дитини на набуття українського громадянства у ст. 11 не йде. Хто має рацію у цій ситуації? Відповідь обґрунтуйте.Відповідь. Однією з підстав набуття громадянства України є усиновлення. За ст. 27 Закону України «Про громадянство України» зміна громадянства дітей віком від 14 до 18 років у разі зміни громадянства їх батьків, а також у разі усиновлення може відбуватися тільки за згодою дітей у порядку, передбаченому ст. 34 цього Закону.

Ситуація № 3

Двоє молодих чоловіків – громадяни України Олег і Дмитро поїхали на роботу до Москви. Олег улаштувався водієм вантажівки в комерційну фірму, а Дмитро уклав контракт на проходження військової служби. Через три роки обидва повернулися на Україну й виявилося, що вони тепер мають різний статус щодо українського громадянства. Поясніть ситуацію.Відповідь. Дмитро втратив громадянство України, згідно із ст. 19 Закону України «Про громадянство України» добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов’язком чи альтернативною (невійськовою) службою є підставою для втрати українського громадянства.

Ситуація № 4

У подружжя Роберта й Корнелії, які постійно проживають у Дніпропетровську, але є апатридами, народився син. Громадянином якої держави він є?Відповідь. Син буде мати українське громадянство, ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, яка народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, є громадянином України.

Ситуація № 5

Дівчина – громадянка США – вийшла заміж за громадянина України і звернулася до Президента нашої держави з клопотанням надати їй громадянство України, тому що бажає бути громадянкою своєї рідної країни і в той же час громадянкою рідної держави свого чоловіка. Яке рішення має прийняти Президент України?Відповідь. Подвійне громадянство в Україні не передбачене, згідно із Конституцією України, в нашій державі існує єдине громадянство, тому Президент України змушений буде відмовити громадянці США.

Ситуація № 6

До дверей лікарні в м. Одесі було підкинуто новонароджену дитину. Незважаючи на намагання співробітників лікарні і працівників міліції, встановити батьків дитини не вдалося. Головний лікар звернувся до юридичної консультації із запитанням, як визначити громадянство дитини, адже батьки хлопчика невідомі.Відповідь. Згідно із ст. 7. Закону України «Про громадянство України» новонароджена дитина, знайдена на території України, обоє батьків якої невідомі (знайда), є громадянином України.

Ситуація № 7

До вас за порадою звернулась подруга Наталія, яка вийшла заміж за громадянина Польщі і планує виїхати на постійне місце проживання до цієї країни. Наталія не може визначитись – виходити їй з громадянства України чи ні. Якою буде ваша порада і які аргументи ви застосуєте?Відповідь. Якщо Наталія виїдає з території України на постійне місце проживання за кордон, тоді потрібно вийти із громадянства України, подвійне громадянство в Україні не передбачено згідно із Конституцією.

Ситуація № 8

Подружжя Петренків є громадянами України. Коли вони перебували у родичів у Молдові, в них народилася донька. Чи отримає вона гро­мадянство України?Відповідь.Так, донь­ка Петренків буде громадянкою України. Підставою набуття громадянства України є пере­бування у громадянстві України обох її батьків.

Ситуація № 9

У новонародженого в Ук­раїні Ярослава мати — грома­дянка України, а батько — гро­мадянин Польщі. Чи може бути Ярослав громадянином Украї­ни?Відповідь.Так, підставами набуття громадянства України є народ­ження на території України і перебування у громадянстві Ук­раїни одного з батьків.

Ситуація № 10

Оксанка, мати якої є гро­мадянкою України, а батько — громадянином Німеччини, на­родилася в Німеччині. Чи може вона бути громадянкою Украї­ни?Відповідь. Так, може. Підставами набуття громадянства Украї­ни є перебування у громадянстві України одного з батьків.

Ситуація № 11

Людмила народилася в Києві, її мати — громадянка України, а батько — особа без громадянства. Чи може Люд­мила бути громадянкою Ук­раїни?Відповідь. Так, може. Підстава­ми набуття громадянства Ук­раїни в даному разі є перебуван­ня у громадянстві України одно­го з батьків та народження на території України.

Ситуація № 12

Новонародженого Анд­рійка черговий міліціонер знай­шов на залізничному вокзалі. Його батьки не встановлені, і їхнє громадянство невідоме. Громадянином якої країни буде Андрійко?Відповідь. Громадянином Украї­ни. Підставами набуття грома­дянства України є народження на території України.


Ситуації з цивільного права. Спадкове право.

Ситуація №1

Після смерті громадянина П. в нього залишилося майно на 10 000 грн. Про своє бажання отримати це майно заявили 12 річна донька, 82-річна мати і два брати померлого (відповідно 30 та 62 років). Прийміть рішення в цій ситуації.Відповіь. За відсутності заповіту, спадщину отримають спадкоємці за законом. Серед спадкоємців двоє — спадкоємці першої черги (мати та донька), двоє — другої (брати). Майно отримають в рівних долях (по 5000 грн) мати та донька померлого.)

Ситуація №2

Громадянин С. залишив заповіт, яким розпорядився все належне йому майно (на суму 24 000 грн.) передати музею, присвяченому його діду. У нього залишилися син (21 рік, водій) та дочка (14 років, учениця). До вас, як до юридичного консультанта, звернулися жінка померлого (їй 45 років, працює на залізниці) і його мати (66 років). Дайте їм обґрунтовану відповідь щодо можливості отримання спадщини.Відповідь. Серед спадкоємців померлого за законом двоє (мати і донька) непрацездатні, отже вони незалежно від змісту заповіту мають право на обов'язкову долю спадщини. Таким чином, вони отримають 1/2 від тієї частки, яку мали б отримати за відсутності заповіту. Виходячи з того, що за відсутності заповіту спадщина була б розділена між чотирма спадкоємцями першої черги (мати, жінка, донька та син) і доля кожного становила 6000 грн, обов'язкова доля складе 3000 грн.

Ситуація № 3

У померлої громадянки К. залишилися мати і чоловік. Крім того, громадянка мала двох братів і сестру. Мати, чоловік і сестра відмовилися від спадщини. У сестри виник сумнів, чи буде прийнята їх відмова, і в цьому випадку якою буде доля спадщини. Дайте їй відповідь.Відповідь. За відсутності заповіту майно успадковують спадкоємці за законом відповідно до черг спадкування. У даному випадку спадкоємці першої черги (мати і чоловік) відмовилися від спадщини, тому до спадкоємства будуть закликані спадкоємці другої черги — брати і сестра. Сестра також відмовилась від обов'язкової спадщини, тому майно між братами має бути розподілено в рівних долях.)

Ситуація № 4

Після смерті в автокатастрофі подружжя Остапових на їхнє майно претендують: син (21 років); донька (17 років); рідний брат померлого; мати померлої; громадянин Третяк (79 років, якого утримував померлий 8 років). Хто із перерахованих осіб отримає частину спадщини?Відповідь. Спадок отримають особи, які належать до першої черги спадкоємців, а саме: син, донька, мати померлої.

Ситуація № 5

Після смерті Опанаса Одаренка, який не залишив заповіту, на його майно претендують: дружина (54 років), син (28 років), донька дружини (удочерив за рік до смерті), перша дружина (59 років) та донька від першого шлюбу (ЗО років), рідний брат (62 роки), мати померлого (80 років). Хто із них має право на спадок? На скільки долів буде поділено спадщину?Відповідь. Спадок отримають особи, які належать до першої черги спадкоємців, а саме: дружина, син, донька дружини, донька від першого шлюбу, мати померлого.

Ситуація № 6

Громадянин Довженко усе своє майно заповів рідному брату. Дружина громадянина Довженко П. (48 років, працює бухгалтером), син (28 років, працює водієм), донька (17 років навчається в інституті), мати (71 рік, пенсіонерка) в якості спадкоємців у заповіті названі не були. Дружина Довженка, подала позовну заяву у суд, де висунула свої претензії як дружини на частину майна, Яке рішення прийме суд? Чому?Відповідь. Суд відмовить у позові дружині Довженка. Право на обов'язкову частку спадщини мають донька (неповнолітня) та мати Довженко (непрацездатна особа) у розмірі 1/2 від тієї частки, яку б вони отримали у разі відсутності заповіту.)

Ситуація № 7

За заповітом, складеним перед смертю, громадянка Онишко усе своє майно заповіла рідній сестрі. Її двоюрідна сестра (35 років, інвалід з дитинства), що знаходилася на утриманні померлої з 10 років, вважає, що має право на певну частку спадщини померлої. Також свої претензії на спадок висловлюють чоловік померлої (56 років) та двоє неповнолітніх дітей, що звернулися до юридичної консультації. Яку відповідь вони отримають?Відповідь.Право на обов'язкову частку спадщини у розмірі 1/2 від тієї частки, яку б вони отримали у разі відсутності заповіту, мають неповнолітні чи непрацездатні діти померлого, непрацездатні вдівець (вдова) та батьки. У даному випадку це двоє дітей.

Ситуація № 8

Громадянин Саков своє майно заповів двом двоюрідним братам, єдиним родичам. Через 4 місяці після смерті Сакова, помер старший двоюрідний брат, у якого залишились дружина з повнолітнюю дочкою. Дружина старшого брата вважає, що його частина спадщини повинна належати їй із дочкою, а інший брат вважає, що все майно повинно перейти йому. Як вирішити ситуацію? Відповідь обґрунтуйте.Відповідь. 3аповіт буде визнано недійсним у тій частині, яку повинен був успадкувати померлий брат. Спадкування цієї частини спадщини буде відбуватися за законом. Оскільки зазначені брати (як вказано) були єдиними родичами, то ця частина спадщини буде також поділена на дві частки. Одну отримає живий брат, а іншу — дружина із дочкою в рівних частинах за правом представлення.

Ситуація № 9

Громадянин Гуменюк у заповіті своє майно заповів усім своїм родичам у рівних частинах: дружині, двом синам, двоюрідному брату, рідній сестрі та матері. Проте заповіт визнали недійсним, оскільки Гуменюк хворів на епілепсію (хронічне психічне захворювання). Як буде вирішено долю спадку?Відповідь. Спадкування буде відбуватися за законом. Право на спадок у рівних долях мають родичі померлого, які належать до першої черги спадкоємців: дружина, сини, мати.

Ситуація № 10

Після смерті одинокої жінки, заповіту щодо її власного будинку та майна на суму 16 000 грн не було виявлено. Родичів в неї також не було. Постало питання про подальшу долю майна жінки. Як ви вирішите цю ситуацію?


Відповідь. За відсутності заповіту та спадкоємців за законом майно перейде у власність територіальної громади, на території якої проживала померла.

Захист особистих немайнових і майнових прав

Визначте, хто буде нести відповідальність у наведених ситуаціях та поясніть, спираючись на положення законодавства, особливості відповідальності різних вікових груп:Ситуація № 1

13-річний Микола узяв у свого друга Петра велосипед і, катаючись, серйозно пошкодив його.Відповідь. Микола є малолітньою особою, шкоду відшкодовують батьки чи особи, які їх заміняють.

Ситуація № 2

15-річна Мар'яна, бажаючи скоротити шлях до школи, перескочила через паркан ботанічного парку й випадково розтоптала рідкісні квіти.Відповідь. Мар’яна самостійно має відшкодовувати завдану нею шкоду однак вона – учениця, тому шкоду відшкодовують батьки чи опікуни.

Ситуація № 3

Троє хлопців, 9, 10 і 14 років, граючи м'ячем, «влучили» у вітрину магазину одягу і розбили скло.Відповідь. Самостійно відшкодовував хлопець 14-ти років, щодо інших – то це робитимуть батьки 9-ти та 10-ти річних хлопців, при чому відшкодовують у трьох рівних частинах

Ситуація № 4

17-річний Андрій, який працює диск-жокеєм у барі, пошкодив відеомагнітофон, що належить власникові бару.Відповідь. Андрій – неповнолітній, має заробіток шкоду відшкодовуватиме самостійно.

Ситуація № 5

17-річнаУляна заробляла гроші від продажу косметики відомої фірми. Одного дня вона необачно залишила сумку з продукцією для реалізації в таксі.Відповідь. Уляна – неповнолітня, має власний заробіток, відшкодовуватиме самостійно.

Ситуація № 6

Під час написання твору учениця Тарасенко Галина використала цитату з твору Лесі Українки «Лісова пісня». Чи не порушила Галина авторського права Лесі Українки? Прокоментуйте дану ситуацію.

Відповідь. Згідно з Цивільним Кодексом України, зокрема ст. 444, твір може бути вільно, без згоди автора та інших осіб та безоплатно використаний будь-якою особою як цитата з правомірно опублікованого твору. Але Галина зобов’язана зазначити ім'я автора твору та джерело запозичення.

Ситуація № 7

Працівник фірми, яка займається продажем автомобілів, попросив свого керівника надати йому автомобіль з вітрини, щоб забрати свою дружину з пологового будинку. Працівник навіть пообіцяв, що авто поверне неушкодженим, після того яе ретельно його помиє. Однак директор фірми відмовив працівникові, порадивши тому уважно ознайомитися з Цивільним Кодексом України. На підставі чого відмовив директор?Відповідь. Директор фірми дійсно має рацію, адже, за ст. 829 Цивільного Кодексу України, юридична особа (в даному випадку її уособлює директор), яка здійснює підприємницьку діяльність, не може передавати речі у безоплатне користування особі, яка є її засновником, учасником (працівник), керівником, членом її органу управління або контролю.

Ситуація № 8

Увечері, повертаючись додому, Микола помітив, що палає будинок. Підійшовши ближче, Микола почув, як з палаючого будинку доноситься дитячий плач. Чоловік кинувся рятувати дитину. Дитина була врятована, проте Микола отримав серйозні опіки і потребує медичного лікування. Чи має право Микола просити грошової допомоги на лікування у батьків дитини або у держави, адже без його втручання дитина могла загинути? Що ви можете порадити з правової точки зору?Відповідь. Згідно з ЦКУ, зокрема ст. 1161, шкода, завдана особі, яка без відповідних повноважень рятувала здоров'я та життя фізичної особи від реальної загрози для неї, відшкодовується державою у повному осязі.

Ситуація № 9

Громадянин Кононенко взяв у сусіда автомобіль, щоб упродовж літньої відпустки користуватися автівкою для ведення свого бізнесу. В результаті був складений відповідний договір найму. Проте автомобіль був у не найкращому стані, тож Кононенко вирішив його пофарбувати. Дозволу у сусіда він не спитав, оскільки сподівався зробити тому приємний сюрприз. Проте сусід, дізнавшись про вчинене, розсердився, бо в нього Кононенко навіть не поцікавився, чи потрібно було фарбувати автомобіль. Чи правильно вчинив в даному випадку громадянин Кононенко, адже він не пошкодив, а, навпаки, відремонтував автомобіль?Відповідь. Згідно зі ст. 778 ЦКУ, наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Кононенку потрібно було спитати дозволу у сусіда.

Ситуація № 10

Чотирнадцятирічна Катерина взяла у своєї подруги МРЗ-плеєр послухати музику, проте, необережно користуючись ним, зламала. Втім Катерина не засмутилася з того приводу, бо вважала, що вона є малолітньою особою і всю відповідальність за її вчинок понесуть її батьки. Спираючись на ЦКУ, прокоментуйте ситуацію.Відповідь. Оскільки катерині виповнилося 14 років, то вона вважається не малолітньою особою, а неповнолітньою. Згідно з ЦКУ, неповнолітня особа відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах (ст. 1179).

Захист прав споживачів.

Ситуація №1

Громадянин Олександров придбав у меблевому магазині ліжко. Першої ж ночі ніжки ліжка зламалися, а Олександров, упавши на підлогу, зламав руку. Пізніше було встановлено, що ніжки ліжка були неналежної якості. Що можна порадити Олександрову?Відповідь. Допоможе ст. 711 Цивільного Кодексу України: «Шкода, завдана майну покупця, та шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю у зв’язку з придбанням товару неналежної якості, відшкодовується продавцем або виробником товару».

Ситуація №2

Громадянин Олександров придбав у меблевому магазині ліжко. Першої ж ночі ніжка ліжка зламалася, а Олександров, упавши на підлогу, зламав руку. Пізніше було встановлено, що ніжки ліжка були неналежної якості. Що можна порадити Олександрову?Відповідь. Допоможе ст. 711 Цивільного Кодексу України: «Шкода, завдана майну покупця, та шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю у зв’язку з придбанням товару неналежної якості, відшкодовується продавцем або виробником товару.»

Каталог: bitstream -> 123456789 -> 738
123456789 -> 1. Коротко про симетрію…
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями Оцінка стану кишкової мікрофлори у дітей раннього віку, хворих на пневмонію на фоні залізодефіцитної анемії
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями зміни мікробіоценозу кишечника у дітей, хворих на гострий обструктивний бронхіт бронхіальну астму (проміжний)
123456789 -> Використання науково-технічних бд у наукових дослідженнях Васильєв О. В., к т. н
123456789 -> Розвиток банківського споживчого кредитування
123456789 -> Реферат дипломна робота містить 128 сторінок, 17 таблиць, 21 рисунок, список використаних джерел з 108 найменувань, 6 додатків
123456789 -> Урок з хімії у 9-му класі на тему: "Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири в природі. Біологічна роль жирів"
738 -> Б. І. Бабенко, кандидат технічних наук

Скачати 81.51 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка