Славутицький ліцей Славутицької міської ради Київської області
Урок художньої культури в 9 класі
на тему:
“Напрями музики масових жанрів”
Урок підготувала:
Вчитель художньої культури
Славутицького ліцею
Нікітіна М. О.
Славутич – 2011
Урок художньої культури в 9 класі
Розділ 1. Мистецтво в просторі культури
Тема 3. Жанрова палітра музичного мистецтва
Тема уроку: Напрями музики масових жанрів (джаз, диско, поп, рок).
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з основними напрямами сучасної музики.
Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та розрізняти різні напрями сучасної музики.
Виховна: виховувати естетичний смак учнів, збагачувати їх кругозір.
Тип уроку: комбінований (урок-засвоєння нових знань, систематизації та узагальнення вивченого).
Форма проведення уроку: музичний калейдоскоп.
Обладнання уроку: ноутбук, колонки, аудіозаписи музичних творів, проектор, презентація.
Ключові слова: джаз, імпровізація, свінг, бі-боп, кул-джаз, рок-музика, рок-н-рол, ритм-енд-блюз, кантрі-рок, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок, глем-рок, диско, поп-музика.
Потрібні нові вуха для нової музики.
Фрідріх Ніцше
Хід уроку
Організація пізнавальної діяльності учнів.
Основна частина уроку:
Перевірка домашнього завдання:
А) Учні відповідають на запитання:
До яких видів мистецтва належить музика?
Які великі групи утворюють музичні жанри?
Які жанри належать до вокальної музики?
Які жанри належать до інструментальної музики?
Назвіть музично-театральні жанри.
Б) Гра “Відгадай мелодію”: вчитель вмикає музику, а учні повинні вгадати жанр, назву твору та автора:
Людвіг Ван Бетховен, Симфонія №5;
Людвіг Ван Бетховен, “Місячна соната”;
Фридерик Шопен, Ноктюрн №20;
П. І. Чайковський, увертюра до балету “Лускунчик”;
Вальс з кінофільму “Мій лагідний та ніжний звір”;
Пісня “Angel” у виконанні хору Григоріан;
Жорж Бізе,опера “Кармен”;
П. І. Чайковський,балет “Лебедине озеро”;
Йоган Штраус, оперета “Летюча миша”.
Мотивація пізнавальної діяльності учнів:
Слово вчителя: Якщо епоху Відродження називають “золотим століттям” живопису, а XIX століття пов'язують з найяскравішим розквітом літератури, то XX століття вважають століттям музики. Сучасну музичну культуру можна розділити на музику елітарного характеру та музику, яка стала частиною “масової культури”. Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про напрями музики масових жанрів. Я впевнена, що більшість з вас почує про свою улюблену музику.
3. Подання нового навчального матеріалу:
А) Виступ учня на тему “Джаз”:
Джаз як стильовий напрям народився на початку ХХ століття в Новому Орлеані (США). Його джерела – імпровізаційні форми афроамериканського фольклору: спіричуел, блюз, регтайм і танцювально-побутова музика білих переселенців, тобто він представляє собою сплав елементів двох музичних традицій – африканської та європейської. Вплив «білої» культури відчувається в мелодії та гармонії. Від африканської музики джаз успадкував складну ритмічну структуру, «хитку» висоту звуку, характерний тембр звучання, манеру виконання, якій притаманне цілковите занурення в музику.
Основа джазу – імпровізація. Джазова композиція, викладена нотами, дуже віддалено передає зміст цієї музики; кожне нове покоління джазових музикантів опановує цей стиль завдяки записам.
У становленні джазу виділяють три періоди:
Класичний, традиційний джаз – це ньюорлеанський та чиказький стилі. Найвідоміші виконавці традиційного джазу – Кінг Олівер, Луї Армстронг, Бенні Гудмен, Джордж Бруніс.
Зрілий період (ера свінгу). Свінг (з англійської – коливання) означає не тільки джазовий стиль, але й характерний елемент виконавської техніки джазу, коли основна ритмічна пульсація та мелодичні акценти не збігаються. Всесвітньої популярності у цьому стилі досяг оркестр Дюка Еллінгтона.
Сучасний джаз (стилі бі-боп у кул-джаз). Серед «піонерів» бі-бопу – Чарлі Паркер, Діззі Гіллеспі. Подальший розвиток бі-бопу привів до нового стилю – кул-джазу (з англійської – прохолодний ), що виник як протиставлення до емоційної, гарячої манери бі-бопу. Найвідоміші представники кулу – Джеррі Малліган, Джон Льюіс, Дейв Брубек, Майлс та інші.
Б) Виступ учня на тему “Рок-музика та її напрями”:
Рок-музика є одним із найвизначніших явищ у культурі людської цивілізації другої половини ХХ століття.
Поняття «рок-музика» сформувалося приблизно у другій половині 60-х років. Термін «рок» – це скорочена назва «рок-н-ролу». Найважливішими напрямами рок-музики були: ритм-енд-блюз, рок-н-рол, біг-біт, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок та інші.
Ритм-енд-блюз – музика афроамериканського населення США, яка поєднувала танцювальний біт («beat» - удар) та урбаністичний (міський) блюз.
Рок-н-рол (з англійської – крутитися та гойдатися) виник на основі ритм-енд-блюзу. У 50-ті роки рок-н-рол сформувався як самостійний музичний напрямок. Це був одночасно і новий музичний стиль, і новий танець. «Королем рок-н-ролу» визнано американського співака Елвіса Преслі.
Кантрі-рок і фольк-рок – багато в чому споріднені напрямки рок-музики. Кантрі-рок (з англійської – сільський) – це виконання музики в стилі «кантрі» у супроводі традиційних для року електроінструментів. Народження стилю «фольк-рок» пов’язують з виступом відомого рок-музиканта Боба Ділана на фольк-фестивалі у Ньюпорті (1965 р.) під акомпанемент електрогітар.
Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі – «флауер-пауер» (з англійської - квіткова влада) і справедливо пов’язуеться з наркотиками. «Жорстка» форма психоделічного року з’явилася внаслідок епідемічного їх розповсюдження в 1960-х роках. Їх представники – «The Doors», «The Iron Batterfly», Джиммі Хендрікс. Типовим психоделічним гуртом на ранньому етапі своєї творчості був англійський гурт «Pink Floyd».
Хард-рок – «важкий» або «жорсткий» рок. Виникнення хард-року – це справжня революція в музичному світі; у ньому реалізувалися прагнення рок-музикантів, які довгий час залишалися на рівні підсвідомості, до грандіозного підсилення звучання для придання додаткової агресивності й жорсткості. «Важка артилерія» хард-року – гурти «Led Zeppelin», «Deep Purple», «Uriah Heep» тощо. Нова потужна хвиля хард-року отримала назву «хеві-метал», його «гучні» представники – гурт «Metallica» та інші.
Арт-рок (з англійської – художній рок) має також декілька інших назв: симфонічний рок, класичний рок. Виконавці арт-року при створенні власних композицій часто зверталися до класичної спадщини: використовували оркестрові обробки, елементи симфонічної і камерної музики. Визнаними майстрами арт-року можна назвати такі гурти, як «Yes», «King Crimson», «Genesis», «Jethro Tull» та інших.
Глем-рок (з англійської – «ефектний») – жанр рок-музики, який виник у Великобританії на початку 1970-х років і став одним із домінуючих напрямів того часу.
Для виконавців глем-року був характерний яскравий образ, виражений через театральну ефективність екзотичних костюмів, багатий макіяж тощо. В музичному відношенні глем-рок був неоднорідним. Він поєднував в собі рок-н-рол, хард-рок, арт-рок, та естраду. Елементи стилю глем-року значно вплинули на диско, панк і нову хвилю, на такі гурти як «Queen», «Kiss» тощо.
В) Виступ учня на тему “Диско”:
Диско (з англійської – дискотека) – жанр танцювальної музики, який виник на початку 1970-х років. Європейське диско тісно переплітається з традиційною естрадною та загальними тенденціями поп-музики. Композиція в стилі диско виконується в темпі, який дорівнює приблизно 120 ударам за хвилину.
Г) Виступ учня на тему “Поп-музика”:
Назва «поп-музика» походить від скороченого словосполучення «популярна музика». Вона вживається в різних значеннях залежно від контексту:
- у широкому значенні – як загалом музика розважального жанру;
- у вузькому значенні – як музика, що породжена так званою масовою культурою, доступна широкій публіці та розповсюджується на комерційній основі, популяризується засобами масової інформації;
- у значенні, яке наближається за смислом до словосполучення «розповсюджена музика»; тоді до поп-музики належать найвідоміші твори у різноманітних жанрах: симфонічному, камерно-інструментальному, оперному тощо.
4. Закріплення вивченого матеріалу:
А) Учні прослуховують музичні твори та визначають, до яких напрямів музик вони відносяться:
джазова композиція “Go down Moses” у виконанні Луї Армстронга;
рок-н-рол у виконанні Літл Ричарда;
композиція в стилі кантрі-рок;
пісня “The show must go on” у виконанні гурту “Queen” (глем-рок);
пісня “The Wall” у виконанні гурту “Pink Floyd” (психоделічний рок);
композиція “Fuel” у виконанні гурту “Metallica” (хеві-метал);
пісня “Dancing Queen” у виконанні гурту “Abba” (диско);
пісня “La Isla Bonita” і виконанні Мадонни (поп-музика).
Б) Учні повинні закінчити речення:
Джаз як стильовий напрям народився на початку … (XX століття).
Зрілий період джазу ще називають … (ерою свінгу).
Термін “рок” – це скорочена назва … (рок-н-ролу).
Ритм-енд-блюз – це музика … (афроамериканського населення США).
“Королем рок-н-ролу” визнано американського співака … (Елвіса Преслі).
Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі … (“флауер пауер”).
Представниками хеві метал є гурт … (“Metallica”).
Визначними майстрами арт-року можна назвати гурти … (“Yes”, “King Crimson”, “Genesis”).
Елементи глем-року значно вплинули на гурти … (“Queen” та “Kiss”).
Диско – жанр танцювальної музики, який виник … (на початку 1970-х років).
Заключна частина уроку:
Оголошення оцінок.
Домашнє завдання:
А) повторити всі конспекти по темі “Жанрова палітра музичного мистецтва”;
Б) підготувати повідомлення або презентацію про свого улюбленого співака/співачку/гурт.
Список використаних джерел інформації:
Назаренко Н. В., Гармаш Л. В., Чєн Н. В., Макаренко Г. М., Міловідова О. В., Міщенко Н. І., Ніколаєнко О. О. Художня культура: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Харків: Оберіг, 2009. – 256 с.
http://www.aphorism.ru/431.shtml
www.vikipedia.org
Поділіться з Вашими друзьями: |