Славутич 2011 Урок художньої культури в 9 класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрівСкачати 90.83 Kb.
Дата конвертації04.11.2016
Розмір90.83 Kb.
#800
ТипУрок
Славутицький ліцей Славутицької міської ради Київської області

Урок художньої культури в 9 класі

на тему:
Напрями музики масових жанрів

Урок підготувала:

Вчитель художньої культури

Славутицького ліцею

Нікітіна М. О.

Славутич – 2011Урок художньої культури в 9 класі
Розділ 1. Мистецтво в просторі культури

Тема 3. Жанрова палітра музичного мистецтва

Тема уроку: Напрями музики масових жанрів (джаз, диско, поп, рок).

Мета уроку:

 • Навчальна: ознайомити учнів з основними напрямами сучасної музики.

 • Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та розрізняти різні напрями сучасної музики.

 • Виховна: виховувати естетичний смак учнів, збагачувати їх кругозір.Тип уроку: комбінований (урок-засвоєння нових знань, систематизації та узагальнення вивченого).

Форма проведення уроку: музичний калейдоскоп.

Обладнання уроку: ноутбук, колонки, аудіозаписи музичних творів, проектор, презентація.

Ключові слова: джаз, імпровізація, свінг, бі-боп, кул-джаз, рок-музика, рок-н-рол, ритм-енд-блюз, кантрі-рок, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок, глем-рок, диско, поп-музика.

Потрібні нові вуха для нової музики.

Фрідріх Ніцше
Хід уроку


 1. Організація пізнавальної діяльності учнів.
 1. Основна частина уроку:
 1. Перевірка домашнього завдання:

А) Учні відповідають на запитання:

 • До яких видів мистецтва належить музика?

 • Які великі групи утворюють музичні жанри?

 • Які жанри належать до вокальної музики?

 • Які жанри належать до інструментальної музики?

 • Назвіть музично-театральні жанри.


Б) Гра Відгадай мелодію: вчитель вмикає музику, а учні повинні вгадати жанр, назву твору та автора:

 • Людвіг Ван Бетховен, Симфонія №5;

 • Людвіг Ван Бетховен, “Місячна соната”;

 • Фридерик Шопен, Ноктюрн №20;

 • П. І. Чайковський, увертюра до балету “Лускунчик”;

 • Вальс з кінофільму “Мій лагідний та ніжний звір”;

 • Пісня “Angel” у виконанні хору Григоріан;

 • Жорж Бізе,опера “Кармен”;

 • П. І. Чайковський,балет “Лебедине озеро”;

 • Йоган Штраус, оперета “Летюча миша”.
 1. Мотивація пізнавальної діяльності учнів:

Слово вчителя: Якщо епоху Відродження називають “золотим століттям” живопису, а XIX століття пов'язують з найяскравішим розквітом літератури, то XX століття вважають століттям музики. Сучасну музичну культуру можна розділити на музику елітарного характеру та музику, яка стала частиною “масової культури”. Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про напрями музики масових жанрів. Я впевнена, що більшість з вас почує про свою улюблену музику.
3. Подання нового навчального матеріалу:

А) Виступ учня на тему “Джаз”:

Джаз як стильовий напрям народився на початку ХХ століття в Новому Орлеані (США). Його джерела ­­– імпровізаційні форми афроамериканського фольклору: спіричуел, блюз, регтайм і танцювально-побутова музика білих переселенців, тобто він представляє собою сплав елементів двох музичних традицій – африканської та європейської. Вплив «білої» культури відчувається в мелодії та гармонії. Від африканської музики джаз успадкував складну ритмічну структуру, «хитку» висоту звуку, характерний тембр звучання, манеру виконання, якій притаманне цілковите занурення в музику.

Основа джазу – імпровізація. Джазова композиція, викладена нотами, дуже віддалено передає зміст цієї музики; кожне нове покоління джазових музикантів опановує цей стиль завдяки записам.

У становленні джазу виділяють три періоди:


 • Класичний, традиційний джаз – це ньюорлеанський та чиказький стилі. Найвідоміші виконавці традиційного джазу – Кінг Олівер, Луї Армстронг, Бенні Гудмен, Джордж Бруніс.

 • Зрілий період (ера свінгу). Свінг (з англійської – коливання) означає не тільки джазовий стиль, але й характерний елемент виконавської техніки джазу, коли основна ритмічна пульсація та мелодичні акценти не збігаються. Всесвітньої популярності у цьому стилі досяг оркестр Дюка Еллінгтона.

 • Сучасний джаз (стилі бі-боп у кул-джаз). Серед «піонерів» бі-бопуЧарлі Паркер, Діззі Гіллеспі. Подальший розвиток бі-бопу привів до нового стилю – кул-джазу (з англійської – прохолодний ), що виник як протиставлення до емоційної, гарячої манери бі-бопу. Найвідоміші представники кулу – Джеррі Малліган, Джон Льюіс, Дейв Брубек, Майлс та інші.


Б) Виступ учня на тему Рок-музика та її напрями:

Рок-музика є одним із найвизначніших явищ у культурі людської цивілізації другої половини ХХ століття.

Поняття «рок-музика» сформувалося приблизно у другій половині 60-х років. Термін «рок» – це скорочена назва «рок-н-ролу». Найважливішими напрямами рок-музики були: ритм-енд-блюз, рок-н-рол, біг-біт, фольк-рок, психоделічний рок, хард-рок, арт-рок та інші.Ритм-енд-блюз – музика афроамериканського населення США, яка поєднувала танцювальний біт («beat» - удар) та урбаністичний (міський) блюз.

Рок-н-рол (з англійської – крутитися та гойдатися) виник на основі ритм-енд-блюзу. У 50-ті роки рок-н-рол сформувався як самостійний музичний напрямок. Це був одночасно і новий музичний стиль, і новий танець. «Королем рок-н-ролу» визнано американського співака Елвіса Преслі.

Кантрі-рок і фольк-рок – багато в чому споріднені напрямки рок-музики. Кантрі-рок (з англійської – сільський) – це виконання музики в стилі «кантрі» у супроводі традиційних для року електроінструментів. Народження стилю «фольк-рок» пов’язують з виступом відомого рок-музиканта Боба Ділана на фольк-фестивалі у Ньюпорті (1965 р.) під акомпанемент електрогітар.

Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі – «флауер-пауер» (з англійської - квіткова влада) і справедливо пов’язуеться з наркотиками. «Жорстка» форма психоделічного року з’явилася внаслідок епідемічного їх розповсюдження в 1960-х роках. Їх представники – «The Doors», «The Iron Batterfly», Джиммі Хендрікс. Типовим психоделічним гуртом на ранньому етапі своєї творчості був англійський гурт «Pink Floyd».

Хард-рок – «важкий» або «жорсткий» рок. Виникнення хард-року – це справжня революція в музичному світі; у ньому реалізувалися прагнення рок-музикантів, які довгий час залишалися на рівні підсвідомості, до грандіозного підсилення звучання для придання додаткової агресивності й жорсткості. «Важка артилерія» хард-року – гурти «Led Zeppelin», «Deep Purple», «Uriah Heep» тощо. Нова потужна хвиля хард-року отримала назву «хеві-метал», його «гучні» представники – гурт «Metallica» та інші.

Арт-рок (з англійської – художній рок) має також декілька інших назв: симфонічний рок, класичний рок. Виконавці арт-року при створенні власних композицій часто зверталися до класичної спадщини: використовували оркестрові обробки, елементи симфонічної і камерної музики. Визнаними майстрами арт-року можна назвати такі гурти, як «Yes», «King Crimson», «Genesis», «Jethro Tull» та інших.

Глем-рок (з англійської – «ефектний») – жанр рок-музики, який виник у Великобританії на початку 1970-х років і став одним із домінуючих напрямів того часу.

Для виконавців глем-року був характерний яскравий образ, виражений через театральну ефективність екзотичних костюмів, багатий макіяж тощо. В музичному відношенні глем-рок був неоднорідним. Він поєднував в собі рок-н-рол, хард-рок, арт-рок, та естраду. Елементи стилю глем-року значно вплинули на диско, панк і нову хвилю, на такі гурти як «Queen», «Kiss» тощо.


В) Виступ учня на тему Диско:

Диско (з англійської – дискотека) – жанр танцювальної музики, який виник на початку 1970-х років. Європейське диско тісно переплітається з традиційною естрадною та загальними тенденціями поп-музики. Композиція в стилі диско виконується в темпі, який дорівнює приблизно 120 ударам за хвилину.
Г) Виступ учня на тему Поп-музика:

Назва «поп-музика» походить від скороченого словосполучення «популярна музика». Вона вживається в різних значеннях залежно від контексту:

- у широкому значенні – як загалом музика розважального жанру;

- у вузькому значенні – як музика, що породжена так званою масовою культурою, доступна широкій публіці та розповсюджується на комерційній основі, популяризується засобами масової інформації;

- у значенні, яке наближається за смислом до словосполучення «розповсюджена музика»; тоді до поп-музики належать найвідоміші твори у різноманітних жанрах: симфонічному, камерно-інструментальному, оперному тощо.
4. Закріплення вивченого матеріалу:

А) Учні прослуховують музичні твори та визначають, до яких напрямів музик вони відносяться:


 • джазова композиція “Go down Moses” у виконанні Луї Армстронга;

 • рок-н-рол у виконанні Літл Ричарда;

 • композиція в стилі кантрі-рок;

 • пісня “The show must go on” у виконанні гурту “Queen” (глем-рок);

 • пісня “The Wall” у виконанні гурту “Pink Floyd” (психоделічний рок);

 • композиція “Fuel” у виконанні гурту “Metallica” (хеві-метал);

 • пісня “Dancing Queen” у виконанні гурту “Abba” (диско);

 • пісня “La Isla Bonita” і виконанні Мадонни (поп-музика).


Б) Учні повинні закінчити речення:

 • Джаз як стильовий напрям народився на початку … (XX століття).

 • Зрілий період джазу ще називають … (ерою свінгу).

 • Термін “рок” – це скорочена назва … (рок-н-ролу).

 • Ритм-енд-блюз – це музика … (афроамериканського населення США).

 • “Королем рок-н-ролу” визнано американського співака … (Елвіса Преслі).

 • Психоделічний рок був музичним віддзеркаленням руху хіпі … (“флауер пауер”).

 • Представниками хеві метал є гурт … (“Metallica”).

 • Визначними майстрами арт-року можна назвати гурти … (“Yes”, “King Crimson”, “Genesis”).

 • Елементи глем-року значно вплинули на гурти … (“Queen” та “Kiss”).

 • Диско – жанр танцювальної музики, який виник … (на початку 1970-х років).
 1. Заключна частина уроку:

 1. Оголошення оцінок.
 1. Домашнє завдання:

А) повторити всі конспекти по темі “Жанрова палітра музичного мистецтва”;

Б) підготувати повідомлення або презентацію про свого улюбленого співака/співачку/гурт.


Список використаних джерел інформації:

 1. Назаренко Н. В., Гармаш Л. В., Чєн Н. В., Макаренко Г. М., Міловідова О. В., Міщенко Н. І., Ніколаєнко О. О. Художня культура: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Харків: Оберіг, 2009. – 256 с.

 2. http://www.aphorism.ru/431.shtml

 3. www.vikipedia.org

Скачати 90.83 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка