Соціально-психологічна характеристика класу, в якому проводився урок



Дата конвертації20.11.2018
Розмір63.5 Kb.
#65188
Соціально-психологічна характеристика класу,

в якому проводився урок

У 7-В класі цьогоріч навчається 24 учні: 12 хлопчиків, 12 дівчаток. Колектив класу рухливий, але цілеспрямований, відвертий, творчий. За період роботи з цими дітьми є суттєві зміни саме на уроках української літератури: бажання сприймати щось нове, уміння висловлювати свої думки. Логічно, послідовно це робити можуть не всі, але ми прагнемо до вдосконалення, вчимося бути читачами: не тільки знати текст, а й розуміти, співставляти, порівнювати, переживати, спиратися на свій досвід. Хоча ще багато незвіданого, невивченого, неспробуваного.

Ще є певна кількість учнів, у яких візуальне сприйняття матеріалу переважає над аудіальним та кінестетичним.

За типами темпераменту: 51% - сангвініки, 29% - холерики, 3% - флегматики, 4% - меланхоліки.

У 64% учнів спостерігається внутрішня позитивна мотивація, у 28% - зовнішня. Несформовану мотиваційну сферу мають 8% учнів.

Якщо розглянути успішність, то це такі результати:

- високий рівень – 7;

- достатній – 10;

- середній – 7.

І, можливо, результати успішності не дуже високі, проте вже той факт, що учні бажають читати, тягнуться до книги, є маленькою перемогою.

Звичайно, є ще до чого прагнути, є чому вчитися.

Колесник А.А., шкільний психолог
Урок у 7 класі

Тема. А.Чайковський «За сестрою». Благородство, відповідальність, мужність, вірність, життєлюбство козаків



Це другий урок у вивченні творчості А.Чайковського.

На урок було заплановано надзавдання, щоб спонукати учнів аналізувати вчинки, поведінку героїв, відносини між ними, співставляти цінності того часу із сучасними; змусити задуматись: чому це твір є актуальним і в наш час, чому моральні принципи козаків не втратили своєї цінності зараз.

Я думаю, що з метою, яку я ставила на урок, ви вже ознайомились. Вона конкретизована у цілях.

Проаналізувавши дослідження психолога, спланувала урок таким чином:

  • по-перше, так як у класі переважна більшість візуалів, то маю наочність у вигляді відео та презентації, картки, «Путівники», для аудіалів теж є ряд завдань у формі запитань, досліджень, гри;

  • по-друге, темперамент школярів, як ви вже чули, переважно холерики і сангвініки, тому на уроці будуть завдання з різною складністю, різним часом виконання (робота в парах та малих групах).

Уроки намагаюсь побудувати (не спланувати, бо він може піти в інше русло, завдяки відповідям і роботі учнів) у формі діалогу. Щоб не тільки діти були присутні на уроці як читачі , а й я, теж як читач. Про це свідчить такий етап уроку: Опрацювання навчального матеріалу (перевірка домашнього завдання, інтерв`ю, робота в парах); Рефлексивно-оцінювальний («Мікрофон»).

Я хочу вчити, вчу учнів бути читачами: думати, аналізував, мислити, переживати, співставляти із сьогоденням, порівнювати із собою, рефлексувати. Що вже і є ознакою особистісно зорієнтованого уроку.
Мета. Продовжити опрацювання змісту твору, зосереджуючи увагу учнів на IV, V, VI розділах повісті; дослідити, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту; розвивати творче та логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного краю.
Цілі.

Учні знатимуть: зміст твору, риси вдачі запорожців, їх моральні принципи, засоби змалювання героїв, авторське ставлення до персонажів, визначення поняття «кульмінація».

Учні вмітимуть: визначати основні засоби змалювання героїв, аргументувати своє ставлення до персонажів, їх поведінки, пояснити актуальність твору в наш час.

Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь, навичок.

Обладнання: портрет А.Чайковського, виставка його творів, підручник, путівники.

Методи, форми і прийоми роботи: бесіда, енциклопедична хвилинка, «Незакінчене речення», надзавдання, інтерв’ю (робота в парах), діалог «учитель – учень - текст» - робота із змістом, складання таблиці (робота в малих групах), розповідь від імені героя, дослідницька робота, «Мікрофон», анкети.

Оформлення дошки: портрет А. Чайковського, цілі, картка «Кульмінація».

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

- Доброго дня всім! Я рада вас вітати на нашому уроці.

- Діти, а ви любите, коли до вас приходять гості? Чому? ( бо це весело, радісно, нові зустрічі, обмін інформацією, побажаннями, ділимося думками про наше життя…)

- Тож давайте привітаємо один одного добрим словом, побажаємо собі удачі, а нашим гостям приємного і корисного перебування у нас.

(Словесний настрій)



2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

- Так, ми, українці, з діда-прадіда були гостинними у свята і в будні; дотримувалися народних звичаїв та традицій, свято вірили в доброту, благородство; завжди були життєлюбними.

- Діти, завтра велике християнське свято. Яке?

- Чим воно особливе? (бо підтримувало віру козаків, спрямовувало їх дух на мужні, відважні подвиги в ім'я життя і волі).

(Відповіді учнів. На підтвердження їхнім відповідям енциклопедична хвилинка про св. Покрову(домашнє завдання)).



- Отож, свята Покрова – це покровителька всіх козаків. Їй вони молилися, благаючи дати їм сили для боротьби, мужності не схибити у найвідповідальніший момент, вміти зберегти вірність своєму краєві, своїй родині, своїй присязі. (під час моїх слів будуть продемонстровані слайди з іконами св. Покрови, останній – козацької св. Покрови)

ІІ. Цілевизначення і планування.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, творчість якого письменника ми почали вивчати? Яка тематика найбільше була до душі письменникові? Про що розповідається в повісті А.Чайковського «За сестрою»?

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати творчість А.Чайковського, працюючи над уривками його повісті «За сестрою». (Розкриваю дошку).

(Запис до зошитів числа, теми уроку).



2. Цілевизначення уроку.

- Подумайте, яких же результатів ви хочете досягти на сьогоднішньому уроці. І свої цілі запишіть до зошитів.

(Учні ставлять цілі, за бажанням 2 – 3 учнів озвучують).

Цілі на дошці і в «Путівниках» у кожного на парті : (Озвучую)

- Щоб ви ще додали до своїх цілей з цього переліку? Чому?



3. Узгодження плану роботи.

- Розгляньте «Путівники» там ви побачите план, за яким ми будемо працювати.

Проблемне завдання: Підтвердити чи спростувати думку, що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності й у наш час.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання.

- Хто нагадає нам домашнє завдання?

(Відповіді учнів: прочитати 4,5,6 розділи)).

- Які епізоди розділів твору вас найбільше вразили? Чим?

Кожен має відповісти 1-2 реченнями, але щоб вони не повторювались.



- Чи хотіли б ви бути героями цього твору? Чому? Якщо так, то ким саме?

- Якому героєві твору ви симпатизуєте, а до якого ставитесь зневажливо? Чому?

Отже, дехто вже досить гарно, вдумливо читав твір, бо зумів зробити деякі висновки.

Наскільки уважно читали решта учнів, зараз ми перевіримо, працюючи в парах.

2. Інтерв’ю. Робота в парах.

Кожен має задати своєму сусідові по парті по два запитання, які виникли під час читання. Заслуховуємо коментар 2-3 учнів.



- Діти, знаєте, коли я читала твір у мене теж виникло питання: «Чому А.Чайковський приводить своїх героїв у степ? А, наприклад, не в гай, селище, до моря»? Давайте з’ясуємо.

- Чи доводилося вам бувати в степу? (Якщо нікому, то учні дивляться слайди ).

- Що ви відчували?

- То символом чого в повісті є степ? (Волі, простору, великих можливостей, мужності).

3. Робота за змістом твору. Діалог «учитель – учень - текст». Козацтво у творі

А. Чайковського «За сестрою». Обговорення питань.



- Хто є представниками українського козацтва у творі? (Родина Судаків, Семен Непорадний, Андрій Недоля, Остап Тріска, дід Панас).

- Що їх об’єднує? (Дружба, єдина мета, взаємодопомога, розуміння одне одного).

- Чому козаки намагаються досягти своєї мети, хоча це і досить складно?

- За якими правилами живуть козаки? (Відповіді у формі гри , коли діти записують правила і приклеюють їх на клейноді, наприклад:

* вірно служити народу, обороняти його від будь-якого ворога;

* допомагати один одному;

* бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім;

*стійко втримувати труднощі;

*дотримуватися клятви).

- Яким у творі зображений рід Судаків?

- Кого із січовиків автор описує найдокладніше? Що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до запорожців?

- Розкажіть про бій козаків з татарами (розділ 4). Чому татари були такі самовпевнені? Про що свідчить перемога козаків?

- Як ставились запорожці до зрадників свого народу?

- А як ви ставитесь до людей-зрадників?

4. Робота в групах (по 4 учні).

1 ряд – 4 розділ.

2 ряд – 5 розділ.

3 ряд – 6 розділ.

Семикласники виписують цитати, заповнюючи таблицю ( Путівник )


Звичаї козаків

Здібності

Духовні якості










Учні зачитують, коментують, які риси характеру мали запорожці.

- То які риси уособлюють у собі козаки? (Честь, вірність, відвагу, силу, героїзм, готовність обороняти православну віру, свій народ навіть ціною свого життя).

- Ви молодці. Так, це були справжні лицарі. Їх виховували так змалечку. З'ясуємо?

5. Розповідь від імені героя.

Учні задають запитання Павлусю про те, як жив, чи боявся харцизяку, як ставився до брата, батьків, сестри, чи не страшно самому було йти її визволяти.



6. Проблема.

- Чи буде Павлусь, на вашу думку, у майбутньому гарним козаком?

7. «Незакінчене речення»: «А. Чайковський у своєму творі «За сестрою» намагався показати…, нагадати…, закликати…».

8. Опрацювання відомостей із теорії літератури.

- На попередньому уроці ми знайомилися із поняттям композиція та його складовими. Тож пригадаймо, що таке кульмінація?

Дослідження в парах.

Учні працюють зі змістом твору.



Завдання: визначити кульмінаційний момент в 4 розділі – 1 ряд;

5 розділі – 2 ряд;

6 розділі – 3 ряд.

9*** Уявіть, що ви режисер фільму «За сестрою», скажіть, який епізод буде, на вашу думку, найцікавіший глядачам? Чому?

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. «Мікрофон»


  1. Що ви взяли для себе з нашого уроку?

  2. Чи потрібно було читати цей твір?

  3. Чому, на вашу думку, повість є актуальною в наш час?

  4. Вернімося до нашого проблемного завдання: хто спростує чи підтвердить думку про те, що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності й у наш час. (Відповідь на надзавдання).

  5. А що взяли ви для себе, прочитавши ці розділи повісті?

2. Взаємооцінювання.

Консультант оцінює за схемою:

1. Найкраще відповідали…

2. Менш активними були…

3. На жаль, мало відповідали…

*** Анкета

1. Чи задоволений ти результатами своєї роботи, процесом уроку? Чому?

2. Що ти зрозумів і дізнався нового?

3. Що здивувало? Що сподобалось? Не сподобалось? Чому?

4. Чи досягнув ти поставлених цілей?

5. Які нові запитання з’явились?

6. Склади резюме уроку (2-3 речення).

V. Домашнє завдання.

Обов'язково загальне: 1. Дочитати твір.

2. Написати есе на тему «Які риси характеру я намагатимуся виховувати у собі».



Обов'язкове на вибір: 1. Скласти 3 тестових завдання д 4-6 розділів твору.

2. Скласти усну розповідь «У чому виявляється теплота родинних стосунків у сім'ї Судаків?»



За бажанням: 1. Намалювати ілюстрації до твору.

2. Скласти ребус чи кросворд.



VІ. Висновок учителя.

По-різному складається кожного доля, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів, а не перекотиполем чи полин-травою у нашім краї, у нашому домі, у наших сім’ях. Любіть життя! (На слайда козаки сучасності (різного віку), їхні змагання. Супровід - «Козацький марш»)
Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Здійснити контроль за дотриманням державних стандартів освіти
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків
downloadcenter -> Уроки-дослідження з географії у 6 класі Вовчищовичі 2015
downloadcenter -> Домашнє завдання Німецька мова
downloadcenter -> Узагальнений висновок щодо результатів атестаційної експертизи Йосипівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – днз»
downloadcenter -> Коментар: поняття «публічна адміністрація» часто зустрічається у нормативно-правових актах України, дослідженнях науковців. Утім досі не сформовано єдиного підходу щодо визначення даного поняття
downloadcenter -> Доповідна записка «Про особливості реалізації нового змісту Державного стандарту початкової загальної освіти в 1-3 класах загальноосвітніх навчальних закладів»


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка