Столичний економічний районСторінка1/2
Дата конвертації19.02.2017
Розмір1.81 Mb.
  1   2
АНКЕТНІ ДАНІ АВТОРА

Автор: Лаврук Ганна Олександрівна

Місце роботи: (повна назва, адреса, телефон закладу): Первомайська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 Первомайської міської ради Миколаївської області», м. Первомайськ, вул. Чкалова, 19, Миколаївська область, тел. – 8(05161)4-20-54

Посада: учитель географії.

Стаж роботи: 1рік.

Кваліфікаційна категорія: Спеціаліст

Повна домашня адреса: м. Первомайськ, вул. Корабельна, буд №9, кв. 63, Миколаївська область, 55200.

Контактний телефон: –+380966694151

e-mail – LavrukAnja@yandex.ua
НАЗВА РОБОТИ

Авторська розробка уроку географії у 9 класі на тему «Столичний економічний район».

АНОТАЦІЯ

Розробка уроку вивчення нового матеріалу на заявлену тему, мета якого – виявлення особливостей розвитку виробничого комплексу Столичного економічного району; розвивати навички характеристики економічного району за певним планом; продовжувати формування навичок роботи з картографічним матеріалом; аналізувати і робити висновки; критично мислити; виховувати цікавість до нових знань, почуття колективізму, взаємовиручки і відповідальності.

За даною розробкою будь-якому вчителю буде легко спланувати власний урок, який звісно кожен педагог наповнить власним баченням і змістом.

ГЕОГРАФІЯ 9 КЛАС

План-конспект уроку

Тема: Столичний економічний район.

Мета:


 • виявити особливості розвитку виробничого комплексу Столичного економічного району;

 • розвивати навички характеристики економічного району за певним планом; продовжити формування навичок роботи з картографічним матеріалом; аналізувати і робити висновки; критично мислити;

 • виховувати цікавість до нових знань, почуття колективізму, взаємовиручки і відповідальності.

Тип уроку:  вивчення  нового матеріалу.

Обладнання:   підручник,  атлас,  контурні карти, статистичні дані  щодо економічного району.

 Опорні поняття:  економічний   район,  спеціалізація,   населення,  господарство.Очікувані результати: після цього уроку учні знатимуть особливості розвитку виробничого комплексу Столичного економічного району; умітимуть використовувати типовий план характеристики економічного району; називатимуть галузі спеціалізації району; пояснюватимуть чинники їх формування; називатимуть найважливіші проблеми й перспективи розвитку; показуватимуть на карті найбільші промислові центри та підприємства економічного району.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вступне слово вчителя.

Шановні мої дев’ятикласники. Не відомо, хто, коли, але хтось сказав слова, які передаються нам і які ми передаємо нашим нащадкам: «Намагайтеся кожного дня знайти якийсь позитивний початок, так як від того настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи, а можливо й невдачі». Тож побажаємо один одному гарного настрою, доброго здоров’я, посміхнемося і побажаємо один одному успіху, плідної роботи і творчості. Нехай наше спілкування подарує вам гарний настрій та насолоду пізнання.ІІ. Актуалізація знань учнів

Тест: вірно — невірно (Додаток 1).

 1. Це район давнього заселення і формування першої Української держави (В).

 2. Центральне розміщення району зумовлює його рівновіддаленість від основнихпаливно-сировинних баз країни — Донбасу, Передкарпаття та Придніпров'я(В).

 3. Столичний район посідає перше місце в Україні за територією (Н).

 4. За кількістю населення поступається тільки Донецькому і Причорноморському економічним районам (В).

 5. Району належить перше місце в країні за виробництвом продукції промисловості, за виробництвом продукції сільськогогосподарства район поступається тільки Причорноморському(Н).

 6. Серед корисних копалин переважають будівельні матеріали, особливо будівельне і декоративнее каміння(В).

 7. Найгустіше заселена Чернігівська область, найменше-Київська(Н).

 8. Промисловість у цілому переважає над сільськогосподарським виробництвом (В).

 9. Основними галузями є машинобудування, хімічна, легка і харчова промисловість(В).

 10. У районі вирощують цукрові буряки, льон-довгунець, хміль, картоплю, зерно, виробляють молоко і м'ясо(В).

 11. Паливно-енергетичний комплекс Столичного району працює в основному на власному кам'яному вугіллі, природному газі і нафтопродуктах(Н).

 12. Енергетика представлена Трипільською ДРЕС та Київськими ГЕС і ГАЕС на Дніпрі(В).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Прийом «Дивуй» (Слово вчителя)

Кожен громадянин своєї держави мусить мати глибокі знання про свою Батьківщину. Адже для справжньої людини рідна земля є частиною її душі.

Тому ми продовжуємо здобувати знання про особливості економічного розвитку своєї Батьківщини. Тема сьогоднішнього уроку: Столичний економічний район.

Які у вас виникли асоціації, пов’язані з назвою даного економічного району?

Прийом «Кущ асоціацій»(Учні висловлюють свої думки) (Додаток 2).

Учитель. Пропоную, спираючись на «Кущ асоціацій», скласти мету і завдання уроку. (Обговорення у групах.)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Діти, пригадайте план характеристику економічного району. А який би ви запропонували план для вивчення Столичного економічного району.

План:


 1. Загальні відомості та ЕГП

 2. Населення і трудові ресурси

 3. Природні умови і ресурси
 4. Господарство району


 5. Експорт і імпорт продукції
 6. Проблеми й перспективи розвитку


(Додаток 3).

1. Загальні відомості та ЕГП

Прийом «Хто спритніший»

Завдання1.Скласти візитку економічного району (Додаток 4).

Завдання2. Виявити риси ЕГП району. Зробити висновок про вплив ЕГП на рівень економічного розвитку району.

До складу Столичного економічного району входять три області (Київська, Чернігівська, Житомирська) та місто Київ. Загальна площа району — 90,7 тис. км2, а кількість населення — близько 6,9 млн осіб. Це район давнього заселення і формування першої Української держави. Столичний економічний район посідає центральне положення у північній частині України. Із півночі він межує з Білоруссю і Російською Федерацією. Ці держави залишаються важливими торговими партнерами України. Столичний економічний район межує ще з чотирма економічними районами країни, тобто відіграє для них роль зв'язуючої ланки.

Центральне розміщення району зумовлює його рівновіддаленість від основних паливно-сировинних баз країни — Донбасу, Передкарпаття та Придніпров'я. Його перетинають важливі транспортні магістралі як міжнародного, так і загальнодержавного значення. Це, передусім, залізничні й автомобільні шляхи, а також річка Дніпро.

Вирішальним чинником соціально-економічного розвитку району є розташування на його території столиці — міста Києва, який є центром політичного, економічного й культурного життя країни. Усі ці риси і зміни ЕГП сприятливо позначаються на подальшому його розвитку.

2. Населення і трудові ресурсиЗавдання 3. Скласти характеристику населення і трудових ресурсів району за планом:

 • Чисельність;

 • Густота населення;

 • Рівень урбанізації;

 • Сільське населення;

 • Національний склад;

 • Трудові ресурси;

 • Висновок про демографічну ситуацію.

Район характеризується дуже складною демографічною ситуацією (особливо Чернігівська область). До того ж, погіршилася вона після Чорнобильської катастрофи. Середня густота населення у Столичному економічному районі становить 76 осіб на 1 км2. Вона близька до середньої в Україні. Однак така густота досягається за рахунок міста-мільйонера Києва, а окремо для областей вона має значні відмінності: у Київській — 63, Житомирській — 44, а Чернігівській — 37 осіб на 1 км2.

Рівень урбанізації у Київській, Чернігівській та Житомирській областях ледве перевищує 55 %. Однак середній, разом із містом Києвом, становить 73 %. Район характеризується великою кількістю малих міст і селищ міського типу (усього 165), які часто входять до складу агломерацій, що сформувалися навколо великих і середніх міст. У сільській місцевості продовжується процес обезлюднення і зменшення кількості населених пунктів.

Українці у районі становлять близько 85 % від усього населення. Крім них, у прилеглих до сусідніх країн районах і великих містах проживають росіяни, білоруси, поляки, євреї, німці та ін. Частка населення працездатного віку, порівняно із середніми даними для України, тут дещо занижена. Найбільший дефіцит трудових ресурсів сформувався у велихих містах.

3. Природні умови і ресурсиЗавдання 4. Складаємо характеристика і даємо господарську оцінку природних умов і ресурсів району.

Які галузі господарства мають передумови для розвитку, а які розвиваються на довізній сировині?

Столичний економічний район не має великих запасів мінеральних ресурсів. З паливних викопних ресурсів тут є поклади нафти і газу у Чернігівській області, Коростишівське (Житомирська обл.) родовище бурого вугілля Дніпровського буровугільного басейну, а також поклади торфу у поліській частині, які мають місцеве значення.

Рудні корисні копалини залягають в Індіанському родовищі ільменітів (титанистий залізняк). Найбагатший серед інших Столичний економічний район на нерудні корисні копалини, особливо будівельну сировину. Серед них Овруцьке родовище кварцитів, а також цементної сировини, будівельного каміння, єдине в Україні родовище топазів.

У поліській частині є значні лісові ресурси, які мають промислове значення.

Район добре забезпечений водними ресурсами. Передусім, це річка Дніпро з Прип'яттю, Десною та іншими притоками, а також Південний Буг. Є значні запаси підземних вод, які значною мірою забруднені внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Гідроресурси річок обмежені.

Рельєф району рівнинний, оскільки він охоплює території Поліської та Придніпровської низовин, Придніпровської височини. Північна частина розташована в межах лісової зони з достатнім, подекуди надмірним зволоженням, а південна — у Лісостепу, де літо тепліше й менш вологе. Дерново-підзолисті Грунти Полісся сприятливі для вирощування льону-довгунця, картоплі тощо, а чорнозем Лісостепу — для цукрових буряків, пшениці.

З природних рекреаційних ресурсів найбільше значення мають запаси мінеральних вод у Київській області (Миронівка, Біла Церква). Крім того, район має різноманітні історичні та архітектурні пам'ятки (Київ, Чернігів, Біла Церква).

4. Господарство району


Прийом «Робота з підручником»

Завдання 5. Скласти характеристику господарства району, заповнивши інформаційну схему «Господарство Столичного економічного району» (Додаток 5).

Друге місце в країні належить району за виробництвом продукції промисловості, за виробництвом продукції сільського господарства район поступається тільки Причорноморському.


Провідними галузями у Столичному економічному районі є паливна промисловість та електроенергетика, машинобудування, хімічна та лісова галузі промисловості, агропромисловий, будівельний, транспортний, рекреаційний міжгалузеві комплекси. Паливна промисловість та електроенергетика спеціалізуються на видобутку палива та виробництві електроенергії на теплових (Трипільська) і гідро- (Київська) електростанціях. Власних паливно-енергетичних ресурсів у районі не вистачає, а тому їх завозять з інших регіонів.

Металургійна промисловість спеціалізується на видобутку титанових руд та їх збагаченні на Іршанському гірничо-збагачувальному комбінаті.

Район спеціалізується на виробництві різноманітної продукції машинобудування. Особливого розвитку набули транспортне машинобудування (літакобудування, суднобудування), верстато- і приладобудування, радіоелектронне та електротехнічне машинобудування. Найбільшими центрами галузі є Київ, обласні центри, а також Біла Церква, Бердичів, Умань та інші міста, де зосереджена значна кількість кваліфікованих трудових ресурсів.

До хімічної промисловості входить, в основному, хімія органічного синтезу — виробництво полімерних матеріалів (Київ. Чернігів, Житомир, Прилуки), гумотехнічних виробів (Київ, Біла Церква), ліків (Київ).

Лісова і деревообробна промисловість набули найбільшого розвитку в поліській частині району, де вони орієнтуються на власну сировинну базу. Деревообробна промисловість зосереджена також у великих містах Лісостепу, враховуючи наявність значної кількості споживачів продукції. Основні центри — Чернігів, Малин, Київ, Бровари, Коростень та ін.

На місцеву сировину і споживача зорієнтована потужна промисловість будівельних матеріалів.

Сільське господарство Столичного економічного району має добре виражені дві зони спеціалізації: поліську (зернові культури, льон-довгунсць, картопля, хміль, молочно-м'ясне тваринництво) і лісостепову (зернові культури, цукровий буряк, картопля, овочі, фрукти, молочно-м'ясне тваринництво і свинарство).

До харчової промисловості у районі належить цукрова, спирто-горілчана, плодоовочеконсервна, м'ясна, молочна, олійно-жирова галузі. Обслуговують потреби населення борошномельна, хлібопекарська, кондитерська, макаронна та інші галузі. Легка промисловість тільки частково працює на власній сировині (лляна, вовняна, шкіряно-взуттєва). Решта тканин виробляється із довізної бавовняної та хімічної сировини. Найважливіші підприємства галузі розміщені у Києві, обласних центрах, Бердичеві, Білій Церкві, Прилуках.

Центральне економіко-географічне положення району зумовило формування транспортної системи з густою мережею шляхів сполучення. Найбільший вантажо- і пасажирообіг здійснює залізничний транспорт, на другому місці — автомобільний. Важливу роль відіграють повітряний, річковий, трубопровідний.

Загальнодержавне значення мають науковий і культурно-освітній комплекси, які зосереджені у Києві та обласних центрах. Рекреаційний комплекс району перебуває у стадії формування й у перспективі матиме міжнародне значення. Основні райони оздоровлення сьогодні — Дніпро з прилеглими територіями, окремі об'єкти Полісся, а туризму — міста Київ, Чернігів, Коростень, Переяслав тощо.

5. Експорт і імпорт продукції

(розповідь учителя за схемою на дошці)

У Столичному районі ввіз переважає над вивозом продукції. З Донбасу сюди надходять вугілля, чорні метали; з Північно-Східного району - нафтопродукти, трактори, вантажні автомобілі; з Придніпров'я - чорні і кольорові метали, легкові автомобілі, бурякозбиральні комбайни, мінеральні добрива; з Причорноморського - руди, комбайни, верстати, ґрунтообробна техніка, продукція АПК.


Натомість столичний район забезпечує країну хімічним волокном, пластмасами, шинами і гумотехнічними виробами, медичними препаратами, кормовими антибіотиками і засобами захисту рослин, сільськогосподарськими машинами і екскаваторами, приладами і верстатами, деякими продуктами АПК, тканинами, будівельним і оздоблювальним каменем тощо.

6. Проблеми й перспективи розвитку

(робота в групах: перша група опрацьовує проблеми району, а друга - перспективи)


Проблеми:

 1. Ліквідація наслідків на ЧАЕС.

 2. Господарська реабілітація територій, що найбільше постраждали. (Радіоактивного забруднення зазнали 850 населених пунктів: Житомирська 530, Чернігівська - 220, Київська - 100; еродованість земель - 30% заселеність, заболоченість 15%).

 3. Проблема екологічної безпеки району в цілому. Так у районі близько 82% - промислових викидів в атмосферу с неочищеними; 28% стічних вод забруднені, не очищені.

 4. Проблема ефективного використання виробничого і особливо НТП, яка зумовлена несформованими ринковими механізмами господарювання.

 5. Несприятливий інвестиційний клімат і т.д.

 6. Наростаючі соціально-демографічні проблеми:

- від'ємний приріст природний,

- висока смертність,

- загальне падіння та погіршення умов життя,

- скорочення кількості робочих місць,

- ріст безробіття (3,4% до 6,7%).

Вирішення всього комплексу проблем району можливе тільки на основі загального поліпшення соціально-економічної ситуації в країни.Перспективи:

Формування в районі спеціальних економічних зон (СЕЗ) певних типів та функціонального призначення. 18.06.1998 р. вийшов Указ Президента України «Про соціальну економічну зону України “Славутич”.

Розробляється ідея створення СЕЗ “Коростень” – створення Міжнародного наукового дослідного центру вивчення наслідків ураження населення та місцевості малими дозами радіації.

Однією з проблем району є великий розрив у рівнях соціально-економій ного розвитку між містом Києвом і віддаленими територіями. Там гостро стоять питання низької народжуваності, високої смертності, безробіття. Не вирішеною залишається проблема тридцяти кілометрової Чорнобильської зони.V. Закріплення нових знань та вмінь учнів

Бесіда за запитаннями

1.Чому вивчення природи будь-якої території починають з ви­вчення її географічного поло­ження?

2. Яке економіко - географічне положення Столичного економічного району?

3. Які галузі спеціалізації промисловості району?4. Порівняйте природні ресурси Столичного і Донецького районів.

VІ. Підсумок уроку

«Незакінчене речення» (Додаток №6)


 • На уроці я зрозумів …

 • Сьогодні я навчився …

 • На уроці найцікавішим було …

 • На уроці мені було найважче …

 • Сьогодні на уроці я не зрозумів …

Учні п'ятьма реченнями формулюють висновки уроку.

VII. Оцінювання учнів

VIІІ. Домашнє завдання

 1. Опрацювати параграф підручника: §_______, конспект.

 2. Проаналізувати карти атласу.

 3. Позначте на контурній карті основні транспортні магістралі й найбільші транспортні вузли Столичного району.

 4. Творче завдання. Підготувати кросворди, ребуси, вікторини на тему «Столичний економічний район».


Додаток 1.

Тест: вірно — невірноВірно – невірно

Запитання

1
Це район давнього заселення і формування першої Української держави

2
Центральне розміщення району зумовлює його рівновіддаленість від основнихпаливно-сировинних баз країни — Донбасу, Передкарпаття та Придніпров'я

3
Столичний район посідає перше місце в Україні за територією

4
За кількістю населення поступається тільки Донецькому і Причорноморському економічним районам

5
Району належить перше місце в країні за виробництвом продукції промисловості, за виробництвом продукції сільського господарства район поступається тільки Причорноморському

6
Серед корисних копалин переважають будівельні матеріали, особливо будівельне і декоративнее каміння

7
Найгустіше заселена Чернігівська область, найменше-Київська

8
Промисловість у цілому переважає над сільськогосподарським виробництвом

9
Основними галузями є машинобудування, хімічна, легка і харчова промисловість

10
У районі вирощують цукрові буряки, льон-довгунець, хміль, картоплю, зерно, виробляють молоко і м'ясо

11
Паливно-енергетичний комплекс Столичного району працює в основному на власному кам'яному вугіллі, природному газі і нафтопродуктах

12
Енергетика представлена Трипільською ДРЕС та Київськими ГЕС і ГАЕС на ДніпріДодаток 2.

Кущ асоціацій

«Столичний економічний район»