Судова влада в Республіці ПольщаСкачати 31.13 Kb.
Дата конвертації17.01.2017
Розмір31.13 Kb.
Судова влада в Республіці Польща

Конституційні засади організації та функціонування судової системи в Польщі охоплюють правовий та організаційний статус судових органів, судові процеси та правовий статус судді.

Ст. 173 Конституції Польщі від 2 квітня 1997 р. передбачає дуалізм судової влади. Вона складається з судів і трибуналів. Суди включають до себе:


  • Верховний суд

  • суди загальної юрисдикції

  • адміністративні суди, в тому числі Верховний адміністративний суд

  • військові суди.

Що стосується трибуналів, Конституція згадує Конституційний трибунал і Державний трибунал.

Правові та організаційні основи функціонування судів загальної юрисдикції складають, наприклад: ст. 175 Розділу 1 та ст. 177 Конституції Республіки Польща та Закон від 27 липня 2001 року – Закон "Про систему судів загальної юрисдикції" (Законодавчий вісник № 98, п. 1070, з поправками).Суди загальної юрисдикції здійснюють правосуддя з усіх питань за виключенням тих, які закон відносить до компетенції інших судів.

Суди загальної юрисдикції створюються та ліквідуються міністром юстиції. Міністр юстиції також визначає їхнє розташування та територію їхньої юрисдикції, попередньо отримавши висновок Національної судової ради. Розгляд справ польськими судами відбудеться у двох інстанціях. Суди загальної юрисдикції поділяються на:  • Місцеві суди (створюються для однієї або декількох громад, чи, коли це обґрунтовано, для однієї громади може бути створено більше ніж один місцевий суд)

  • Районні суди (створюються для території юрисдикції принаймні двох місцевих судів)

  • Апеляційні суди (створюються для території юрисдикції принаймні двох районних судів).

На даний час у Польщі існує 376 судів загальної юрисдикції – 11 апеляційних судів, 45 районних судів і 321 місцевий суд.

Суддів судів загальної юрисдикції призначає Президент Республіки Польща за поданням Національної судової ради на невизначений період часу. Судді в Польщі незалежні, вони керуються лише Конституцією та законами. Вони мають недоторканність і не можуть бути звільнені з роботи, що означає, що трудові відносини розриваються в силу закону, коли суддя йде у відставку.Міністр юстиції здійснює лише адміністративний нагляд за судами загальної юрисдикції. Цей нагляд охоплює питання, пов'язані з фінансовою та адміністративною діяльністю судів, а також будь-які інші питання, що стосуються ефективного розгляду справ і належного виконання судових рішень. Це означає, що наглядові повноваження міністра юстиції не дозволяють йому втручатися в незалежність суддів, а саме формулювання постанов і рішень, коректність яких може розглядатися лише у порядку, передбаченому законом.

Національна судова рада є конституційним колегіальним органом, що оберігає незалежність судів і суддів. Нинішня система, сфера діяльності та порядок роботи Ради визначаються Конституцією та Законом від 27 липня 2001 року "Про Національну судову раду" (Законодавчий вісник № 100 за 2001 р., п. 1082, з поправками).

Найважливішими завданнями Ради є:

  • надання висновків щодо нормативних актів, які стосуються судової влади та суддів, а також прийняття резолюцій з питань, що передаються до Конституційного суду для розгляду їх відповідності Конституції Республіки Польща в частині незалежності судів і суддів;

  • розгляд і оцінка кандидатів на посади суддів і подання Президенту Республіки Польща клопотань щодо призначення суддів Верховного суду, Вищого адміністративного суду, судів загальної юрисдикції, адміністративних судів провінцій і військових судів;

  • ухвалення правил професійної етики суддів та моніторинг їх дотримання.

Рада складається з 25 членів. Як і в більшості інших європейських держав, склад польської Національної судової ради є змішаним, але судді складають більшість її членів.

Рада складається з: першого Голови Верховного суду, Голови Вищого адміністративного суду, особи, призначеної Президентом Республіки Польща, міністра юстиції, чотирьох депутатів парламенту, двох сенаторів, десяти суддів, які представляють суди загальної юрисдикції, двох суддів Верховного суду, двох суддів адміністративних судів та судді військового суду.
Каталог: content -> file
file -> Анотації дисциплін напряму підготовки «комп’ютерні науки» навчальний план
file -> Анотації дисциплін напряму підготовки безпека інформаційних І комунікаційних систем
file -> Анотації дисциплін напряму підготовки "Системна інженерія"
file -> Робоча програма навчальної дисципліни «Прикладна криптологія» напряму підготовки 1701 «Безпека інформаційно комунікаційних систем»
file -> Урок 6 Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
file -> Урок 7 Тема уроку. Загальні хімічні властивості неметалів
file -> Лабораторна робота №4 «Визначення опору провідника за допомогою вольтметра і амперметра» Мета
file -> Програма Європейської Комісії, започаткована з метою розвитку нетворкінгу між школами Європи через широку онлайн-мережу, яка дозволяє
file -> Уроки №9, 10 зв’язне мовлення
file -> Урок-семінар-конференція 63(19) Види теплових двигунів. Екологічні проблеми використання теплових машин Мета

Скачати 31.13 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка