Технологія виконання ручних швів: козлик



Скачати 100.5 Kb.
Дата конвертації19.03.2019
Розмір100.5 Kb.
#84794
ТипДиплом
Управління освіти і науки

Дніпропетровської облдержадміністрації

Дніпропетровський обласний інститут

Післядипломної педагогічної освіти


Урок-гра на тему: «Технологія виконання ручних швів: «козлик», «тамбурний» (5 клас).

вчитель обслуговуючої праці СЗШ №8

Гуменюк С.П.

Жовті Води



Зміст

стор


Вступ……………………………………………………………………3

  1. Урок-гра. Технологія виконання ручних швів: «козлик»,

«тамбурний» (5 клас)……………………………………………….5

  1. Список використаних джерел………………………………………15


Вступ

В.Сухомлинський наголошував, що праця вчителя – це творчість, а не буденне зштовхування знань у дітей. У своїй практиці ми шукаємо нові форми й методи викладання предметів, які за нашим переконанням, мають бути нетрадиційними. Нестандартні підходи у викладанні дозволяють проводити уроки, які мають нетрадиційну структуру, включають нестандартні завдання чи запитання, нетрадиційні форми повторення, закріплення, систематизації чи перевірки матеріалу, що вивчається. Такі уроки називають нетрадиційними.

Біт-уроки – це нетрадиційний інтегрований урок, який включає три взаємопов’язаних елементи: бесіду, гру, творчість.

Для успішного проведення бесіди вчитель ставить перед учнями основну мету уроку і підкреслює, що досягти її можна лише під час спільної роботи. На робочому місці учнів лежить опорний конспект і конверт з роздатковим матеріалом, з яким вони працюватимуть під час уроку. Емоційному настрою і співробітництву на уроці сприяють стимулюючі репліки вчителя: «Правильно, молодці», «Оцінімо відповідь разом», «Давайте поміркуємо». Колективна робота створює ту творчу лабораторію, у якій кожен учень виступає як дослідник, шукає і знаходить відповіді, запрошуючи вчителя як консультанта. Забуті таким чином знання закріплюються за допомогою гри-естафети.

Учні 5 класу не завжди чітко розуміють, як треба розробляти творчій проект, як працювати над вирішенням певної проблеми, тому що діти цієї вікової категорії мислять конкретніше, ніж учні старшої школи.

Отож пропонуємо проводити на організаційно-підготовчому етапі урок-гру.

Під час гри дитина вчиться аналізувати свої дії, самостійно приймати рішення, займатися творчістю, продумувати свою поведінку, стиль спілкування. Часто гра вимагає колективного виконання завдань, що забезпечує психологічний комфорт її учасникам, прискорює процес творчого пошуку та реалізації ідей. Творча атмосфера є ознакою будь-якої гри.

Основна мета уроку-гри – створити таку ситуацію, щоб учні відчули себе дослідниками, модельєрами, технологами. На уроках обслуговуючих видів праці організація ігор допомагає моделювати творчий процес, створює сприятливі умови для розвитку творчих здібностей учнів, розвиває інтерес до самостійних досліджень.



5 клас

Тема: «Технологія виконання ручних швів: «козлик, «тамбурний».

Мета: ознайомити учнів з історією української народної вишивки, з різними видами орнаментів та швів, навчити виконувати шви «тамбурний» та «козлик»; складати орнамент; формувати вміння працювати з інструкційними картами; розвивати пізнавальну самостійність, творчу активність; виховувати любов до рідного краю; відроджувати національну культуру; виховувати акуратність і точність під час виконання ручних робіт.

Обладнання

та інструмент: інструкційні карти «Виконання ручних швів»; зразки ручних швів; рушники, серветки, картини, виконані різними техніками; таблиці: «Ручні шви», «Правила безпечної роботи з голками, ножицями»; кросворд, маршрут; інструменти та матеріали.

Тип уроку: урок гра


Хід уроку.

І. Організаційна частина.

Учитель. Усім доброго ранку. Давайте знайомиться – я капітан. А це мій корабель (класна кімната) з вітрилами (розвішані на стінках рушники), який вирушає до невідомих островів. Я пропоную вам здійснити подорож разом зі мною й узяти участь у дослідницький роботі. Згодні? Тоді сідайте зручніше.

Робота краще виконується, коли у людей добрий настрій. Отже, подивіться один на одного й посміхніться. Сподіваюся, що вам сподобається наша подорож і ви будете задоволені. Що треба зробити, щоб наш корабель почав свою подорож? (Підняти якір). Ось і ви повинні підняти з закуточків вашої пам’яті знання, які здобули на минулих уроках і в початковій школі. Вони будуть вам потрібні на сьогоднішньому уроці під час виконання практичної роботи.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

А зараз проведемо бліц-турнір. Хто дасть більше правильних відповідей, той буде моїм поміч­ником.



Запитання

1. З якими ручними швами ви ознайомилися в початковій школі?

2. Які шви ви використову­вали на минулому уроці? («Упе­ред голкою», петельний.)

3. Для чого ви їх використову­вали? (Для з'єднання деталей й обробки краю виробу.)

4. Де ще вони застосовуються? (У вишивці.)

5. Як відміряти нитку для ви­шивання? (Навколо ліктя.)



6. Що зав'язується на кінці нит­ки під час шиття? (Вузлик.)

7. Чи зав'язується вузлик при вишиванні? (Ні.)

8. Скільки ниток ми беремо для шиття? (Одну.)

9. Скількома нитками можна вишивати? (Від 1 до 4, залежно від тканини та шва.)

10. Які матеріали, інструменти необхідні для шиття? (Тканина, голка, нитки, наперсток.)

11. Чи достатньо цього для ви­шивки? (Так, але для зручності необхідно ще мати п'яльці.)

12. Як називаються бавовняні нитки для вишивання? (Муліне.)

13. Що таке шов? (Ряд стібків, які повторюються.)

Отже, ви добре знаєте пройде­ний матеріал, тому якір піднято і ми вирушаємо у подорож.
III. Мотивація навчально-трудової діяльності. Повідом­лення теми, мети і завдань уроку

Ми пливемо по морю, яке зветься «Рукоділля». Тому давай­те пригадаємо, які види рукоділ­ля ви знаєте. (Вишивка, в'язання, аплікація, макраме.)

Видатний український пись­менник М. Рильський писав у своєму вірші:

В небі сонця золотий клубок

Розсипає нитки-промені,

Їх збирають рученьки дівочі

І гаптують цвіт на полотні.

Як ви думаєте, про що йдеться у цьому вірші?



(Про вишивку.)

Так, правильно. Звичайна ста­лева голка лежить у коробочці, але, як тільки до неї торкаються руки, вона починає робити дива. Голка може пошити плаття, заши­ти дірку, може «намалювати» картину. Але тільки, якщо вона по­паде в умілі руки.

А що нам дає уміння виши­вати?

(Завдяки умінню вишивати можна обновити одяг, зробити його красивішим, прикрасити свій дім, заробити гроші, а ще подару­вати близьким дуже дорогий по­дарунок, дорогий тому, що вико­наний власноручно.)

Вишивання — цікава творча робота, яка може принести бага­то радісних хвилин, заповнити дозвілля, ввести в світ прекрас­ного. Під час засвоєння прийомів вишивання не все зразу може виходити, тому що вишивка по­требує старанності, уважності, акуратності. Треба бути терплячими, і з часом робота піде легше і, як знати, може ці перші ваші кроки у засвоєнні мистецтва ви­шивання стануть захопленням, а захоплення допоможе вам у ви­борі професії.

Отже, ми сьогодні поговори­мо про вишивку. На цю тему від­водиться 4 години. За цей час ви повинні продемонструвати, як умієте застосовувати теоретичні знання на практиці й вишити руш­ничок або серветку.

Щось зупинився наш кора­бель. Помічник, у чому проблема? Чому ми не можемо почати виши­вати? Що нам потрібно спочатку зробити?



(Намалювати малюнок, пере­вести його на тканину, дібрати кольори, шви, навчитися їх вико­нувати.)

Оце і буде наше завдання на сьогоднішній урок.

Курс обраний, тому ми виру­шаємо до острова «Історичний».

IV. Пояснення нового ма­теріалу

1. А що таке вишивка? Хто знайшов удома визначення цього терміна? (Це прикраса на одязі, у побуті.)

Але вишивка — це не просто декоративне оформлення виро­бу, в ній закладено глибокий зміст світосприйняття людиною Всесвіту. Як же виникла вишивка? Що нам скажуть дослідники? (Виступи.)

— У давні часи люди прикра­шали тіло татуюванням. Вони наносили на шкіру знаки, які на­чебто захищали їх від злих сил, потім навчилися шити одяг і пе­ренесли візерунки на нього. Так виникла вишивка. Перша виши­та знахідка — це пояс із зобра­женням колібрі. Він датується двома з половиною тисячами років до нашої ери.

— В Україні були знайдені за­лишки вишитого одягу скіфів, які жили дві тисячі років тому. Перша школа вишивання виникла в Києві й заснувала її сестра Володимира Мономаха княгиня Ганна.



2. Якими ж нитками вишивали?

— У давнину використовували сурові нитки, ті що залишалися піс­ля виготовлення полотна. Вишивка була біло-сірою. Потім навчилися фарбувати їх, використовуючи сік рослин, сажу, глину. Найбільш ха­рактерними кольорами були чор­ний, білий, червоний, синій.

— Подивіться на стародавні рушники і скажіть, які кольори характерні для нашого краю?

(У нашій області частіше ви­шивали червоними, червоно-чор­ними, червоно-зеленими або чер­воно-синіми нитками.)

3.Які візерунки вишивали?

— Найдавнішими вважаються геометричні узори — це пряма лінія, хвиляста, круг, квадрат. Піз­ніше почали вишивати рослини, птахів, тварин, людей.



4. А що таке узор? Знайдіть у підручнику визначення.

(Узор—це малюнок, який скла­дається з поєднання окремих елементів, мотивів, розташованих у певному порядку.)



5. Як називається послідовне повторення окремих мотивів?

(Орнамент.)

6. Які бувають орнаменти?

— Залежно від того, з чого складається орнамент, він буває: рослинним, геометричним, зоо­морфним і антропоморфним.



(Показати зразки орнаментів на виробах.)

7. Створюючи візерунки для вишивання, люди з глибокої дав­нини користувалися умовними знаками-символами. Вони мали охороняти, захищати, оберігати від злих духів, тому їх назвали обе­регами. Кожна лінія, фігура чи рослина мала певне значення. Яке ж? Про що нам можуть розповісти символи?

— Основним символом ук­раїнської вишивки є берегиня. Берегине, хто ти? Тебе створив народ такою загадковою, багатоликою та могутньою квіткою, що тримає в собі материнську силу жінки. Ти сама мати-природа, яка несе в світи й суть творення, й суть захисту, а через це — вічне онов­лення та гармонію життя. Ти і життєтворча мати-природа, й жінка-мати, й дерево життя.



8. А яке значення мають гео­метричні знаки, рослини, птахи? Що нам скажуть дослідники?

— Історики вважають, що пря­ма лінія — це земля, хвиляста — вода, круг — сонце, квадрат з точками — засіяне поле.

— Найулюбленішим рослин­ним орнаментом для українців є калина. Символ вірності, любові, символ роду, Її пов'язували з народ­женням Всесвіту. Тому й назву має від давньої назви Сонця — Коло.

— Від давньої назви Сонця — Полель — походить слово полу­ниця. Сонце донизу. На радість, на здоров'я вишивала мати сороч­ку доньці.

— Мак — символ чарівної сили, яка захищає від усякого зла. А ще вірили, що у полі на місці загибелі воїна виростає мак. Тому й вишивали його як пам'ять про загиблих.

— Голубів, півнів, пав вишива­ли на весільних рушниках. Це пта­хи сімейного щастя.



9. Про інші символи ви можете почитати на аркушах паперу, які лежать у вас на столі.

Ви поповнили свої знання, то­му можна плисти далі. А наступ­ний острів — «Народознавчий».

Ми повинні знати те, без чого не мислиться кожен народ — це народні звичаї, традиції. У кожної людини є улюблені речі—своєрід­ні талісмани. Є такі предмети-сим-воли і в нашого народу — це ка­лина, верба, соняшник, криниця, пісня, танок, писанка. Але найшановнішим є рушник.

Він причаївся на бильці мого ліжка —

Вишиваний із країв пташками та вишнями.

Увесь білий, а впоперек — червона стрічка.

Наче сонце схід над криницею...

Вишивала бабуся його молодою,

Тягнула голкою радість і біль,

І вплітався рушник цей в щербату долю,

А на ньому — хліб і сіль...

Крізь сторічну даль,

Крізь журбу і печаль

Він до мене прийшов

І мені приніс щебетання птахів.

Мрії жагу, солоність бабусиних сліз,

І народного генія невмирущу печать...

Багато імен має рушник: утирач – для рук і обличчя; сти­рок – для посуду; покутник і кілковий—для оздоблення стін, покуття; божник – для ікон. Руш­ники бувають ритуальні й плечо­ві для сватів, весільні; пода­рункові – для вшанування доро­гих гостей, дарування родичам. Довгими рушниками-паліткою жінки покривали голову після одруження, чоловіки використо­вували їх як пояси. Рушниками накривали хліб на столі, хлібну діжу, несли на них до церкви пас­ку. Із рушником-завивачем при­ходили до породіллі. Немовля загортали у рушник-уповивач. Вішали рушник над колискою, пов'язували ним кума й куму. Рушник-оберіг давали в дорогу. Коли закладали нову хату, то на тому місці клали рушника. Крокви наверх теж піднімали на рушни­ках, рушниками скріплювали купівлю-продаж тварин, труну опус­кали на рушниках. На смерть по­трібно було вишити 40 рушників.



10. А як використовуються рушники зараз у ваших сім'ях? (Уч­ні відповідають.) Пропоную вам вишити невеличкий рушничок і подарувати його своїм близьким.

11. А хто з вас знає вірші про рушник, прислів'я, приказ­ки, пісні?

(«Пісня про рушник»; прислів'я: «Хата без рушників то роди­на без дітей», «На рушник ста­ти вірного друга мати», «У коморі сволок, на ньому рушни­ків сорок», «Рушник на кілочку хата у віночку».)

V. Практична робота

Наш корабель прибув до пор­ту «Мальовничий».



1. Спробуйте вирішити першу проблему: з окремих деталей скласти орнамент для рушника (робота в малих групах).

2. Рекламна пауза (доповідачі захищають свої проекти).

3. Далі переходимо до вирі­шення другої проблеми й виру­шаємо до порту «Техноло­гічний».

Якими швами можна вишити узори? В українській вишивці на­раховується понад 100 швів. За технікою виконання їх поділяють на 2 групи: лічильні, коли потріб­но рахувати нитки тканини, і віль­ні, які вишиваються по контуру узору. З лічильними швами ми будемо зустрічатися в наступно­му році, а сьогодні ви ознайоми­теся з такими вільними швами, як тамбурний, або ланцюжок, і «коз­лик». До речі, раніше тамбурний шов був дуже поширений на Сло­божанщині. Його вишивали червоними нитками. Якщо ці шви виконуються по контуру, то оче­видно потрібно узор перевести на тканину. Як це можна зро­бити?



(За допомогою копіювального паперу.)

Наш корабель не може при­стати до берега, бо на нашому шляху мілина. Наскільки вдало ми її зможемо обминути, залежить від вас і ваших знань із правил безпеки праці. Розкажіть мені, яких правил слід дотримуватися під час роботи з голками?

Мілина позаду, ми кидаємо якір на острові «Технологічний». Тут ви ознайомитеся з технікою виконання тамбурного шва та шва «козлик» за допомогою інс­трукційних карт.

(Учні виконують зразки там­бурного шва та шва «козлик» за інструкційними картами після демонстрування техніки виши­вання вчителем.)


VI. Підсумок уроку

Ви впоралися із завданням. Наступна наша зупинка — це ос­трів «Вишиванка». Щоб швидше до нього доплисти, давайте при­гадаємо про що йшла мова сьо­годні на уроці. Відповідаючи на запитання кросворда по горизонталі, ви прочитаєте назву про­фесії у виділених клітинках по вертикалі.



Кросворд

1. Малюнок, який складаєть­ся з поєднання окремих елемен­тів, розташованих у певному порядку.

2. Зветься так само, але не ме­кає.

3. Символ України.

4. Один із найпоширеніших швів на Слобожанщині.

5. Вишивка, яку виконують по намічених контурах.

6. Послідовне повторення мо­тивів.

7. Бавовняні нитки для виши­вання.

8. Папір для переведення узорів на тканину.

9. На одній гірці 102 нірки.

10. Вид орнаменту.

11. Два кільця, два кінця, а по­середині гвіздок.

12. Пристрій для вишивання.

Відповіді: 1. Візерунок. 2. Коз­лик. 3. Рушник. 4.Там6урний. 5. Віль­на. 6. Орнамент. 7. Муліне. 8. Копію­вальний. 9. Наперсток. 10. Рослин­ний. 11. Ножиці. 12. П'яльці.

Ось ми й підготувалися до на­ступного уроку, на якому ви знову побуваєте на острові «Вишиван­ка» й застосуєте набуті знання, виготовляючи виріб.


VII. Рефлексія

А зараз ми висаджуємося на острові «Міркування», щоб по­повнити свої запаси, і я хочу по­бачити, з яким настроєм ви це робите. Виберіть одне з трьох зображень і покажіть:





Урок пройшов як завжди



Урок не сподобався



Урок сподобався

Я рада, що вам сподобався мій урок.


VIII. Домашнє завдання

За бажанням скласти візеру­нок для рушника або серветки, перевести його на тканину, дібра­ти нитки за кольором та визначи­тись, якими швами його можна вишити. Принести тканину, голку, нитки, п'яльці.



Література

  1. І.М.Ковальчук Методика розвитку творчого мислення у трудовій підготовці учнів.

  2. Г.К.Цибульова, Гаврилова Г.Ф. Ручне вишивання. – К.: Техніка, 1982,–55с., іл..

  3. Знаки (155 стародавніх українських вишивок) «Соняшник», 1992.

  4. Кашкарова-Герцог Е.Д. Рукоделие. Киев, издательство «Молодь».

  5. газета Трудове навчання №6 червень 2008, №8 серпень 2008, №4 квітень 2008.

  6. Сухомлинський В.О. Вибрані твори: В 5т.-К.:Рад.шк., 1976–Т.1

  7. Енциклопедія українознавства. – К.:Молоде життя, 1996.– Т.4

  8. Дениско Л.І. Трудове навчання. Обслуговуючі види праці. Підруч. Для 5 кл. загально-освтн.навч.закладів/ Л.І.Денисенко, О.М. Романчик, О.П. Гнеденко, Н.А.Камініченко, А.І.Романчук, М.П.Туров.–К.: педагогічна думка, – 2005. – 176с., іл.



Що таке вишивка?

1

Що таке узор?

5






Як виникла вишивка?

2

Якими нитками вишивали?

3

Які візерунки вишивали?

4

Як називається послідовне повторення окремих мотивів?

6

Як називається послідовне повторення окремих мотивів?

6

Які бувають орнаменти?

2

Яке значення мають геометричні знаки, рослини, птахи?

8

«Історичний»


Острів

Каталог: uploads -> editor -> 1457
1457 -> Власність у нашому житті
1457 -> Урок 1 Тема: Призначення математичних процесорів. Огляд середовища математичного процесора Мета: Навчальна
1457 -> Шановні одинадцятикласники!
1457 -> Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торрічеллі. Барометри. Залежність тиску атмосфери від висоти
1457 -> Автоматизація математичних обчислень
1457 -> Урок 1 Клас: 7 Тема. Фізичне тіло і речовина. Будова речовини. Атоми і молекули. Будова атома
1457 -> Сортування і фільтрація даних у таблицях
1457 -> Формування культури мовлення
1457 -> Урок 33 Клас 6 Тема Атмосфера, її склад І будова Мета: навчальна
1457 -> Урок Тема. Етапи створення бази даних. Поняття про системи управління базами даних введення даних

Скачати 100.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка