Тема. Алюміній як хімічний елемент і проста речовина



Дата конвертації03.11.2018
Розмір64 Kb.
ТипУрок
Урок (10 клас)
Тема. Алюміній як хімічний елемент і проста речовина.

Фізичні та хімічні властивості алюмінію.

Амфотерні властивості алюміній оксиду і алюміній

гідроксиду.
Мета. Розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі

Алюмінію. Показати поширення алюмінію в природі, застосування алюмінію та його сплавів.

Формувати вміння, навички складати рівняння реакцій, що характеризують хімічні властивості алюмінію.

Дослідити амфотерність алюміній оксиду та його гідроксиду експериментально.

Розвивати в учнів самостійність, вміння мислити.

Формувати навички роботи з хімічним посудом, реактивами, дотримуючись правил техніки безпеки.


Тип уроку. Комбінований: засвоєння знань, вмінь, навичок і творчого застосування їх на практиці.
Обладнання й

реактиви. Колекція «Мінерали і гірські породи», колекція

«Алюміній», вироби з алюмінію, штатив з пробірками,

дерев’яний тримач, спиртівка.

Al, розчини NaOH, AlCl3, HCl. Презентація.

Хід уроку
«Шлях до творчості є чарівним, адже він перетворює нас».


  1. Організація класу

  2. Актуалізація опорних знань.

  • Який розділ ви вивчаєте?

  • Які загальні фізичні властивості металів вам відомі?

  • Які метали є кольорові, які чорні?

  • Який метал найлегший, який найважчий?

  • Який найм’якший, який найтвердіший?

  • Які загальні хімічні властивості характерні для металів?

Самостійна робота учнів

Закінчити рівняння реакцій.

Ca + O2 = Mg + O2 =

Fe + S = K +S = Mg + HCl = Zn +HCl=

Zn + CuCl2 = Fe+CuCl2=

Na + H2O = Ca+H2O=

- Які загальні фізичні властивості характерні для Me?

- Які загальні хімічні властивості характерні для Me?




  1. Мотивація навчальної діяльності.

Я сріблястий, я крилатий,

Високо люблю літати.

Я корозій не знаю,

Плівкою себе вкриваю.

На опорах через ліс

То дротами я провис,

Можу двері змайструвати,

Посудом на кухні стати.

А народжуюсь із глини.

Чи назвеш мене ти нині?




  • Про який метал йде мова?

(Al)

Проблемне питання

  • Чи можемо ми в наш час уявити своє життя без цього металу та його сплавів?

  1. Повідомлення теми, мети уроку

  2. Робота над темою.

  1. Положення Al в ПС, будова атома.

Вчитель.

- Положення Al в Періодичній системі?



  • Яка його будова атома? Написати електронну, графічну формули. Визначити кількість р+, е-, n0.

  • Яку валентність і ступінь окиснення проявляє Al?

Учні доходять висновку, що Al – перехідний елемент.


  1. Фізичні властивості Al.

Вчитель показує учням Al.

- Чому H2O в Al посуді закіпає швидше, ніж в емальованому?



Учні доходять до висновку, що Al – це:

- сріблясто-сірий Me;

- легкий р=2,7 г/мл

- тепло- і електропровідний (поступається лише Cu і Ag), легко витягується в дріт.

-т кип. =2520 С; т пл. =650 С.
3. Як давно відомий Аl? Історичні факти про Алюміній.

Повідомлення учнів.


  • Алюміній до XX століття був дуже дорогим металом. На початку XX століття один монарх мав святковий одяг з алюмінієвими ґудзиками.

  • Наполеон III користувався алюмінієвим посудом, коли влаштовував прийоми для дорогих гостей.

  • Д.І. Менделєєву в 1779 році в Лондоні подарували дорогі терези, значна частина деталей у яких була зроблена з алюмінію. Причина цінності алюмінію – захисна оксидна плівка на його поверхні та труднощі одержання на той час.

  • У Китаї є гробниця відомого полководці Чжоу Чжу, який помер на початку III століття. У XX столітті було здійснено спектральний аналіз орнаменту гробниці й визначено його склад: сплав містить 85% Al.

  • 2 тисячоліття тому римському імператору Тиберію невідомий подарував дуже легку вазу, виготовлену з металу, схожому на срібло. Майстер розповів, що цей метал він видобув із глинистої землі. Тиберій злякався, що новий метал знецінить срібло й золото, і наказав відрубати майстрові голову, а його лабораторію знищити, щоб ніхто не довідався про спосіб одержання нового металу.




  • Як ви гадаєте, чому алюміній в середньовіччя дуже цінувався?

(Не був широко відомий спосіб його добування, а також хімічна стійкість оксидної плівки на його поверхні).
4. Поширення Al в природі.

Алюміній займає III місце серед елементів за поширеністю в земній корі ( після Оксигену і Силіцію) та I місце за поширеністю серед металів.

Вміст Алюмінію в земній корі – 8, 5%.


  1. Сполуки Al.

Вчитель.

  • Чи існує Алюміній в природі у вільному стані?

Використовуйте ряд активності металів.
(Учні доходять висновку, що Алюміній в природі зустрічається у вигляді сполук, бо стоїть зразу після активних металів.)

Учні розглядають сполуки Алюмінію ( Колекція «Мінерали і гірські породи».

Каолін (біла глина) – Al2O3*2 SiO2* 2 H2O

Криоліт – Na3[AlF6]

Боксит Al2O3 * n H2O

Польовий шпат – K[Al S3O8]

Галуни – KAl(SO4)2 * 12 H2O

Корунд – Al2O3 (рубіни, сапфіри)


Повідомлення учнів про сполуки Алюмінію.


  1. Алюміній входить до складу коштовних каменів.

Бірюза – AlPO4 з домішками Cu (бірюзовий)

Рубін – Al2O3 з домішками Cr (червоний)

Сапфір – Al2O3 з домішками Ti, Fe (синій)

Шпінель – Al2O3* MgO (темно – червоний).


Вчитель. В Алмазному фонді Росії знаходиться імператорська корона Катерини II. Верхівку корони прикрашає величезний кристал темно – червоного кольору: шпінель (79, 9 г), на якому укріплений діамантовий хрест.

Повідомлення учнів про коштовні камені.

• Рубін тепер не лише предмет розкоші, він став каменем – трудівником. Якщо відкрити кришку годинника, то можна побачити крихітні гарні камінці. Це і є опорні рубінові камені. Вся годинникарська промисловість працює на штучних рубінах.


• Червоний рубін і синій сапфір у стародавні часи й у середньовіччя вважалися цілющими каменями:

Рубін – лікує серце, мозок, дає силу, покращує пам’ять.

Сапфір – зберігає й множить мужність, зміцнює мускули.


  1. Токсична роль Al.

Вчитель.

  • З біології ви знаєте, що Алюміній не виконує жодної фізіологічної функції в організмі людини.

  • Що ж буде з людиною, якщо в її організмі накопиться Алюміній?

Повідомлення учнів про токсичність Al.

• Надлишок Алюмінію в організмі людини призводить до:



  1. порушення мінерального обміну;

  2. помутніння розуму;

  3. провали в пам’яті;

  4. зниження гостроти зору;

  5. крихкість кісток.




  1. Хімічні властивості Al.

Інструктаж з ТБ.

Учні досліджують експериментально, які хімічні властивості характерні для алюмінію.

Алюміній покритий оксидною плівкою Al2O3, яка захищає його від подальшого окиснення.


  1. Взаємодія із складними речовинами.

  1. З розчинами кислот. (крім конц. HNO3 і конц. H2SO4 на холоду).

2 Al + 6 HCl = 2 AlCl3 + 3 H2
2) Взаємодія з розчинами лугів.

2 Аl + 2 NaOH + 6 H2O = 2 Na[Al(OH)4] + 3 H2


3)Взаємодія з водою, якщо знищити оксидну плівку.

2 Al + 6 H2O = 2 Al(OH)3 + 3 H2


II. Взаємодія із простими речовинами.

4 Al + 3 O2 = 2 Al2O3

2 Al + 3 S = Al2S3

2Al +N2 = 2 AlN

4Al + 3 C = Al4C3

2Al + 3 Cl2 = 2AlCl3


III. Алюмотермія.

Алюміній відновлює інші метали з їх оксидів.

2Al + Cr2O3 = 2 Cr + Al2O3


  1. Застосування Al.

Застосування алюмінію зумовлене його властивостями.

Вчитель показує вироби з алюмінію.( Колекція «Алюміній»)



Повідомлення учнів про застосування Al та його сплавів.

• З алюмінію виготовляють сплави – дюралюміній: Al (Cu, Mg, Mn) та силумін: Al ( Si ). Вони дуже міцні та легкі.

Їх застосовують в авіабудуванні, кораблебудуванні, машинобудуванні. З алюмінію виготовляють: дроти, «срібну» фарбу, предмети побуту, фольгу, наждачний папір.


  1. Виконання лабораторної роботи № 13.

«Добування алюміній гідроксиду й доведення його амфотерності».
Учні об’єднуються в 4 групи і виконують досліди.

Повторюють інструктаж з ТБ.


Al2O3 – амфотерний оксид, проявляє властивості основного і кислотного оксидів.

Al(OH)3 амфотерний гідроксид, проявляє властивості основи і кислоти.

Учні виконують лабораторну роботу за інструкцією. Складають

йонно – молекулярні рівняння реакцій.

Доходять висновку, що Al(OH)3 – амфотерний гідроксид, взаємодіє з кислотами і лугами.


  1. Закріплення матеріалу.

  • Якщо Al активний метал, чому з нього виготовляють посуд?

  • Чому не можна зберігати луги в алюмінієвому посуді?

Здійснити перетворення.



Al – Al2O3 – AlCl3 – Al(OH)3 – Na[Al(OH)4].



  1. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

  2. Домашнє завдання.

Каталог: uploads -> editor -> 2617 -> 151165 -> blog -> files
2617 -> Біологічні адаптивні ритми організмів
2617 -> Дослідити ріст кристалів солей купрум (II) сульфату пентагідрату
2617 -> Урок з курсу "суспільство сталого розвитку"
2617 -> Міністерство освіти І науки україни головне управління освіти І науки дніпропетровської обласної державної адміністрації
2617 -> Випускна творча робота Назва проекту: «Формування екологічних цінностей, здоров’язберігаючих факторів в умовах випереджаючої освіти для сталого розвитку»
2617 -> Курсова робота слухача курсів підвищення кваліфікації в рамках регіонального проекту
2617 -> Шкільна освіта в Німеччині: як це працює?
2617 -> Урок -захід «Надзвичайні ситуації та їх наслідки»
files -> Тема. Карбонатна (вугільна) кислота
files -> Урок з хімії. 9 клас Тема. «Роль хімії та суспільства у розумінні природничо наукової картини світу, творчої самореалізації особистості»


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка