Тема. Болота



Скачати 337.5 Kb.
Дата конвертації29.11.2018
Розмір337.5 Kb.
Клас_____ №______ Дата______
Тема. БОЛОТА
Мета: Освітня: ознайомити учнів з природою утворення боліт, географією розміщення, надати відомості про значення боліт у природі та житті людини; навчити розпізнавати різні типи боліт.

Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи; сприяти екологічному вихованню учнів на основі матеріалу про основні напрямки використання озер людиною та їх охорону.
Розвиваюча:  розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи; розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Обладнання: фізична карта півкуль; атласи школярів; авторська презентація «Болота».



Тип уроку: комбінований
хід уроку
етап орієнтації

1. Визначення емоційного стану школярів, створення позитивної емоційної налаштованості до навчально-пізнавальної діяльності.
Перевірка домашнього завдання

Звіт учня-«метеоролога» про стан погоди.
Географічний диктант

1. Озера-залишки давніх морських басейнів. (Реліктові)

2. Озера, що виникла в наслідок наступу давнього льодовика на суходіл. (Льодовикові)

3. Озера, що лежать у заповнених водою порожнинах земної кори, які виникли в наслідок розчинення водою певних гірських порід. (Карстові)

4. Озера, улоговина яких сформувалася у прогинах земної кори, або під час опускання земної кори у розломах. (Тектонічні)

5. До яких озер за походженням улоговин належать Каспійське та Аральське моря? (Реліктові)

6. Озера в кратерах згаслих вулканів. (Вулканічні)

7. До яких озер за походженням улоговин належить Байкал? (Тектонічні)

8. Озера, що виникли в горах, коли під час землетрусів траплялися перекриття річок завалами або потоками лави. (Загатні)

9. До яких озер за походженням улоговин належать Шацькі озера, зокрема озеро Світязь? (Карстові)

10. Озера, що з’явились в наслідок розмиття вузького перешийку між петлями (меандрами) старого русла річки.(Стариці)

11. До яких озер за походженням улоговин належать Велике Невільниче озеро, Ладозьке озеро? (Льодовикові)

12. До яких озер за походженням улоговин належить озеро Синевир в Карпатах? (Загатне)
Етап покладання мети.   

Розповідь учителя

Якщо детально ознайомитися з історією виникнення та існуванням будь-якого озера, можна зробити висновок, що озера, як люди, народжуються, живуть, старіють і помирають. Тільки їхнє життя незмірно триваліше, ніж у людини, його обчислюють тисячами років.

У молодого озера вода чиста, прозора, прісна. Однак минає час — і все поволі змінюється. Річки невтомно несуть в озерну улоговину мул, пісок, глину, солі, рештки дерев, ґрунт, сміття тощо. Відмерлі озерні організми опускаються на дно. Усе це відкладається в ложі водойми. Вона починає міліти. По берегах дедалі більше розростається рослинність, поступово збільшуючи свій життєвий простір, а на поверхні водойми залишається все менше плес чистої води, які з часом затягуються. Було озеро, а на його місці утворилося болото. Цю стадію називають умиранням озера. Такі озера-болота дуже небезпечні. Поверхня води вкрита тонким шаром рослинності, а під нею — вода. Минають віки і озеро стає болотом.

З давніх часів люди побоювалися боліт. Казали, що там живуть водяні, лісовики, потвори
Перегляд уривку з мультфільму «Небесний корабель».

- На що скаржиться Водяник?

(Скаржиться на життя. Не за­доволений він і побутовими умовами та сусідами — його оточують «одні п'явки та жаби». )
Розповідь учителя

Думка про болото як непривабливе, марне й небезпечне місце склалася здав­на. Болота лякали своєю тишею і нерухомістю. Чимало людей і тварин загинуло, не зумівши вибратися з мочарів. Люди намагалися обходити болота стороною.

Але поступово люди зрозуміли, що боліт не треба боятися. Вони перестали вірити в «нечисту силу», і болота відкрили людині свої таємниці.
Оголошення та запис теми уроку                                   
цілевизначення

Визначення разом з учнями особистісно важливих завдань (що може дати цей урок учневі).

Продовжить фразу:

  • Мені цікаво дізнатися ...

  • Я ставлю за мету вивчити ...

  • Я хочу зрозуміти ...

  • Я хочу навчитися ...

  • Для мене сьогодні на уроці дуже важливо дізнатися ...


Етап проектування.

Складання (обговорення) плану наступної діяльності.

План

1. Утворення боліт 

2. Типи боліт
Етап організації виконання плану діяльності.

Розповідь учителя.

Під час прогулянки вологим лісом досить часто можна потрапити до заболочених ділянок річок та озер. Їх одразу можна помітити за специфічними рослинами: м’який, неначе зелена пухнаста ковдра, мох, очерет, рогоза, тростина. Що ж таке болото?
  


Прийом «Словничок»

Болото — надмірно зволожена ділянка суходолу з вологолюбною рос­линністю, яка має шар торфу завтовшки не менше 30см.
Розповідь учителя.

Болота переважно утворюються в районах з вологим кліматом там, де неглибоко залягають ґрунтові води.

Болото може з’явитися й на місці озера або старицях річок внаслідок їх заростання. Спочатку на дні озера відкладаються мул, пісок, рештки рослин. Озеро поступово міліє. Підводна рослинність змінюється надводною, вологолюбною, що вкриває всю його поверхню. Коли ці рослини відмирають, їхні рештки відкладаються на дні. З часом вони нагромаджуються, ущільнюються і перетворюються на торф. Так на місці озера з’являється болото.

Болота виникають і за інших умов - унаслідок заболочування суходолу.

Загальною ознакою всіх боліт є недостатня кількість кисню та надлишок вологи. В таких умовах відмерлі рослини повністю не розкладаються. З року в рік вони накопичуються й поступово перетворюються на торф, який являє собою однорічну масу, що має коричневий або чорний колір. У торфі містять цінні речовини. Тому його використовують, як органічне добриво, паливо, у медицині.
Завдання

Визначте причини утворення боліт

  • велика кількість опадів

  • мале випаровування

  • повільний стік

  • заростання водойм


Розповідь учителя.

Болота поділяються на низинні, верхові та перехідні. Вони розрізняються за джерелом живлення і характером рослинності. 

Низинні болота утворюються в долинах річок, на берегах озер. Живляться підземними водами. З рослин переважають осока, очерет, хвощі, плавуни та інші вологолюбні рослини, з дерев – вільха. В Україні низинні болота поширені на Поліссі. 
Верхові болота розміщуються на вододілах річок, живляться атмосферними опадами. Рослинність на таких болотах бідна, здебільшого – різні мохи. Ростуть також пухівка, журавлина. Багато верхових боліт розташовані у районах з великою кількістю опадів – у тайзі, тундрі. 

Перехідні болота займають за характером живлення та рослинності проміжне положення. 
Робота з підручником.

За допомогою підручника (с. 177) порівняйте верхові і низинні болота, виділіть риси їх відміннос­ті і заповніть таблицю.


Характеристика

Низинні болота

Верхові болота

1. Місце утворення

По долинах річок, у місцях наявності джерел, унаслідок заростання озера чи ставка

На плоских поверхнях за умов надмірного зволоження

2. Живлення

Ґрунтовими водами

Атмосферними опадами

3. Форма

Поверхня увігнута або плоска

Опукла форма

4. Рослинність

Чорна вільха, береза, осока, очерет, хвощ…

Білі мохи, низькорослі береза і сосна, журавлина, росичка…


Робота з картою.

Визначити місця заболочуваності на Землі. Пояснити таке розташування.
Прийом «Цікавинка»

«Чорний ліс» - найпівденніше в Україні сфагнове болото, розміщене на межі степу й лісостепу, площею 2 га. Утворення цього озера-болота пов’язане із накопиченням талої води у льодовиковий та постльодовиковий періоди. Воно включене до складу природно-заповідного фонду України у статусі гідрологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення.
Робота з підручником.

Прочитати про значення боліт. Визначте, яку роль виконують болота у природі та у господарській діяльності людини.

  • Зволожують повітря навколишньої території

  • Регулюють стік поверхневих вод (болота діють як басейн із двома водопровідними кранами: обміліла річка — болото відкриває один кран і дає чисту воду, надлишок води — відкривається інший кран, і болото забирає зайву воду.)

  • Є місцем проживання багатьох видів тварин і цінних видів рослин

  • Є місцем накопичення торфу, який використовують як добриво, паливо та хімічну сировину

  • Після осушення мають високу родючість


Бесіда.

- До яких негативних наслідків може призвести осушення заболочених територій?

Осушення боліт може привести до зниження рівня підземних вод, зменшення родючості ґрунтів, збільшення катастрофічних наслідків паводків і, звичайно, до зникнення унікальної флори й фауни.
Закріплення нових знань і умінь.

Завдання.

Доповніть схему

2. Розгляньте малюнок «Річкова долина», і Який тип боліт позначений цифрою1? Цифрою 2? Цифрою 3?

Етап інформації про домашнє завдання

І – ІІ рівні Опрацювати §53 , відповісти на питання с. 179

ІІІ рівень Завдання І-ІІ рівнів + скласти 5 тестових питань за темою уроку

ІV рівень Завдання І-ІІ рівнів + підготувати повідомлення про цікаві болота світу
Рефлексивно-оцінювальний етап.

Прийом «Роблю висновок»

  • болото — надмірно зволожена ділянка суходолу, заросла вологолюбними рослинами (часто з шаром торфу);

  • болота поділяються за типом живлення на верхові, низинні і перехідні.


Прийом «Шкала думок»

- Чи досягли ми очікуваних результатів?

- Що було найцікавішим на уроці?

- Яке завдання було найскладнішим?
Оцінювання роботи учнів
Подяка учням за активну роботу на уроці.
Каталог: 2015
2015 -> Правила прийому до аспірантури державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини»
2015 -> Положення про аспірантуру Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського Загальна частина
2015 -> Положення про порядок підготовки фахівців ступенів доктора філософії та доктора наук в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі вищих навчальних закладів
2015 -> Положення правил прийому до нту "хпі" на 2016 рік правила прийому 2016 Організацію прийому до нту "хпі" та його структурних підрозділів здійснює приймальна комісія правила прийому 2016
2015 -> Програма вступного випробування з іноземної мови (англійська, німецька, французька) за професійним спрямуванням
2015 -> Методичні рекомендації для студентів при підготовці до практичного заняття
2015 -> Програма «захист вітчизни»
2015 -> Програма розвитку ООН в україні го «Конгрес Сходу України»

Скачати 337.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка