УРОК 2
Тема. Додавання раціональних чисел.
Мета: вивести правило додавання раціональних чисел з різними знаками, формувати навички застосування цього правила до розв'язування задач і вправ; розвивати вміння порівнювати, робити висновки, узагальнювати; виховувати увагу, інтерес до математичних знань.
Обладнання: гральні кубики, таблиця «Додавання раціональних чисел».
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання.
Взаємоперевірка домашніх вправ.
II. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування.
Як додати два числа, що мають однакові знаки?
Чому сума двох від'ємних чисел є числом від'ємним?
Чому модуль суми двох від'ємних чисел дорівнює сумі модулів доданків?
Які числа називаються протилежними?
Розв'язування вправ.
Замість зірочок поставте знаки «+» або «—», а замість крапок — потрібні числа:
а) (*5 ) + (*7) = +12; б) (-4) + (-3) = -...; в) (+8) + (*6) = -14;
г) (-1) + (*...) - -7; д) (+5) + (*...) = +10; є) (+...) + (+1) = +8.
(Робота парами.) Утворіть двома виграшними або програшними кубиками суму: -11; +10; -12; -2; +6; -4.
Розв'язування нестандартних вправ.
Кинули білий і чорний кубики. Випало +3 і - 4 очки.
Чому дорівнює сума очок?
Програшних чи виграшних очок більше?
На скільки?
Суму очок будемо записувати: (+3) + (- 4) = -1 і читати так: «Плюс три і мінус чотири одержимо мінус один».
Запишіть суму для кожного випадку, зображеного на малюнках, прочитайте одержаний результат.
  
На білому і чорному кубиках випала однакова кількість очок.
 
Знайдіть суму очок у кожному випадку.
Скільки може бути випадків, коли кидають білий і чорний кубики і випадає сума, що дорівнює нулю?
Для кількості очок +2 протилежною є кількість очок -2. Назвіть кількість очок, протилежних для очок +3, -5, +4,-1, -2.
Поновіть витерті записи:
а) (-3) + (+3) = ; б) ( ) + (+4) = -2;
в)(+5) + () = +11; г) ( ) + (-5) =-4;
д) (+5) + (-3) = ; є) (-4) + ( ) = -9;
ж) ( ) + (-3) = 0; з) ( ) + (+2) = 0.
Підберіть таку кількість очок, яка в сумі з числом —3 дасть:
а) 0 очок;
б) виграшну кількість очок;
в) програшну кількість очок.
Скільки розв'язків має вправа у кожному випадку?
Сформулюйте висновок:
Якщо виграшних і програшних очок порівну, то одержимо ...
Якщо виграшних очок більше, то одержимо ...
Якщо програшних очок більше, то одержимо ...
III. Вивчення нового матеріалу.
Запис опорного конспекту (схема 2).
Схема 2
Аналіз правила.
Яке число можна дістати внаслідок додавання двох чисел з різними знаками?
(Як додатне, так і від'ємне.)
Як визначити знак суми двох чисел з різними знаками? Знайдіть закономірність.
(Знак суми збігається зі знаком доданка з більшим модулем.)
Як знайти модуль суми двох чисел з різними знаками, знаючи модулі доданків?
(Знайти різницю модулів доданків.)
Якою є сума двох чисел з різними знаками та рівними модулями?
(Дорівнює нулю.)
Поділіться з Вашими друзьями: |