Тема. Конституція незалежної україни метаДата конвертації08.03.2019
Розмір30.3 Kb.
#84019
Година спілкування
Тема. КОНСТИТУЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

Мета. Ознайомити вихованців табору з матеріалами Кон­ституції України. Виховувати любов до своєї Вітчизни — України, її рідної мови. Глибоко усвідомити значення Кон­ституції в житті людини. Спонукати дітей старанно ви­конувати свої учнівські обов'язки.

Обладнання. Плакати: «Незалежній Україні — 24 роки», «Конституція України — Основний Закон країни», малюн­ки, ілюстрації, вірші, грамзапис пісні «Чом, чом, земле моя».

Хід заняттяI. Організаційна частина.

Облітав журавель сто доріг, сто земель.

Ми спитали журавля: «Де найкращая земля?»

Журавель відповідає: «Краще рідної немає!»II. Повідомлення теми і мети уроку.

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

- Діти, ми народилися і живемо на такій чудовій, мальов­ничій землі, в нашій славній Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінь народу українського, що сягає сивої давнини. Лю­бов до нашої неосяжної Батьківщини починається з лю­бові до маленької Батьківщини, до пам'яті про рідний поріг, стежки дитинства, до мудрості народної: легенди, казки, пісні. Сьогодні мова піде про чарівну землю, назва якій — Україна.

24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності України та створення самостійної держави — України. 24 роки для історії — одна мить. 24 роки, які минули з того часу — це миттєвість з точки зору вічності й одночасно ціла. епоха, яка ввібрала в себе дійсно історичні, визначальні для народу події, пройдений найскладніший і найвідповідальніший відрізок шляху, який важко оцінити однозначно.

Головним для нас залишається те, що самостійність України. Вже ні в кого не викликає сумнівів, що наша держава рівна серед рівних увійшла в міжнародну співдружність.

Воскресла наша національна свобода. Сьогодні ще багато труднощів у нашому житті. Процес державотворення ще продовжується. І від нас усіх залежить наше краще майбутнє, завтра. І хай не буде серед нас байдужих у розбудові незалежної України. Щоб зберегти державу, треб всім нам любити Україну більше, тоді й нас ніхто не переможе.

III. Бесіда про Конституцію.

— Що таке Конституція?

Уявіть собі, що люди раптом стали і поводитись, як кому захочеться, без усяких правил. Водії почали заїжджати своїми машинами на тротуари, пішоходи — бігати серед машин по мостовій, ризикуючи потрапити під колеса. Учні не могли б зустрітися зі своїми вчителями, а вчителі не могли б зібрати учнів, бо всі приходили б до школи в різний час. Літаки стикалися б у повітрі, поїзди на колія, пароплави на воді. Футболісти проганяли б небажаного суддю з поля, а хокеїсти лупцювали б один одного клюшками.

Життя змусило людей встановити багато різних правил і ми зустрічаємось з ними на кожному кроці.Ти заходиш до школи — і перед тобою на стіні правіла поведінки учнів. Ти — учень, а всі учні мусять їх тримаватись, щоб у школі під час уроків було тихо, ще кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вчителям тебе вчити, а тобі - вчитися.

Сідаєш у трамвай чи тролейбус — перед тобою правіла користування міським транспортом, коротше — правила для пасажирів. Ти тепер пасажир, а всі пасажири дотримуються цих правил, щоб не було штовханини у дверях, щоб усі могли сісти в трамвай чи тролейбус, щоб ні з ким не сталося нещасного випадку.

Заходиш у кінотеатр і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі. Всі глядачі сидять тихо, як того вимагають правила поведінки в кінотеатрі.

Навіть на пляжі є свої правила — правила поведінки і воді. Якщо ти хочеш покупатися в морі або в річці, позагоряти на пісочку, мусиш їх знати: не пустувати у воді, далеко не запливати, що б не було з тобою і твоїми товаришами ніяких неприємностей.

Дуже суворі правила дорожнього руху. За їх виконанням слідкує ціла армія працівників Державної автоінспекції, бо тут уже йдеться не тільки про порядок, а часто й про життя людей. Коли ти йдеш вулицею, ти - пішохід, і зобов'язаний виконувати правила дорожнього руху.

Але є такі правила, що обов'язкові для всіх громаді країни, хто б вони не були — дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні, пішоходи чи пасажири. І такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов'язки кожного громадянина такого права. Ці правила затверджує найвища влада у країні, а в нашій країні — Верховна Рада України.

Називаються такі правила державними законами.

Отже, Конституція — слово іноземне, означало воно в стародавній латинській мові «устрій», «установлення». Так у Древньому Римі називалися постанови, які видавав імператор. А пізніше, починаючи з XVIII століття, цим словом почали називати основні закони країн, де записані порядки кожної держави, права і обов'язки їх громадян.

Україна — не тільки країна, це і держава. Вона має свою Конституцію, тобто правила, за якими живуть її люди — українці. Ця Конституція дуже молода. До неї ще були Конституції. Найперша була прийнята ще на початку XX століття першим Президентом України М.Грушевським.

Конституція — Основний Закон життя нашої Батьківщини. Це невеличка книжка, що складається із вступної частини і 161 статті, є визначальною для всього українського народу. В статтях Конституції сформульовані права і обов'язки громадян України. Цей документ разом з тим є й програмою дій. На основі Конституції складаються всі інші закони, постанови, рішення, які регулюють діяльність і взаємини громадян.

Ми — народ, що в своїй Конституції

Записав — що здобуто навік;

Що утверджено, завойовано

В бурях віку, в жорстокій борбі,

Що трудами й життям підготовлено

В роки миру і в грозяні дні...

Повні честі ми, доблесті, гідності,

Громадянин, трудар і боєць,

Ми в народів святій однорідності

Чуєм музику братніх сердець!

Володієм такою ми силою,

Що із райдуг кладемо мости,

І землею окрилені милою

Відкриваєм космічні світи.

О.Новицький

Статті Конституції стислі, виразні й точні.

IV. Вибірковий перегляд статей Конституції України.

Ст. 1. Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

— Що це означає? (Відповіді дітей).

Ст. 4. В Україні існує єдине громадянство — це особливий вид стосунків, що існує між державою та окремими людьми.

Громадяни, перебуваючи під захистом держави беруть на себе певні обов'язки, а держава гарантує їм права свободи, необхідні для нормального життя. Характерною ознакою громадянства є почуття патріотизму. Це любов до Батьківщини незалежно від етнічної приналежності.

Ст. 10. Державною мовою в Україні є українська мова. Любов з колиски, материнська любов, колискова, світ добра і краси.

Ти постаєш в ясній обнові

Як пісня мами, рідне слово.

Ти наше диво калинове,

Кохана материнська мова.

Може чужі мови

Буду колись знати,

Та рідну найбільше

Буду шанувати.  • На території України проживає понад 110 національностей. Конституція гарантує вільний розвиток, використання і захист інших мов.

Ст. 16. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України... подолання наслідків Чорнобильської катастофи.

Ст. 18. Зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами Міжнародного співтовариства.

Хай завжди буде сонце,

Хай завжди буде небо,

Хай завжди буде мама,

Хай завжди буду Я!

Ст. 20. Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України і Державний гімн України. Прапор має два кольори.

— Хто знає, які?

Жовтий колір — золотаві хлібні лани. Синій колір — мирне блакитне небо. Або ще: -дніпровська чи морська вода і жовтий пісок. Око українця завжди милували жовті квіти горицвіту, соняшника, голубі пелюстки цикорію, барвінку, волошки. Весною, коли відроджується життя, першими з'являються проліски, пшінка — сині й жовті квіти.

Герб — це знак-картинка. Герби бувають різні й свідчать про те, чим славна держава. Український народ має герб — тризуб. Він дуже старовинний. Запровадив його князь Володимир Мономах. На тризубі можна побачити зброю: лук, меч. А якщо придивитись, можна прочитати слово — воля.

Гімн — це найголовніша пісня країни. Наш гімн — «Ще не вмерла Україна». Слова написав Павло Чубинський, музику — Михайло Вербицький.

Ст. 35. Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа — від церкви.

Ст. 49. Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.

— Хто допомагає подолати нам недугу?

Ст. 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Ст. 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Ст. 66. Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збиткі.

Вмійте природу любити —

Вам у походи ходити

І мандрувать, любі діти.

Вмійте природу любити,

Кожній стеблині радіти.

В полі, у лісі, над яром

Квіти, дерева і трави,

Цвіту не рви задаром.

Берегги природу — берегти Батьківщину.

— А як ви, діти, бережете природу?

Ст. 68. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України...

У згусток спресований мудро і чисто,

Він смисл наших діянь і мрій,

Основа життя і мого, і Вітчизни,

І доля моя — Мій Закон Основний.

Л. ВишеславськийV. Узагальнення знань.

— Діти, як на­зивається країна, де ми живемо?

— Яку назву має народ нашої держави

— Яку назву має столиця Ук­раїни?

— Як нази­вається наше місто?

— Що таке Конституція?

— Скільки років нашій Кон­ституції?

— Який у нас Герб? Що він оз­начає?  • Який Прапор? Що означають його кольори?

  • Що таке Гімн? Хто автор слів Гімну?

  • Що вам сподобалося, запам'яталося?

Україно, соборна державо,

Сонценосна колиска моя,

Ще не вмерла й не вмре твоя слава,

Завойована в чесних боях!Б.Демків

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка