Тема. Лексикологія. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова (повторення). Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях



Скачати 34.33 Kb.
Дата конвертації22.11.2018
Розмір34.33 Kb.
#66058
УКРАЇНСЬКА МОВА, 5 КЛАС Урок№_____ Дата:__________

ТЕМА. Лексикологія. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова (повторення). Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Лексична помилка (практично).

МЕТА: повторити відомості з лексикології: поняття про однозначні й багатозначні слова, уживан­ня багатозначних слів у прямому й переносному значен­нях; формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати однозначні й багатозначні слова, пояснювати їх лексичне значення, чітко розмежовувати лексичне значення слова від граматичного; удосконалювати навички практичного використання однозначних і багатозначних слів з прямим і переносним значенням в усному та писемному мовленні; виховувати любов до рідного краю, спонукати учнів до вивчення традицій українського народу.

Соціокультурна змістова лінія: Народні й сучасні звичаї й традиції українців.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторен­ня

Форма уроку: урок-свято

Обладнання: таблиця-жарт «Розділи української мови», таблиця – асоціативний кущ «Масляна», індивідуальні картки, завдан­ня для груп, тлумачні словники.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Інструктаж з ТБ.

Вірш-привітання.



Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В
науку прекрасну, науку чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.

ІІ. Повідомлення теми, мети роботи, усвідомлення їх учнями



  1. Робота над теоретичним матеріалом. Прийом «Юні мовознавці».

Повторення навчальних розділів рідної мови. Пояснення термінів Лексикологія. Лексичне значення слова. Граматичне значення слова. Тлумачний словник.

Слово вчителя

  • Скільки слів у сучасній українській мові? На це питання складно відповісти. Адже мова формується упродовж віків. Кожне покоління збагачує її і передає цей неоціненний скарб нащадкам. У словнику української мови нараховується близько 135 тисяч слів.

Щоразу народжуються нові слова, щоб назвати нові предмети, дії, щоб зафіксувати злети сучасної наукової думки. Всі слова мови можна вивчати з різних аспектів – розділів науки про мову

Розглянемо таблицю, на якій українська мова зображена у вигляді смаколика-тортика, кожен прошарок якого є назвою розділу, який і складає мову як науку. (Розгляд таблиці, повторення вивчених розділів).

А на сьогоднішньому уроці розпочнемо вивчення розділу, що вивчає словниковий склад мови - «Лексикологія»

Більшість слів мають лексичне і граматичне значення.

Лексичним значенням називають те, що слово означає (предмет, ознаку, дію тощо).

Граматичне значення вказує на належність слова до певної частини мови, її рід, число, відмінок, час, особу тощо.

Робота зі схемою

Схематично це зобразити можна так:

Стіл – ЛЗ – предмет

-ГЗ – Іменник однини, чоловічого роду, називного відмінку.

Робота з тлумачним словником

Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно.

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних – ТЛУМАЧНИЙ словник.

Дізнатися, що слово означає нам допоможе тлумачний словник. У ньому за алфавітом розміщено слова і подано тлумачення до них. Давайте спробуємо скористатися ним: наприклад, слово Традиція - з’ясуйте, що воно означає (учень працює перед класом, коментовано)

Традиція – це досвід, звичаї, погляди тощо, які склалися історично і передаються з покоління в покоління.

  1. Досвід, звичаї, погляди, смаки, норми поведінки і т. ін., що склалися історично й передаються з покоління в покоління. 

  2. Передача досвіду, звичаїв, культурних надбань із покоління в покоління. 

  3. -А яке граматичне значення цього слова? (Іменник однини, жіночого роду, н.в.)

Отже, слово може мати не лише одне, а й кілька значень. Тому слово, яке має 1 значення – називають однозначним. Слово, яке має 2 значення і більше називають багатозначним

  1. Робота з підручником. Опрацювання правила на стор.151

  2. Виконання вправи 334. Записати у зошит словосполучення, які вжито в прямому значенні.

  3. Робота над текстом.

    1. Прийом «Юні лексикологи»

Листоноша принесе листа. Учень зачитує його

Лист від Масляної


« Доброго дня, сучасні учні-п’ятикласники ! Я Масляна! Моє вам шанування. Я до вас на цілий тиждень завітала.

Веселий я спеціаліст по млинцях, пиріжках та варениках, тож познайомлю вас з давніми українськими традиціями святкування, а також поділюся чарівним рецептом найсмачніших млинців! Але для цього ви маєте постаратися, гарно вчитися і як винагороду я буду давати по одному інгредієнту до страви – символу Масляної!

Чекає вас не лише навчання, а й усілякі забави. 
Веселощі, звісно, чекають на славу. 
Тож вушко своє, друже, гостро тримай. 
Кмітливість і вправність скоріш проявляй!»


    1. Повторення вивченого. Розвиток мовлення. Прийом

Хто адресат листа? (Масляна). Хто адресант? (учні)

    1. Слово вчителя.

Масляна — це одне з найулюбленіших свят Київської Русі. Його здавна відзначали наприкінці лютого, коли «весна з зимою зустрічалися». Друга назва свята — Сирний тиждень. Справа в тому, що Масляній передував зимовий піст, і люди врешті-решт могли їсти всілякі скоромні продукти, у першу чергу молочні та з м'яса.

У другій половині зими в корів, кіз, овець з'являлося потомство: телята, козенята, ягнята. Природно, більшали і надої молока — його тепер вистачало і тваринам, і людям.

Крім того, морози.вже були не такими лютими, усе тепліше пригрівало сонечко...

Людям дуже хотілося скоріше провести зиму й зустріти довгоочікувану весну. Розуміючи, що найсуворіший час добігає кінця, а попереду -ласкаві весняні дні, люди насамперед дякували за тепло сонцеві, славили його, пекли млинці — круглі, рум'яні, червонуваті (якщо були зроблені з житнього борошна), які дуже нагадували сонячний диск.

До млинців готували олію, сир, сметану, діставали мед, пекли медові пиріжки і візерункові пряники. Саме з цим і зустрічали довгоочікуване свято.


    1. Робота з індивідуальним словничком

Розтлумачте виділені слова.

Масляна – МА́СНИЦЯ, і, ж., церк. Давньослов’янське свято проводів зими, пристосоване християнською церквою до тижня перед великим постом і пов’язане зі звичаєм веселитися та готувати певні страви (млинці, вареники з сиром і т. Ін.

Млинці – МЛИНЕ́ЦЬ, нця́, ч. Тонкий коржик з рідкого тіста, спечений на сковороді. 

Інгредієнт - ІНГРЕДІЄ́НТ, а, ч.

1. спец. Складова частина якої-небудь складної сполуки або суміші; складник

2. перен., книжн. Складова частина чого-небудь.



  1. Випереджальне домашнє завдання. Доповіді учнів. Прийом «Дослідники».

А що ви знаєте про традиції святкування Масляної? Чи зберігаються вони у ваших родинах?

1.(Відповідь дитини) Масляна - давнє слов'янське свято, що дісталося нам у спадщину від язицької культури.

Це веселі проводи зими, осяяні радісним очікуванням близького тепла, весняного оновлення природи. Навіть млинці, неодмінний атрибут Масниці, мали ритуальне значення: круглі, рум'яні, гарячі, вони являли собою символ сонця, яке все яскравіше розгоралося, подовжуючи дні. Це було веселе й улюблене слов'янське свято. Вважалося, що людина, яка погано і нудно провела Масляну, буде неуспішною протягом усього року. Цілий тиждень не можна було думати про домашні справи і турботи. Нестримна обжерливість і веселощі розглядалися як запорука майбутнього благополуччя, процвітання та успіху.

2 На початку святкового тижня люди виготовляли опудало – Масляну. Зазвичай «опудало» представляє собою пук соломи в хустці, зав'язаному «по-жіночі», і кофті, православні ставили на дрова, складені у вигляді колодязя, всередині якого запалювали вогонь. З опудалом пустували протягом Масляного тижня, підбиваючи під вікна і лякаючи народ. Однак найчастіше масницю спалювали наприкінці свят.  Звичай спалювати Масляну показує, що вона уособлювала зиму, морок, холод.

3.Масляна - це пустотливе і веселе прощання із зимою і зустріч весни, що несе пожвавлення в природі і сонячне тепло.



РЕЛАКСАЦІЯ – Ролік «Масляна» під музичний супровід.

4. Добір слів за лексичним значенням. Прийом «Асоціативний кущ».

МАСЛЯНА: свято, млинці, весна, веселощі, опудало, вогонь, зима, ігри

5. Виконання вправ. Робота в зошиті.

1.Слово вчителя


  • Отже, у нас сьогодні незвичайний урок! Ми будемо не тільки вивчати новий матеріал, а й дізнаватися про традиції рідної нації – а саме про свято цього тижня – Масляну. І якщо працюватимемо активно і вправно отримаємо список інгредієнтів до основної святкової страви на Масляну - млинців.

  1. Складання міні-твору. Диференційоване завдання.

Група А – складіть зв’язне висловлювання про свято Масниці, використовуючи слова з таблиці-асоціації.

  1. Відтворення готового віршованого твору. Колективна робота. Прийом «Поетична хвилинка».

  1. До поданого початку рядку вірша оберіть з довідки закінчення. Охарактеризуйте обрані слова за такими ознаками: що слово означає, однозначне чи багатозначне

Останні дні зима
Доживає не одна:
Ми її всі проводжаємо,
Відпочити рік бажаємо!

Весна прийде, зігріє нас з тобою.


З Масляною! І з Весною!

2) Перевірка виконаного завдання учнів групи А.



3. Робота з тлумачним словником.

Усно. Весно, весно, наша весно,
Що ти, весно, нам принесла?
Старим бабам по кийочку,
А дівчатам по віночку!

- Чи всі слова зрозумілі? Звернімося до словничка. А чи можуть насправді відбуватися події, описані у віршику? Чому?

4. Слово вчителя. Вживання слів у прямому та переносному значеннях.

4. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.

6. Вибіркова робота (усно). Гра «Тямущий учень».

Умови гри: слухаємо словосполучення, якщо воно вживається у прямому значенні – плескаємо в долоні, якщо у переносному – піднімаємо руки вгору.

Солодкий млинець – солодкі слова, ллється музика – ллється вода, прилетіла ластівка – прилетіли вітання, сяє обличчя – сяє сонце, прийшли люди – прийшло свято – прийшла весна.

7. Робота над теоретичним матеріалом. Прийом «Лексична помилка».

Слово вчителя. Ми досить багато опрацювали відомостей з розділу «Лексикологія», тому маємо використовувати правильно слова у власних висловлюваннях. На жаль, досить часто стикаємося з порушенням лексичних норм слововживання, та щоб запобігати цьому пропоную ознайомитися з видами лексичних помилок та шляхами їх виправлення.

Лексична помилка позначається на березі аркуша зошита великою літерою - Л





Суть помилки

Приклади

1

Уживання слів, невластивих укр. літературній мові

Вони приперлися до мене вночі

2

Уживання русизмів

Напечу смачних блинчиків

3

Уживання слів, не властивих описуваній епосі

Фашисти українських відбили атаку козаків

4

Уживання в одному реченні близьких спільнокореневих слів, однакових слів (тавтологія)

Класний керівник повідомив класу гарну новину

5

Дублювання змісту у двох словах

Моя автобіографія (потрібно - біографія)

6

Порушення лексичної сполучуваності

На свята мама завжди виготовляє смачну їжу

7

Уживання слова у невластивому йому значенні

Я зайду до тебе через неділю (треба – через тиждень)

8. Культура мовлення. Творче редагування . Прийом «Редактори»

Наш урок поступово закінчується, тому я пропоную наблизити весну і спалити опудало Масниці. Та для цього мені знадобиться хмиз для багаття. А отримаємо ми його, коли впораємося із завданням

Відредагуйте подані речення:

+ Учні нашого класу приймали участь у шкільних святах.

+ Добре б було, якби свято Масляної тривало дві неділі.

+ Бабуся розповіла мені інтересний спосіб виготовлення вареників.

+ У святкуванні свята Масниці брали участь і люди, і діти.

ІV. Завдання додому

V. Підведення підсумків уроку

Ми гарно попрацювали, а тепер пропоную закріпити вивчене



  1. Прийом «Гра з сонцем».

Один учень отримує «сонце» - кульку і швидко, щоб не пекло у руки, відповідає на отримане питання, а потім ставить питання іншому і кидає «сонце».

  1. Резервне завдання. Гра «Лінгвістичний крокодил.

Учень отримує написане слово і пантомімою показує його, діти відгадують і дають характеристику за вивченими правилами
Каталог: resources
resources -> 2: нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та інтернету в бібліотеці
resources -> Теми рефератів (доповідей) з основ екології
resources -> Міжнародне ціноутворення
resources -> Робоча програма навчальної дисципліни історія міжнародних відносин для студентів IV курсу історичного факультету
resources -> Робоча програма навчальної дисципліни «Історія Західної Європи І Північної Америки Нового часу. Перший період»
resources -> Рефератів з курсу «Українська мова за професійним спрямуванням»
resources -> Програма навчальної дисципліни Еволюційна психологія напрям 030102 психологія
resources -> Програма курсу «інтелектуальна свобода та доступність інформації в демократичному суспільстві. Етика бібліотечного працівника»
resources -> Основи здоров'Я 2 клас Посібник для вчителя

Скачати 34.33 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка