Для досягнення конкурентних переваг вже недостатньо успішного виконання окремо взятих проектів і програм, бажане виконання усіх початих. Причому, досягнення конкурентної переваги є не лише наслідком успішної реалізації, але і правильного вибору проектів. Однією з основних проблем при цьому є: як зв'язати проекти, що реалізовуються, і програми з досягненням стратегічних цілей компанії за умови ефективного розподілу обмежених ресурсів по проектах з метою отримання максимальної вигоди? При стратегічному плануванні визначається так званий вектор розвитку організації, який дозволяє визначити критерії і пріоритети при ухваленні рішень відносно виконання тих або інших проектів.
У свою чергу, методи і засоби управління проектами дозволяють здійснювати контроль проектів і забезпечують їх виконання в строк і у межах заданого бюджету. Проте, ці процеси реалізуються на різних рівнях управління - на стратегічному та оперативному, тому неминуче виникає низка запитань :
У якій мірі виконувані проекти відповідають поставленим цілям?
Чи відповідає структура фінансування поставленим цілям?
Чи є в наявності усі необхідні ресурси?
Методи управління портфелями проектів вже досить широко поширені в організаціях, в яких ведеться велика кількість високоінтенсивних проектів. У цьому плані лідерами є компанії, що займаються розробкою нових продуктів, ІТ компанії. Але останнім часом все більше і більше компаній і в інших галузях бачать переваги в застосуванні методів управління портфелями проектів.
Процес управління портфелем проектів можна умовно розділити на чотири частини або етапи: визначення усього переліку проектів, аналіз проектів, оптимізація портфеля і реалізація портфеля.
Процес управління портфелем проектів - це циклічний процес вибору та управління оптимальним набором проектно-орієнтованих інвестицій, що дають максимальну корисність.
Рис. 1 – Фази життєвого циклу управління портфелем проектів
2.2. Групи процесів управління портфелем проектів
Управління портфелем проектів має на увазі діяльність, спрямовану на досягнення стратегічних цілей організації шляхом формування, оптимізації, моніторингу і контролю, управління змінами портфеля проектів в умовах певних обмежень. Управління портфелем проектів забезпечує зв'язок між рівнем стратегічного управління в організації і рівнем управління проектами і програмами.