Тема. Птахи. Як птахи підкорили повітряний простір?



Скачати 65.42 Kb.
Дата конвертації05.12.2018
Розмір65.42 Kb.
Урок№ 3клас Природознавство Дата:

Тема. Птахи. Як птахи підкорили повітряний простір?

Мета: продовжити формувати в учнів поняття «птахи»; вдосконалювати

вміння описувати птахів, визначати їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість, мовлення, мислення, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: предметні малюнки, плакати, казковий герой, ноутбук

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

1. Привітання

Стали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько.

Настрій до уроку взяли,

Працювати всі почали.

Наш урок природничий

І цікавий, і незвичний,

Вирушаємо у путь –

Нас цікаві справи ждуть.

ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Вправа «Погода»

  • Але перед тим, як вирушимо у путь спочатку послухаємо синоптика з повідомленням про погоду сьогоднішнього дня. ( За столом з’являється «синоптик» і повідомляє про зміни в погоді).

Синоптик. яка зараз пора року?

який місяць?

яке число?

Тепло чи холодно надворі?

який стан неба?

яка температура повітря?

чи були сьогодні протягом дня опади?

Сьогодні… (число і місяць), температура повітря…, вітер…, опади, інші явища природи.



Учитель. Дякуємо, синоптику, прогноз є, можемо працювати далі.

  1. Представлення казкового героя

  • Дітки, до нас на урок завітала гостя. Це Мудра Тітонька Сова. Їй потрібна наша допомога. Ми з вами знаємо, що в казковому лісі вона вчить звірят. Але деякі учні не можуть ходити на уроки до неї. Тому що, їх зачаклувала Баба Яга. А відпустить тоді, коли ви будете виконувати всі завдання на уроці. Допоможемо Мудрій Сові?

  • Тоді добре! Після кожного правильно виконаного завдання будуть з`являтися учні на уроки до Сови. Їх клас буде на цьому дереві.

  1. Повторення вивченого матеріалу

  • Отже, перше завдання – правильно відповісти на запитання.

  • Який розділ ми вивчаємо?(Тварини)

  • Які види тварин ви знаєте?

  • Яка найістотніша ознака риб?

  • Розповісти про риби за схемою…

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Розгадування кросворда










    ч

    а

    п

    л

    я










    д

    я

    т

    е

    л







    с

    о

    в

    а




    о

    м

    е

    л

    ю

    х







    с

    и

    н

    и

    ч

    к

    и
    А який вид ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь, коли відгадаєте кросворд.

                   


     


 1.Які ноги, такий ніс.

                          По болоту ходить скрізь.

                          Хату на хаті має,

                          Жабам рахунок знає.  (Чапля)

               

                       2. Вірно людям я служу,

                           Їм дерева сторожу,

                           Дзьоб  міцний і гострий маю;

                           Шкідників ним здобуваю.  (Дятел)

 

                        3. Що воно за дивна птиця



                            Світла денного боїться…

                            Дзьоб крючком, великі очі,

                            І не спиться їй щоночі.

                            «Ху-ху-ху!»-кричить вона.

                            Відгадали, хто?  (Сова)

 

                           4. Пошив рудий кожух



                                на зиму…(Омелюх)

 

                          



5. Жовтогруді щебетушки

                              Купили чорні капелюшки,

                              А ще мають жовті щічки,

                                Називають їх… (Синички)



  • Молодці! І на урок до Тітоньки Сови прийшов перший учень.



ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

  • Тема нашого уроку «Птахи. Як птахи підкорили повітряний простір».

  • Наше завдання – як найбільше дізнатись про птахів, вміти їх розрізняти і охороняти.

 V. Вивчення нового матеріалу

  1. Складання «Асоціативного куща»

  • Головними героями нашого уроку будуть птахи.

  • І працюватимемо за девізом «Птахи – наші друзі!

            • Ми – друзі птахів!"

    пір`я

  • Учні, з чим асоціюється слово «птахи» для вас?

небо


крила
небо


птахи



літають

гніздо



співають


  • Молодці! Ми з вами склали асоціативний кущ до слова «птахи»

Є ще багато слів з якими асоціюється слово «птахи». Адже, птахи це краса природи. Птахи великі і маленькі, співочі і хижі, птахи рідної землі і всієї планети. Пернаті друзі, співаки, барабанщики, птахи миру спокою і любові, бистрокрилі, легкокрилі (продовжуйте) (дрібні велетенські, малі, сполохані, тривожні, сумні, веселі, волелюбні, дивовижні, чарівні, казкові, огненні).

Як тільки не називає народ наше пернате царство.

Вони - невід'ємна частка нашого життя. - Що нам відомо про них? Чи потребують нашої допомоги? Яке місце займають у нашому житті?


  • На ці та інші питання ми з вами спробуємо відповісти.

  • І у клас до Тітоньки Сови прилетів ще один учень. Хто це?

2. Бесіда про птахи

-Яких сьогодні птахів бачили по дорозі до школи?

Розглянемо малюнки птахів і подивимось, що спільного у їх зовнішній будові.


  • 3 яких части складається тіло птахів?

  • Скільки ніг мають птахи?

  • Скільки крил? За допомогою них вони літають.

  • Чим вкрите їх тіло? (пір'ям).

■ До речі, у яких птахів крила вкриті не пір'ям, а лускою? (пінгвінів)

          - Чим відрізняються птахи від інших тварин ?

 (  Основна відмінність птахів від інших тварин – наявність в них пір`яного покриву тіла.)


  • Для чого птахам пір`я?

Як птахи підкорили повітряний простір?

Пір`я є покривне і пухнасте. Покривне утворює обтічну поверхню, що полегшує птахам літати. Під покривним розташоване м`яке, пухове пір`я, яке містить багато повітря і не проводить тепло. Воно зігріває птахів і навіть у люті морози птахи не мерзнуть.



  • Чи є птахи, які не літають?

(Так. Пінгвіни, ківі і страуси не літають)

  • Чи плавають птахи

(Качки, гуси, пінгвіни)

(Ні. Комахи не птахи, а літають)

 - Чим живляться птахи?



3. Гра «Встанови відповідність»

Птахи живуть у лісі, на полях, водоймах, у нас вдома.



  • Як називають птахів які живуть у нас вдома?(свійські)

  • А які живуть в лісах?(дикі)

  • А зараз перевіримо як ви знаєте свійських і диких птахів.

(Див. на ноутбук)

  • Молодці! Ще один учень прилетів на урок до Сови.

4.Чим живляться птахи?

Розповідь учителя



Для того щоб літати, птахам потрібно багато корму. Живляться комахами і гризунами. Знищують багато шкідників в садах і в полях. Переносять насіння рослин на далекі відстані , де з нього виростає нова рослина.


  • За способом живлення птахів поділяють на рослиноїдних, м’ясоїдних і всеїдних.

  • Рослиноїдні птахи – кормом для них є рослини(голуб, чиж та голуб)

Наприклад – горобиною живляться снігур, горобець, сойка.

  • М`ясоїдні – в свою чергу поділяються на:комахоїдних, які живляться комахами(дятел, синиця);

Хижих – це ті, які їдять інших тварин (орел, сова).

Мишей люблять їсти – сови.

Рибу і жаби- лелеки.

  • Всеїдні – живляться і рослинами і тваринами(горобець, ворона, сойка)

Жуків їдять усі птахи. Зерно також усі птахи.
5.Гра «Що кому до смаку»

- Зараз я роздам вам листочки де знаходяться і рослини і тварини. Ви у квадратиках повинні написати хто що їсть. Зрозуміли?

Горобиною живляться снігур, горобець, сойка.

Мишей люблять їсти – сови.

Рибу і жаби- лелеки.

Жуків їдять усі птахи. Зерно також усі птахи

6. Бесіда про зимуючих і перелітніх птахів

Ми з вами вже знаєм, що птахи поділяються на осілих(зимуючих) і перелітних.



  • Яких ви знаєте зимуючих птахів?

  • Птахів, які живуть у нас весь рік, називають осілими або зимуючими.

  • Синиця, дятел, голуб, горобець.

  • А яких перелітних?

  • Птахи, які прилітають до нас навесні, називають перелітними. Ластівка, соловей,чапля, лелека, жайворонок, шпак.



 Найважче доводиться птахам взимку. Зникають комахи, зелені рослини. Все покривається снігом. Тому птахи летять в теплі краї, де є корм. З-поміж 700 видів птахів близько 600 летять у вирій. Вони долають відстань до 12 тисяч кілометрів. В дорозі на них чатує багато небезпек. Не всі долітають.

- Чи легко їм узимку знаходити собі їжу? Як люди допомагають узимку птахам?



У птахів дуже гострий зір. Вони можуть бачити предмети, розташовані на значній відстані. Наприклад, орли, яструби, грифи так високо ширяють у небі, що їх важко помітити, однак з висоти вони бачать усе, що відбувається на землі.

Чи швидко літають птахи? За допомогою спостереження з літаків, швидкісної зйомки вдалося з’ясувати, що під час перельотів швидкість птахів досягає 50-90 км/год. Найшвидше літає чорний стриж — зі швидкістю 110 км/год.

Цікаво про птахів!

Птахи надзвичайно різноманітні. Серед них є карлики і велетні. Найменшою у світі пташкою є бджолине колібрі (довжина 57 мм, маса близько 2 г). Найбільшим у світі птахом є африканський страус (висота до 3 м, маса 150 кг)

Найменший в Україні птах – корольок червоноголовий – має масу лише 5 г, а найбільший – дрохва – 20 кг.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу


    1. Робота в групах

Я хотіла показати вам ще деяких птахів, знайшла малюнки, але сталася така прикрість: перемішалися усі малюнки і тепер тут всі разом - і птахи, і риби, і комахи, і звірі, й інші тварини. Ваше завдання: розділити цих тварин.

2. Фізкультхвилинка

- Молодці! Ще один учень приєднався на урок.

3. Розшифруй назву птахів

- Зараз перевіримо як ви знаєте назви птахів

-Назви яких птахів зашифровані?

Ш□□ К

Ж □ ЙВ □ Р □ Н□ К

Л □ Л □ К □

Ж □ Р □ В □ ЛЬ

Л □ С □□ В □ А

Г □ Р □ Б □ ЦЬ

З □ З □ Л □

Г □□ К

  • Молодці! Ще один учень прилетів на урок.

4.Гра «Впізнай птаха за силуетом»

  • Назви птахів добре знаєте, а зараз відгадайте птаха за силетом.

Сова,голуб, лелека,ластівка, сойка, жайворонок,дятел, зозуля,шишкар, журавель.

  • Молодці! Наступна пташка прилетіла на урок.

5. Гра «Впізнай пташку за описом»

(Кожен учень отримує по одному малюнку птаха ( сови, соловейка, сороки, синички, ластівки , дятел ) і складають опис, а всі повинні впізнати пташку.

 

 а) швидко літає, чорна спинка і крила, любить сидіти на проводах, в`є гніздо під вікном або в сараї



  б) жовті груди, чорна голівка, білі щічки, живе в садку, може їсти свіже сало, якщо вгостять

    в) цікава, криклива, білобока, любить все, що блистить

    г) велика, сіра пташка, великі очі, літає вночі, ловить мишей

    д) маленька, сіренька, найкраще співає – тьохкає у гаї

е) всеїдний птах, добре лазить по деревах, санітар лісу.

- Молодці! Ще один учень приєднався на урок.

6Робота в парах

   Гра «Шифрувальники»



Знайти зашифрованих птахів

А

з

н

ш

п

а

к

б

ь

п

р

с

с

У

А

п

ш

о

і

м

в

о

р

о

н

а

ю

І

Г

о

л

у

б

п

ь

ю

б

с

і

б

ф

ш

К

о

у

й

ц

ф

ь

ю

б

д

я

т

е

л

С

о

ц

і

к

а

ч

к

а

з

х

ю

ц

і

- Молодці! Ще одна пташка завітала на урок до Сови.

7. Робота з підручником

- Відкрийте свої підручники і розгляньте картинки птахів. Яких ви не впізнали?



8. Робота в зошитах

- Відкрили свої зошити, прочитали перше завдання.

- Що потрібно зробити у другому завданні?

- Молодці! Ще один учень приєднався на урок.

9. Гра „Риба, птах, комаха»

Будьте уважними! Зараз на комп’ютері буду включати картинки. Якщо буде пташка – плескайте в долоні, якщо комаха – тупотіть ніжками, коли риба – мовчемою

- Ще один учень зявився на урок.

10. Прислів`я про птахів

Народ скаже як зав’яже



  • На домашнє завдання вам було знайти прислів`я, приказки про птахів.

Горобець маленький, а серце має.

Восени і горобець багатий.

Ластівка день починає, а соловей закінчує.

Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду.



  • Де багато пташок, там нема комашок.

  • Як багато птиць, не буде гусениць.

  • Де лелека водиться, там щастя родиться.

  • Всяка пташка свою пісню співає.

  • Зруйнував гніздо пташине — не буде в тебе ні дітей, ні родини.

ПОВІР'Я

  • Звиті ластівками гнізда в будинку віщують щастя господарям. Руйнувати їх — гріх.

  • Яєць ластівки чіпати не можна, бо будуть на обличчі веснянки.

  • Якщо вбити кішку, буде нещастя в домі.

  • Не вбивай павуків. Вони павутинням закрили маленького Ісуса, коли Ірод його шукав.

  • Якщо лелека зів’є гніздо на хаті — у домі буде щастя.

  • Якщо ластівки в’ють гнізда під стріхою або в господарському хлі­ві — у хаті пануватимуть мир, злагода і достаток.

  • Якщо кіт на порозі вмивається або півень кукурікає — будуть гості.

  • Господарство, у якому звив гніздо чорногуз, є щасливим і захи­щеним від пожежі.

  • Коли в нову хату пускати тварин ночувати, то буде щастя прибувати.

10. Вікторина

  • Якого птаха називають лікарем лісу? Його називають „санітаром" лісу. (Дятел)

  • У назві якого птаха читаємо число сорок?

  • На які дві групи можна розділити птахів? (Зимуючі та перелітні).

  • Як називають птахи, які відлітають на зиму? (Перелітні)

  • Чому птахи відлітають у теплі краї? (Бо стає холодно і немає корму)

  • Який птах будує гніздо за допомогою слини і болота?

  • Яка пташка не висиджує пташенят?(зозуля)


11. Гра «Мікрофон»

  •     Кореспондент шкільної газети візьме інтерв’ю про те, як ви допомагаєте птахам взимку

VІІ. Підсумок уроку, повідомлення домашнього завдання
- Про що ми говорили на уроці?

Що є домівкою пташок? (Гнізда, дупла, нори, пні, шпаківні)

Чим корисні птахи? (Поїдають комах, жуків, гусінь, чим приносять користь людині).

Чому птахи відлітають у теплі краї? (Нічим живитись).



- Можливо, для полегшення зимівлі, треба зловити декілька птахів і годувати їх вдома?

  • Що нового ви дізналися?

  • Що вам найбільше сподобалось?

  • Який вид роботи вам найбільше запам`ятався?

  • На домашнє завдання вам буде скласти розповідь на тему «Як я допомагаю птахам взимку?»

Оцінки за урок…. А тепер оцініть свої знання. Нагадую : картки зеленого кольору “ Знаю, вмію, впевнений, все вдалося”; синього кольору “ вдалося, але не все”; червоного “Поки багато не вдалося, потрібна допомога”.





Каталог: uploads -> editor
editor -> Особливості культур заходу і сходу Презентація до уроку (9 клас)
editor -> Конкурс «Учитель року 2016»
editor -> Індивідуальний характер перевірки
editor -> Відділ освіти Нікопольської міської ради Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №8»
editor -> Методичні рекомендації щодо організації роботи в групах продовженого дня./ Упорядник Л. В. Пономаренко Пирятин: рмк, 2015
editor -> Гайдаренко Світлана Анатоліївна
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка