Тема. Школа 3 клас Зінтегровано предмети: «Я у світі», «Основи здоров’я», «Позакласне читання» я у світі: Школа. Історія рідної школи. Збереження шкільних традиції



Скачати 45.91 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір45.91 Kb.


Тема. Школа

3 клас

Зінтегровано предмети: « Я у світі», « Основи здоров’я», «Позакласне читання»
Я у світі: Школа. Історія рідної школи. Збереження шкільних традиції

Мета: ознайомити учнів з історією відкриття перших шкіл, розвивати інтерес до традицій школи, виховувати бажання добре вчитися, щоб стати освіченою людиною.
Основи здоров’я : Правила безпечної поведінки у школі

Мета: поглибити знання учнів про правила безпечної поведінки в школі; продовжувати формувати навички безпечної поведінки на перервах, на спортивних майданчиках, в їдальні, на сходах; вчити дітей вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом; виховувати відповідальність за свої вчинки.
Позакласне читання : А.П. Коваль «Життя і пригоди знайомих незнайомців»

Мета: ознайомити учнів з походженням слів, які вони вживають щодня, розвивати в учнів прагнення до нових знань, до пошуку відповідей на запитання в довідниковій літературі; удосконалювати читацькі навички; виховувати любов до книги, інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання. Виставка книг, фонограма пісні « Вчать у школі», плакат з висловлюванням Володимира Великого, мікрофон, зображення Мудрої сови, картки із завданнями для груп, відеозапис мультфільму « Конфлікт на мосту».
Хід уроку

І. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ –

до роботи швидше в клас.

Біля парти станем чемно –

хай мине час недаремно.

Будемо уважні і старанні всі –

сядемо рівненько на місця свої.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Прошу бути на уроці уважними, активними, старанними, тому що сьогодні на нашому уроці присутня гостя. Це вчителька лісової школи – Мудра Сова. Вона хоче побачити, як проходять уроки у звичайній школі та чиї учні старанніші. А ще до нас завітала бабуся однієї нашої учениці. А для чого, ви дізнаєтесь протягом уроку.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Розгадування загадки.

- А зараз відгадайте загадку.

Вчить читати й рахувати,

І писати, і співати

Всіх дітей довкола

Наша люба… ( школа).


2. Вірш про школу ( читає учень).

Школа, наче мати, світ нам відкриває.

Знань міцну основу нам дає щодень.

Ще й таланти наші щедро розвиває

І дарує дітям тисячі пісень.

3.Виконання пісні « Вчать у школі»
- А давайте ми з вами виконаємо пісню про школу.
4. Розповідь вчителя
- Як ви вже здогадалися, сьогодні на уроці ми говоритимемо про школу. Сьогодні ви дізнаєтесь її історію, традиції, звідки взялись такі звичні для нас слова та пригадаємо як потрібно себе поводити у школі, щоб не нашкодити здоров’ю. Урок наш буде не зовсім звичним, бо ми поєднаємо на ньому знання з кількох предметів: читання, я у світі та основ здоров’я.
IV. Робота над темою уроку.


  1. «Асоціативний кущ»


- Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли ми чуємо слово «школа».

ДОШКА ЗОШИТ

КЛАС

ШКОЛА УРОК

ПЕРЕРВА


ЗНАННЯ

ПІДРУЧНИК


- Ви вже давно школярі. У школі вам все звичне і знайоме. А чи замислювались ви над тим, скільки років школі і звідки прийшло до нас це слово?
2.Розповідь учителя.
- Перші школи були створені у Стародавній Греції більше 24 століть тому. Спочатку слово «школа» звучало як «схоле» і означало "затримка”, потім "Заняття у вільний час ”. Таких шкіл, які ми звикли бачити зараз, в Стародавній Греції не було. Філософи та їх учні збирались у вільний час разом і сперечалися з різних питань. Навчалися у перших школах тільки хлопчики. Спочатку їх навчали читати, писати, рахувати, а потім вони вчилися співів, музики, поезії. Закінчувалося навчання підготовкою майбутніх воїнів.

Перша школа в Україні з’явилася понад тисячу років тому. ЇЇ засновником був князь Володимир Великий. Створена князем школа мала назву «книжне вчення», і була справжнім двірцевим навчальним закладом високого рівня і утримувалася за рахунок князівської казни. В ній навчали не лише грамоті, а й іншим наукам та давали серйозну освіту. Припускають, що вивчали тат сім вільних мистецтв: граматику, риторику, діалектику, арифметику, геометрію, астрономію, музику. Князь Володимир часто відвідував школи, цікавився успіхами учнів.

Прочитайте, що він сказав учням ( запис на дошці)

« Учіться, діти, знайте – хто читає книжки, той здобуває справжнє щастя. Книга – це найбільший скарб людини. Як не збудуємо корабля без цвяхів, так людина не стане справжньою людиною без читання книжок».

3.Робота з підручником « Я у світі»
- Відкрийте підручник на с. 52.

- Розшифруйте запис. ( « Здобудеш освіту - побачиш більше світу». « Мудрим ніхто не родився, а навчився»)

- Як ви розумієте ці прислів’я?

- Розгляньте таблицю на с. 54. Скільки років навчаються школярі Франції, Англії, Німеччини? Коли в цих країнах починається навчальний рік?


4. Ознайомлення з історією рідної школи.
- Я думаю, що вам було б цікаво дізнатися історію нашої рідної школи. А допоможе нам у цьому бабуся нашої Діани – Дарія Василівна.

( Розповідь бабусі).

У 1880 році було відкрито школу на дві класні кімнати. Це невелике приміщення було на території теперішнього подвір’я школи. Викладання всіх предметів велося польською мовою. У школі навчалося 34 учні. Була вона тоді двокласною і навчалися у кожному класі 2 роки. Директором школи було призначено Крижановського Кароля, а вчителькою його дружину Анелю, що були поляками за національністю. Сучасне приміщення школи було побудоване в 1910 році. Тобто, наша школа має вже 116 років. З 1912 року школа була реорганізована в чотирьохрічну і до 1920 року вчителями були українець Маркевич Михайло Франкович і австрієць Штирліга Август. У 1928 році на посаду директора був призначений М. І. Руслановський, а вчителькою його дружина – Руслановська Марія. Навчалися діти у 2-3-4 класах по два роки до досягнення чотирнадцятирічного віку. Після її закінчення можна було продовжити навчання за високу плату в Ягільницькій семирічній школі. У роки війни (1939-1945 рр.) в селі Мухавка теж діяла школа. У повоєнний час ( 1945-1949 рр.) директором працював Ліщинський Тарас Володимирович.. У 1949 році школа була реорганізована в семирічну. Директором був призначений Тимощук Л.В. У 1952 році відбувся перший випуск Мухавської семирічної школи. Випускників було 28. У 1958 році було розширено приміщення школи – добудовано дві класні кімнати. Школа уже стала восьмирічною, перший випуск був у 1961 році. Навчалося тоді 77 учнів. З 1 березня 1961 року директором школи став Грушицький П.Т. У 1964 році недалеко від основного корпусу школи побудоване ще одне приміщення. Де розміщено шкільну їдальню, майстерню і бібліотеку.

Вчитель.

- Кожен навчальний заклад має свої звичаї, традиції, свята .

- Які свята стали традиційними у нашій школі?

- У школі діти мають дотримуватися певних правил. Ми зараз їх повторимо з допомогою фізкультхвилинки-гри, а заодно і відпочинимо.
5. Фізкультхвилинка-гра
«Правила для учнів» (за віршем С. Маршака)

Учитель читає, а учні виконують відповідні рухи.

Спитає вчитель — треба встати, (Встають.)

Дозволить сісти — тихо сядь. (Сідають.)

Сказати хочеш — не шуми, (Притискають палець до рота.)

А тільки руку підніми. (Піднімають руку.)

У школі парту бережи, (Витирають, погладжують парту.)

І на парті не лежи. (Лягають на кришку парти головою.)

Щоб урок минув не марно, (Сідають, підпирають руками голову.)

Треба сісти рівно, гарно, (Випрямляються, руки складають на парті.)

Не базікать на уроках, (Показують долонькою язик, який теліпається.)

Як папуга чи сорока. (Махають руками — крилами.)




6. Робота з виставкою книг.
- На нас чекає цікава й важлива робота. Ми спробуємо разом відкрити нові таємниці нашої мови і здобути нові знання. Ми помандруємо в дивовижний світ слова.
Слів у мові так багато,

І про всі нам треба знати!

А чи вмістить голова

Мудрі всі оті слова?

Довго думали, гадали...

В словники їх всі зібрали.

- Які ви знаєте словники?

- Кожного дня ми використовуємо в своєму мовленні велику кількість слів, знайомимося з новими словами і, напевно, не задумуємось, як утворилося те чи інше слово, звідки воно взялося в нашій мові.

- Протягом багатьох віків наша мова поповнювалася словами з інших мов. Ці іноземці так добре прижилися у нашій мові, що навіть із гостей стали господарями. Якщо прислухатися до них уважно, то ці слова розкажуть вам про себе. А допоможуть зрозуміти їхні розповіді отакі книги.
1. А.П. Коваль "Життя і пригоди знайомих незнайомців ”.

2. Словникова скарбничка

3. Тлумачний словник

4. Словник іншомовних слів.

5. А.П. Коваль « Знайомі незнайомці. Походження назв поселень України».

6 А.П. Коваль « Слово про слово».


7. Слова розповідають…
- На сьогоднішній урок позакласного читання у вас було завдання підготувати розповідь

« Слово про слово» за книгою А. Коваль «Життя і пригоди знайомих незнайомців ”. Це мовознавець, доктор філологічних наук, професор Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. Нам цікаво буде почути ваші розповіді.


1 учень.

«Коридор». В основі цього слова заховалося латинське слово із значенням «бігати». Дивно. Невже коридори споконвіку існува­ли для того, щоб ними бігали? Виявляється, що ті перші коридори, від яких пішли усі інші, були не в звичайних домівках, а в укріпленнях, у замках. Так звалися вузькі галереї навколо укріплення, закриті переходи з однієї башти в іншу, якими й перебігали захисники укріплення під час боїв.
2 учень.

Слово « клас» в одному випад­ку означає класну кімнату, в іншому — учнів класу.
«Що від чого пішло?» Учнів почали звати класом, бо вони вчаться у класній кімнаті? А може, класну кімнату так назвали тому, що в ній вчиться 3чи 4 клас? Правильно. На першому місці клас — група учнів, а вже від них — класна кімна­та, в якій вчаться ці учні.
3 учень.

Слово « парта» теж чужинка, мандрівниця.

Розповідають, що давніше учні сиділи на довгих лавах біля столу. Та ось їх розділили, роз­садили по два: апарат — збоку, окремо. Слово це є і в німецькій, і у французькій мовах.
4 учень.

У слова «карта»  теж досить велика родина: карта, картина, хартія і навіть картуз (головний убір). Слово карта є в італійській мові. Означає воно там «папір». Ще раніше, в латинській мові, було слово хартес. Ним називали аркуш паперу. Тепер, знаючи «предка», ми можемо легко встановити «родинні» зв'язки: карти робляться з аркушів паперу, хартія — документ, написаний на папері, картина — це був спочатку тонкий красивий папір, а вже пізніше — те, що намальовано на ньому.
5 учень.

Уявіть собі, що навіть ім'я класної дошки — і те мандрівне. Українське слово дошка й російське доска походять від грецького слова діскос. Це слово у греків означало і металевий круг, диск — знаряддя для ме­тання, кидання, і підставку, піднос для їжі. У германців воно спочатку означало блюдо, а пізніше — стіл. Від них це слово потрапило до слов'ян. Але у наших предків уже було слово стіл, тому слово дошка стало означати дерев'яний кружок або квадрат, на якому різали та подавали м'ясо і хліб.
6 учень.

А ще у вас у класі є таблиці.  Слово таблиця по­ходить з давньої і шанованої родини. «Предок» у нього — латинське слово табула — означає «дошка, список, таблиця». У нас відомі два члени цієї роди­ни: старенька тітонька таблиця (їй уже понад 200 років) і молода її племінниця — табло. Це сло­во з'явилося порівняно недавно. Ним називають сиг­нальний щит, на якому можна бачити хід змагань і їх результат.
- Про походження ще яких слів ви дізналися? ( Крейда, алфавіт, азбука, буква, цифра, диктант, педагог…)
8. Тестування « Чи уважний ти читач?»
- Молодці, діти. А зараз ми перевіримо чи уважними ви були під час читання та виступу своїх однокласників.
1. В основі слова коридор заховалося латинське слово із значенням:

а) бігати; б)тунель; в) кімната.

2. Яке значення слова клас первинне?

А) Група учнів; б) кімната для занять; в) велика майстерність.

3. Слово парта спочатку мало значення:

а) збоку; б) навпроти; в) дошка.

4.Слово дошка спочатку означало:

а) стіл; б) піднос; в) квадрат.

5. Слово карта в італійській мові означає:

а) картуз; б) родина; в) папір.

6. « Предком» слова таблиця є латинське слово:

а) табула; б) табло; в) табель.


9. Бесіда з учнями.
- Діти, чи чули ви такий вислів: « Школа – ваш другий дім» ?

- Чому так говорять?

- Мабуть, тому, що найбільше часу ви проводите вдома і в школі. Коли ви у школі, батьки не так хвилюються за ваше здоров’я і життя, як тоді, коли ви перебуваєте поза домом і школою. Бо тут про вас піклуються учителі. Та школа, як і власний дім не завжди може гарантувати безпеку. У школі не завжди ідуть уроки. Між уроками є перерви. І поводитися на них треба так, щоб уникнути травм, обійти небезпечні місця, не завдати шкоди іншим.

- Які місця у школі, на вашу думку, становлять небезпеку? ( Слизька підлога, сходи, вікна, раптово відкриті двері, діти, які швидко бігають, коридор, їдальня)

- Найкращим варіантом проведення перерви є рухливі ігри. Які ігри ви знаєте? Що потрібно виконувати під час ігор? ( Правила.)


10. Фізкультпауза «Весела перерва»
- Хіба так читають книжки, синку? Ти ж пропускаєш сторінки.

- А це книжка про злодіїв. Я хочу їх скоріше зловити.


- Мамо, мене вже більше не звуть найгіршим учнем!

- Молодець, синку! Ти став краще вчитись?


- Ні, до нас прийшов новий хлопчик, який вчиться ще гірше.

- Чому ти не був у школі? – питає вчитель Василька.

- Бо я вичитав у нашій читанці приказку: « Всюди добре, а вдома найкраще».
11. Робота в групах.
- Діти, зараз кожній групі потрібно буде скласти правила безпечної поведінки у школі.
І група – в коридорі;

ІІ група – на перерві;

ІІІ група – в їдальні;

IV група – на шкільному подвір’ї.
( Відповіді представника кожної групи. Обговорення і доповнення).
12. Ознайомлення з текстом « Що таке конфлікт?»
- Іноді під час перерви чи ігор виникають конфлікти, діти з’ясовують стосунки за допомогою кулаків. Починається все з підніжки, ударом по голові портфелем, стусанів, а може закінчитись серйозними травмами.

- Прочитайте в підручнику що таке «конфлікт»


13. Перегляд мультфільму « Конфлікт на мосту». Обговорення мультфільму.
14. Вправа « Мікрофон»
- Чому, на вашу думку, виникають конфлікти?

– не розуміють один одного;
– не поступаються один одному;
– не володіють власними емоціями;
– не прислухаються до думки іншого;
– намагаються завжди  бути головним;
– не вміють слухати інших;
– спеціально намагаються образити іншого.
- Як миряться маленькі діти? Які мирилки ви знаєте?
Дай скоріш мізинчик свій,
Зачепи його за мій.
Мізин-мізин-мізинець –
Помирив нас, молодець!
Мирись, мирись,
І більше не сварись.
Не будемо ми битися,
Не будемо сваритися.
Ти не ворог, я – не ворог.

Нам сваритись - просто сором.

Помирились, помирились,

Щоб ніколи не сварились!


V. Підсумок уроку.
1. Експрес – опитування « Продовж речення»


  • Я ходжу до школи, щоб…

  • Старанний учень – це …

  • Зараз я вчуся, щоб у майбутньому…


2. Слово вчителя.
- У північних народів є просте і мудре висловлювання: « Якщо подарувати людині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою два дні. Якщо ж навчити людину ловити рибу, вона буде ситою все життя». Так і в навчанні: корисно багато знати, а ще корисніше самому здобувати знання, гартувати свою волю, долати лінощі.
Учітеся, діти любі, читайте, гадайте,

Як та бджілка медок з квітки, розуму збирайте.

Бо в мудрого й на камінні пшениця уродить,

А дурному не вродиться ніщо і в городі.

Бо в мудрого і кропива йде на ужиток,

А в дурного і пшениця обернеться в збиток.

Ю. Федькович

- Нашій гості дуже сподобався урок і те, як ви працювали. Тому вона запросила нас до лісової школи. Її учні підготують для вас цікаві завдання і допоможуть краще засвоїти новий матеріал.



( У лісовій школі можна провести інтегрований урок « Різноманітність тварин у природі»)
Працювали ви старанно, щоб почути у кінці,

Що всі діти в нашім класі були просто молодці!




Література


  1. Інтегровані уроки: 1-4 класи/ упоряд. Т. В. Бишова – К.: Шкільний світ, 2011. – 112 с. –

( Бібліотека « Шкільного світу»).
2. Збірник загадок для учнів початкової школи/Упорядкування Г. Сапун. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001. – 112 с.
3. Гребенькова Л.О. Чи уважний ти читач? Тести з читання. 3 клас. - Х. :Країна мрій, 2007. –

48 с.
4. Година спілкування. 3 клас/ Упоряд. М.О. Володарська. – Х.: Видавництво « Ранок», 2010. – 160 с. – ( Класний керівник).


5. Коваль А.П. Життя і пригоди знайомих незнайомців: Розповіді про мову: Для мол. та серед. шк. віку/ Худож. М.М.Ємельянов. - К . : Веселка, 1990. – 215 с.
Каталог: ld
ld -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
ld -> Програма навчальної дисципліни історія світової культури
ld -> Тема Основні етапи розвитку документознавства
ld -> Програма навчальної дисципліни міфологія Галузь знань 0201 культура Напряму підготовки 020101 культурологія
ld -> Дивовижний світ многогранників
ld -> Програма розвитку дітей дошкільного віку зі спектром аутистичних порушень
ld -> Діти з порушеннями психофізичного розвитку як суб'єкт корекційної освіти план
ld -> Інформаційний пакет 04 основи корекційної педагогіки
ld -> Есе на тему: “Українське мистецтво другої половини ХVII-XVIII ст.”
ld -> Дипломної освіти «Допущено до рецензування»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка