Тема: Синтетичні волокна. Лабораторний дослід «Ознайомлення зі зразками натуральних, штучних і синтетичних волокон» Мета



Скачати 49.53 Kb.
Дата конвертації23.03.2019
Розмір49.53 Kb.
#85120
Тема: Синтетичні волокна. Лабораторний дослід

«Ознайомлення зі зразками натуральних, штучних і синтетичних волокон»

Мета: Ознайомити учнів синтетичними волокнами; розвивати вміння аналізувати та порівнювати; проводити лабораторні досліди; виховувати самостійність, спостережливість.

Обладнання і матеріали: проектор, інтерактивна дошка, комп’ютер, колекція «Волокна», роздавальний матеріал.

Тип уроку: поглиблення знань, формування вмінь і навичок
Структура уроку:
І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Опитування:

  • Що таке волокна? Як вони поділяються?

  • Природні і штучні волокна, їх основа

  • Властивості природних волокон.

  • Властивості штучних волокон.

  • Які переваги і недоліки мають природні і штучні волокна?

  • Одержання штучних волокон ( на прикладі ацетатного волокна).

  • Використання штучних волокон.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Людина довгий час широко використовує природні волокнисті матеріали для виготовлення одягу й різних виробів домашнього вжитку.

У міру збільшення потреб населення в тканинах і розвитку техніки стала гостро відчуватися нестача волокнистих матеріалів. виникла необхідність одержання волокон хімічним способом.

V. Вивчення нового матеріалу.

1.Хімічні волокна.

2. Одержання синтетичних волокон ( на прикладі нейлону і капрону).

3. Властивості синтетичних волокон.

4. Використання синтетичних волокон.

VІ. Узагальнення й систематизація знань учнів

Лабораторний дослід «Ознайомлення зі зразками натуральних, штучних і синтетичних волокон».



VІІ. Домашнє завдання: П.П.Попель «Хімія» 11клас, § 42, ст.292 – 296. №359.

VІІІ. Підбиття підсумків уроку:

  • Які переваги і недоліки мають синтетичні волокна порівняно з натуральними?

  • Як класифікуються волокна?

  • Навести приклади штучних і синтетичних волокон .


Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Опитування:

  • Що таке волокна?

  • Як волокна поділяються?

  • Природні і штучні волокна, їх основа,

  • Властивості природних волокон.

  • Властивості штучних волокон.

  • Які переваги і недоліки мають природні і штучні волокна?

  • Одержання штучних волокон ( на прикладі ацетатного волокна).

  • Використання штучних волокон.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Людина довгий час широко використовує природні волокнисті матеріали для виготовлення одягу й різних виробів домашнього вжитку.

У міру збільшення потреб населення в тканинах і розвитку техніки стала гостро відчуватися нестача волокнистих матеріалів, виникла необхідність одержання волокон хімічним способом.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Хімічні волокна.

Хімічні волокна поділяються на:



  • Штучні - волокна, які одержують переробкою природних полімерних матеріалів

  • Синтетичні – волокна, основу яких складають синтетичні полімери

2.Одержання синтетичних волокон ( на прикладі найлоні і капрону).

Синтетичними є ті волокна, основу яких складають не природні високомолекулярні речовини, а синтетичні полімери.

Речовини, які утворюють синтетичні волокна, за своєю подібні до білкових речовин шовку. Молекули всіх волокон мають лінійну будову і складають з повторюваних ланок.
Нейлон.

Виробляють за допомогою реакції співполімеризації з речовин:

НООС – (СН2)4 – СООН і Н2N – (CH2)6 – NH2

АДИПІНОВА КИСЛОТА ГЕКСАМЕТИЛЕНДІАМІН

Спрощено процес виробництва можна зобразити схемою:

O O H H O O

II II I I II II

C – (CH2)4 – C + N - (–H2)6 – N + C – (CH2)4 – C → 2H2O +

I I I I I I

OH OH H H OH OH

O O H H O O

II II I I II II

+ C – (CH2)4 – C – N – (CH2)6 – N - C–– (CH2)4 – C

I I

OH OH


Так з,єднаються в ланцюг приблизно по сто залишків молекул і утворюється в,язка смола, яку нагрівають і продавлюють через тонкі отвори фільєри. Охолоджений повітрям струмінь твердне, утворюється волокно.
Капрон.

Виробляють за допомогою реакції поліконденсації з залишків амінокапронової (6-аміногексанової) кислоти

NH2 – (CH2)5 – COOH

За рахунок аміно- і карбоксильних груп різних молекул тут встановлюється амідний зв,зок між ланками:

H O H O H O

I II I II I II

N – (CH2)5 – C + N – (CH2)5 – C + N – (CH2)5 – C 2H2O +

I I I I I I

H OH H OH H H

H O H O H O

I II I II I II

+ N – (CH2)5 – C – N – (CH2)5 – C – N – (CH2)5 - C

I I

H OH
3.Властивості синтетичних волокон:




капрон

Дуже міцне, стійке до стирання та хімічних реагентів, має високу термостійкість, низька стійкість до УФ-променів,електризується, розчиняється у кислотах, але не розчиняється в лугах.

нейлон

Дуже міцні, еластичні, не гниють, не руйнуються мікроорганізмами, після прання швидко сохнуть і легко набувають колишнього вигляду, не гігроскопічні, хімічно стійкі, електризуються, витримують низькі температури, легко забарвлюються, погано горять, довговічні, стійкі проти стирання, дії лугів.


4.Використання синтетичних волокон:


У виробництві: тканин, килимових покриттів, канатів, риболовних сіток, трикотажних виробів (капронових кофточок, панчіх, шкарпеток, рукавиць), бензино – і нафто- стійких шлангів, електроізоляційних матеріалів, вітрил, декоративних тканин, штучного хутра, ковдр, шин.


VІ. Узагальнення й систематизація знань учнів.

Лабораторний дослід

«Ознайомлення зі зразками натуральних, штучних і синтетичних

волокон».



Інструктаж з ОБЖД.

Тема: Ознайомлення зі зразками натуральних, штучних і синтетичних

волокон


Мета: Ознайомитися зі зразками натуральних, штучних і синтетичних

волокон; порівняти їхні властивості.



Обладнання та реактиви: колекція «волокна», розчини: сульфатної кислоти (10%), натрій гідроксиду (10%); бромна вода, органічний розчинник (бензин або ацетон); штатив із пробірками.
Хід роботи
Розгляньте видані вам матеріали і визначте для кожного: зовнішній вигляд; колір; запах; пластичність; еластичність; густину; розчинність у воді; хімічні властивості (відношення до бромної води, розчинів калій перманганату, сульфатної кислоти (10%), натрій гідроксиду (10%), розчинників (бензину або ацетону)




Назва матеріалу

Ознаки

порівняння



Бавовна

Вовна

Капрон

Лавсан

Нітрон

Формули



(-С6Н10О5-)п

R-C –N - R–(-СО-NН-(СН2)5-)n

(-СО-С6Н4 -СО– -(С–2)2n

(-СН2-СН -(С–N) -)n




Зовнішній вигляд



Волокниста, деформована

м’яка


Волокниста хвиляста м’яка

Тверда речовина




Порошок плівки гранули

Колір



біла

Біла –бура

безбарвна




білий

Пластичність


41 -54 кг с/см2

35 -42 г/см2









Еластичність



7,3%

26%







700 – 900%

Густина

1,52 г/см3

1,35 г/см3

1,42 г/см3

1,38г/см3

1,14 -1,15 г/см3

Температура плавлення,0С







2150С

250 -2600С

не плавиться 230 – 300 руйнується


Розчинність

у воді


-

-

-

-

-

Хімічні властивості. Взаємодія з:


-бромною

водою

















-калійпер-манганатом
















-сульфатною

кислотою


-

-

Малостійке проти дії к.


стійкий

-

-натрій

гідроксидом



Набрякає, не розчиняється

Розчиняється

Не розчиняється

Не розчиняється

Не розчиняється

-відношення

до розчинни-

ків (бензину

або ацетону)



-













Галузі застосування



Одяг, тканини, вата,

трикотаж


Одяг, одіяла,

Одяг, штучне хутро,килими,

парашути, деталі для машин



Тканини, канати, пожежні рукави

Одяг, килими, маслостійка гума, канати

Властивості, які лежать в основі застосування


Гігроскопічна

Міцні, хімічно стійкі, пропускають повітря



Мало гігроскопіч – на, утримує тепло, чутлива до високих температур

Висока міцність,

Негігроскопіч- ний, хімічно стійкий



Велика міцність, зносостій- кість, термо- стійкість

Хімічна стійкість, гігроскопічний термостійкий світлостійкий

Порівняйте властивості речовин. Зробіть висновок.

Висновок._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VІІ. Домашнє завдання:

П.П.Попель «Хімія» 11клас, § 42, ст.292 – 296. №359.


VІІІ. Підбиття підсумків уроку:

  • Які переваги і недоліки мають синтетичні волокна порівняно з натуральними і штучними?

  • Як класифікуються волокна?

  • Навести приклади синтетичних волокон

Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Здійснити контроль за дотриманням державних стандартів освіти
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків
downloadcenter -> Уроки-дослідження з географії у 6 класі Вовчищовичі 2015
downloadcenter -> Домашнє завдання Німецька мова
downloadcenter -> Узагальнений висновок щодо результатів атестаційної експертизи Йосипівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – днз»
downloadcenter -> Коментар: поняття «публічна адміністрація» часто зустрічається у нормативно-правових актах України, дослідженнях науковців. Утім досі не сформовано єдиного підходу щодо визначення даного поняття
downloadcenter -> Доповідна записка «Про особливості реалізації нового змісту Державного стандарту початкової загальної освіти в 1-3 класах загальноосвітніх навчальних закладів»

Скачати 49.53 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка