Тема заходу: Космічні таємниці (або що потрібно знати справжньому космонавту)Скачати 105.5 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір105.5 Kb.


- -


План заходу

Тема заходу: Космічні таємниці (або що потрібно знати справжньому космонавту).

Дивно не те, що Всесвіт нескінченний, а те, що людина може його збагнути.

Блез Паскаль

Мета заходу:

Навчальна 1. Поглибити і розширити знання учнів про закон збереження імпульсу, реактивний рух, будову і рух ракети, космонавтику.
2. Показати важливість праць українських вчених та вчених з інших країн у розвитку космонавтики.
3. Сприяти подальшому розвитку пізнавальної діяльності учнів.
4. Формувати компетенції учнів з вищевказаної теми.
5. Показати учням невід’ємність природничо-наукового знання і загальної культури людства.

Розвиваюча 6. Розвивати логічне мислення, пам’ять та уяву учнів.
7. Створювати умови для пізнавального, морального та емоційного розвитку особистості дитини.
8. Розвивати культуру мовлення учнів, вміння спілкуватись між собою.

Виховна 9. Виховувати у дітей почуття патріотизму та гордості за вітчизняних вчених-творців космонавтики.

10. Через гру виховувати колективізм та особисту відповідальність учня, повагу до однокласників.Обладнання: Мультимедійний проектор. Фото та відеоматеріали. Фізичні прилади.

Структура заходу: I. Мотивація.
II. Представлення теми та очікуваних результатів.
ІІІ. Інтерактивні вправи.
IV. Підбиття підсумків заходу


Хід заходу:

І. МОТИВАЦІЯ

Добрий день, шановні діти! На уроках фізики ви ознайомилися з законом збереження імпульсу, реактивним рухом, будовою ракети, рухом та запуском штучних супутників Землі. Сьогодні ми узагальнимо та поглибимо ці знання.II. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Тема нашого заходу "Космічні таємниці (або що потрібно знати справжньому космонавту)". Наприкінці 19 – на початку 20 сторіччя, спираючись на досягнення математики, фізики, механіки зародились такі науки як авіація, ракетодинаміка та космонавтика. У числі найвідоміших дослідників космосу є імена наших земляків: М.І. Кібальчич, С.П. Корольов, Ю.В. Кондратюк, М.К. Янгель, В.М. Челомей, В.П. Глушко, О. Засядько, Л. Каденюк та інші. Сьогодні на вас чекає незвичайна мандрівка у простори космосу.

Погоджуємося? Тоді назвіть ваші космічні кораблі та представте своїх капітанів. Скажіть, які очікування вашого екіпажу від сьогоднішнього польоту.

ІII. ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ

Для того, щоб запустити наші кораблі, нам потрібно включити двигуни. Це можна зробити, відповідаючи на питання конкурсу,я кий називається "Швидше, швидше!". Кожна команда відповідає на свою групу з семи запитань.І. Швидше, швидше!

Питання для першої команди.

1) Коли було запущено перший штучний супутник Землі? (4.10.1957 р.)

2) Як називається космодром з якого запускали більшість ракет у СРСР? (Байконур)

3) На території якої країни розташований космодром Байконур? (Казахстан)

4) Хто був першим космонавтом? (Ю.О. Гагарін)

5) Скільки тривав космічний політ Ю. Гагаріна? (108 хв.)

6) Скільки разів космічний корабель з Ю.Гагаріним облетів навколо Землі? (1 раз)

7) Прискорення ракети на старті дорівнює 40 м/с2. Чому в цьому випадку дорівнює коефіцієнт перевантаження? (4)Питання для другої команди.

1) Хто був другим космонавтом? (Герман Титов)

2) Яке найближче до нас космічне тіло? (Місяць)

3) Яка відстань від Землі до Місяця? (384 000 км)

4) Скільки хвилин світло від Сонця рухається до Землі? (8 хв.)

5) Хто перша жінка космонавт? (Валентина Терешкова)

6) Назвіть першого космонавта незалежної України? (Леонід Каденюк)

7) Який ювілей відзначатиме людство 12 квітня 2011 р.? (50 років першого польоту людини у космос)


Питання для третьої команди.

1) Назвіть людину, яка першою ступила на Місяць? (Нейл Армстронг)

2) Хто першим вийшов у відкритий космос? (Олексій Леонов)

3) Як називаються українські ракетоносії, які використовують для запуску космічних апаратів? (Зеніт)

4) Як називається плавучий космодром для запуску ракет "Зеніт" та однойменний міжнародний консорціум? ("Морський старт")

5) Назвіть значення першої космічної швидкості для Землі? (7,9 км/с)

6) Як називається стан тіла, за якого вага тіла дорівнює нулю? (невагомість)

7) Рух, що виникає внаслідок відокремлення з певною швидкістю від тіла якоїсь його частини називається... (реактивним)


ІІ. Ти мені – я тобі.

Наші кораблі уже в польоті. Вітаю вас, ви подолали земне тяжіння, відчули на собі перевантаження. А тепер екіпажі приступають до виконання космічної програми. Кожен екіпаж хоче задати по одному запитанню іншім екіпажам.

1) Прокоментуйте відео сюжет який ви переглянули. (запуск ракети, відділення ступенів ракети, відділення головного обтічника, наближення, та стиковка з орбітальною станцією)

2) Розкажіть про місію "Аполлон-11"

3) Читається вірш "Яблуневий сон". Запитання: про кого йдеться у вірші, що ви знаєте про цю людину? Який його внесок у розвиток космонавтики?

ІІІ. Темна конячка

Наш сьогоднішній політ не міг би відбутись без творців космонавтики. Давайте перевіримо чи знаєте ви про цих людей та їх внесок у розвиток космонавтики.

Команда може заробити три бали, якщо відгадає прізвище загаданої людини після першої підказки; після другої підказки – два бали, після третьої – один бал.

1) (Ю. Кондратюк)


  • У 1929 році вийшла у світ книжка під назвою "Завоювання міжпланетних просторів". Хто був її автором?

  • В цій книзі є все: від даних ракети, формули розрахунку навантаження та типів траекторій до загальних перспектив освоєння космосу.

  • Книжку прочитав С.П. Корольов і запросив автора до співпраці в космонавтиці, але той відмовився. Його зупинила та обставина, що він жив під чужим ім’ям.

Назвіть цю людину та її справжнє ім’я.

2) (К. Ціолковський)  • Не всі, мабуть, знають, що за сімейною легендою він походить з прославленого козацького роду Наливайків. Його батько народився у селі Коростятин на Рівненщині (батько – Едвард Ціолковський, мати – Марія Юмашева).

  • Він є видатним ученим і винахідником, автором багатьох відкриттів у аеродинаміці, ракетній техніці та теорії міжпланетних сполучень.

  • Працював вчителем арифметики, геометрії та фізики. Розв’язав задачу про рух ракети в полі тяжіння і визначив запаси палива, необхідні для подолання сили тяжіння Землі. Перший висловив ідею про ракету-штучний супутник, створення позаземних станцій. Запропонував ідею багатоступеневих ракет.

3) (С.П.Корольов)

  • Почав працювати в Центральному аеродинамічному інституті (ЦАДІ) на посаді старшого інженера, потім – керівника групи з вивчення реактивного руху. У цей час розробив низку оригінальних конструкцій.

  • Його особисті контакти з К.Е. Ціолковським, Ф.А. Цандером сприяли початку фундаментальних наукових досліджень. У 1934 р. вийшла його праця "Ракетний політ у стратосфері"

  • Розробив багато проектів керованих ракет, ракетопланів, балістичних геофізичних ракет, ракет-носіїв. Найвидатніший конструктор ракетно-космічних систем. Народився у Житомирі 12 січня 1907 р.

ІV. Конкурс капітанів

В польоті нам можуть знадобитися деякі прилади. Щоб не возити зайве ми маємо чітко знати, в яких умовах можна використовувати ті чи інші прилади. Мета цього конкурсу полягає у тому, щоб відібрати прилади і предмети, якими можна скористатись:

1 команда – на борту космічного корабля;

2 команда – на Місяці;

3 команда – на Марсі.

За кожну правильну відповідь – 1 бал. Прошу капітанів команд пояснити свій вибір.V. Гонка за лідером

Наш політ проходить успішно. Деякі екіпажі справляються з своєю роботою краще, але їх можна наздогнати. Це можна зробити відповідаючи на наступні питання. За кожну правильну та повну відповідь дається 2 бали.

1) "Справжній" перший космонавт має ім’я, але не має прізвища, розуміє мову своєї країни, але не розмовляє нею. Хто це? (собака Лайка)

2) Як можна зменшити шкідливий вплив перевантажень на космонавта?(Крісло космонавтів розташовується практично лежачі. Крісло створюють персонально для кожного космонавта)

3) Фотографії "Морський старт"

Що ви знаєте про міжнародний проект "Морський старт".

4) Для чого космонавту скафандр?(Одяг та захисне обладнання космонавтів має цікаві особливості. Основні деталі одягу космонавтів захищають організм від вакууму, термічних впливів, та мікрометеоритів. Ранцева система складається з апаратури зв'язку, вентиляції та апаратури для регулювання температури та тиску. Ця система подає 100% кисень. Температурний захист забезпечує нормальну життєдіяльність за умови зовнішніх температур до 121º С. Скафандр забезпечений герметичним шоломом, рукавицями, захисними покриттями та різноманітними датчиками.

Одягається скафандр через вертикальний розріз на спині та застібається. Рукава монтуються на сферичних шарнірах, що дозволяє обертати руками. Шолом має дві пари фільтрів від ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювань. У багатошарових черевиках товста підошва зі спеціальної гуми. Безпосередньо до тіла прилягає одежа з рідинним охолодженням. У ранці (портативна система життєзабезпечення) - система зв'язку, датчики та прилад, що подає кисень. Двоокис вуглецю поглинається гідроокисом літію, вода - водяним сепаратором, запахи – активованим вугіллям, сторонні частинки – фільтром, а тепло – теплопоглиначем.)

5) Подивіться на фото астронавта, який перебуває на поверхні Місяця. Чому людина у скафандрі під час свого руху трохи нахиляється вперед? (змінюється центр тяжіння тіла)6) Питання про поштову марку:

Філателісти високо цінують марки, які мають які-небудь особливості. Перед вами марка, на якій було зроблено наддрукування. Офіційна назва цієї марки "На Місяці" Але після крапки було ще видно літеру "В" – початок слова наступного речення. Уважно роздивіться малюнок на марці і скажіть яке речення ховається під цим наддрукуванням.7) Скільки часу на Місяці триває день і ніч? (2 тижня – ніч; 2 тижня – день)

8) Що можна спостерігати на Місяці, коли на Землі відбувається місячне затемнення? (Сонячне затемнення)

9) Подивіться на малюнок.Скажіть, стартує чи сідає космічний корабель? (Корабель сідає, бо у нього відсутні більшість ступенів двигуна. Двигун корабля складається не більше ніж з одного ступеня. Судячи з розмірів ілюмінаторів, принаймні половину корабля займає кабіна.)

10) Якщо космонавт у стані невагомості випадково вдариться, чи буде йому боляче? (буде боляче; зміна імпульсу тіла дорівнює імпульсу сили.)

11) Чому всі тіла у космічному кораблі, що рухається по навколоземній орбіті перебувають у стані невагомості? (всі тіла в кабіні космічного корабля, що рухається по орбіті "падають" з однаковим прискоренням)

12) Тягарець якої маси необхідно підвісити до динамометра, щоб він показав 1 Н на планеті Венера? (g = 8,9 м/с2) (~ 112 гр)

13) Що відбудеться з рідиною, яку привезли на Місяць з Землі у закритій пробірці після відкривання пробірки? (рідина закипить та замерзне)

14)  Перша космічна швидкість на Місяці становить 1,67 км/с. Для чого космічному кораблю, що знаходиться на Місяці надають другої космічної швидкості, яка для Місяця становить 2,5 км/с? (щоб він міг повернутись на Землю)

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗАХОДУ.

І от нарешті після тривалих мандрів ми опинились на Землі. Нашу подорож закінчено. Сподіваюсь, ви збагатились знаннями, необхідними справжньому космонавту.

Які враження у наших екіпажів від сьогоднішньої подорожі?

Чи справдились ваші очікування від нашої подорожі?Найкращий екіпаж нагороджується призами.
Каталог: doc -> files -> news
news -> Олімпійський урок
news -> Антарктида льодовий материк планети
news -> Тетяна Іллівна Ящишин викладач вищої категорії образотворчого мистецтва
news -> Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад в питань роботи з основ здоров’я Загальні положення
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою

Скачати 105.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка