Традиційна обробка народної інструментальної музики



Дата конвертації20.11.2018
Розмір77 Kb.
#65756
ТипУрок
Урок музичного мистецтва

7 клас. За підручником Л.Г.Кондратової.

Тема : Традиційна обробка народної інструментальної музики.

Мета: Ознайомити з прикладами обробок народного танцю в інструментальному творі та опері, навчити порівнювати народні та професійні музичні твори, знаходити спільні та відмінні риси між народною танцювальною музикою та інструментальним твором, ознайомити з творчістю композиторів А. Хачатуряна, М.Глінки. Вивчити пісню «Одна калина».

  • Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та знаходити на слух спільні та відмінні риси між народними і професійними творами, прослідковувати градацію музичного образу, надавати характеристику засобам музичної виразності, що допомогли змінити мелодію народного танцю, розвивати вміння порівнювати однакові жанри в творчості різних композиторів, розвивати вміння виконувати виразно пісню та музично-ритмічний супровід до неї.

  • Виховувати інтерес до творчості вірменських композиторів, інтерес до музичних народних і професійних творів, повагу до творчості відомих композиторів і виконавців.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок

Форма уроку: урок - подорож

Обладнання: музичний інструмент, програвач, ілюстрації до музичних творів та пісні, портрети композиторів А. Хачатуряна, М. Глінки, Р.Квінти.

Основні поняття для засвоєння: народна пісня та танець в інструментальному творі, особливості обробки народних танців в інструментальних творах.

Твори, що вивчаються на уроці.

  • А.Хачатурян Лезгинка з балету «Гаяне» у виконанні Лондонського симфонічного оркестру (1976 р., диригент А.Хачатурян).

  • Народний танець лезгинка у виконанні оркестру (фрагмент).

  • М.Глінка Лезгинка з опери «Руслан і Людмила» у виконанні оркестру (фрагмент).

  • Народний танець лезгинка в сучасній естрадній обробці (фрагмент).

  • Вірменська народна пісня у виконанні Дж. Гаспаряна (дудук) (фрагмент).

  • В.Мей (скрипка) і Дж. Гаспарян (дудук). Попурі на мелодії класичних творів (фрагмент).

  • «Одна калина» слова В.Куровського, музика Р.Квінти.


Хід уроку

I.Організаційний момент.

1.Діти входять у клас під супровід народного танцю лезгинка у виконанні оркестру (фрагмент).

2. Музичне вітання «Продзвенів уже дзвінок!».

ІІ. Тема уроку, постановка завдань перед учнями.

Сьогодні на уроці ми відправимося у музичну подорож, ви послухаєте чудову музику.



Актуалізація опорних знань. Експрес - опитування класу. Щоб дізнатися у яку країну ми відправимося в подорож, я пропоную вам «Музичне експрес-опитування». За правильну відповідь ви отримуватимете одну літеру із назви цієї країни .

В

і

р

м

е

н

і

я

1. Які композитори здійснювали обробки народних мелодій .

(Й.Гайдн, Л. ван Бетховен, Й. Брамс, П. Чуйковський, М. Римський-Корсаков, А.Лядов та інші)

2. Як називається перекладення музичного твору для іншого складу виконавців . (Аранжуванням)

3. Як називається, коли твір обробляється для виконанням оркестром? (Оркестровкою)

4. Як називають обробку твору у віртуозному стилі? (Транскрипцією)

5. Які композитори займалися обробкою української вокальної музики? (М.Лисенко, М. Леонтович, К.Стеценко)

6. Обробка народної вокальної музики – це… (видозмінення народної пісні за допомогою специфічних музичних прийомів)

7. Розкажіть, що ви знаєте із творчості М. Лисенка?

8. Розкажіть, що ви знаєте із творчості М. Леонтовича?



ІІІ. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Молодці, ви добре підготувалися до уроку і я запрошую вас у подорож до Вірменії. Тут ми послухаємо чудову народну інструментальну музику. Ознайомимося із вірменським композитором Арамом Іллічем Хачатуряном, дізнаємося про найвідоміші музичні інструменти Вірменії.



ІV. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про культуру Закавказзя.

Ми мандруємо у північну частину Закавказзя, де і розташована Вірменія.



  • Що ви знаєте про культуру цього краю?

Виступ учня 1. Серед пам’яток культури Вірменії – старовинні фрески, керамічні вироби з розписом і гравюрою, чудові християнські базиліки. А скільки діячів культури прославляли цей край!

Робота з ілюстраціями.

V. Музичне сприймання А. Хачатурян Лезгинка з балету «Гаяне» у виконанні Лондонського симфонічного оркестру (1976 р., диригент А.Хачатурян).

Виступ учня 2: Знайомство з творчістю композитора А.Хачатуряна.

Арам Ілліч Хачатурян – відомий вірменський композитор, диригент, педагог. Серед його творів – балети «Гаяне», «Спартак», симфонії, поеми, увертюри, твори для духових інструментів і вокальні композиції.

Балет «Гаяне», написаний на лібрето Б.Плетньова, - один із кращих творів А.Хачатуряна. На основі музики балету композитор зробив три інструментальні сюїти.



VI. Аналіз музичного твору. Вправа «Незакінчене речення»

1. Характер лезгинки …..



  1. До особливостей звучання оркестру можна відноситься ….

  2. До складу інструментів входять….

  3. Щоб створити музичний образ танцю композитор використовує такі засоби музичної виразності ….

Музичний словничок.

Лезгинка – народний танець, поширений серед народів Кавказу.

Музичний розмір – 6/8, інколи 2/4, темп швидкий.

Виконується як сольний чоловічий танець, а також у парі з жінкою. Танцюристи, наче змагаючись, демонструють віртуозність, виправність, спритність і невтомність. Лезгинка стала візитною картою будь-якого кавказця, виразом душі горянина, його темпераменту і характеру.

VII. Музичне сприймання.


  • Народний танець лезгинка у виконанні оркестру (фрагмент).

  • М.Глінка Лезгинка з опери «Руслан і Людмила» у виконанні оркестру (фрагмент).

Розповідь про оперу М.Глінки «Руслан і Людмила»

«Руслан і Людмила» - опера М.Глінки в п’яти діях, лібрето за однойменною поемою О.Пушкіна. У четвертій дії опери композитор представляє східні танці в замку Чорномора, серед яких є і обробка танцю лезгинка.

  • Лезгинка в сучасній естрадній обробці (фрагмент).

Аналіз музичних творів. Прийом «Діаграма Венна».

Діаграма Венна будується на трьох великих колах, які частково накладаються одне на одне, так що посередині утворюється спільний простір. В ньому учні записують спільні для обох музичних творів риси. В окремих частинах кіл не вписуються відмінні риси.



Музичний словничок

Традиційна обробка народної інструментальної музикице видозмінювання народного музичного твору (народного танцю, народної мелодії) шляхом гармонізації, аранжування або транскрипції.

VІІІ. Новий матеріал для засвоєння. Музичні інструменти Вірменії.

До найвідоміших музичних інструментів Вірменії відносяться дхол (ударний музичний інструмент) зурна (язичковий дерев’яний духовий інструмент) та дудук (духовий інструмент, який виробляється виключно з деревини абрикоса і має неповторний тембр).



Робота з ілюстраціями.

Послухайте вірменську народну мелодію в сучасній обробці. Охарактеризуйте багатство мелодії, яку створює поєднання електроскрипки та дудука.



Музичне сприймання.

  • Вірменська народна пісня у виконанні Дж. Гаспаряна (дудук) (фрагмент).

  • В. Мей (скрипка) і Дж. Гаспарян (дудук). Попурі на мелодії класичних творів (фрагмент).

IХ. Фізкультхвилинка «Лезгинка»

Х. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.

ХІ. Виконання пісні «Одна калина» слова В.Куровського, музика Р.Квінти.

  • Робота над піснею. Відпрацювання засобів виразності пісні: нюансів, відтінків, характеру.

  • Виконання творчого завдання «Створи музичний супровід до пісні».Виконання пісні під супровід акомпанемент та під фонограмний супровід.

  • Прийом «Актори і критики».

ХІІ. Узагальнення вивченого матеріалу. Вправа «Мікрофон».

  • Що являє собою традиційна обробка народної інструментальної музики?

  • Що таке лезгинка?

  • Які композитори створили обробку мелодії лезгинки?

  • Що вам відомо про А.Хачатуряна?

  • Які народні вірменські інструменти вам запам’яталися?

ХІІІ. Домашнє завдання.

Прослухайте народні мелодії в композиторських обробках. Приєднайтеся до проекту.



Вихід з класу під мелодію лезгинки.
МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ

«Інструменти народів світу»

Мета: створити міні-енциклопедію про музичні інструменти народів світу.

Очікуваний результат: міні-енциклопедія.

Типологія проекту: груповий, середньої тривалості, творчий, музично-образотворчий, інформаційний.

План створення проекту: Об’єднайтеся з друзями у три групи та разом створіть міні-енциклопедію.

  1. «Дослідники» - знайдіть інформацію про музичні інструменти народів світу, скориставшись енциклопедією та словником-довідником. Про кожний окремий інструмент напишіть невелику статтю.

  2. «Художники» - знайдіть зображення необхідних музичних інструментів та намалюйте їх.

  3. «Упорядники-видавці» - зробіть з паперу міні-альбом, на кожній сторінці якого розмістіть статтю про інструмент та його зображення. Оформіть відомості в алфавітному порядку або об’єднайте музичні інструменти за країнами.

Презентуйте вашу міні-енциклопедію та розкажіть про неї.

Знайомство з творчістю композитора А.Хачатуряна.

Арам Ілліч Хачатурян – відомий вірменський композитор, диригент, педагог. Серед його творів – балети «Гаяне», «Спартак», симфонії, поеми, увертюри, твори для духових інструментів і вокальні композиції.

Балет «Гаяне», написаний на лібрето Б.Плетньова, - один із кращих творів А.Хачатуряна. На основі музики балету композитор зробив три інструментальні сюїти.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка