Туристичний маршрут: замки та фортеці УкраїниСторінка1/2
Дата конвертації23.10.2016
Розмір6.06 Mb.
#84
ТипРеферат
  1   2
Реферат на тему:

Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Львів–Ужгород–Мукачеве–Хуст–Хотин–Кам'янець-Подільський)
Львів (Жовква, Урич) – Ужгород (Невицьке) – Мукачеве – Хуст – Хотин – Кам'янець-Подільський (Скала Подільська)
Пропонований тематичний напрям туристичних маршрутів охоплює західну частину України і може бути запропонований шанувальникам переважно пізнавального туризму, яких цікавить, зокрема, оборонна (фортифікаційна) архітектура. Використовуючи довідкові матеріали по окремих об'єктах чи їх групах, туристи і туристичні організації можуть опанувати та організувати як окремі одноденні екскурсії, так і різні за тривалістю та тематикою маршрути з різних міст України.
Територія Львівської, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей відповідає вимогам створення таких маршрутів. Саме тут, у XIII-XVI ст., після татаро-монгольської навали, було найбільше населення, і для його захисту і захисту їх власників в цей період будуються фортеці і замки, культові споруди. На цій території розміщено багато інших пам'яток історії і культури, які можуть доповнити зміст подорожей і познайомити туристів з життям, історією, творчістю українського народу.
м. Львів

Древнє місто, перша писемна згадка по яке відноситься до 1256 р.

Заснував його галицький князь Данило і назвав на честь свого старшого сина Лева.

Найбільша оборонна споруда міста – Високий замок – був побудований у XIII ст. на Княжій горі (тепер гора Високий замок), а пізніше біля її підніжжя на рівному плато було побудовано і Низький замок. Але у XVIII-XIX ст. замки і фортеці втрачають своє оборонне значення і після руйнування Високого замку шведськими військами у 1702 р. він вже не відновлюється, а матеріал використовується для нового будівництва і мощення доріг. У 1804 р. перестає існувати і Низький замок. До нашого часу дійшли лише залишки південної стіни Високого замку.

За кількістю пам'яток архітектури різного часу і стилів Львів є другим в Україні. Найбільше представлена середньовічна архітектура і тому центральна частина міста, оголошена історико-архітектурним заповідником і внесена до "Списку світової культурної спадщини" ЮНЕСКО. Добре збережені культові споруди різних релігійних течій, житлова забудова, палацові й адміністративні будівлі, планувальна структура міста.

Історія міста і духовні цінності українського народу добре представлені в експозиціях численних музеїв, які розташовані теж переважно у центральній частині.

Розроблена і здійснюється екскурсійна програма "Львівська підкова" – яка знайомить місцеве населення і гостей міста з пам'ятками оборонної та палацової архітектури в Олеську, Підгірцях, Золочеві, Підкамені, Старому селі, Свіржі, Уневі.
м. Жовква (Львівської області)

У XVII ст. склалась регулярна планувальна структура міста, до оборонних споруд якого входив і замок. До його східної та північної башт примикали оборонні стіни, значна частина яких добре збереглась. Замок побудований у 1594-1606 рр., можливо, за планом архітектора Павла Щасливого – рідкісний зразок оборонних споруд рівнинного характеру.

Замок був осередком господарського, політичного і культурного життя міста та його власників, і з 1678 р. став королівською резиденцією Яна ІІІ Собеського. У замку служив батько Б. Хмельницького і деякі дослідники притримуються думки, що тут і народився Б. Хмельницький. У 1995 р., до 400-річчя від народження Б. Хмельницького, на стіні замкової вежі встановлено меморіальну дошку.

Численні пам'ятки архітектури входять до складу Державного історико-архітектурного заповідника. Крім замку і оборонних стін цікавими об'єктами є міська ратуша ХІХ-ХХ ст., житлова забудова XVII-XVIII ст., рідкісна за архітектурою синагога кінця XVII ст., костел Святого Лаврентія, 1604-1618 рр., Троїцька церква монастиря Василіан, 1612-1905 рр.

Неподалік Жовкви, у с. Крехів, розташована ще одна пам'ятка архітектури оборонного характеру – комплекс споруд монастиря Василіан, побудованого у XVII-XVIII ст.
с. Урич (Сколівського району Львівської області)

Урицький замок "Тустань" – унікальна в минулому фортеця Східної Європи, побудована на вершині природної скали. Сама будівля замку була дерев'яною, а його основа кам'яною. Замок існував у X-XIV ст. і контролював стратегічний торговий шлях на Угри. Після зміни торгових шляхів втратив своє значення і поступово зруйнувався.

Нині тут створено Державний історико-культурний заповідник, ведуться наукові дослідження, здійснюються спроби встановити зовнішній вигляд замку.
м. Ужгород

Адміністративний і культурний центр Закарпаття, старовинне місто, час заснування якого археологи відносять до VIII-IX ст. Вже у Х ст. тут була резиденція давньоруського князя Лаборця, який, згідно легенд, загинув у 903 р. у битві з угорцями. Починаючи з ХІ ст. західна частина Закарпаття з Ужгородом входила до складу різних держав і політичних утворень.

Будівництво ужгородського замку було здійснено у ХІІІ ст. на схилі вулканічної гори висотою до 30 м, на території давньоруського городища ІХ-ХІІІ ст. Замок є цінною пам'яткою середньовічної оборонної архітектури і побудований по типу західноєвропейських фортець.

До наших днів збережено п'ятикутну конфігурацію плану – тобто замок складався з п'яти бастіонів з оборонними стінами. Головною спорудою замку є палац, додатково захищений невисокою стіною з мостом, перекинутим через рів. Палац – кам'яний, трьохповерховий, з підвалом і внутрішнім двориком, а також чотирма кутовими баштами.

У внутрішньому дворику біля скелі було пробито колодязь глибиною 35 м. Упродовж віків замок неодноразово перебудовувався і у XVIII ст. втратив своє стратегічне оборонне значення. Нині на його території розміщено краєзнавчий музей і картинну галерею.

В Ужгороді є й інші пам'ятки історії та культури, які є об'єктами туризму. Серед них: Горянська ротонда ХІІ-ХІІІ ст., садибний будиночок на Радванці, XVI – початок XVII ст., резиденція єпископа і Хрестовоздвиженський кафедральний собор – обидва 1644 р., адміністративний будинок, 1809 р., пам'ятник "Україна – визволителям" на українсько-словацькому кордоні, Шелестівська дерев'яна церква, 1777 р., перенесена в музей архітектури і побуту, який розташований поряд з замком.


с. Невицьке (Ужгородського району, Закарпатської області)

Тут за 12 км від Ужгорода, у звуженні долини ріки Уж у XII-XVII ст. існував замок, який контролював торговий шлях, що йшов через Ужоцький перевал.

Первісні споруди замку, можливо дерев'яні, були побудовані у ХІІ ст., але зазнали руйнувань у 1241 р. від монголо-татар і були відновлені ще у ХІІІ ст. У замка були різні господарі, але найдовше, з 1333 р. і до середини XVII ст., ним володіла родина Другетів. Сучасного вигляду замок набув у XVI ст., а перестав існувати після руйнування 1644 р.

До комплексу споруд замку входили замкові корпуси і система укріплень, що складалась з оборонних стін з баштами, ровів і валів.Каталог: Sport
Sport -> Робоча програма з дисципліни «Спортивна медицина»
Sport -> Міністерство освіти І науки україни полтавський державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка
Sport -> Маршрути активного (спортивно-оздоровчого) туризму
Sport -> Управління культури І туризму сумської обласної державної адміністрації
Sport -> Стан, проблеми та перспективи розвитку туристичного бізнесу в Україні
Sport -> Курортні зони України
Sport -> Характеристика ставлення школярів до уроків фізичної культури та різних розділів навчальної програми


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка