У уважні р розумні, радісні о – особливі, оригінальні к – кмітливі, красивіДата конвертації19.11.2018
Розмір262 Kb.
#65052
 • Посміхнімось один одному!

У - уважні Р - розумні, радісні О – особливі, оригінальні К – кмітливі, красиві

ФОНЕТИКАрозділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови. ГРАФІКА – розділ мовознавства, що вивчає систему знаків для передачі звуків на письмі. ОРФОЕПІЯ – розділ мовознавства, що вивчає правильну вимову звуків. ОРФОГРАФІЯ – розділ мовознавства, що вивчає правила написання слів.

ЗВУКИ МОВИ Й ЗВУКИ МОВЛЕННЯ. ГОЛОСНІ Й ПРИГОСНІ ЗВУКИ

Наші очікування: - дізнаємося, що таке звук; - чому звуки поділяються на голосні та приголосні; - навчимося розрізняти звуки й букви; - умітимемо записувати звуковий запис слів.

МИР - СИР ЛІС - ЛІСИ - ЛІСУ

 • Голосні звуки
 • Приголосні звуки
 • Відрізняються від приголосних:
 • творенням ( творяться тільки голосом);
 • звучанням ( повітря вільно проходить через ротову порожнину);
 • роллю в мові (беруть участь у творенні складів; є наголошені і ненаголошені)
 • Творяться голосом і шумом (дзвінкі)
 • або тільки шумом (глухі).
 • Становлять пари:
 • дзвінкі – глухі,
 • тверді – м’які.

Коли народжується дитина, вона вітає наш світ криком і плачем. Це її мова. Маля чує голос мами. Мамина мова – теж звуки. Згодом дитина впізнає шум вітру, шарудіння листя, цвірінькання пташок, гуркотіння грому. Мова – потік звуків. Кожен звук, узятий окремо, нічого не означає. Але зі звуків складаються слова. А слова утворюють речення, за допомогою яких ми висловлюємо свої думки.

Вправа «Редактор»   Переписати. Якi слова у поданих словосполученнях вимовляються однаково? З'ясувати їх значення та правопис.Чи правильно вони написані? При потребі відредагуйте словосполучення.   Греби пiдберезовики; гриби до берега. Покличте мине; мене тиждень. Сталевий кленок; зеленолистий клинок.

Прочитайте текст. 1 варіант. Випишіть із нього по 2 слова з одним, двома, трьома, чотирма голосними звуками. 2 варіант Випишіть слова, у яких не збігається кількість звуків і букв. Земля вся була вистелена густо, барвисто, і долі лежали ще чомусь не зірвані зеленкуваті яблука. Біляста паморозь заснувала їх. І під ногами потріскувало тоненько листя, прибите раннім морозцем, на який чатувало сонце. Воно випростовувало між стовбурами яблунь, грушевих та абрикосових дерев голубувате проміння.

ХВИЛИНКА-ЦІКАВИНКА Учені довели, що мелодійний спів дуже добре заспокоює нерви. А давньоіндійські лікарі стверджували, що виспівування певних звуків благодатно впливає на організм людини. Так, якщо тягнути на одній ноті звук «і-і-і-і» з усмішкою на обличчі, то відпочиватиме мозок. Звук «а-а-а-а» гарно масажує щитовидну залозу. А для серця найкраще виспівувати «о-і-о-і-о-і». Робити цю співочу зарядку треба раз на день, повторюючи кожну вправу 3-4 рази.

Запитання-жарти 1) Чого немає в дельфіна, але є в кита, акули, краба? 2) Чого немає в яблуні, але є у вишні, черешні, груші? 3) Чим закінчується літо і починається осінь? 4) Що стоїть посеред городу? А посеред лісу? 5) Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона?

Творча робота Сам - коза - колос - маки - мило - жало - бити -

1. Що таке звук?   2.  Яка різниця між звуком і буквою? 3. Що вивчають фонетика, графіка, орфоепія, орфографія? 4. Які звуки називають голосними, а які приголосними?  5. Що таке фонетична транскрипція?   6. Чим відрізняються поняття «звуки мови» і «звуки мовлення»?   7. Чому не можна сказати "голосна буква", "м'яка буква"?   8. Скільки звуків в українській мові? 9. Які звуки найпотрібніші в мові: голосні чи приголосні?  

На уроці я   - дізнався…   - зрозумів…   - навчився…   - найбільший мій успіх- це…   - найбільших труднощів я відчув…   - не вмів, а тепер умію…  

 

Домашнє завдання: Вивчити правила с.86-87. 1 варіант – вправа 180 с. 88. 2 варіант – записати прислів’я та приказки про мову або слово (5), підкреслити слова, у яких не збігається кількість звуків і букв.Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка