Урок №15 Основні способи реанімації і транспортування при гострих захворюваннях, нещасних випадках та отруєнняхДата конвертації23.10.2016
Розмір29.9 Kb.
ТипУрок

Захист Вітчизни Урок №15 Основні способи реанімації і транспортування при гострих захворюваннях, нещасних випадках та отруєннях

Підготувала вчитель

Жовтневого НВК

Кучук Р.Т.

Мета: узагальнення знань учнів з основних способів реанімації при нещасних випадках, гострих захворюваннях, отруєнні

Очікувані результати: учень повинен знати основні способи реанімації та транспортування, вміти моделювати основні реанімаційні дії, пояснити алгоритм узагальнення знань.

Від чого залежать дії рятівників? Які існують способи реанімації?

1) Перша допомога при невідкладних ситуаціях:

 • Огляд місця травмування;
 • Первинний огляд постраждалого (дихання, пульс, відсутність або наявність кровотечі, ознак шоку) та реанімаційні заходи за життєвими показниками;
 • Виклик Швидкої допомоги;
 • Психологічна підтримка постраждалого
 • 2) Оцінка стану постраждалого

Перша допомога при отруєнні

Отруєння в побуті:

 • ліки,
 • алкоголь,
 • Їжа,
 • Гриби,
 • Оцет,
 • органічні розчинники
 • (0,5 л схожі на солодкі рідини зовні),

 • отруйні рослини

Шляхи потрапляння в організм людини через травну систему. Оцет та органічні розчинники дають специфічний запах із рота та опік слизових оболонок, кров'яниста блювота. Якщо достовірно відомо, що отруєння оцтом – шлунок промивають 2% розчином питної соди.

Загальні дії першої допомоги: - виклик Швидкої допомоги; - промивання шлунка можливо тільки при повній свідомості постраждалого; - вживання активованого вугілля (1табл. – 10 кг маси людини; таблетки товчуть, додають у воду)

Якщо є отруєння снодійними ліками, на що вказує наявність порожніх упаковок, не можна давати людині спати та потрібно допомагати їй рухатися примусово. При прибутті бригади Швидкої допомоги необхідно якомога детальніше розповісти причину отруєння, про дії рятівників та попередній стан постраждалого

При вдиханні отруйних речовин потрібне: - свіже повітря; - виклик Швидкої допомого; - за необхідності провести “штучне дихання” Вибрати спосіб транспортування в кожній ситуації

Укуси комах каракурт, скорпіон, тарантул (ознака – пляма на шкірі) Перша допомога: - виклик Швидкої допомоги; - іммобілізація кінцівки; - холод на уражене місце; - багато води для пиття

Укуси комах бджоли, оси Перша допомога: - удалити жало; - промити місце ураження; - прикласти холод; - пити багато води; - при збільшенні набряку та ознаки алергії – терміновий виклик Швидкої допомоги або транспортування до лікарні (аптеки)

Отруйні змії: гадюка перша допомога: - виклик Швидкої допомоги; - відсмоктати отруту з рани (не можна це робити, якщо в рятівника уражена слизова оболонка рота), термін дії 15 – 20хв; - обробка рани дезінфікуючою речовиною; - горизонтальне положення; - іммобілізація кінцівки; - пити багато води. Можливі помилки: - накладання джгута; - припечення рани; - вживання алкоголю.

Реанімація (з лат. «оживлення»)— комплекс заходів, спрямований на відновлення різко порушених або втрачених життєво-важливих функцій організму: - непрямий масаж серця; - штучне дихання; (повторити на ст. 357 – 359 підручника Захист Вітчизни)

Порядок проведення реанімаційних заходів включає наступні етапи:

1. Визначення наявності дихання та скорочень серця.

2. Визначення наявності абсолютних ознак смерті. 3. Ревізія прохідності дихальних шляхів та її відновлення. 4. Штучна вентиляція легень.

5. Масаж серця при його зупинці.

Далі слід твердо запам’ятати, що перед проведенням штучного дихання потрібно відновити прохідність дихального каналу у потерпілого без свідомості. Необхідно зробити таке:

1. Покласти потерпілого горизонтально на спину, при цьому порушення дихання виникає, як правило, внаслідок западання язика. Для попередження западання язика необхідно висунути вперед нижню щелепу потерпілого, відкрити рот, зігнути голову, як вказано на мал. №1.

2. Звільнити ділянку шиї, грудної клітки, тулуба від стягуючих предметів одягу (краватки, пояса, ременя, бюстгалтера і т.інше)

3. Відкрити рот і впевнитись у відсутності сторонніх тіл в ротовій порожнині (харчових і блювотних мас, крові, слизу). Голову потерпілого повертають на бік, відкривають рот, очищають порожнину рота пальцем, обгорнутим марлею або хусточкою (мал. №2). 4. Закинути максимально голову назад і видихнути в рот потерпілого повітря (для нього це вдих).

5. Через деякий час знову провести видих повітря в рот потерпілого. Слідкувати за грудною кліткою. Реанімаційні заходи не проводять при наявності достовірних ознак смерті: трупні плями, задубіння.

Ефективними методами штучної вентиляції легень є методи активного вдування повітря в дихальні шляхи потерпілого (дихання «з рота в рот», «з рота в ніс»).

Для проведення штучного дихання «з рота в рот» той, хто надає допомогу, стає на коліна біля голови потерпілого, кладе одну руку під шию, другу на лоб і максимально закладає голову назад, одночасно затискає великим і вказівним пальцями ніс (мал. №3)

Ця маніпуляція супроводжується розкриванням рота, підтягуванням язика до під’язикової кістки та максимальним вирівнюванням дихального каналу. Зробивши глибокий вдих, той, хто надає допомогу, щільно притиснувшись ротом до рота потерпілого, робить енергійний видих.

Перших 5-10 вдувань необхідно робити швидко (за 20-30 секунд), наступні – з швидкістю 12-15 вдувань за хвилину. Необхідно слідкувати за рухом грудної клітки потерпілого; якщо після вашого видиху в рот або в ніс грудна клітка потерпілого піднялась, це говорить про те, що дихальні шляхи вільні і штучне дихання ви робите правильно. В тих випадках, коли щелепи потерпілого щільно стиснуті, ефективним є спосіб штучного дихання «з рота в ніс». З цією метою однією рукою закидають голову назад, а другою беруть за підборіддя і піднімають вверх нижню щелепу, закриваючи рот, проводять глибокий вдих і повітря видихають в ніс потерпілого

З естетичних і гігієнічних міркувань штучне дихання можна проводити через марлю, носову хусточку. З цією ж метою в арсеналі засобів для реанімації є Т-подібна або S-подібна трубка (мал.№4). Ці засоби використовують тільки медпрацівники.

Далі слід звернути увагу на такі моменти: суть методу зовнішнього масажу серця заключається в тому, що здавлюючи серце між грудиною і хребтом, вдається виштовхнути невеликий об’єм крові в магістральні судини великого і малого кола кровообігу, цим самим штучно підтримувати кровообіг і функцію життєво важливих органів.

Для проведення зовнішнього масажу серця необхідно потерпілого чи хворого покласти на тверду поверхню (землю, дерев’яний щит) або (якщо хворий знаходиться в ліжку) підкласти під грудну клітку широку рівну дошку, щоб створити тверду основу. Це перша умова ефективності зовнішнього масажу серця.

Далі той, хто надає допомогу, вибирає позицію зліва або справа від потерпілого, промацує нижній кінець грудини і кладе долоню на два пальці вище мечоподібного відростка. Друга рука розміщена під кутом 90гр. (мал.№5)

Надають допомогу поштовхами, натискаючи на грудину, зміщуючи при цьому її в напрямі до хребта на 3-5 см, у дорослого кількість поштовхів повинна бути не менше 60 в одну хвилину. Натискати треба не тільки використовуючи силу рук, але й вагу тулуба.

Критеріями ефективності проведеного масажу є поява пульсу на сонних і стегнових артеріях при кожному натисканні на грудину, звуження зіниць.

Зовнішній масаж серця ізольовано не роблять, а поєднують з штучною вентиляцією легень, і називається це серцево-легеневою реанімацією

Спочатку роблять 4 вдохи, потім, якщо є двоє, то одна людина проводить штучне дихання «з рота в рот» або «з рота в ніс», а друга виконує зовнішній масаж серця у співвідношенні (1:4; 1:5) (5 натискувань на грудину, один вдих) (мал.№8). Треба пам’ятати, що в момент вдування повітря в легені масаж треба припинити, бо повітря не буде потрапляти в легені потерпілого. Якщо серцева діяльність відновилася і на сонних артеріях появився пульс, то масаж припиняють, а штучну вентиляцію легень продовжують до появи самостійного дихання, або до прибуття «швидкої допомоги»

Спочатку роблять 4 вдохи, потім, якщо біля потерпілого знаходиться одна людина, то вдування повітря в легені потерпілого чергуються з 15 натискуваннями на грудину з інтервалом 1 сек. (15 натискувань на грудину, два вдохи) (мал.№7).

Транспортування людей при гострих захворюваннях

Через те, що в більшості нещасних випадків і раптових захворювань першу або невідкладну допомогу можна подати тільки в лікарняних умовах, величезного зна‎чення набуває транспортування потерпілих і хворих.

Як‎що під час перевезення хворого залишити без допомоги, можуть виникнути тяжкі ускладнення, навіть смерть

Способи виносу і транспортування

Способи виносу і транспортування

залежать від характеру поранення,

стану потерпілого.

Якщо хворий не в змозі перебратися

сам на носилки, його переносять

на руках. Для цього носилки ставлять поруч із хворим.

Лікар і 2 помічника підходять до хворого з іншого боку, піднімають на руки і кладуть на носилки.

З ліжка хворого зручно брати наступним чином:

 • носилки ставлять перпендикулярно до ліжка ножним кінцем до узголів'я;
 • втрьох піднімають хворого на руки і переносять на носилки.
 • З тісних приміщень, а також в загрозливих ситуаціях (пожежа, загроза обвалу в шахті, нещасний випадок на кораблі і т. п.) хворих виносять на руках

Перевозити і переносити потерпілого потрібно так, щоб якомога менше його перекладати, тобто турбувати мінімально. Для цього потрібно, щоб усі рухи тих, хто це виконує, були узгоджені. Найкраще їх робити по команді однієї особи, наприклад: «берись», «піднімай», «вперед», «стій», «опускай». Рухи повинні бути обереж‎ними, неквапливими, м’якими.

Найкращим видом транспорту в таких випадках є ма‎шина швидкої медичної допомоги

Хоч би який був вид транспорту, для перевезення пе‎ред відправкою до лікувального закладу потерпілому чи хворому, який занедужав раптово, треба надати не‎обхідну першу допомогу

Підготовка до транспортування Для зупинки кровотечі, накладання пов'язки на рану, закриття опікової поверхні при термічних опіках та обробки шкіри при хімічних опіках та ін. виникає необхідність зняти з постраждалого одяг. Необхідно вміти правильно зняти одяг з постраждалого. При пошкодженні верхніх кінцівок одяг знімають спочатку зі здорової руки. Потім, притримуючи пошкоджену руку, обережно стягуючи рукав, знімають з неї одяг. Якщо постраждалий лежить на спині та посадити його неможливо, то одяг з верхньої половини тулуба та рук знімають у такій послідовності: Обережно витягають задню частину сорочки (сукня, пальто та ін.) до шиї та через голову переводять на груди, потім витягують із рукава здорову руку. В останню чергу вивільняють ушкоджену руку, стягуючи (не вивертаючи) з одягу за рукав. З нижньої частини тіла одяг знімають у аналогічній послідовності

При сильних кровотечах та тяжких опіках одяг не знімають, а розрізають. Необхідно знати, що при пораненнях, переломах, опіках усі різкі рухи, переміщення, перевертання постраждалого, особливо за зламані або вивихнуті кінцівки, різко посилюють біль, що може значно погіршити стан, викликати шок, зупинку серця, дихання. Тому піднімати ушкоджену кінцівку або постраждалого слід обережно, підтримуючи знизу ушкоджені частини тіла

При транспортуванні у холодну пору року потрібно прийняти заходи для попередження охолодження постраждалого. Особливу увагу у цьому відношенні потребують поранені з накладеними артеріальними джгутами, постраждалі, що знаходяться у непритомному та у шоковому стані, з відмороженнями

У лежачому положенні на спині

транспортують постраждалих з пораненням голови, пошкодженнями черепа та головного мозку, хребта та спинного мозку, переламаними кістками таза та нижніх кінцівок. У цьому ж положенні необхідно транспортувати усіх хворих, в яких травма супроводжується розвитком шоку, значною крововтратою або непритомністю, навіть короткочасною, хворих з гострими хірургічними захворюваннями та пошкодженнями органів черевної порожнини (апендицит, защемлення грижі, проривна виразка і т.д)

Постраждалих та хворих, що знаходяться у непритомності

транспортують у лежачому положенні на животі, з підкладеними під лоба та груди валиками. Таке положення необхідне для попередження асфіксії. Значну частину хворих можна транспортувати у сидячому положенні, а деяких тільки у сидячому та напівсидячому положенні

Перенесення на собі Одна людина може переносити постраждалого «на руках по­перед себе» підхопивши під спину та стегна (хворий тримається за шию) (рис. ) , «на плечі» головою назад , коли постраждалий дуже слабкий і непритомний (рис. ). Якщо він у змозі триматися, то його переносять «на спині» тримаючи за ноги (хворий тримається позаду за плечі) (рис.). Такі способи вимагають великої фізичної сили і використовуються при перенесенні на малі відстані

Перенесення постраждалого на руках двома рятувальниками Якщо постраждалий періодично непритомніє, то його переносять на замку із трьох рук. При такому способі перенесення вільна рука рятувальника захоплює плече іншого для запобігання падінню постраждалого назад під час перенесення. Якщо постраждалий у свідомості, його переносять «на замку» із чотирьох рук (рис.), а постраждалий тримається руками за шию рятувальників

Перенесення постраждалого на носилковій лямці Носилкові лямки призначені для витягування постраждалих з вузьких просторів, важкодоступних місць - зруйнованих будинків, ям, транспортних засобів, а також для полегшення перенесення постраждалого на собі та на ношах. Носилкові лямки бувають штатні та імпровізовані

Перенесення на лямці, складеної "кільцем" зручне тим, що у рятувальника залишаються вільними руки, і це дозволяє йому триматися за поручні при підйомі або спуску по сходах

Перенесення на носилках Носилки забезпечують функціонально вигідне положення постраждалого, полегшують перенесення, завантаження, вивантаження та перекладання постраждалого. Перенесення постраждалого на носилках здійснюють 2-3-4 особи. Носилки бувають штатні та імпровізовані

Дякую за увагу!


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка