Урок 2
Тема. Предмет комбінаторики. Правила добутку.
Мета: ознайомити учнів з особливостями комбінаторних задач, научити учнів узагальнювати суттєві ознаки і відділяти несуттєві, показати зв’язок комбінаторики з життєвою практикою.
Обладнання: кодоскоп.
Хід уроку.
На екран проектуються задачі: 1) Художнику необхідно скласти композицію картини, із зображенням п'яти чоловік. Скількома способами це можна зробити?; 2) Господарю необхідно розсадити 7 гостей за столом. Скількома способами це можна зробити?; 3) Фотографу потрібно розставити четверо дівчат перед об’єктивом. Скількома способами це можна зробити? Ставиться завдання — виділити істотні ознаки цих задач і назвати несуттєві, щоб усвідомити особливості даного класу задач. Аналізуються знання про істотні і несуттєві ознаки, пригадується правил-орієнтир індуктивного узагальнення. Встановлюється, що зміст задач різний. Вичленовується разом з учнями істотне. Подальші пошуки йшли у формі евристичної бесіди з показом зразка міркувань учителем. Учні помітили, що загальним є питання задач (це одна абстракція). Потім пояснює вчитель: «Для виділення другого узагальнення потрібно намагатися відійти від конкретного змісту кожної задачі й осмислити її «кістяк», переформулювати задачі, використавши термін «елементи». Між виділеними абстракціями намагаються установити зв'язки, сформулювати нове узагальнення (тепер це повинні і можуть зробити самі учні). Колективно встановлюється, що загальним для цих задач є складання можливої кількості наборів з елементів. Для виділення нових загальних властивостей - навідні запитання: «Про яку кількість елементів мова йде? Яке питання з погляду математики найчастіше ставить практика а такі задачі? Учні визначили, що мова йде про скінчене число елементів множини і що часто необхідно знати максимальне число можливих варіантів.
Підводиться підсумок: існує клас задач, у яких дане скінчене число елементів і потрібно визначити максимальне число різних комбінацій з цих елементів (узагальнення істотних ознак). Підкреслюються несуттєві ознаки (зміст задач може бути різним), після чого вводиться означення комбінаторики.
КОМБІНАТОРИКА – розділ математики, у якому вивчаються різні питання, зв'язані з взаємним розташуванням частин даної множини, що складає звичайно з кінцевого числа елементів.
Комбінаторні задачі володіють загальною особливою прикметою. Цією прикметою є питання задачі, що завжди можна сформулювати так, що він буде починатися словами: «Скількома способами...?». Комбінаторні задачі розрізняються по підходах до розв’язання. Розглянемо деякі основні комбінаторні ідеї, що лежать в основі розв’язання деяких з них.
Розглянемо перший вид задач на прикладі:
У магазині «Тканини» є тканини чотирьох кольорів і шість видів стрічки до них. Скількома способами можна купити тканину й стрічку для плаття?
Розв’язання. Спочатку виберемо тканину, це можна зробити чотирма способами. У комплект до неї (до кожного з чотирьох способів) можна підібрати шістьма способами стрічку, тобто можна підібрати чотири рази по шість комплектів: 4·6 = 24. Усього існує 24 способи.
При розв’язуванні такого виду задач застосовується правило добутку: Нехай нам дані k множини по n1, n2, n3,, n4,... ,nk елементів кожне, і нам потрібно зробити вибір по одному в кожній з множин, тоді число можливих способів знаходимо так:
N = n1 n2 n3 n4 ...nk.
1. У магазині «Сувеніри» є свічники шести видів і три види вазочок до них. Скількома способами можна скласти подарунковий комплект зі свічника і вазочки?
Розв’язання. Вазочку можна вибрати шістьма способами і до кожної вазочки трьома способами можна підібрати свічник: 6·3 = 18 способів.
2. У магазині «Усе до чаю» маються в продажі шість видів різних чашок, п'ять видів блюдець і три види ложок. Скількома способами можна скласти набір із трьох предметів?
Розв’язання. Чашку можна вибрати шістьма способами, до кожної із шести чашок можна підібрати п'ятьма способами блюдце, до кожного з 30 комплектів чашки з блюдцем можна підібрати трьома способами ложку:
6·5·3 = 90 способів.
3 . Від Гулівера в країну Ліліпутів ведуть три секретні дороги, а в країну Велетнів – чотири. Скількома способами Гуліверу можна потрапити в країну Велетнів?
Розв’язання. 3·4 = 12 способів (мал. 11).
4. Скількома способами можна поставити на шахівницю чорну і білу тури, щоб вони не били одна одну?
Розв’язання. Першу туру можна поставити на кожне з 64 полів. У цьому положенні тура буде бити 15 полів (включаючи те, на якому вона стоїть). Отже, другу туру можна поставити 64–15 = 49 способами. Усього маємо
64·49 = 3136 способів.
-
Випадок
|
В куті дошки
|
На краю дошки
|
У центрі дошки
|
Скільки способів розміщення першого короля
|
4
|
24
|
36
|
Скільки полів б’є
|
4
|
6
|
9
|
Скільки полів залишається для другого короля
|
60
|
58
|
55
|
Скільки способів розміщення
|
4·60=240
|
24·58=1008
|
36·55=1980
|
5. Скількома способами можна поставити на шахівницю чорного і білого королів, щоб вийшла ситуація, припустима правилами?
Розв’язання. Задача розбивається на кілька випадків, що зручно записати у вигляді таблиці:
Випадок
|
На краю дошки
|
У другому ряді від краю дошки
|
У третьому ряді від краю дошки
|
У четвертому ряді від краю дошки
|
Скільки способів розміщення першого ферзя
|
28
|
20
|
12
|
4
|
Скільки полів б’є
|
22
|
24
|
26
|
28
|
Скільки полів залишається для другого ферзя
|
42
|
40
|
38
|
36
|
Скільки способів розміщення
|
28·42=1176
|
20·40=800
|
12·38=456
|
4·36=144
|
Всього 240+1008+1980=3228 способів.
6. Скількома способами можна поставити на шахівницю чорного і білого ферзів, щоб вони не били один одного?
Розв’язання. Аналогічно задачі про королів виходить кілька випадків, що зручно записати у виді таблиці:
Всього 1176+800+456+144=2576 способів.
7. У магазині «Канцелярські товари» є в продажі шість видів кольорових олівців, сім видів фарб і п'ять видів кольорового папера. Скількома способами можна скласти комплект для уроків художньої праці, що складається з коробки кольорових олівців, фарб і набору кольорового паперу?
Розв’язання: 6·7·5 = 210 (способів)
8. Скількома способами можна скласти в попередній задачі комплект із двох предметів?
Розв’язання. Скласти комплект із двох предметів можна трьома способами:
|
Олівці і фарби
|
Фарби і кольоровий папір
|
Кольоровий папір й олівці
|
Кількість способів
|
6·7=42
|
7·5=35
|
6·5=30
|
Всього 42 + 35 + 30 = 107 способів.
Урок 3
Тема: Введення в комбінаторику. Правила добутку
Мета: научити учнів розв’язувати задачі за допомогою правила добутку, закріпити вміння закріпити вміння виділяти істотні зв’язки.
Обладнання: дидактичні матеріали
Хід уроку.
Перевірка домашнього завдання.
Перевірка наявності ДЗ в зошиті, з’ясування проблем, які виникали в учнів при розв’язувані.
Пояснення нового матеріалу
Другу групу задач розглянемо на прикладі:
Скільки п'ятизначних чисел можна скласти, використовуючи тільки цифри 3 і 5.
Розв’язання. Першу цифру можна вибрати двома способами, другу – також двома способами, третю – двома і так далі. Одержуємо:
N = 2·2·2·2·2 = 25.
У даній задачі порядок розташування об'єктів не має значення, зате має значення, які саме об'єкти обрані з деякої множини. Наприклад, з 25 учнів класу обрані 5 учасників команди інтелектуального марафону і т.п.
Узагальнимо: на кожне з п місць може бути поставлений елемент m – елементної множини. Тоді кількість способів розташування елементів можна знайти за формулі mn.
9. Монету кидають тричі. Скільки різних послідовностей «орлів» і «решок» при цьому можна одержати?
Розв’язання: 23 = 8 різних послідовностей.
10. Рекламний агент складає ескіз рекламного щита. Він надумав зробити тло у вигляді квадратної таблиці 2·2, кожну клітку якої зафарбувати або в зелений, або в жовтий колір. Скількома способами це можна зробити?
Розв’язання. 24 = 16 різних способів.
11. На скількох збільшиться число способів у попередній задачі, якщо зробити таблицю 3·3?
Розв’язання: 29 = 512 способів пофарбувати таблицю 3• 3. Число способів збільшиться на 512 – 16 = 496.
12. Алфавіт племені Мумбо-Юмбо складається з букв А, У і С. Словом є будь-як послідовність, що складається з 4 букв. Скільки слів у мові племені Мумбо-Юмбо?
Розв’язання: 34 = 81 слово.
13. «Знову вісімка!» – в розпачі вигукнув голова клуба велосипедистів, глянувши на погнуте колесо свого велосипеда, і продовжив: «А все тому, що при вступі в клуб мені видали квиток за номером 008. І тепер не проходить і місяця, щоб то на одному, то на іншім колесі не з'явилася вісімка. Треба поміняти номер квитка». Щоб голову не обвинуватили в марновірстві, він вирішив оголосити повну перереєстрацію всіх членів клуба і видавати тільки квитки з номерами, що не містять цифру 8. Скільки членів було в клубі, якщо відомо, що використано всі тризначні номери, що не містять ні однієї вісімки?
Розв’язання: 93 = 729 членів у клубі велосипедистів.
14. З часом наука в племені Мумбо-Юмбо різко ступнула вперед і словниковий запас збільшився. Словом стала вважатися будь-яка послідовність, що складається не більш ніж з 4 букв. Скільки слів стало в словнику племені Мумбо-Юмбо?
Розв’язання. Одержуємо в мові племені Мумбо-Юмбо слова, що складаються з однієї, двох, трьох і чотирьох букв. Підрахуємо їхню кількість окремо:
однобуквених слів – 3;
слів із двох букв – 32 = 9;
слів із трьох букв – 33 = 27;
слів з чотирьох букв – 81.
Всього 3 + 9 + 27 + 81 = 120 слів.
15. Є 9 кг крупи і гирі в 50 г і 200 г. Необхідно відміряти 2 кг цієї крупи. Яка мінімальна кількість зважувань для цього буде потрібна.
Розв’язання: три.
Перше зважування
|
Поділити порівну на кожну шальку терезів
|
На одній шальці маємо 4 кг. 500 г.
|
Друге зважування
|
Поділити вміст однієї шальки порівну на кожну шальку терезів
|
На одній шальці терезів маємо 2 кг. 250 г.
|
Третє зважування
|
Від вмісту однієї шальки терезів з допомогою гирьок відміряти 250 г.
|
Залишається 2 кг.
|
Урок 4
Тема: Перестановки з n елементів.
Мета: засвоєння учнями поняття перестановки та формули її знаходження, вчити помічати закономірності, використовувати аналогію, виділяти істотні зв’язки.
Обладнання: дидактичні матеріали, кодоскоп.
Хід уроку.
Перевірка домашнього завдання.
Самостійна робота.
І варіант. Назвемо «симпатичним» число, якщо в його записі беруть участь тільки непарні цифри. Скільки існує чотиризначних «симпатичних» чисел?
Розв’язання: 54 = 625 чотиризначних «симпатичних» чисел.
ІІ варіант. В іншому клубі велосипедисти були ще суєвірні. І тому що число 0 схоже на витягнуте колесо, вирішили відмовитися і від нього й обходитися тільки вісьма цифрами. Скільки членів було в цьому клубі, якщо номера квитків були також тризначними?
Розв’язання: 83 = 512 членів у клубі велосипедистів.
Пояснення нового матеріалу
Спочатку класу пропонується проста задача, доступна всім учням: «З цифр 1, 2, 3 скласти всі тризначні числа, щоб цифри не повторювалися». Якщо кілька дітей склали не всі числа, то їм була зроблена допомога: при складанні чисел дотримувати визначеного порядку (спочатку на першому місці поставити 1, далі 2, а потім 3):
1—2—3 2—3—1 3—2—1
1—3—2 2—1—3 3— 1—2
Задача ускладнюється: «З чотирьох елементів а, b, с, d скласти всі набори за зазначеним вище принципом (спочатку на першому місці а, потім b і т.д.). Питання: “Чому задачі розв’язувалися однаково?”, “В чому причина подібності?”.
Учитель підкреслює, що зовнішня подібність є проявом внутрішніх, схованих загальних властивостей. Учням пропонується знайти ці істотні властивості і зв'язки, тобто особливості цих задач і їхнього розв’язання. Колективно встановлюємо, що: а) всі елементи рівноправні, тому породжують однакове скінчене число наборів (множин); б) у набори (множини) входять відразу всі елементи, тому множини можуть відрізнятися лише порядком елементів, тобто множини є впорядкованими.
Водимо термін “перестановка” і його символічний запис. Учням пропонується назвати рід (множину) і характеристичні ознаки (у множину входять усі дані елементи; важливий порядок).
Пригадуємо схему індуктивних умовиводів. Починаємо пошук потрібної формули з розгляду конкретних прикладів. На екран проектується розв’язання задач на обчислення Р1, Р2, P3:
Поділіться з Вашими друзьями: |