Урок 24 Рух тіла під дією сили тяжіння: під кутом до горизонту, горизонтальний рухДата конвертації09.12.2018
Розмір215 Kb.
ТипУрок
Урок 24

Рух тіла під дією сили тяжіння: під кутом до горизонту, горизонтальний рух.

Мета. Проаналізувати виконання лабораторної роботи, розглянути рух тіла під дією сили тяжіння: рух під кутом до горизонту та по горизонталі; розвивати логічне мислення, уяву, увагу; виховувати впевненість у своїх силах.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Аналіз лабораторної роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Який називається рівномірним?

  2. Який рух називається рівноприскореним?

  3. Як рухається тіло при вільному падінні?

  4. Опишіть рух тіла вертикально вгору.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Розглянемо рух тіла, кинутого горизонтально зі швидкістю з висоти h над Землею і під кутом α до горизонту з початковою швидкістю. Такі рухи складаються з двох незалежних один від одного рухів: рівномірного в горизонтальному напрямі (рух за інерцією) і рівноприскореного у вертикальному напрямі (вільне падіння внаслідок притягання до Землі).Рух тіла в горизонтальному напрямі:

Траєкторією руху тіла, кинутого горизонтально є парабола. У будь-який момент часу швидкість напрямлена по дотичній до траєкторії.Розкладемо вектор на горизонтальну і вертикальну складові. Модуль горизонтальної складової швидкості у будь-який момент часу залишається сталим, а модуль вертикальної складової лінійно зростає з часом. , .

 – дальність польоту.

 – висота падіння тіла.

Час падіння тіла до поверхні Землі: .

Модуль швидкості падіння поблизу поверхні Землі: .

Згідно з рис. можна знайти кут α, під яким напрямлено швидкість тіла біля поверхні Землі: .Рух тіла під кутом до горизонту.

Якщо тілу надати початкову швидкість під кутом до горизонту, то його рух буде криволінійним. Форму траєкторії такого руху відтворює струмінь води, спрямований під кутом до горизонту. Спочатку зі збільшенням кута α струмина б'є все далі і далі. При куті 450 до горизонту дальність найбільша (якщо не враховувати опір повітря). Зі збільшенням кута дальність зменшується. Рух тіла, кинутого під кутом до горизонту, є результатом складання двох рухів: рівномірного прямолінійного зі швидкістю  в горизонтальному напрямі та рівнозмінного з початковою швидкістю  , напрямленою вертикально вгору. Модуль незмінної горизонтальної складової швидкості .

Модуль вертикальної складової весь час змінюється і визначається із рівняння:.

Вектор результуючої швидкості: .

Числове значення результуючої швидкості

Вектор результуючої швидкості утворює з горизонтом кут α, що змінюється з часом:Час t1 від початку руху тіла до точки максимального підняття, де  , знаходять із рівняння: .Висота, на яку підніметься тіло за довільний проміжок часу польоту,


Максимальнa висота підняття:

Час підняття дорівнює часу падіння з висоти Hmax. Повний час польоту по параболіДальність польоту в горизонтальному напрямі: , абоДальність польоту S буде найбільшою за умови, що sina = 1, тобто коли a= 450. За наявності опору повітря траєкторія польоту тіла, кинутого під кутом до горизонту, буде не параболою, а балістичною кривою.


ІV. Закріплення нового матеріалу.
Задача.

Снаряд вилетів із гармати під кутом 60° до горизонту з початковою швидкістю 40 м/с, Визначити максимальну висоту підняття, дальність польоту і час польоту.


V. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: вивчити конспект.
Задача. Снаряд, який вилетів з гармати під кутом до горизонту, впав на землю через 18с. Якої найбільшої висоти досяг снаряд? З якою початковою швидкістю він вилетів, якщо кут вильоту 30º? Яка дальність польоту?
Каталог: moji nadbannja -> fizika -> 10 klas
10 klas -> Закон збереження імпульсу
10 klas -> Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: пружинні ваги, набір гирьок. Хід уроку І. Організаційний момент
10 klas -> Урок вивчення нового матеріалу (лекція)
10 klas -> Розрахунок сили тяжіння, ваги тіла
10 klas -> Урок 44 Узагальнення і систематизація теми: «Закони Ньютона»
10 klas -> Урок 79-80 Розв’язування задач на застосування закону збереження імпульсу тіл
10 klas -> Урок 85 Момент імпульсу. Закон збереження моменту імпульсу Мета


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка