Урок №35 Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті. 7 Урок №36



Сторінка1/8
Дата конвертації29.12.2016
Розмір1.73 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8
Зміст
СВІТ ДИТИНСТВА

Урок № 35

Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і

світ дітей у повісті. 7

Урок № 36

Том Сойєр і Гекльберрі Фінн. 15

Урок № 37

Ставлення автора до своїх героїв 21

Урок № 38 – 39

Провідні ідеї твору (дружба, кохання, людяність та ін.) 26

Урок № 40

Елеонор Портер «Поліанна» 31

Урок № 41

Щирість,мужність і оптимізм героїні твору, її вплив на життя

міста. 36

Урок № 42

Поліанна та її друзі. 40

Урок № 43

Художні засоби розкриття образу Поліанни 43

Урок № 44

Ідея радості життя й відкриття світу у творі. 47

Урок № 45

Розвиток зв’язного мовлення. Написання вітального слова на

честь літературного героя. 52

Урок № 46

Контрольна робота з теми „Світ дитинства”. Твір-роздум про

героя. 56

СИЛА ТВОРЧОЇ УЯВИ

Урок № 47

Льюїс Керролл (1832-1898). «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв'язок з біографією письменника та життям

Англії «вікторіанської» доби 58

Урок № 48

Образ Аліси, світ її уяви і захопливі пригоди 63

Урок № 49

Образ Аліси, світ її уяви і захопливі пригоди 66

Урок № 50

Образ Аліси, світ її уяви і захопливі пригоди 70

Урок № 51

Персонажі, які оточують героїню 73

Урок № 52

Персонажі, які оточують героїню 78

Урок № 53

Особливості художньої мови твору 81

Урок № 54

Розвиток усного мовлення. Усний переказ епізоду із твору 84

Урок № 55

Марина Іванівна Цвєтаєва (1893-1941), «Книга в червоній палітурці». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М.Цвєтаєвої. Знайомі образи з прочитаних книг ( Том Сойєр, Гекльберрі Фін та ін.). Образ ліричної героїні, котра любить

читати. Роль літературних і музичних асоціацій у творі. 87

Урок № 56 - 57

Позакласне читання. Л. Керролл «Аліса в Задзеркаллі». 95

Урок № 58

Контрольна робота з теми : «Сила творчої уяви». Літературний

диктант. 100

СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. У КОЛІ ДОБРИХ ДРУЗІВ.

Урок № 59

Роальд Дал (1916-1990) ‘’Чарлі і шоколадна фабрика’’ 103

Урок № 60

Р. Дал « Чарлі і шоколадна фабрика». Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера

Вонкі. 108

Урок № 61

Доброта і щирість головного героя 112

Урок № 62

Р. Дал «Чарлі і шоколадна фабрика». Захист творчих проектів. 115

Урок № 63

Туве Маріка Янсон «Капелюх чарівника» Життя і творчість

фінської художниці і казкарки Туве Янсон. 118

Урок № 64

Туве Маріка Янсон. «Капелюх Чарівника». Робота над змістом

казки. 124

Урок № 65

Туве Янсон «Капелюх чарівника». Чарівність художнього світу

твору. 128

Урок № 66

Туве Янсон «Капелюх чарівника». Персонажі твору, втілені в

них ідей доброти, щирості, сімейних цінностей.

Урок № 67

Туве Янсон. «Капелюх Чарівника» 131

Урок № 68

Контрольна робота з теми «У колі добрих друзів» 135

ПІДСУМКИ

Уроки № 69-70

Узагальнення і систематизація навчального матеріалу. Літературне свято «Землю прикрашає казка». Презентація проекту

«Бал літературних героїв» 139



Урок №35
Тема. Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Світ дорослих і світ дітей у повісті.

Мета: презентувати учням основні відомос­ті життя та творчості американського письменника Марка Твена; розвива­ти теоретико-літературні знання учнів, уміння виразно читати за особами; роз­крити історію створення повісті; роз­вивати вміння слухати та висловлюва­ти своє ставлення до почутого, навички виразного читання; формувати інте­рес до творів Марка Твена; виховувати в учнів цілеспрямованість і наполегли­вість у досягненні мети (на прикладі біо­графії Марка Твена).

Обладнання: фотопортрет письменника, виставка творів Марка Твена, ілюстра­цій до його книжок, криптограма

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
...і кожен хлопець, і кожна доросла людина завжди прагнутимуть і домагатимуться тільки того, чого важко досягти.

МаркТвен
Хід уроку
І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

  1. Слово вчителя

  2. Розвиток асоціативного мислення

Учитель. Зараз я поставлю вам, можли­во, трішки дивне запитання: «Якого кольо­ру дитинство?» Подумайте, якого кольору воно може бути, від чого це залежить?

(Варіанти: кольорів веселки. Залежно від на­строю кольори змінюються: червоний вини­кає через роздратованість, рожевий чи бла­китнийкольори мрій, а чорнийнепри­ємностей чи невдач.)

ІІІ. Робота за темою уроку

  1. Повідомлення про письменника

Книги в красном переплете

Из рая детского житья,

Вы мне привет прощальный шлете,

Неизменившие друзья

В потертом красном переплете.

Чуть легкий выучен урок,

Бегу тотчас же к вам, бывало.

«Уж поздно!» — «Мама, десять строк!..

Но, к счастью, мама забывала.

Дрожат на люстрах огоньки...

Как хорошо за книгой дома!

Под Грома, Шумана, Кюи

Я узнавала судьбы Тома…

Темнеет... В воздухе свежо...

Том в счастье с Бекки полон веры.

Вот с факелом индеец Джо

Блуждает в сумраках пещеры...

Кладбище... Вещий крик совы...

(Мне страшно!) Вот летит чрез кочки

Приемыш чопорной вдовы.

Как Диоген, живущий в бочке.

Светлее солнца тронный зал,

Над стройным мальчиком — корона...

Вдруг — нищий! Боже! Он сказал:

«Позвольте, я наследник трона!»

Ушел во тьму, кто в ней возник.

Британии печальны судьбы...

О, почему средь красных книг

Опять за лампой не уснуть бы?

О золотые времена,

Где взор смелей и сердце чище!

О золотые имена:

Гек Финн, Том Сойер, Принц и Нищий!

Так писала про свої враження від творів американського письменника Марка Тве­на відома російська поетеса Марина Цве­таева. Хто ж він, Марк Твен?



(Презентація портрета письменника.)

Видатний російський письменник Лев Толстой говорив так про письменників-гумористів: «Існують три сорти оповіда­чів смішного: найнижчий сорт — це ті, що під час своєї розповіді самі сміються, слу­хачі не сміються; середній сорт — це ті, які самі сміються, і слухачі теж сміються; най­вищий сорт — це ті, що самі не сміються, а сміються тільки слухачі».

«Здатність говорити про смішне поважним тоном, не даючи зрозуміти, що тебе самого смішить те, про що ти розповідаєш»,— так визначив найважливішу рису письменника-гумориста МаркТвен. «Гімном дитинства, перекладеним прозою» назвав письменник свою повість «Пригоди Тома Сойєра».

І сьогодні ми знову пригадаємо витівки бешкетника й фантазера Тома



  1. Бесіда за запитаннями

  • Чи бачили ви раніше портрет цієї лю­дини?

  • Про що вам говорить ім’я Марк Твен?

  • 3 якими творами письменника ви знайомі?

  • Як відбулося це знайомство — завдяки книгам чи екранізаціям?

  1. Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання творів Марка Твена

  2. Повідомлення біографії Марка Твена

Перед тим як познайомитися із життям і творчістю письменника, пропоную вам розв’язати криптограму. Ключ до неї – український алфавіт.

22

7

17

31

7

16

33




16

7

18

4

26

19

21

18

15

16

7

17

7

18

22



Відповідь: Семюель Ленхорн Клеменс.

Саме так звучить справжнє ім’я американського письменника. А Марк Твен – це лише його літературний псевдонім (від грецьк. той, хто носить вигадане прізвище; ними користуються письменники, актори, художники та інші замість власного).

30 листопада 1835 р. у селищі Флорида (штат Міссурі) у родині Джейн Лептон та Джо­на Маршалла Клеменса народилася п’ята дитина — син Семюель, якому за велінням долі випало стати «справжнім Майстром Сміху» — відомим письменником Марком Твеном. Сам письменник набагато пізніше згадував, що своїм народженням він збіль­шив населення свого селища аж на відсо­ток, адже на той час у Флориді було лише 100 мешканців. «Не кожен історичний діяч може похвалитися, що зробив більше для свого міста», — жартував письменник.

Родина майбутнього автора популярних книжок ніколи не була багатою. Батько завжди мріяв про якесь ілюзорне золото, а мати ледве зводила кінці з кінцями. Коли Семюелю виповнилося 12 років, помер батько. Турботи про сім'ю лягли на його плечі та старшого брата. Семюель почав працювати: був розсильним у газеті, лоцманом на Міссісіпі, шукачем срібла в копальнях Невади, журналістом...

Працюючи понад 4 роки лоцманом, Семюель часто чув: «марк твен», що в перекладі з англійської означало — «відмітка два», тобто «шлях вільний». Для спеціалістів судноплавства цей вислів свідчив про достатню глибину русла, щоб пливти далі. Вона становила 2 сажні (близько 4 метрів). Саме цей вислів і взяв Семюель Ленгхорн Клеменс для псевдоніма. З 1863 року всі твори, що виходили з-під його пера, він підписував «Марк Твен». Ось така історія. Але не тільки спогади, пов’язані з колишньою професією, увіковічив письменник. Так, містечко Ганнібал, де минули дитячі роки Марка Твена, він змалював у всесвітньо відомих повістях про Тома та Гека. У творі воно має назву Сент-Пітерсберг. Назву письменник пояснив так: «Американці люблять давати своїм маленьким містечкам гучні назви столиць. У них, наприклад, є кілька Парижів, три чи чотири Константинополі та ін. Містечко, про яке йдеться тут, вони назвали ім’ям тодішньої російської столиці». Тому і не дивно, що тепер у центрі рідного міста Марка Твена — пам’ятник двом хлопчикам. Вони босі, у подертих штанцях, один тримає за хвіст кота. Двоє бешкетників — то нерозлучні друзі Том і Гек, герої книжок Марка Твена.



ІV. Закріплення матеріалу

  1. Виразне читання за ролями розділу І повісті.

  2. Словникова робота.

Біографія — 1) опис чийогось життя; життєпис; 2) чиєсь життя, життєвий шлях.

Автобіографія опис власного життя. Літера­турні твори, написані на основі особистого досвіду із життя письменника, називаються автобіографічними.

  1. Робота з цитатою: «Я розповів у “Томі Сойєрі” про власні витівки» (Марк Твен)

  2. Розповідь вчителя про автобіографічні мотиви повісті “Пригоди Тома Сойєра”.

У пригодах Гека і Тома — історія ранніх років самого Твена, тут збігаються навіть подробиці. Неподалік від Ганнібала на Міссісіпі — пустельний острів Глескока, який у книзі “При­годи Тома Сойєра” називається Джексоновим островом. Юний Клеменс ще застав часи, коли там було багато чере­пах, а риба ловилася не лише на вудку, а й просто сорочкою.

І печера, в якій заблукають Том і Беккі та знайде свій кінець індіанець Джо, теж не вигадана письменником. Це печера Макдоуела, розташована за кілька миль від Ганнібала. Вже за часів дитинства письменника вона була відома на весь штат. Сем з друзями обстежив у ній десятки коридорів. Якось він занадто захопився і загубив у галереях дорогу. З ним була його однокласниця. Їхні свічки вже дотлівали, коли до­рослі, які кинулися на допомогу, помітили слабкий вогник.

Та і сам індіанець Джо — точніше не індіанець, а метис - людина добре відома у Ганнібалі. Він був зовсім не такий жорстокий, як у книзі, але й справді долучався до якихось темних справ. Він заблукав у печері, провів там кілька днів, харчувався кажанами, але зміг вибратися.

Проживав у Ганнібалі міський п’яниця Джиммі Фінн. Він мав сина, якого звали Том Бленкеншип. Син ворогував із батьком і вів самостійне життя, ночуючи в діжках, ніде не навчаючись, постійно голодуючи, але насолоджуючись повною незалежністю. Том був добрий, справедливий, вигад­ливий в іграх. У книгах Марка Твена цього маленького бун­тівника зображено під іменем Гека Фінна.



  1. Опрацювання елементів теорії літератури.

  • Що вам відомо про повість із уроків українсь­кої літератури ?

  • Наведіть приклади прочитаних вами повістей.

  1. Робота з літературознавчим словничком.

Повість — це твір, у якому йдеться про історію людського життя, яка обов’язково перетинається з до­лями інших людей (персонажів). Розповідь у повісті ве­деться від імені автора чи одного з героїв.

  1. Робота з епіграфом.

Міні-диспут «Що краще : світ дорослих чи світ дітей?»

Диспут - широке обговорення якогось спірного питання для з’ясування різних поглядів. Те саме, що дискусія.

Ознайомлення із загальними правилами проведення диспуту. (Після ознайомлення з правилами учні вкладають “Пам’ятку” до робочих зошитів).



Пам’ятка учасника диспуту

  • Поважай думку кожного учасника диспуту.

  • Умій вислухати своїх співрозмовників.

  • Під час дискусії контролюй свої емоції, дбай про куль­туру мовлення.






  • Чому ви поспішаєте стати дорослими ?

  • Чи завжди “дорослість ’’ залежить від віку людини?

  • Назвіть хлопчаків — героїв повісті, які забули, що вони діти. Які їхні вчинки дають вам підстави для такого висновку?

  • Тітка Поллі постійно намагається виховува­ти Тома ідеальним (на її погляд) хлопчиком. Чи зав­жди сама тітка Поллі була такою? Уявіть, якою вона була в дитинстві.

  • Які епізоди твору примушують задуматись над тим, що в дитинстві у неї було багато спільно­го з Томом? (Тітчин гнів на витівки Тома швидко минає. Розділ І — „Тітка Поллі з хвилинку стояла розгублена, потім тихенько засміялася...”).

  • Чи можна стверджувати, що абсолютно все, що є в дитинстві, необхідне і в дорослому житті?

  • У передмові до повісті Марк Твен зазначав, що він хотів описати забобони, які трапляються се­ред дітей, а також негрів... Які згадані в повісті дитячі забобони видаються безглуздими в дорос­лому житті?

  • Що об’єднує світ дорослих і дітей?

  • Який “закон”, що керує всіма людськими вчин­ками, спільний як для дітей, так і для дорослих, відкрив Том Сойєр, фарбуючи паркан?

V. Підбиття підсумків уроку

1. Прийом «Мікрофон»

Продовжте речення: «Марк Твен допоміг мені зрозуміти, що…»



VІ. Оцінювання діяльності учнів

VІ. Домашнє завдання.

Продовжити читати повість, підготувати цитатний матеріал для характеристики головних героїв повісті – Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна.



Урок №36
Тема. Том Сойєр і Гекльберрі Фінн.

Мета: вчити п’ятикласників характеризувати героїв художнього твору на основі їхніх портретів, вчинків та переживань, ставлення до них інших персонажів. Розвивати зв’язне мовлення, вміння користуватися цитатним матеріалом; виховувати в учнів об’єктивне ставлення до людських вчинків, здатність цінувати дружбу, прагнення бачити свій клас здоровим колективом.

Обладнання: тексти повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Тип уроку: урок засвоєння навичок і вмінь.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів

Так уже склалося, що людині в житті часто доводиться робити вибір між добром і злом, правдою та неправдою, сміливістю та боягузтвом. Байдужість та замовчування нерідко схиляє шальку терезів у бік неправди, несправедливості.

Томові Сойєру і його товаришам також не раз доводилося робити вибір. І, треба визнати, чинили вони найчастіше сміливо, благородно, перемагаючи власні образи та страх, виявляли себе справжніми друзями. Ось саме про це ми й вестимемо на уроці розмову.

ІІ. Робота над темою уроку


  1. Презентація теми, мети уроку.

  2. Перевірка виконання домашнього завдання: “Впізнай героя за цитатою”:

  • “Ну й розбишака ж, хай йому абищо! ...В ньому наче біс сидить...” (Тітка Поллі про Тома — розділ І).

  • “...він був не лихий хлопчик, а тільки неслух, бешкетник. Але зла він нікому не хотів і серце мав предобре”. (Тітка Поллі про Тома — розділ XV).

  • “…завжди був одягнений в обноски з дорослих людей, укриті незліченними плямами й такі подерті, що аж клапті теліпалися з усіх боків. На голові у нього стирчала руїна здоровенного капелюха з напівобірваними крисами; куртка, коли він її напинав, сягала йому мало не до п’ят, а ґудзики позаду опинялися десь нижче від того місця, де їм належало бути; штани трималися на одній шлейці...” (Гек).

  • "...був сам собі господар і робив усе, що йому зама­неться”. (Гек).

  1. Обговорення результатів

  • Яких героїв вам важко було впізнати? Чому?

  • Чи не дивує вас, що тітка Поллі про Тома в І і ХV розділах говорить протилежне? Чим ви це можете пояснити?

ІІІ. Застосування знань, умінь і навичок

  1. Характеристика образу Тома Сойєра

  2. Створення грона «Риси характеру Тома Сойєра»


Добрий

Безсоромний



Життєрадісний



Розсудливий

Кмітливий

Хитрий

Мужній

Винахідливий


  1. Хвилинка творчості

Дібрати Тому Сойєру влучне, необразливе прізвисько, враховуючи визначальні риси його характеру.

  1. Заповнити таблицю.

( Кожен учень отримує бланк-таблицю, яку потрібно самостійно заповнити)

Про які риси характеру Тома свідчать ситуації, наведені у таблиці?



Том Сойєр — головний герой повісті

Ситуації

Риси характеру

Невідвідування

школи











Крадіжка варення










Участь у бійках







Фарбування паркана







Використання ножа, який подарувала сестра










Поведінка в церкві







«Прогулянка» на цвинтар










Хвороба Беккі







Втеча







Розмова про гріхи








Поведінка на острові





Перебування у печері







Виступ у суді










  1. Висновки учителя

Тому тісний і нудний “добропорядний” світ. Він живе наче і в Сент-Пітерсберзі, і в своєму світі, сповненому пригод і різноманітних подій. У школі Тому нецікаво. В класі стоїть спека, повітря наче завмерло, як і життя в містечку.

Він може повернути справу так, що неприємне заняття (фарбування паркану) стає привабливим і бажаним для інших хлопчаків.

Том жертвує собою заради Беккі. Він, як справжній ри­цар, благородний і великодушний, бере на себе провину Беккі.

Хоробрість, винахідливість, бадьорість духу допомагають Тому вийти зі становища, здавалося б, безвихідного (коли вони з Беккі заблудилися в печері).

Том і Гек виявили справжню мужність, зіткнувшись із не­справедливістю, коли Поттер сидів у в’язниці і чекав на ши­беницю, а справжній вбивця Джо розгулював на волі. На суді Том розповів, як було насправді, хоча йому було дуже страшно, “язик його застряг у роті” — адже індіанець Джо міг помститися.

Том часто уявляє себе героєм пригодницьких книг, сам робить своє життя яскравим, сповненим ризику і небезпек, інколи не вигаданих, а реальних. Улюблений герой Тома — легендарний Робін Гуд, благородний розбійник, захисник простих людей.



  1. Характеристика образу Гекльберрі Фінна.

“Усі тамтешні матусі щиро ненавиділи і страшилися того Гекльберрі, бо він був нероба, безпритульник і розбишака”. А от ставлення всіх хлопчаків до Гека Фінна інше: “їхні діти тяглися до нього, тішилися його забороненим товариством і шкодували, що не можуть бути такими, як він”.

  1. Словесне малювання «Портрет героя»

Портрет – зображення зовнішності героя (рис обличчя, фігури, міміки, жестів, одягу тощо)

  1. Створення грона «Риси характеру Гекльберрі Фінна»


Чесний


Добрий

Благородний

Надійний

Людяний

Справедливий

Безкорисливий

Самостійний



  1. Характеристика взаємин Тома і Гека

“Том, як і всі хлопці з поважних родин, заздрив на при­вільне безтурботне життя Гекльберрі і, хоч йому було суво­ро заборонено водитися з тим волоцюгою, не проминав жодної нагоди побути з ним”. Разом з Геком Фінном Том шукає пригод. Якось уночі він втік з дому, щоб знайти скар­би. І хлопці знайшли їх. Та виявилося, що, хоча вони так мріяли про золото і діаманти, багатство їм ні до чого. Гек говорить: “...бути багатим — не така вже й радість”. Він, як і Том, цінує справжні цінності життя, які не купиш за гроші: „Ні, Томе, не хочу я бути багатим і не хочу жити в тих бісових задушливих будинках. Мені подобається в лісі, на річці, в оцих бочках — і звідси я нікуди!”.

  1. Творче завдання

Намалюємо уявний «дім дружби» Тома і Гека. Він може мати такий вигляд:

Девіз дружби:



Надійність у скрутний час!»

Повага один до одного, негативне ставлення до несправедливості, прагнення пригод, весела вдача.



Том - Гек



Безкорисливість


ІV. Підсумок уроку

1.Бесіда

  • Як ви гадаєте, чи можна назвати дружбу Тома і Гека справжньою?

  • Як ви розумієте поняття «справжня дружба»?

  • Чого повчає хлопчиків Марк Твен?

V. Домашнє завдання

Написати листа Тому Сойєру. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням)



Урок № 37

Каталог: tbkp
tbkp -> За час роботи на кск надія Анатоліївна розробила для дітей ряд вправ, що сприяють поліпшенню їх фізичного стану. В планах на майбутнє критий манеж, та взаємодія з медичними закладами
tbkp -> Урок конференція, урок подорож, урок турнір знавців, інтегрований урок, урок концерт
tbkp -> Міжнаро́дний день рі́дної мо́ви — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000
tbkp -> Пошук інформації в Інтернеті
tbkp -> Методичний вісник: портфоліо як засіб самоорганізації та саморозвитку особистості
tbkp -> Програма біологія 9 11 класи Учитель Кобець Наталія Михайлівна Борзна 2015 рік
tbkp -> Гребінка Євген Павлович
tbkp -> Що цікавого ти знаєш про рослини? Текст-розповідь


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка