Образотворче мистецтво
Клас 1
Назва розділу: Відтворення простих форм лінією, плямою, в об’ємі.
Урок №7
Тема. Виразні силуети.Виготовлення аплікації з природних матеріалів. Сімейка грибів.
Підготувала вчитель
початкових класів
Лисичобалківського НВК
Цісельська Наталія Анатоліївна
Тема . Виразні силуети. Виготовлення аплікації з природних матеріалів. Сімейка грибів.
Мета. Надавати учням початкові знання про силуетні форми; продовжувати формувати первинні навички роботи в техніці аплікації; ознайомлювати з техніками аплікації з природних матеріалів; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання. Простий олівець і гумка; засушені листя і трави; клей ПВА;пензлик для клею; серветки; коробочка для елементів аплікації.
Хід уроку
І. Організація класу
1 Привітання
Ніжний погляд, добре слово
Зігріває кожен день.
Діти, привітаємось
А щоб гарний настрій мати
Треба друзів також привітати.
(Діти стають у коло, передаютьодин одному кульку і посміхаючись вітаються)
2 Перевірка готовності до уроку
3 Упорядкування робочих місць
II. Актуалізація опорних знань і вмінь:
Бесіда за запитаннями
Який вид образотворчого мистецтва має справу з лініями та силуетами?
Ви вже знаєте, що графіка — це невибагливе мистецтво, якщо ми маємо на увазі малюнок. Але малюнок — це не завжди мистецтво.
Людей, які малюють, можна побачити не лише в майстерні Художника. Люди малюють у будь-якій обстановці, на будь-якій поверхні, будь-якими матеріалами. Малюють на уроках, на тротуарах, на піску, вологій землі... Малюють дорослі й діти, малюють для справи і просто так... Малювати можна не лише на будь-чому, але і чим завгодно — цвяхом, паличкою, пальцем на піску.
Які засоби виразності дарує нам графіка?
Якими матеріалами та інструментами ми користуємося, створюючи лінійне зображення?
Де у природі ми зустрічаємо лінії та плями?
III. Пояснення нового матеріалу:
Пояснення вчителя
Якщо прикласти руку до яскраво освітленої шибки або розглядати її проти світла, то видно темний силует руки.
Слово «силует» з’явилося майже 300 років тому. Це прізвище француза, який вирізав різні фігурки з паперу і дарував їх знайомим. Силуети всім подобалися, тому що у такий спосіб можна було робити портрети людей у профіль (нібито дивлячись на них збоку, коли видно обриси — ніс і підборіддя). Ці портрети були значно дешевшими, ніж намальовані фарбами, виготовляли їх швидше. Після винаходу фотографії про силуети майже забули. Лише поодинокі художники робили їх для прикрашання книг і власного задоволення.
З допомогою силуету можна зобразити навколишній світ через різницю світлого і темного. СЛАЙД 2
Проте силуетні зображення можна створювати не лише за допомогою графічних матеріалів. їх можна вирізувати з кольорового паперу. Можна заповнювати контур дрібними природними (насіння, пісок) або штучними матеріалами (бісер). А можна створювати силуетні зображення за допомогою висушеного різнокольорового листя.
Фізкультхвилинка
Вправа «Зірочка»(виконується під супровід повільної музики).
А тепер трохи відпочинемо. Уявіть, що знаходимось за селом. Літо. Глибока ніч. Навколо тихо- тихо. Ми виходимо босоніж в сад. Ногам холодно і мокро, тому що трава покрита росою. Над головою чорніє безкрає небо, всіяне мільйонами зірок. І раптом під нашими ногами ми помічаємо маленьку зірочку! Вона впала з неба і загубилась в густій траві. Візьміть її в руки. Чи відчуваєте ви, яка вона холодна? Як же їй страшно і самотньо далеко від дому, від рідних... Ще трохи, і зірочка згасне, перетвориться на крапельку роси, а вранішнє сонечко висушить її... Подихайте у свої долоньки. Поділіться із зірочкою своїм теплом... Бачите, вона стала світити яскравіше...А тепер уявіть найщасливіщий день у своєму житті. Можливо - це ваш день народження. Можливо, день, коли ви отримали гарну оцінку. А може просто звичайний день, коли ви прокинулись вранці, поглянули на радісне сонечко і подумали: «Як добре жити на світі!» Поділіться із зірочкою своїм щастям. А тепер розкрийте долоні. Погляньте, який яскравий вогник горить перед вами! Тепер уже зірочка не згасне! Це ви подарували їй нове життя! Можна покласти зірочку в кишеню або подарувати другові. Можна відпустити...А я дарую зірочку всім вам! Будьте щасливі!
— Сьогодні на наш урок завітав Лісовичок. Він запрошує нас відвідати лісову галявину. Але спочатку, щоб вирушити у подорож, необхідно відгадати загадку, яку пропонує Лісовичок, щоб дізнатися, про що піде розмова на нашому уроці.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
Ми вирушимо з вами до осіннього лісу! Там можна побачити безліч грибів. Вони ростуть у траві та під листям. Проте із задоволенням залишають свої схованки аби позувати таким художникам, як ви. СЛАЙД 3.
Отже, діти, Лісовичок запросив нас на гостину до грибного царства.
Хто з вас уже збирав гриби в лісі?
— Як ви знаєте, гриби є їстівні й отруйні. Але слід пам’ятати, що коли ми в лісі зустрічаємо отруйного гриба, то не слід його зривати чи збивати ногою, тому що для людей він отруйний, а для лісових звірів він — як ліки від хвороби.
Які гриби ви знаєте? СЛАЙД 4,5,6,7.
Знайдіть серед ілюстрацій силуети грибів. СЛАЙД 8, 9, 10.
СЛАЙД 11,12,13.
IV. Закріплення вивченого матеріалу:
Пояснення до творчого завдання:
Сьогодні ми працюватимемо із засушеними листочками дерев і травами, які ви приготували вдома.
Згадайте: перед тим, як покласти листочки під прес, ви ретельно розгладжували їх, щоб не викривити форму рослин. Висохле листя — готовий матеріал для нашого уроку. Воно легко лягає на площину, що відповідає головній умові будь-якого декоративного зображення.
Для виконання роботи ми скористаємося технікою аплікації. Вона зручна тим, що природні або вирізані з паперу форми можна пересувати, додавати до них нові, прибирати зайві. Це полегшує . пошук різних варіантів композиції.
Наклеювати елементи потрібно лише тоді, коли кожен елемент займе своє місце і композиція цілком відповідатиме задуму.
Фізкультхвилинка
Зранк угноми в ліспішли… (ходьба на місці)
По дорозі гриб знайшли… (Нахиляємося вперед, потім піднімаємося, при цьому руки тримаємо на талії)
А за ним то раз-два-три… (Нахиляємося вправо, вліво…)
Показалися ще три!… (Руки вперед і розводимо в сторони)
І поки гриби збирали… (Нахиляємося, і руками намагаємося достати до пальців ніг)
Гноми в школу непопали…(Руками беремося за щоки і качаємо головою вправо, вліво…)
Побігли, поспішили… (Біг на місці, або по кругу)
І гриби всі погубили…(Присідаємо).
Індивідуальна робота за творчим завданням:
Використовуючи засушене листя і трави, виконайте композицію «Сімейка грибів».
(Учитель звертає увагу учнів на те, що елементи мають бути схожими на природні форми не лише за силуетом, але й за кольором.) СЛАЙД 14, 15.
V.Актуалізація набутих знань
- Що таке силует?
- Звідки до нас прийшли ці зображення?
- На честь кого такі зображення отримали свою назву?
VІ. Підбиття підсумків
1. Перегляд і виправлення помилок у роботах учнів.
2. Демонстрування дитячих робіт.
3. Бесіда:
Що нового ви дізналися на уроці?
Чому навчилися?
Кому подаруєте свою аплікацію?
Поділіться з Вашими друзьями: |