Урок української літератури у 8 класі. Урок духовності
Дума «Буря на Чорному морі». Проблема гріха і покаяння
Мета: ознайомити зі змістом програмового твору, звертаючи увагу на розуміння образу «бурі на морі», через впровадження інтерактивних технологій розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, обґрунтовувати їх, узагальнювати й робити висновки, формувати кругозір учнів, виховувати в учнів почуття любові до батьків, людини, патріотичні почуття, доброту, чемність, відповідальність, естетичні смаки, повагу до культурної спадщини свого народу.
Обладнання: репродукції картин І. Айвазовського «Штиль на морі», «Чорне море», «У бурю», «Дев’ятий вал», «Серед хвиль», «Хвиля», «Буря»; репродукції картин Р. Судковського «Очаківська пристань», «Корабельна аварія», «Ранок. Морський пейзаж», «Пароплав «Москва» в бурю», «Буря на морі»; карта Миколаївської області; С. Рахманінов, ІІ концерт; Н. Матвієнко «На Купала»; виставка буклетів, підготовлених учнями: «Р. Г. Судковський»; «І. К. Айвазовський»; «Остап Вересай»; «Думи, створені на Миколаївщині»; «Прислів’я про батьків і дітей»; «Сім смертних гріхів».
Словник до уроку (додається). На кожній парті.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Епіграф: І так прожити хочеться безгрішно!
Ю. Бортош.
Проблемне питання: Що витирає наші сльози?
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1. Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм
- Чи часто ви плачете і з якої причини? (Відповіді учнів).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
IIІ. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
1. Слово вчителя:
Сьогодні урок незвичайний, бо вимагатиме узагальнення вашого життєвого досвіду, оскільки треба самостійно підійти до вирішення загальноважливого питання:
- Що витирає наші сльози?
Відповісти на це питання вам допоможе урок духовності. На жаль, ми опинилися сьогодні віч-на-віч з такими загальними бідами, як духовне зубожіння, черствість, гордощі, неувага до інших.
Настав час замислитись (поки не пізно!) про екологію душі, проблеми гріха і покаяння, про вічні людські цінності: Любов. Добро. Людяність.
Людську особистість визначає її духовний зміст: «Не убий!», «Не укради!», «Шануй батька свого і матір свою». Хіба можна відмовитись від цих істин? Саме це і засвідчують слова Ю. Бортоша «І так прожити хочеться безгрішно!», які є епіграфом до нашого уроку.
Отож сьогодні звучатиме дума «Буря на Чорному морі», яка настановить, на мій погляд, вас на правильну дорогу в житті.
- Що ви хочете знати про думу? (Питання учнів фіксуються). Спробуємо на частину з них дати відповідь уже на сьогоднішньому уроці. На інші - протягом наступних уроків.
- Дума називається «Буря на Чорному морі». Що таке буря?
- А в людському житті?
2. Завдання перед читанням: Прослухати, спробувати відчути настрій думи.
3. Читання думи (під музичний супровід окремих частин музикою
С. Рахманінова, піснею Н. Матвієнко «На Купала»)
4. Бесіда:
- Яким настроєм пройнята дума?
- Які епізоди найбільш напружені?
«Товсте» питання: - Яка частина думи готує нас до сприйняття трагедії? Що створює тривожний настрій?
( * Сокіл-білозірець низенько голову схилив та жалібно квилить-проквиляє (тавтологія);
• «На Чорному морі не гаразд починає» (двічі повторюється!)
• «Усі звізди потьмарило, половина місяця у тьму уступила, з дна моря чорна хвиля вставає» (затемнення Місяця - погана прикмета!)
Зверніть увагу на репродукції картин Айвазовського, художника-мариніста, проект про якого приготували М. Котович та О. Комарова. Як він зображує бурю? Наскільки схожі картини?
«Тонкі» питання:
- Чому човен розбиває на три частини, які розносить в різні місця? Чому різна доля спіткала людей?
( * Магічне число 3:
Одні - у тихий Дунай - (є можливість порятунку).
- Кому дається можливість порятуватися? (Безгрішним душам).
Другі - у землю Грабську, на каторгу турецьку - (грішні душі, але є
можливість змінитись, спокутувати гріхи).
Треті - «на Чорному морі затопляло» - ( непростимі гріхи, ті люди, які не
хочуть змінюватись, не хочуть бути кращими, безнадійні грішники).
«Товсте» питання:
- Яких людей ми бачимо на третій частині судна, що затоплюється? Яке ставлення до них?
( Трьох чоловік, з них два братики (пестливе слово), порятунку не мали, але один до одного припливали ( тримаються вкупі), дружні, взаємодопомога, взаємовиручка;
-про іншого починається з вигуку «ой» - насторожує, зненацька, щось не так (безрідний, бездільний, безпомощний). Порятунку собі нівідкіль не мали).
«Товсте» питання:
- Як брати пояснюють причину такої трагедії?
( «Не сильна морська хвиля затопляє - се отцева і материна молитва нас видимо карає»).
«Тонкі» питання:
- За які гріхи брати покарані? (Зачитати).
- Чому перелічені гріхи братів, а чужениці - ні? (Очевидно, ще страшніші).
- Які гріхи можуть бути страшнішими від перелічених, з вашої точки зору?
(Данте в «Божественій комедії» називає найстрашнішим гріхом зраду. А зараз у християнстві один з найтяжчих гріхів - гординя).
«Товсте» питання:
- Коли й чому брати одержали надію на порятунок? ( * - Зізнались у гріхах;
* - Сповідались перед Богом;
* - Покаялись; - «Море стало утихати і ніби й не гуляло»).
Зверніть увагу на репродукції картин нашого земляка, художника-мариніста Р. Судковського, проект про нього приготувала Н. Адасько. Як автор зобразив тихе море?
«Тонкі» питання:
- Чому, коли батьки питають про синівську мандрівку, хлопці розповідають не про себе, а про чужого чуженицю! (Вражені його смертю, адже були в однаковій ситуації).
- Як вони розуміють причину цієї трагедії? (Зачитати).
- Як ви розумієте, чому загинув?
(* Вчасно не покаявся.
* За нього ніхто не молився.
* Вчинив страшні гріхи, які не мають прощення).
- Яка основна думка твору?
(Тих, хто не поважає, не шанує батьків, порушує норми моралі, Господь карає).
- Яку Божу Заповідь, пов'язану з образом батьків, доречно згадати?
(Шануй батька свого і матір свою).
- Яке відображення знайшла ця тема у народних прислів'ях?(Учні називають прислів’я)
- Чи змінилися брати? Колими в цьому переконуємось?
- Що ж висушує наші сльози? Побудова кластера:
(*Уміння побачити помилки.
* Зізнатись у гріхах.
*Вчасно вибачитись.
*3аслужити пробачення.)
- За що ми маємо бути вдячними своїм батькам?
- Де могла відбутися подія, зображена в думі «Буря на Чорному морі»?
(Події відбуваються на території Миколаївщини).
Демонстрування географічної карти.
Про інші думи, дія в яких розгортається у нашій місцевості («Самійло Кішка», «Смерть козака на долині Кодимі», «Отаман Матяш старий»), підготувала буклет Н. Глібко
ІV. Систематизація й узагальнення матеріалу
Інтерактивна гра «Мікрофон»:
- І тепер напишемо колективний усний твір-мініатюру. Вам слід продовжити речення:
*Мене найбільше вразило...
*Я зробив висновок, що...
*Мені захотілося...
IV. Підсумки уроку. Заключне слово вчителя:
- А мені хотілося б, щоб ви вчились бачити й визнавати свої помилки (посилання на написані заздалегідь відповіді), ще - щоб ви були людяними, милосердними, щоб зберегли свою душу чистою навіть тоді, коли здається, що зло перемогло. Щоб було прагнення, як в епіграфі до нашого уроку, «прожити безгрішно». Повертайтеся до споконвічних християнських традицій, що завжди живили в людях віру в добро, порядність, справедливість.
V. Домашнє завдання
Сподіваюсь, цей урок залишить добрий слід у вашому житті, що ви багато чого зрозуміли і зробите для себе певні висновки. Тому викладіть свої міркування на папері у домашньому творі-мініатюрі «Чи завжди людина стає на шлях покаяння?»
Додаток до уроку
Словник (на кожну парту)
Гріх - порушення релігійно-моральних норм, настанов; поганий, непорядний
вчинок; якась хиба, помилка; у значенні слів непорядно, недобре,
недозволено.
Спокутувати гріхи - визнавати свою провину і намагатися виправити
становище.
Покаяння - визнання своєї провини, каяття з якогось приводу.
Духовний - зв'язаний з внутрішнім психічним життям людини, моральним
світом.
* * *
* Квилить-проквиляє - пищить, жалібно кричить.
* Іспильна - пильно, дуже уважно.
* Не гаразд починає - щось страшне, погане починається.
* Охотне військо - добровільне військо.
* Стремена - частина кінської збруї, куди ставлять ноги.
* Шличка - старовинний головний убір ( круглий або конічний, оздоблений хутром).
* Штити - чтити, поважати.
* * *
Гординя, гонор - перебільшене поняття про свою гідність, чванливість, пиха, гонористість, гордовитість, погорда.
* * *
Буря - навальний вітер з дощем, грозою, буревій, вітровій, шторм, тайфун, циклон; переносне - дуже сильне, бурхливе виявлення почуття.
* * *
Градація - поступовий перехід від нижчого ступеня до вищого; нанизування виразів з усе більш підсилюючим значенням.
Мариніст - художник, який пише морські пейзажі.
Репродукції картин
Карта Миколаївщини
Поділіться з Вашими друзьями: |