Урок «Херсонщині 70 років»Скачати 37.91 Kb.
Дата конвертації19.03.2019
Розмір37.91 Kb.
#84918
ТипУрок
Любимівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Єдиний урок «Херсонщині 70 років»Рідний край, де ми живемо,

Херсонщиною звемо

(урок – подорож)Учитель початкових класів

Васильєва С. С.


Тема. «Рідний край, де ми живемо, Херсонщиною звемо».

Мета. Ознайомити учнів з символікою, культурними та історичними

пам’ятками рідного краю; розвивати пам'ять, увагу, вміння гарно презентувати самостійно знайдений матеріал. Формувати у школярів ціннісне ставлення до Батьківщини, виховувати любов до рідного краю.Форма проведення: урок-подорож

Очікувані результати:

 • Формування ціннісного ставлення до держави, області, міста, народу, його звичаїв і традицій.

 • Розширення знань учнів про історичне минуле рідного краю.

 • Усвідомлення значущості навчання та виховання в розбудові та покращенні життя рідного краю.

Обладнання: мультимедійна презентація, карта України та карта Херсонської області, державна символіка, фотовиставка.
Хід уроку


 1. Організаційний момент (Слайд 1)

Треба добре знати свій край,

бо рідна земля все одно,

що велика сім’я .

А земляки - все одно, що родичі.

Софія Русова.

Створення емоційно-піднесеного настрою, зосередження уваги.

(Діти сідають за парти на основі вільного вибору)

Вітання вчителя


 • Бути українцем – значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків, найбагатшою культурною спадщиною, що нам дісталася, славними сторінками вітчизняної історії.

Кожна людина мріє побачити й відкрити нове, невідоме. Мандри постійно кличуть людину, але не треба думати, що дивовижні відкриття, цікаві знахідки чекають на нас десь далеко, за тридев’ять земель. Вони поряд.

 1. Актуалізація опорних знань

 1. Складання вірша

 • Діти, давайте спробуємо доповнити вірш, вставляючи останнє слово:

(слайд 2)

Ми дуже любим весь наш край,

І любим _______ (Україну),

Її лани, зелений гай,

В саду рясну _______ (калину).

Там соловейко навесні

Співає між _______ (гілками),

Та й ми співаємо _______ (пісні) –

Змагається він з нами!


 1. Бесіда з учнями

Вчитель: Діти, яку землю ми називаємо рідною?

– Яку назву має наша мала Батьківщина? (Відповіді дітей)
 1. Оголошення теми та завдань уроку (слайд 3)

1.Бесіда

- Як ви вже мабуть здогадалися, тема уроку «Рідний край, де ми живемо, Херсонщиною звемо».

Херсонщина... Неможливо не закохатися, не прикипіти серцем до цього неповторного куточка півдня України, сповненого легенд, героїчних сторінок історії , щедрою казковою природою, талановитими,працьовитими людьми. Саме на такі скарби багата Херсонщина - перлина таврійського краю.

Її омивають води Чорного та Азовського морів, повноводний Дніпро котить свої хвилі поміж розлогих берегів.

Любов до Батьківщини завжди починається з живого почуття любові до рідної природи, із прихильності до тієї землі, на якій ти виріс, до звичного оточення і знайомого з дитинства пейзажу.


 1. Робота над темою уроку

 1. Бесіда з елементами розповіді та демонстрація географічного положення Херсонської області та м. Херсона.

 • На якій планеті ми живемо? (слайд 4) (Земля)

 • На якому материку ми живемо? (слайд 5) (Євразія)

 • В якій країні ми живемо? (слайд 6) (Україна)

 • Скільки областей об’єднує Україна? (слайд 7 ) (25 областей)

З 25 областей України Херсонська область розташована на півдні України в Причорноморській низині, у степовій зоні, у ніжній течії Дніпра. На території області протікає 19 річок. Найбільші ріки: Дніпро, довжиною 178 км, та Інгулець - 180 км

 • Яка назва адміністративного центру Херсонської області? (місто Херсон)

Херсонська область на південному заході омивається Чорним, а на південному сході - Азовським морями. На півночі регіон межує з Дніпропетровською, на сході - із Запорізькою, на заході - із Миколаївською областями, на півдні - з Автономною Республікою Крим. Адміністративний центр - місто Херсон.

 1. Демонстрація символіки Херсонської області та м. Херсона. Короткі історичні повідомлення учнів.

 1. Герб міста Херсон - ворота жовто-золотистого кольору символізують гостинність міста. Перехрещені золоті якорі вверх лапами: один торговий, другий – військово-морський. Нижня частина щита обрамлена зліва дубовою, а справа – лавровою гілками, символами міцності і слави міста.

 2. Прапор міста Херсон - Сині полоси символізують три рукави Дніпра: Бакай, Рвач и Конку. (слайд 8)

3. Герб Херсонскої області представляє собою геральдичний щит бірюзового кольору із розміщеними в ньому колосками пшениці, морським якорем і навігаційним пристроєм (що означає з’єднання двох морів).4. Прапор складається з трьох горизонтальних полос: синьої, білої (яка в два рази ширше останніх) і синьої. На білу полосу в древкової частини полотнища накладено герб Херсонської області. Довжина полотнища прапора в два рази більше його ширини. (слайд 9)

 1. Побудова асоціативного куща.

Вчитель:

 • Діти, а що для вас означає слово "Херсонщина"?

 • Спробуйте підібрати слова, які для вас характеризують це поняття.(Виконується на дошці)

Вчитель

- 30 березня 1944 року була створена Херсонська область . А 11 лютого 1967 року вона була нагороджена орденом Леніна. В 2014 році Херсонській області виповнюється 70 років з дня утворення. (10 слайд)

- А тепер я вам пропоную невеличкий екскурс в історію рідного краю.

-Які ви знаєте імена, пов’язані з історією й освоєнням нашого краю?(слайд 11)

1 учень. Наша мала Батьківщина надзвичайно багата на події і має дуже цікаву історію. Найбільш ранні сліди людини на території області належать до X-V тисяч. до н.е. У III- на початку II тисячоліття до н.е. більшу частину степів займали скотарські племена. Наприкінці IV –на початку I тис. до н.е. наш край починає заселятися значно густіше.

2 учень. У VI-III ст. до н.е. кимерійців витіснили і частково підкорили нові кочові племена скіфів, де утворили власну державу – Скіфію. Часи Київської Русі були представлені, як кочовими племенами(печеніги, турки, половці ), так і слов’янським населенням – у м. Олешші, що знаходилося на території Великого Потьомкінського острова поблизу сучасного Херсона. Подивувашись багатству та мальовничості Причорномор’я, наші річки та степи вперше описав « батько » історичної та географічної наук давньогрецький вчений Геродот. Наші землі бачили мужніх, героїчних козацьких гетьманів І.Сірка, Гордієнко. На території Кам’янської Запорозької Січі (біля села Республіканець Бериславського р-ну) на січовому цвинтарі до нашого часу збереглася могила Костя Гордієнка.

3 учень. Чим більше заглиблюватись у сивину віків, тим більше відчуваєш, що історія краю переплітається з історією різних народностей. Це земля пам’ятає кімерійців, скіфів, антів, сіверців. Доба Катерини II для Херсонщини позначилась бурхливим освоєнням земель, коли в Нижнє Придніпров’я переселяли селян з північних губерній, родючі землі роздавалися поміщикам, дворянам ,іноземцям. (12 слайд)

4 учень. До історії заселення,освоєння цього краю причетні князі Потьомкін, Трубецький, графи Орлов, Мордвинов. Минуле краю тісно пов’язане з іменами визначних особистостей минулих епох. Саме Херсон став колискою та першою базою Чорноморського флоту. Спорудженням фортеці й міста займався генерал - цейхмейстер Ганнібал, його послідовником став генерал – полковник Корсаков, також пов’язані імена полководця Суворова і адмірала Дерибаса. Під керівництвом командувача російського флоту Ушакова на Херсонських верфах будувалися флагмани - лінійний корабель «Слава Екатерины», фрегати «Херсон», «Быстрый».

(13 слайд)

 • Піднімаючись сходинками історії, ми все ближче і ближче підходимо з вами до сучасності.

 • (14 слайд) Гордістю краю є Світова перлина заповідної справи заповідник «Асканія- Нова» та постать її засновника Ф. Фальц - Фейна, які відомі не тільки в Україні, але й за межами нашої країни. В ньому охороняються еталонні для степової зони типчаково - ковилові степи з рідкісними рослинами, грибами, тваринами. В дендропарку є посаджені тисячі видів рослин з багатьох куточків планети. В зоопарку в напіввільних умовах живе багато різних травоїдних тварин та птахів.

 • (15 слайд) Також окрасою краю є Чорноморський біосферний заповідник. На ділянках суходолу і морської акваторії в ньому охороняються комплекси піщаних арен, пустельних степів, водно - болотних угідь. Тут дуже багато осідлих птахів, також багато водоплавних птахів перебувають на прольоті.

 • (16 слайд) У Херсонщині є також і приваблює велику кількість туристів найбільша в Європі пустеля – Олешківські піски.)

 • Чому у нашій області на полях одержують високі врожаї різних культур?

Херсонщина має сприятливі умови для розвитку сільського господарства. Це теплий помірний клімат, родючі чорноземні та каштанові грунти, рівнинний рельєф.

 • (17 слайд) Херсонщину можна порівняти з невеликою казковою країною, де є всі умови для гідного існування. Величні озера, могутній Дніпро, що через лиман впадає в Чорне море, річечки, що котяться ярами, - а все це відображає в собі красу садів, які славляться на всю країну своїми врожаями. Неймовірні сорти винограду ростуть на Херсонщині, а вино, створене натрудженими руками, і яке давно вже є відомим далеко за межами України, прирівнюють до напоїв давньогрецьких богів. А які тут кавуни, помідори, капуста, перець! Є тут і досвідчені господарства, які займаються вирощуванням елітних сортів насіння, консервні й молочні заводи, млини, господарства з вирощування риби, птахоферми - і всі вони намагаються створити найкращі умови для життя людей!

 1. (слайд 18-43) Презентація (фото сучасного Херсона)

V. Закріплення набутих знань.

1.«Математична хвилинка».

 • Діти, давайте пригадаємо,у якому році була створена Херсонська область (30 березня 1944)

 • А який зараз рік? (2014 р.).

 • Тож порахуйте, скільки вже років існує Херсонська область? (70 років)

VI. Підсумок уроку

 1. «Хвилинка привітань».

 • Отже, Херсонщина - іменинниця. А на день народження традиційно вітають, та ще й з таким гарним ювілеєм!

 • Рідній Херсонщині я бажаю (Щастя, миру, розквіту, добра, перемог, врожаїв, злагоди, творчої наснаги, радості, здобутків…).

 1. Складання сенкану (слайд 44)

Стоїть на півдні України

Велике місто – мій Херсон.

Й на крутогорі над Дніпром.

В степу Таврійськім у долині
 1. Заключне слово вчителя.

Від вас, юні друзі, залежить, якою завтра буде земля, де чорніють скіфські могили, де в далекі часи гуляли запорожці й гайдамаки, де вершили свій подвиг солдати Великої Вітчизняної війни.

Хай вашими зусиллями цей край завжди буде квітучим і міцним.(Перегляд авторського відео «Місто Херсон»)

 1. Домашнє завдання. Створити власний проект герба Херсонщини.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 37.91 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка