НВК №10 м. Дружківка, Бондаренко Л.П., учитель хімії
Урок хімії у 8 класі
Тема уроку. Солі: поняття, склад і назви солей.
Мета уроку:
дидактична:
ознайомити учнів зі складом солей, їх назвами, застосуванням;
розвиваюча:
розвивати вміння виявляти солі серед інших речовин, складати формули солей, називати солі за українською номенклатурою; розвивати вміння логічно мислити, аналізувати, робити висновки та вміння співпрацювати;
виховна:
виховувати співпереживання, взаємоповагу, співчуття.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця, підручник, запис на дошці, картки для перевірки
Хід уроку
І Організаційний момент
Привітання вчителя й учнів, перевірка готовності до уроку, перевірка присутніх
ІІ Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Робота в парі (картки із завданням)
А Розподілити формули неорганічних сполук на групи: оксиди, кислоти, основи
КОН. АІ2О3.Мq SO4/ Cu(OH)2/ SO2/ HMnO4. CuO. CuCI2. HCIO3. CI2O7
HNO3. KNO3. K2O. NaOH
Б Взаємоперевірка правильності виконання завдання.
В Назвати оксиди і основи один одному.
2. Вправа «Зайві речовини»
- Які формули речовин залишилися не виписані.?
- Назвати формули речовин: MqSO4 /CuCІ2 KNO3
ІІІ Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Оголошення теми уроку, мети уроку та важливості вивчення даної теми через велику кількість речовин, що використовуються в житті людини (медицині та побуті)
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Фронтальна бесіда (з використанням матеріалів підручника)
- Що спільного у формулах даних речовин?
(що вони складні речовини.
на першому місці розміщений метал.
у складі цих речовин є кислотні залишки)
- Дати визначення поняттю: солі.
(Солі – це складні речовини, які складаються з атомів металу і кислотного залишку).
- Назви солей за українською номенклатурою складаються з двох слів:
перше слово – назва металу у називному відмінку.
друге слово - назва кислотного залишку
2 Вправа «Мікрофон»
- Згадаємо назви кислотних залишків
- Що таке кислотний залишок?
- Назвати кислотні залишки:-CI. –NO3. –SO4. –SO3. –CO3. –PO4. –S. –Br
- Як визначити валентність кислотного залишку?
- Назвати солі:
(MqSO4- магній сульфат
CuCI2- купрум(ІІ) хлорид
KNO3- калій нітрат)
3 Складання формул солей за їх назвою(з опорою на таблицю)
а) алюміній сульфат:
- пишемо елемент AI, а потім кислотний залишок SO4
- зверху над ними пишемо валентність
ІІІ ІІ
AI SO4
-знаходимо найменше спільне кратне (6 )
- ділимо його на валентність металу, це число є індексом, який ставимо під знаком AI/
- найменше кратне ділимо на валентність кислотного залишку і одержане число є індексом, яке ставимо біля кислотного залишку, беручи його в дужки
AI2(SO4)3
4 Вправа «Коло ідей»
Обмін інформацією учнів про солі в побуті:
NaCI – натрій хлорид (кухонна сіль )
Na2CO3 – натрій карбонат (кальцинована сода )
К2СО3 – калій карбонат (поташ )
КМпО4-калій перманганат (марганцівка )
KNO3 – калій нітрат (калійна селітра)
V Хвилинка психологічного та фізичного розвантаження
VI Закріплення та узагальнення знань
1. Робота в парах.
І варіант
Складіть формули таких солей: кальцій хлориду. магній карбонату. барій нітрату. ферум ( Ш ) нітрату. натрій карбонату
ІІ варіант
Назвіть солі: CaCI2 / MqCO3 / Ba (NO3)2 / Fe(NO3)3 / Na2CO3
(взаємоперевірка завдань)
2 Розв’язання задачі.
- Обчислити масу 0.35 моль хром Ш сульфату.
VII Підведення підсумків уроку
1. Вправа «Незакінчене речення».
-На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим було ……..
-Я вважаю;що знання одержані на уроці зможу застосувати при……..
- Солі – це……..
- Щоб скласти формулу солі; треба враховувати…….
- Формула калій сульфату………
VIIІ Домашнє завдання:
Опрацювати п. 10 підручника, повторити п.9, виконати вправу 11.
Поділіться з Вашими друзьями: |