Урок Жанрова і стильова своєрідність роману «Портрет Доріана Грея»



Скачати 114.08 Kb.
Дата конвертації23.03.2019
Розмір114.08 Kb.
#85371
Дігтярівський навчально-виховний комплекс

Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області


Відкритий урок


Жанрова і стильова своєрідність роману «Портрет Доріана Грея»

підготувала вчитель світової літератури

Дігтярівського навчально-виховного комплексу

Сметана Ганна Олександрівна

2014 р.

Тема уроку: Жанрова і стильова своєрідність роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»

Мета уроку: довести, що твір «Портрет Доріана Грея» - це дійсно роман, усвідомити жанрову та стильову своєрідність роману; розвивати креативність, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, систематизувати, робити висновки; розвивати логічне та асоціативне мислення, пам’ять, увагу; виховувати високі моральні якості

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, тексти роману, вислови про красу, про роман; мультимедійна презентація, схема «Жанрова своєрідність роману», словничок різновидів роману; дидактичний матеріал (тести, «сюжетний ланцюжок»)

Хід уроку

І. Організаційний момент
Знаю я, що клас десятий

Працьовитий і завзятий,

На уроці всі активні,

Всі уважні й креативні –

І тому тепер до нас

Завітали гості в клас.

Гостей ми щиро привітаємо –

І урок розпочинаємо.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

«В мастерской они застали Дориана Грея. Он сидел за роялем, спиной к ним, и перелистывал шумановский альбом «Лесные сцены».

- Что за прелесть! Я хочу их разучить, – сказал он, не оборачиваясь…»
Музика. Прекрасна, чарівна, хвилююча, що возвеличує людину і очищає душу…

(Слухання музики Р. Шумана )

Це була та сама музика, яка так схвилювала і зачарувала Доріана Грея. …Музика наповнює наше життя особливою красою, вона і є відображенням краси. А що таке краса?



(На дошку вивішується вислів М. Заболоцького)

«Что есть красота

И почему её обожествляют люди?

Сосуд она, в котором пустота,

Или огонь, мерцающий в сосуде?»

Питання про те, що таке краса і в чому її цінності для людини було одним із актуальних питань європейської літератури, починаючи з середини ХІХ століття.

В англійській літературі ідея краси стала підгрунтям для виникнення теорії естетизму. А одним із найяскравіших прибічників цієї теорії в житті і творчості по праву можна назвати письменника і драматурга Оскара Уайльда.

Про нього та про один із його творів ми і поговоримо сьогодні на уроці. Я б хотіла, щоб, працюючи сьогодні на уроці, ви пам’ятали слова О. Уайльда «Хто не думає на свій лад, не думає взагалі»


ІІІ. Актуалізація опорних знань


  • Які факти із життя Уайльда свідчать про те, що письменник понад усе цінував красу?

(І одяг, і будинок з облаштуванням він мав відповідно до своїх уявлень про красу. І дружина у нього була надзвичайно вродлива)

  • Як ви гадаєте, чи сподобався б письменнику наш клас? (Відповіді учнів)

Не знаю, чи сподобався б письменнику наш клас, але, що списана дошка була б йому не до вподоби – це точно.

Як ви гадаєте, що ми будемо зараз робити? Будемо витирати дошку. Проведемо вправу «Чиста дошка».

На дошці записано 5 хибних тверджень. Учень, що виходить до дошки, вибирає одне твердження, знаходить помилку, усно її виправляє і витирає дане твердження. Після виконання завдання дошка повинна стати чистою.


  1. О. Уайльд – американський письменник англійського походження. (Англійський письменник ірландського походження)

  2. О. Уайльда прозвали «Апостолом аскетизму» (Апостолом скептицизму)

  3. Естетизм – спосіб життя, що передбачає оточення себе предметами розкоші ( це визнання краси найвищою цінністю життя)

  4. Оскар Уайльд прожив довге безтурботне життя (прожив 46 років. Його життя було неспокійним після того, як його звинуватили в аморальності і судили)

  5. О. Уайльд – автор 30 відомих романів. (автор одного роману)

Отже, дошка чиста, а ми з’ясували, що Оскар Уайльд написав лише один роман.



  • Як він називається?

  • Як ви гадаєте, з чого ми почнемо вивчення твору Оскара Уайльда? Що ми повинні розглянути на уроці?

  • (Відповіді учнів: історію написання роману, тему, ідею, сюжет, композицію твору, жанр і стиль)


Повідомлення теми і мети уроку

А тема нашого уроку звучить так:

Жанрова і стильова своєрідність роману О. Уайльда «Портрет Доріана Грея»

(слайд 1)


Отже, сьогодні на уроці ми повинні довести, що твір «Портрет Доріана Грея» - це дійсно роман, звернути увагу на тему, ідею, сюжет, композицію твору, познайомитись з історією написання твору та усвідомити жанрову і стильову своєрідність роману.

(слайд 2)


Але спочатку перевіримо, як ви засвоїли зміст твору.

Самостійна робота

(слайд 3)


Тест «Чи уважний ти читач?»
1. Де Безіл Холуорд познайомився з Доріаном:
а) у вітальні знатної леді;
б) на виставці картин;
в) у нічному клубі;
г) на вокзалі?
2. Безіл Холуорд не хотів знайомити лорда Генрі з Доріаном Греєм, тому що боявся:
а) що лорд Генрі образить юнака;
б) що лорд Генрі зробить Грея банкрутом;
в) що лорд Генрі погано впливатиме на Доріана;
г) що Доріан розкаже лорду Генрі таємницю свого походження.
3. Ким були батьки Доріана?
а) гувернантка і лорд;
б) про це невідомо;
в) аристократка і офіцер;
г) знатні пани?
4. Що, на думку Генрі, було в Доріана прекрасним:
а) зовнішність;
б) походження;
в) характер;
г) розум?
5. Ким за професією був брат Сибіли:
а) актором;
б) моряком;
в) продавцем;
г) видавцем?
6. Як Безіл ставився до Доріана Грея:
а) поважав його;
б) заздрив його молодості;
в) сприймав лише як об’єкт для позування;
г) боготворив юнака?
7. Чому Доріан не міг довго знаходитися за межами Лондона:
а) сумував за друзями;
б) хотів завжди знаходитися в центрі уваги знатних лондонців;
в) не хотів втратити абонемент у одному вестендівському клубі ;
г) боявся, що хтось дізнається таємницю портрета?
8. Який вислів не належить лорду Генрі:
а) «Геній довговічніший за красу»;
б) «Гармонія духу і тіла – як це прекрасно!»;
в) «Душу краще лікувати відчуттями, а від відчуттів лікує лише душа»;
г) «Мета життя – самовираження»?
9. Хто з героїв роману говорив: «Любов важливіша за гроші»:
а) Доріан Грей;
б) Безіл Холуорд;
в) Сибіла Вейн;
г) лорд Генрі?
10.Що сталося з Безілом Холуордом:
а) він переїхав до Парижу ;
б) усамітнився у заміському будинку;
в) помер від застуди;
г) його убив Грей?
11. Чому Сибіла розчарувала Доріана:
а) він дізнався про її низьке походження;
б) вона була заміжня;
в) не мала освіти;
г) почала погано грати на сцені?
12. Як Алан Кемпбел допоміг Доріану:
а) позичив гроші;
б) написав рекомендаційного листа;
в) знищив труп художника;
г) звів із потрібними людьми?

Взаємоперевірка
Для контролю: 1а, 2в, 3в, 4а, 5б, 6г, 7г, 8б, 9в, 10г, 11г, 12в.

(слайд 4)


Познайомимося з історією написання твору
Виступ учениці:

"Портрет Доріана Грея" дослідники назвали одним із найбільш загадкових творів Оскара Вайльда.

Твір написаний у 1890 році. Прозаїк писав його на замовлення одного американського журналу у рекордно короткий термін - трохи більше, ніж за два тижні, бо уклав парі, що здатен створити роман саме у такий термін. Задум: одного разу у майстерні свого приятеля, художника Безіла Уорда, О. Вайльд побачив натурника, котрий вразив його досконалістю зовнішності. У передмові до твору автор визначив головну мету роману: вічність і велич наджиттєвого мистецтва. Роман був написаний на замовлення американського журналу. Однак для окремого видання обсяг твору був явно замалий, адже писати такі "портативні" романи було не в дусі англійської прози. Тому, коли постало питання про розширення епічного полотна, Оскар Уайльд уводить сюди велику кількість цитат, філософських роздумів, описів... Цим критики й пояснюють деяку непропорційність окремих частин твору, зокрема найбільшого за обсягом одинадцятого розділу, куди автор додає цілі абзаци з різних брошур, антикварних реєстрів тощо. Роман мав чимало спільного з твором Ч. Метьюріна «Мельмонт-блукач», де також розглядався таємничий зв’язок між долею героя і його портретом. Також джерелами портрету стали твори: Жюріс-Шарля Тюїсмена «Навпаки», Гете «Фауст», Бальзака «Шагренева шкіра», Гофмана «Малюк Цахес», Гоголя «Портрет».

Критичні відгуки на твір носили, майже без винятку, надзвичайно різкий характер, навіть з вимогою піддати забороні книгу, а автора – судовій відповідальності. Уайльда звинувачували в зневазі суспільної моралі. Однак звичайними читачами роман був прийнятий захоплено.
Проведемо міні-дослідження жанрової принадлежності твору:

Твір « Портрет Доріана Грея»

За літературним родом - … (епічний);

За обсягом - … (місткий);

За будовою - … (складний);

Кількість персонажів - … (велика);

Часовий простір - … (близько 20 років);

Проблеми - … (естетичні, філософські, морально-етичні)

(Слайд 5)


  • Що називається романом? (Рома́н (фр. roman — «романський») — літературний жанр, найпоширеніший у XVIII–XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.)

  • Чи переконалися ми в тому, що твір О. Уайльда «Портрет Доріана Грея» - це роман?

  • Сумнівів про те, що це роман, немає, але в літературознавстві ще й досі немає єдиної думки про жанровий різновид роману Оскара Уайльда.

Завдання 

  • Які жанрові різновиди роману вам відомі? Визначте жанровий різновид роману «Портрет Доріана Грея». Аргументуйте свою думку.



- Доведіть, що «Портрет Доріана Грея»  
 психологічний роман 
 фантастичний 
інтелектуальний 
філософський 
естетський
парадоксальний

декоративний

роман-символ

Словник 
Психологічний роман – різновид роману, в якому відтворено внутрішні переживання особистості, духовну еволюцію, пошуки й суперечності героя, що зумовлюють його вчинки та поведінку.
Фантастичний роман – різновид роману, сюжет якого ґрунтується на фантастиці, тобто уявний світ якого не відповідає наявному реальному світу або прийнятому усталеному поняттю можливого. 
Філософський роман – великий епічний твір, в якому безпосередньо викладається світоглядна або естетична позиція автора. 
Інтелектуальний – різновид роману, у якому увага автора зосереджена не стільки на зображенні самого життя, людських характерів, скільки на актуальних для певної доби інтелектуальних і загальнокультурних проблемах, нерідко наповнений відповідними дискусіями та висловлюваннями, насичений складним інтелектуальним підтекстом, посиланнями на різноманітні літературні, мистецькі, філософські твори. 
Естетський (естетичний) роман – різновид роману, у якому в художній формі втілено програмні тези естетизму «мистецтво вище за життя», принципи мистецтва незмінні на відміну під принципів моралі і т п. 
Парадоксальний роман – різновид роману, наповнений міркуваннями автора, що різко відрізняються від традиційних, загальноприйнятих, а іноді розходяться із здоровим глуздом.

Декоративний роман роман, насичений детальними описами приміщень, декорацій; роман, для якого характерний вишуканий стиль

Роман-символ – різновид роману, в якому фабула перегукується з центральною тезою символізму про невідповідність видимого сутності.

Цей перелік можна продовжувати: вважають, що це роман-притча, детективний роман, роман-виховання і так далі. Мені дуже сподобалася фраза з Інтернету.

Запишіть в зошити:

Роман «Портрет Доріана Грея» - перлина уайльдівської прози, що зачаровує досконалістю стилю, вічний, не підвладний часові роман.

(слайд 6)





  • Спробуйте прокоментувати ці слова.

  • А що таке стиль твору? (Стиль – це індивідуальна творча манера, «творче обличчя» окремого письменника. Отже, індивідуальний стиль — це прояв сукупності особливих істотних ознак таланту письменника в конкретному художньому творі чи у всій його творчості, індивідуальне втілення художнього методу).

(слайд 7)


  • «Душу краще лікувати відчуттями, а від відчуттів лікує лише душа,» - сказав лорд Генрі. Відчуття – царина імпресіонізму. «Це тільки декоративний роман,» - так сказав про свій роман О. Уайльд. Що мав автор на увазі? Напевно, саму манеру письма.

  • У чому ж своєрідність техніки (стилю) Уайльда?


Словникова робота

Імпресіонізм – течія модернізму, що характеризується ушляхетненим, витонченим відтворенням особистих вражень та спостережень, мінливих, миттєвих відчуттів і переживань.

(слайд 8)


Хвилинка релаксації

Пропоную вам послухати невеликий музичний твір, що вважається шедевром імпресіонізму. Його автор – Клод Дебюссі.

(слайд 9)
Риси імпресіонізму в романі:


  1. Композиція направлена не на дії, не на безпосередньому житті і його поясненні, а на відмінностях сприйняття дійсності різними персонажами.

  2. Персонажам надано можливість виявити своє ставлення до подій, учасником чи свідком яких вони стали.

  3. Вишуканість описів у романі

  4. Пейзажі стали фоном сприйняття героя, сам герой ніби розчинився у навколишній красі.

(слайд 10)
Риси символізму в романі:

  1. Фабула твору перегукується з центральною тезою символізму про невідповідність видимого сутності.

  2. Портрет набув символічного значення: він став виявом сутності, зобразити яку, втілити у конкретну форму лише інтуїтивно міг істинний митець.

  3. На стильовому рівні – безпосереднє вживання парадоксів.




  • Які епізоди, на вашу думку, викладені в імпресіоністичній манері?

  • Вдома ви виписували фрази із роману. Які ж уайльдівські парадокси найбільше вразили, які привернули вашу увагу. Зачитайте ці фрази. Але не повторюйтесь. Кожен зачитує лише одну фразу.

(Відповіді учнів)

(слайд 11)




  • Англійський критик і поет Ле-Гальєн писав: «Парадокс у нього – це тільки істина, поставлена сторчма, щоб привернути вашу увагу». Чи згодні ви з таким твердженням.

  • А як би сформулювали тему роману «Портрет Доріана Грея»? (тема мистецтва і краси)

  • А які головні проблеми твору? (співвідношення краси зовнішньої і краси внутрішньої; мораль і мистецтво;взаємини життя і мистецтва)

  • Якою є ідея твору (Вічність і велич наджиттєвого мистецтва)

Робота в парах

Створення сюжетного ланцюжка


Самовбивство Сибіли Вейн

…………………………………………………………………..

Самовбивство Алана Кемпбела

…………………………………………………………………..

Вбивство Безіла Холуорда

…………………………………………………………………..

Знайомство лорда Генрі з Доріаном Греєм

………………………………………………………………….

Загибель Джеймса Вейна на полюванні

………………………………………………………………….

Смерть Доріана Грея

………………………………………………………………….

Доріан ховає портрет на горищі

…………………………………………………………………..

Дивне бажання Доріана

…………………………………………………………………..




  • Що таке композиція твору і в чому своєрідність композиції роману «Портрет Доріана Грея»?

(Роман складається з передмови, що є своєрідним маніфестом естетизму, і 20 розділів. У тексті роману є велика кількість діалогів, авторські ліричні відступи, внутрішні монологи героїв, цікаві описи в стилі імпресіонізму.)

  • Що, на вашу думку, є зав’язкою? (дивне бажання Доріана). А кульмінацією? (вбивство Безіла Холуорда). А розв’язкою? (смерть Доріана Грея)


Закріплення

Створення «Паспорту роману»

Назва …………. («Портрет Доріана Грея»)

Рік написання………. 1890

Тема твору ………… (Тема мистецтва і краси)

Ідея твору ………… (Вічність і велич наджиттєвого мистецтва)

Головні герої ……… (Доріан Грей, Безіл Холуорд, Генрі Уотон)


Домашнє завдання

  • Підготувати зв’язне висловлювання, що починається словами “Я вважаю, що роман О. Уайльда “Портрет Доріана Грея” за жанром…”

  • Подумати, які проблеми висвітлив автор у романі “Портрет Доріана Грея”

  • Індивідуально: завдання на картці.

(слайд 12)


  • Завдання.




  • Що характерно для фабули роману? Навколо чого вона будується?

На що звертає увагу Кіра Шахова, характеризуючи її: «Фабула роману не відзначається особливою складністю. Та в ній є своя незвичність – це переплетіння цілком реального, що становить велику частину книги, і абсолютно фантастичного, яке гостро, яскраво і безжально висвітлює сутність цієї реальності»?

Рефлексія

  • Що нового ми дізналися на уроці про роман «Портрет Доріана Грея»?

  • Які ваші враження від роману?

  • Що найбільше вразило вас на уроці?

  • Який вид роботи сподобався?

  • Що б ви побажали нашим гостям?

Каталог: ld
ld -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
ld -> Програма навчальної дисципліни історія світової культури
ld -> Тема Основні етапи розвитку документознавства
ld -> Програма навчальної дисципліни міфологія Галузь знань 0201 культура Напряму підготовки 020101 культурологія
ld -> Дивовижний світ многогранників
ld -> Програма розвитку дітей дошкільного віку зі спектром аутистичних порушень
ld -> Діти з порушеннями психофізичного розвитку як суб'єкт корекційної освіти план
ld -> Інформаційний пакет 04 основи корекційної педагогіки
ld -> Есе на тему: “Українське мистецтво другої половини ХVII-XVIII ст.”
ld -> Дипломної освіти «Допущено до рецензування»

Скачати 114.08 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка