Урок літератури рідного краю. Шкільна літературна творчість



Сторінка1/16
Дата конвертації29.11.2018
Розмір0.91 Mb.
#71212
ТипКонспект
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
КЗ «Луцька ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 Луцької міської ради»

КОНСПЕКТ УРОКУ

української літератури

в 11 класі

на тему:

«Урок літератури рідного краю. Шкільна літературна творчість»

Підготував учитель української

мови та літератури

Дубина О.Д.

Тема: «Творчість письменників Волині. Шкільна літературна творчість».

Мета: поглибити знання про творчість письменників рідного краю, ознайомити

з доробками юних поетів, випускників, педагогів школи;

розвивати основні комунікативні компетенції (на рівні вербального і невербального спілкування), удосконалювати мовленнєві навички (читання, слухання, говоріння, аудіювання);

виховувати любов до мистецтва, бажання творити, гордість за рідну школу, досягнення своїх товаришів, заохочувати до літературної творчості.



Тип уроку: урок засвоєння нових знань (засідання літературного клубу).

Обладнання: мультимедіа, роздавальний матеріал, книги письменників Волині, аудіозаписи, мультимедійна презентація.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, музика, образотворче мистецтво, математика, психологія, історія, інформатика.

Хід уроку

І Організаційний етап (1 хвилина)

Ознайомлення з епіграфом

Відкрий. Це чиста сторінка,

На ній немає ні слова.

Мов лілії ніжна пелюстка,

Тремтить білизна загадкова.

Перо між рукою й папером,

Як дощ – між пелюсткою й небом.

Одні тут слова недоречні,

А інших нема, коли треба.

Відкрий. Це чиста сторінка,

Досвітніми росами вмита.

Зумій у слова безголосі

Поезії дух перелити.

Ліліана Арнаутова

Учням пропонується за методом асоціативних символів (слайд 1-3) сформувати тему уроку: «Література письменників Волині». (записують в зошити).

Вчитель: окрім знаних майстрів пера – членів спілки письменників нашого краю і тих, хто за певних причин із неї вийшов (В. Слапчук), але не втратив зв’язків з літературою, сьогодні на уроці познайомимося з літераторами ЗОШ №13, як учнями і вчителями, так і випускниками, які не забувають рідної школи і продовжують свої сходинки літературними стежками.

- Оголошення мети уроку (3 хвилини)



ІІ Етап всебічної підготовки до засвоєння знань

Вчитель: Нагадую, що сьогоднішнє засідання літературного клубу (окрім названих завдань) має ще на меті й змагальний принцип: група, яка набере найбільшу кількість балів за виконані завдання отримає по 12 балів за урок, а яка меншу (залежно від рішення арбітрів - гостей).

Кожна група має по 2 інструктори-вчителі української мови та літератури. В разі, якщо група не зможе виконати завдання, вона має право отримати рекомендації щодо виконання від інструкторів.

Отож, перше завдання – покликане виявити творчі здібності в учнів і пересвідчитися в ефективності невербальних засобів спілкування.

Прошу керівників групи І делегувати свого представника (далі згідно «черги»).



Вправа 1 «Артист» (4 хвилини)

За допомогою жестів і міміки показати назву книги Василя Слапчука (правильна відповідь 1 бал)

1. «Сучок на костурі подорожнього»

2. «Птах з обпаленим крилом»

3. «Сліпий дощ»

4. «Клітка для неба»



Вправа 2 «Шифрувальник» (2 хвилини)

На прохання читача, який не зміг прочитати автограф, автор (Володимир Лис) зашифрував назви своїх книг.

Прошу групи за 1 хвилину розшифрувати ці назви (хто перший і правильно – 2б., другий – 1б.)

1 книга «Острів Сильвестра»

2 книга «Продавець долі»

Вправа 3 «Декламатор» (5 хвилин)

Кожна з груп мала випереджувальне завдання: вивчити напам’ять вірш волинського поета (авторство, жанр не обмежувалось. Єдина вимога – відсутність слів, не зафіксованих у великому тлумачному словнику української мови).

Виграє учень, який на думку арбітрів, прочитав свій твір краще (натхненніше, згідно норм української орфографії).

В голосуванні за визначення переможця беруть участь усі присутні гості.



Вправа 4 «Ерудит» (3 хвилини)

Оскільки практично кожен вірш може (при певній обробці стати піснею, пропоную групам розгадати (записавши до зошитів) рядки з дуже популярної пісні (і не тільки на Волині). Додатковий бал може отримати та група, яка назве автора цієї пісні і гурт, який її виконує.

А зараз прослухаймо правильну відповідь! (лунає пісня «Волинь», музика і слова Олександра Смика, виконує гурт «Чорні черешні»)

Запис 0,55 секунди («Волинь»)

Волинь

У Данила-короля,

Є похресниця Земля.

На Волинь опісля бою,

Із дружиною гучною,

Сам Данило йшов здаля.

Приспів:

Волинь – сто лісів, сто озер, сто доріг.

Волинь – із намиста пісень оберіг.

Волинь – коронована щедра земля,

Від Данила короля.

Українства тут колиска,

Всі слов’яни із Полісся.

Лик Волинської ікони,

Святить рід і мідні дзвони,

Від Данила короля.

Приспів:

Свято Храмове престольне,

Просять княжича до столу.

Пишнотілі молодиці,

Підливають медівниці –

Тут думкам і серцю воля!



Вправа 5 «Журналіст»

Наступне завдання покликане не скільки перевірити як ви вмієте читати мовчки, як пересвідчитись, що вам уже відомо про волинських письменників.

Прошу за 1 хвилину, опрацювавши опорний конспект (розданий на столи) на тему: «Сучасні волинські письменники і поети», задати запитання-розповідь про поета. У кожній вашій розповіді має бути ключове слово чи фраза: назва найвідомішої збірки, твору, рід занять, місце проживання, родинні зв’язки тощо.

Наприклад: поет, перекладач, автор збірки «Преодолей мгновенность красоты», учитель світової літератури, зараз працює в ЛНВК №9, раніше – в ЛЗОШ №13 (Володимир Бич).

Кожна група має підготувати по 3 завдання. Якщо інша група відгадує – 1 бал, ні – нуль.

ІІІ. Етап засвоєння нових знань

Щойно ми пригадали вже знаних майстрів слова, а зараз познайомимося з майбутніми (щиро в цьому переконаний) лауреатами всеукраїнських та міжнародних літературних премій і нагород.

Запрошую до слова нашу гостю, випускницю школи, Фурманову Юлію. Будь ласка, Юліє, кілька слів про себе. Що спонукало (чи хто) взяти в руки перо, де навчаєтесь (працюєте) і один невеличкий власний твір (чи уривок з великого).


  • Виступ Фурманової Юлії.

  • Виступ Денисюк Людмили.

  • Виступ Пилипюк Наталії.

Чи будуть у присутніх запитання до запрошених?

  • Запитання – відповіді.

Ще раз подякуймо щирими оплесками нашим гостям, що знайшли час вщяти участь у роботі шкільного літературного клубу!

А я запрошую до виступу учня 11 класу Храновського Назара, вже знаного в Луцьку і за його межами барда (репера).

До уваги учнів! Після виступу Назара буде проведено аудіювання за текстом пісні, тому уважно вслухайтеся в слова.


  • Виступ Храновського Назара.

Одержимий

Ти знову десь далеко і долаєш сотні кілометрів.

Твій телефон у роумінгу - він мертвий.

Знову розставання, знову час суму.

І чому постійно ця чума мене б’є струмом,

Без шуму губить у цій пустій кімнаті

І ти постійно вбачаєшся у білому платті,

Як у мантії приходиш чинити суд наді мною

І за спиною стає усе німою млою

Ми ж не актори за сценою, а щось більше,

І ці розривні сцени глибшим роблять біль ще,

Роблять ціль ще вищою, ніж була раніше,

Як у Фрідріха Ніцше, так і в моїх віршах,

Так і мій шлях потребує єдності з тобою,

Потребує з журбою бою та твоєї любові,

Твоєї крові потребує серце, щоб здійснити пуск,

Щоб твоя долоня відчувала мій пульс.

Приспів:


За пару місяців я відчув

Те, чого не відчував раніше.

Тепер буває: на самоті шепочу,

Що люблю тебе з кожним днем все більше.

Мої думки знову у твоєму полоні

І вже долоні зовсім стали холодні,

Стали голодні по твоїх обіймах,

А в мені б’є шторм і немає снодійного.

Залишивши один запах свого тіла,

Просочений на моїх речах, який ще тліє,

Який ще гріє та нікуди не зникає,

Який пронизує мене, неначе сканер.

І хто скаже: чому тобою одержимий?

А я скажу: тому що бачу у тобі свою дружину,

Бачу ту єдину, від якої хочу сина

І у цьому сила, щоб нічого не спинило.

Я чекаю тебе, як шум прибою моря

І не від горя стаю червоним, як секвоя, -

Просто сонце спалило мої білі плечі,

А я й надалі чекаю зустрічі й мені не легше…

Питання до аудіювання

(1 питання – 2 бали)



  1. Чому телефон дівчини, до якої звертається ліричний герой, «мертвий»? Бо він …

А) в боулінгу;

Б) в роумінгу;

В) в пауерліфтингу;

Г) в шопінгу.



  1. В якого кольору платті постійно постає дівчина ліричного героя?

А) білому;

Б) сірому;

В) фіолетовому;

Г) червоному.



  1. Ім’я якого філософа згадано у виступі?

А) Шопенгауера;

Б) Канта;

В) Гегеля;

Г) Ніцше.



  1. «Запах… пронизує» ліричного героя, наче…

А) рентген;

Б) ультразвук;

В) сканер;

Г) промінь.



  1. Чому ліричний герой «одержимий» своєю коханою? Бо бачить в ній:

А) бізнес-партнера;

Б) дружину;

В) колегу;

Г) музу.


  1. Назва якого екзотичного (для Волині) дерева згадується у виступі?

А) баобаб;

Б) кедр;


В) секвоя;

Г) евкаліпт.

Прошу представників груп обмінятися зошитами для взаємоперевірки. Перевіряймо!

ІV Етап закріплення нових знань

Вправа 6 «Поетичний конструктор» (6 хвилин)

Як підсумок нашої роботи – вправа «Поетичний конструктор»: з надрукованих слів, які є у вас на столі в конвертах, за 3 хвилини вам слід буде «сконструювати», відновити одну з поезій Василя Слапчука зі збірки «Сучок на костурі подорожнього», наклеїти на папір і виразно прочитати вірш.

Виграє та група, яка ближче до оригіналу складе вірш і виразніше його прочитає.

(на фоні пісні «Волинь»)



І група

***


Сміється сніг. Ідуть до церкви квіти.

Макітру мама ставить золоту

На стіл. Синичка дзьобає кутю

У мами з рук. Колядникує вітер.

Різдво Христове. Мамина сльоза.

Господній Рік. Нове Господнє літо.

Вже Слово народилося із літер.

Що мав сказати, Бог вже нам сказав.



ІІ група

***


Слово за словом – падає в тишу.

Хати закурили. Я кинув курити.

Дерево з лісу, жаліючись, пише:

«Нема мені з ким поговорити».

Риба не пише. Та ж сама проблема.

Депресія в риби. Рибалка з уловом.

Загорнутий томик Станіслава Лема…

І кидаю в тишу слово за словом.



  • Звіт керівників груп.

Підсумок уроку

***


Спасибі, друже, що ти потрудився,

Спасибі, що сюди до нас прийшов.

Сьогодні ти, хоч трохи і втомився,

Але для себе щось-таки знайшов…

Хвала Владиці: нам дає наснагу

Для розуміння власного буття.

Не варто, мабуть, виливати брагу

На пуп’янки пустого каяття.

Якщо ж тобі дано Творцем творити,

Зніми й спали сум’яття кожушок.

Найголовніше в цім житті зуміти

Не закопати свій талант в пісок.



  • Оцінювання (слово арбітрам)

V Етап інформації про домашнє завдання та інструктаж з його виконання

Вчитель. Оскільки сьогодні основна увага приділялася поетичним творам, домашнє завдання стосуватиметься прози:

  • Прочитати роман Володимира Лиса «Століття Якова»;

  • Написати ФАНФІК за мотивами роману (інструкція з написання фанфіку роздана на столах)*;

  • Написати твір на тему: «Чому, на вашу думку, Володимир Лис відмовився екранізувати свій роман «Століття Якова»*?

Фанфік - це різновид творчості прихильників будь-якого твору, розповідь, в якому задіяні сюжет, герої або якісь інші деталі існуючого твору. Зазвичай фанфіки пишуться фанатами для інших фанатів і викладаються на спеціальні сайти і форуми.

Інструкція

Вирішіть, з якого твору ви хочете створити фанфік, виберіть головних персонажів, уявіть загальний сюжет і настрій фанфік. Чи хочете ви написати гумористичну розповідь або ваш твір буде оповідати про трагічну смерть героя? Вам краще визначитися з цим заздалегідь і неухильно слідувати обраному настрою. Якщо вам захочеться придумати комічний щасливий кінець після романтичного Фіка, в якому головний персонаж трагічно помер в бою, можливо, ви і відновите свою душевну рівновагу, але читачеві такий хід здасться недоречним.

Розпишіть сюжет за пунктами. А потім розпишіть за підпунктами кожен пункт. Важливо, щоб ви чітко уявляли, куди і в який час відправиться ваш герой, в кого закохається, з ким стане ворогами, який артефакт знайде і де втратить свій мобільний телефон. Інакше вам не уникнути неузгодженостей і втрачених дрібниць.

Позначте для себе головні риси характеру узятих вами персонажів. Часом на догоду сюжету автори міняють їх до невпізнання. Якщо характер персонажа ніяк не вкладається в сюжетну лінію, міняйте сюжет, а не героя.

Є два способи створення фанфік. Одні автори пишуть, дочекавшись натхнення, придумуючи з голови в довільному порядку, потім вичитуючи, переставляючи місцями і створюючи цілісний твір. Інші пишуть «конспект» Фіка, поступово наповнюючи його деталями. Виберіть спосіб, який вам ближче.

Після того, як ви закінчили свій твір, дайте фанфік відлежатися. Перечитайте його через кілька днів - так ви будете краще бачити всі помилки і невдалі ходи. Чудово, якщо у вас є «бета» - людина, яка прочитає ваш фанфік, вкаже на недоліки і виправить помилки.



Викладаючи фанфік в мережу, придумайте йому назву, напишіть «шапку», в якій вкажіть жанр, діючих персонажів, рейтинг, короткий опис. Напишіть, кому належать оригінальні персонажі. Якщо це необхідно, зробіть попередження, в якому напишіть деталі сюжету, які можуть збентежити потенційного читача.

Додатки

Сміється

сніг.

Ідуть

до церкви

квіти.







Макітру

мама

ставить

золоту










На стіл.

Синичка

дзьобає

кутю










У мами

з рук.

Колядникує

вітер.































Різдво

Христове.

Мамина

сльоза.










Господній

Рік.

Нове

Господнє

літо.







Вже

Слово

народилося

із літер.










Що

мав

сказати,

Бог

вже

нам

сказав.



Слово

за словом –

падає

в тишу.










Хати

закурили.

Я

кинув

курити.







Дерево

з лісу,

жаліючись,

пише:











«Нема

мені

з ким

поговорити».
































Риба

не пише.

Та

ж

сама

проблема.





Депресія

в риби.

Рибалка

з уловом.











Загорнутий


томик

Станіслава

Лема…










І кидаю

в тишу

слово

за словом.










Заліковий лист

Вправа

І група

(кількість балів)

ІІ група

(кількість балів)

1 «Артист»







2 «Шифрувальник»







3 «Декламатор»







4 «Ерудит»







5 «Журналіст»







6 «Поетичний конструктор»







Заліковий лист

Вправа

І група

(кількість балів)

ІІ група

(кількість балів)

1 «Артист»







2 «Шифрувальник»







3 «Декламатор»







4 «Ерудит»







5 «Журналісти»







6 «Поетичний конструктор»







У є похресниця ,


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка