Урок мандрівка 9клас «Сон та його значення»Скачати 35.23 Kb.
Дата конвертації02.12.2018
Розмір35.23 Kb.
#71342
ТипУрок
Урок – мандрівка

9клас

«Сон та його значення»

Підготувала

вчитель біології

Ряшківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Прилуцького району

Чернігівської області

Домашенко Лариса Іванівна

Тема: Сон та його значення.

Гігієна сну.

Мета: Сформувати поняття про сон, як

функціональний стан організму,

стан організму, розкрити біологічні

основи сну та сновидінь; зясувати

причини порушення сну; вихову-

вати почуття відповідальності до

свого організму; розвивати біологі-

чну мову, вміння виступати з пові-

домленнями, робити висновки,

аналізувати матеріал.

Тип уроку: формування нових знань

Форма уроку: урок-мандрівка

Методи та прийоми:

 1. Інформаційно-рецептивний.

 2. Наочний: повторення, засвоєння нових знань.

 3. Словесний: виклад інформації.

 4. Репродуктивний: розгадування кросворду.

 5. Інтерактивний: прийоми «Біологічний хокей»,

«Клуб знавців».

Обладнання: схеми «Фази сну», «Явища, які спостерігаються під час сну», «Наслідки порушення сну», малюнки «Фази сну», «Електрична активність кори великого мозку», портрет і.П. Павлова, кросворд.

Терміни і поняття: сон, повільно хвильовий та швидко хвильовий сон, сновидіння, галюцинації, мікросон, лунатизм, летаргійний сон.

Девіз уроку:

«Скажи мені, і я забуду, покажи мені , і я запам’ятаю. Дай діяти самому, і я навчуся.»

Китайська мудрість

І. Емоційне налаштування класу.

(Музикотерапія з аутотренинговою вправою)

Влаштуйтесь зручно, розслабте всі м’язи. Вам приємно знаходитись в стані спокою, зробіть глибокий вдих, видих. Тиха, повільна хвиля перекочується всередині вас, звільняючи від внутрішньої напруги. Ваш мозок відпочив, нерви заспокоюються, сили відновлюються.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

(Сьогодні ми здійснимо подорож до країни снів. Але, щоб відчинити потаємні двері до цієї країни нам потрібний ключ. Ціна ключа – ваші правильні відповіді по вивченому матеріалу з теми: «Вища нервова діяльність»

Прийом «Біологічний хокей» 1. Який девіз відомий ще з часів Стародавньої Греції підтверджує те, що суть людини та її мислення намагалися пізнати ще в ті часи.

 2. Хто підтвердив ідею, що вся психічна діяльність людини є також рефлекторною.

 3. Хто вперше ввів у науку поняття «рефлекс», як відповідь організму на дію зовнішнього середовища,

 4. Способи виконання дій, за яких вони стають завдяки багаторазовому повторенню автоматичними.

 5. Типові для людини дії або особливості поведінки які стали її потребою.

 6. Хибне, спотворене сприйняття.

 7. Фактор, який керує вибором інформації для сприйняття.

 8. Психофізіологічний процес, за якого людина здатна фіксувати у мозку, зберігати і відтворювати у потрібний момент раніше закладену інформацію, минулий досвід.

ІІІ. Засвоєння нових знань.

Зупинка «Теорії виникнення сну»

Людину з давніх-давен завжди цікавило, чому кожного вечора людина, ніби помирає, а в ранці знову народжується ? Що відчуває сильна, здорова людина, коли з приходом пітьми лягає, і закривши очі не відчуває небезпеки. І чи правий був Аристотель який сказав, що сон – смерті брат?

Свого часу Аристотель, Дарвін, Ліней намагалися зрозуміти природу сну. І називали сон – подихом смерті. Та й саму смерть називали та й зараз називають «віщим сном».

Засновником «науки про сон» була М.М.Манасеїна, яка в 1870 році проводила досліди на собаках і аналізуючи результати своїх досягнень, дійшла висновку, що сон для організму важливіший за їжу. У сучасній науці найбільшого визнання набуло вчення про сон, розроблене І.П.Павловим та його послідовниками. Потреба у сні визначається вищим відділом нервової системи – корою великих півкуль головного мозку. Коркові клітини надзвичайно чутливі і швидко втомлюються. Тому, як засіб самозахисту, що оберігає ці ніжні клітини від виснаження та руйнування виступає процес гальмування. Існували теорії, згідно з якими, сон є наслідком втоми.

Але вони не пояснювали, чому люди, які цілими днями сиділи або лежали без руху мають звичайний нічний сон, що лише незначною мірою відрізняється від сну тих, хто зайнятий фізичною і розумовою працею. У регуляції сну беруть участь нервові центри розташовані в проміжному мозку (таламусі) та підкоркових ядрах. Згідно сучасних пояснень:

Сон - періодичний стан організму людини, який характеризується виключенням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники.

Зупинка «Фази сну»

У другій половині 20 сторіччя, після появи методів реєстрації біоелектричної активності головного мозку – електроенцефалографії, з’явилась можливість краще пізнати процеси сну. У стані активності на електроенцефалограмі переважають альфа і бета хвилі, а під час сну – тета і дельта хвилі . При вивченні під час сну електричної активності кори головного мозку, тонусу м’язів, рухів очних яблук було встановлено 5 фаз сну. Перші чотири характеризуються зниженням електричної активності кори великого мозку (переважають повільні високо амплітудні дельта – хвилі). Це проявляється у розслабленні скелетних м’язів, відсутності рухів очей, зниженні обміну речовин і активності серцево-судинної, дихальної, травної, видільної, температури тіла. Ці ознаки типові для повільнохвильового сну, або повільного сну, що настає після засинання і триває 60-90 хвилин.

Було помічено, що сон неоднорідний і періодично через кожні 70-120 хв., повільні ритми електроенцефалограми змінюються швидкими високочастотними ритмами – тета хвилями. У цей час реєструються швидкі рухи очей, напруження мімічних і скелетних мязів, частішає пульс, дихання, підвищується температура. Це 5 фаза сну – швидкохвильвий сон. Вчені припускають, що швидкий сон пов'язаний з аналізом і обробкою інформації, в результаті чого виникають сновидіння.

Нет лучшего в природе наслажденья.

Нас в те края уводят сновиденья,

Которых наяву найти мы не вольны.

Бедняк во сне богат,

И холод он, и голод забывает

В своём дворце он по коврам шагает,

Одет в пурпуровый наряд.

Король, покуда спит,

Не судит, не воюет, не казнит,

Объят покоем…Зупинка «Сновидіння»

Вчені давно висловлювали думку про те, що в сновидіннях немає нічого загадкового, що це результат оживлення у ві сні реально пережитого. І.М.Сєчєнов назвав сновидіння «небувалою комбінацією справжніх вражень». За І.П.Павловим, фізіологічною основою сновидінь є часткова незагальмованість кори великого мозку. Сновидіння виникають у результаті спілкування людини з зовнішнім світом. Тому сліпі від народження не мають у сновидіннях зорових образів, а глухонімі – мовних елементів і звуків. Сучасне визначення сновидіння – це результат перекомбінації, перегляду інфомації, що зберігається у пам’яті.

У результаті дослідів виявлено, що під час фази швидкого сну процеси в мозку переходять з підсвідомого на свідомий рівень. Але оскільки загальмована кора великого мозку не може забезпечити їхній аналіз, то ця інформація може поєднуватися у найрізноманітніших комбінаціях. Тому сновидіння можуть бути логічними, як і реальна дійсність незагальмованого мозку, або неймовірними. Буває, що зміст сновидінь і свідоме мислення не відрізняється одне від одно. І як не згадати фізика Нільса Бора, якому у ві сні привиділася модель атома. Олександру Флемінгу наснилася формула пеніциліну, а хіміку Менделєєву – елементи склалися у відому періодичну таблицю. Сновидіння виникають у всіх людей, але в декого – рідко. Частота сновидінь зростає при захворюваннях і нервових напруженнях. Бог сну Гіпнос у своєму царстві користується мовою образів. Це мова природи. З розвитком науки людина все більше віддаляється від природи: вона не чує голосів рослини, не вміє розмовляти на пташиній мові. Контакт людини з природою зник, а з ним і сила снів.

Зупинка «Пози сну»

Деякі вчені вважають, що людина зазвичай спить у позі, що відбиває її особистість. Тобто, те як ми спимо свідчить про те, як ми живемо. Медики виокремлюють три основні пози.

Перша – коли людина спить на боці, згорнувшись калачиком, коліна підтягнуті до підборіддя. Ця поза властива людині, яка не насмілюється «розгорнутися», підставити себе подіям життя, не дозволяє собі розкритися. Стреси, невдачі цієї людини пов′язані з самореалізацією.

Друга – сон на спині. Так спить той, хто впевнений у собі вдень, та не боїться неприємних сюрпризів уночі. У дитинстві він був улюбленою дитиною. Він відкритий, приймає життя без ілюзій. Така людина може зазнати сильного стресу в момент, коли світ опиниться не настільки безпечним, як їй завжди здавалося. Головні проблеми цієї людини пов′язані з її самовпевненістю.

Третя – на боці зі слегка зігнутими колінами. Характерна для людей, що добре адаптуються до оточуючого світу, врівноважені і надійні.

Зупинка «Порушення сну»

Під час сну спостерігаються такі явища як хропіння, скрегіт зубами, розмови, ходіння (сомнамбулізм або лунатизм), нічні жахи.

Нічні жахи в дітей та кошмари у дорослих належать до особливих психічних явищ під час сну, які супроводжуються тривожністю, рухливістю, скрикуванням увісні. Але розбудити сплячого в цей час важко. Ці явища спостерігаються через 15-30 хвилин після засинання. Пульс швидко прискорюється і може досягти 150-170 ударів за хвилину. Дихання стає частим і глибоким. Весь епізод триває 1-2 хвилини.

Людина – лунатик встає в ночі з постелі та з відкритими очима чи напівзакритими блукає кімнатою, вилазить на дах, ходить по карнизу, виходить на подвір′я , їздить на автомобілі. Рухи лунатика дуже точні. Він не усвідомлює небезпеки, не відчуває страху перед висотою. Повернувшись після нічної «прогулянки» або закінчивши несвідому роботу, лунатик лягає в ліжко. Вранці він не пам′ятає того, що з ним відбувалося в ночі.

Існувала думка, що лунатизм пов′язаний з впливом на людину світла Місяця. Від цього і пішла назва «лунатизм». Насправді Місячне сяйво тут не відіграє ані якої ролі. Лунатик може здійснювати свої прогулянки і в безмісячні ночі.

Лунатизм спостерігається, коли гальмівний процес не захоплює всі ділянки мозку і глибокий гальмівний стан поширюється лише на частину клітин кори. У результа- ті в людини настає частковий сон.

Збуджена частина кори керує певними рухами. Луна- тизм зустрічається рідко, і в разі правильного лікування хворий швидко одужує.

Зупинка «Летаргійний сон»

Летаргія- тривалий сон, що триває кілька днів, місяців, а то і років. Цей хворобливий стан виникає в людей в результаті сильної перевтоми нервової системи, захворювань, інфекційного процессу головного мозку.

Випадки летаргії стали приводом для виникнення легенд про зачарованих «сплячих красунь» та людей, яких поховали помилково живцем.

Один з найфастантичніших випадків летаргійного сну було зафіксовано у Надії Лєбєдіної із села Могильов Дніпропетровської області, котра заснула після сварки з чоловіком і прокинулася лише через 20 років. При цьому жодних захворювань у неї лікарі не виявили. Для норвежки Августини Леггард «стартом» для летаргії стали роди. Незабаром після народження дитини заснула і проспала 22роки. Цікаво те, що люди в такому стані дуже повільно старіють, проте після пробуджен- ня швидко наганяють свій паспортний вік, часто перетворюючись на глибоких старців за 2-3 роки.

Багато відомих людей боялися бути похованими живцем. Найвідоміший приклад – М.В.Гоголь. За життя він страждав приступами летаргії, і просив знайомих поховати його лише тоді, коли з′являться зримі ознаки розкладання тіла. У 1931 році під час перебудави Москви знищили цвинтар, де був похований Гоголь. Під час ексгумації присутні виявили, що череп великого письменника був повернутий набік. Тож виникає питання, чи не був похований Гоголь заживо.

Зупинка «Безсоння»

Кожен з нас зазнавав на собі нестерпність нічного неспання. Тривале безсоння може бути ознакою прихованої проблеми, що вимагає медичної допомоги. Безсоння найчастіше зустрічається в людей середнього і похилого віку, тому, що з роками потреба уві сні зменшується. Коли безсоння з′являється у молодої людини, то це свідчить про те, що людина перебуває в стані тривоги або депресії. Якщо людина хвора, то надмірна збудливість та уривчастий сон цілком можливі. Біль, лихоманка під час хвороби порушують сон. У випадку хронічного захворювання просинатися змушує задишка, судоми, біль в животі.

Тривога та депресії спичинюють також безсоння. Чим більше людина тривожиться, тим менше в неї шансів заснути.

У разі глибокої депресії людина засинає швидко, але буквально через кілька годин просинається і не може заснути.

Переїдання ввчері, надмірне вживання алкоголю, або погано провітрена кімната також впливають на сон. Причиною безсоння можуть бути глистяні інвазії, зловживання алкоголем, отруєння ртуттю, вуглекислим газом, марганцем, гіперфункція щитовидної залози, порушення добового режиму.

Зупинка « Наслідки порушення сну»

Під час сну відновлюється енергетичний потенціал організму, структура клітин, здатність нормальної розумої і фізичної діяльності людини. Тривале недосипання або зовсім неспання негативно впливає на функціональний стан людини. Порушуються психічні функції, сприйняття об′єктів, з′являються ілюзії і навіть галюцинації – в уяві людини виникають неіснуючі об′єкти. Після тривалого неспання у людей спостерігається мікросон – явище під час якого людина засипає на одну – три секунди. Особливо небезпечний мікросон для водіїв, він може призвести до аварії. Адже більша частина аварій трапляються у нічні години між третьою і п′ятою годинами, коли знижена увага людини через періодичні неусвідомлені приступи мікросну. Доведено, що за допомогою поступового тренування можна зменшити тривалість сну до 6 годин.Зупинка «Гігієна сну»

Скільки ж потрібно спати ?

- Новонародженні можуть спати до 20 годин.

- Діти до 14 годин.

- Підлітки до 10 годин.

- Люди активного віку 7-9 годин.

- Люди похилого віку 5-7 годин.

Щодо сну людей поділять на дві категорії: 1. Жайворонки – ті що сплять досить мало, рано прокидаються, але і рано лягають. Таким людям вистачає навіть 4-5 годин сну. Жайворонками були Юлій Цезар, Олександр Македонський, Йоганн Себастьян Бах.

 2. Сови – ті що встають пізно і пізно лягають. Вони можуть спати до 10-12 годин. Наприклад А.Ейнштейн.

Існує кілька рекомендацій для того, щоб сон був спокійний і міцний:

- У спальні повинно бути тихо, темно і прохолодно ;

- Кілька разів на тиждень давайте собі помірне фізичне навантаження, але уникайте інтенсивних вправ перед сном;

- Прийміть на ніч теплу ванну або душ;

- Не пийте на ніч кави чи міцного чаю;

- Не їсти пізніше, ніж за дві години до сну;

- Намагайтесь вставати кожного ранку в один і той же час, щоб налагодити нормальний ритм сну та бадьорості.

На ніч можна приготувати розслаблюючий напій – розмішати столову ложку меду в склянці теплої води. Мед – чудовий природний заспокійливий засіб. Помічено, що городня цибуля має заспокійливу та снотворну властивості. З′їжте на ніч одну цибулину. Вважається, що бажання перепочити виникає у людини тоді, коли в головному мозку накопичується певна кількість біологічно активної речовини – серотоніну. Одним з харчових джерел його є банани. Допоможуть швидко заснути ефірні олії. Корисно для спокійного сну приготувати суміш із таких трав: насіння анісу, ромашки, пелюстки троянд, гвоздики, м′яти. Наповнити такою сумішшю мішечок і покласти його в середину подушки.IV. Закріплення вивченої теми

 1. Прийом «Клуб знавців»

Лист 1.

Сергій Петрович після важкого трудового тиждня вирішує їхати автомобілем до доньки – студентки. Дорога займає близько 8 годин. Батько виїжджає пізно ввечері. «Вночі менше машин»,- так вирішує він завжди обережний, уважний він і не помітив, як виїхав на зустрічну смугу і мало не зіткнувся із зустрічною машиною. Що могло стати причиною такої події? Поясніть.

Лист 2.

Інзі снився сон, гарний сон. Але коли її збудили вранці вона не могла згадати нічого. Чому?Лист 3.

За вікном падав лапатий сніг. Ніну Максимівну зморював сон. «Швидше б заснути, щоб сумні події, пережиті за отанні дні, відступили хоча б на трохи»,- думала вона. Яке здивування було в жінки, коли при пробудженні у вікна заглядали рожеві квіти яблунь. Поясніть ситуацію. 1. Розгадування кросворду по темі: «Сон»

 1. Люди, які пізно лягають спати і пізно встають.

 2. Результат перекомбінації, перегляду інформації, що зберігається в пам′яті.

 3. Періодичний стан організму людини, який характеризується виключенням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники.

 4. Прізвище письменника, який боявся бути похованим заживо.

 5. Явище, під час якого людина засинає на 1-3 секунди.

 6. Вчений, який вивчав прцеси сну.

 7. Фаза сну, під час якої людина бачить сновидіння.

 8. Явище, яке спостерігається під час сну, внаслідок неповного загальмування клітин кори мозку.

V. Підсумок уроку.
Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію

Скачати 35.23 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка