Урок мужності «з україною в серці!»



Дата конвертації20.11.2018
Розмір94.5 Kb.
#65634
ТипУрок
Міністерство освіти і науки України

Переяслав – Хмельницький міський методичний кабінет

Урок мужності

«З Україною в серці!»

Підготувала

класний керівник 8 класу

Переяслав –Хмельницької

ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

Гаврилечко Ольга Михайлівна

м. Переяслав-Хмельницький

2014


Урок мужності «З Україною в серці!»

Для учнів 6-8класів

Мета: формувати в учнів почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого;розвивати мотивацію, спрямовану на підготовку до захисту Вітчизни, на прикладі подвигу героїв, виховати громадянські почуття, свідому соціальну активность та відповідальність.

Обладнання:  карта України, записи висловів про Україну, прислів’я, приказки про рідний край, проектор,комп’ютер.

Музичне оформлення: відеоролики: «Небесна сотня», «Пливе кача», «Лише у нас на Україні», «Я люблю Україну свою», запис Державного Гімну України.

Оформлення: елементи народної символіки; плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України.

Лейтмотив заходу: Україна, громадянин, патріот, незалежність, історія народу, народна пісня.

Хід уроку

І. Організаційний етап

На екрані демонструється відео фрагмент пісні І. Федишин «Лише у нас на Україні

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.

  1. Оголошення теми уроку.

Учитель: Дорогі діти, у нас зараз пройде незвичайний урок. Сьогодні ми будемо говорити про нашу державу.  

Учень 1: На світі багато чудових країн,

Мені наймиліша, найкраща країна,

Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,

Безсмертна моя Україна.



Учень 2: Ти з давніх віків непокірна була

І волю свою боронила невпинно.

Нарешті збулося – її здобула

Звитяжна моя Україна.



Учень 3: На землях твоїх неозорих степів

Живе працьовита і чесна родина,

Хвилюється колосом стиглих хлібів

Моя золота Україна.



Учень 4: В садах і дібровах в вечірні часи

Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,

І чути співочі дівчат голоси, –

Пісенна моя Україна.



Учень 5: Тепер ще не легко живеться тобі,

Є в тому, мабуть, особлива причина.

Та все подолає в тяжкій боротьбі

Незламна моя Україна.



Учень 6: Квітуй, мов калина, над плесами вод,

Будь в дружбі і праціміцна та єдина.

Хай буде щасливим твій вільний народ,

Прекрасна моя Україно!



ІІІ. Основна частина

Учитель: Подивіться, будь ласка, у вікно: шепоче замріяний вітер слова кохання річці синьоокій, а день стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойнее місце у світовій спільноті. Трагічніподії в Україні, починаючи з листопада минулого року, тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни.

Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»

Учитель: Революція гідності далася українцям дорогою ціною. До цих пір – понад тисячі людей вважають зниклими безвісти. До цих пір - в українських та зарубіжних лікарнях рятують сотні тяжкопоранених. До цих пір Небесна сотня поповнюється Героями.

А тоді, 22 лютого2014 року, на Майдані звучав неймовірно тужливий діалог між матір'ю і сином - лемківська пісня «Пливе кача» у виконанні «Піккардійської терції». Вперше вона прозвучала на Майдані під час похорону білоруса Михайла Жізневського на прохання його найближчого товариша. Це була його улюблена пісня, яку вони часто з побратимами співали на Майдані. Сам він народився в Гомелі, але останнім часом жив у Білій Церкві на Київщині.

На долю українців випало стільки страждань і випробувань, що автори переповнялися сумними емоціями і вкладали їх у слова і музику. А особливий пласт - це, власне, похоронні пісні, настільки сумні, що неможливо втримати сліз. В них закладений історичний код нації, зрозумілий будь-кому. Так, як в «Пливе кача». Тому що кожна мати розуміє, що виховує сина не для того, щоб відпускати на війну, будь-який чоловік не хоче загинути на чужині, сестра або брат не готові втрачати близьких. Сьогодні нам вже важко уявити собі прощання з Героями якимось іншим твором. Людина, яка написала цю пісню, пропустила її через серце. Тому зараз з автором в унісон плачуть сотні тисяч людей.

«Пливе кача...» - жалобний гімн Майдану за небесною сотнею загиблих героїв.

Демонстрація відео фрагменту «Пливе кача...»


Учитель: Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям загиблі в зоні АТО українські воїни.

Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.



Хвилина мовчання

Учитель: Багато людей зізнаються, що Майдан змінив їх сприйняття музики. Скажімо, абстрактні раніше слова Гімну отримали об'ємність, викликають сильні емоції і справжній патріотизм. У тривожні моменти люди їм оберігаються, як щитом.

Учень 6: Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я».

Красою правди у святім двобою

Понад Майданом сонця лик сія…



Учень 7: Є нація! Хай знаютьвсі у світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

І переможно сонце правди світить,

Співає гордо наш Державний Гімн.



Звучить Державний Гімн України

Учитель: Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень-історикознавець.

Учень-історикознавець: Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь.

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького протии Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У ХVІІІ столітті козацька автономія булла ліквідована. Під час української революції початку ХХ століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська Народна Республіка

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 роціУкраїнська республіка ввійшла до складу Радянського Cоюзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті розпаду Радянського Cоюзу 1 грудня 1991 року.

Україна–унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Учитель: А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?» Дайте відповідь на такі питання:

Вікторина «Чи знаєте ви Україну?»

1. У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? У східній

2. На якому материку ми живемо? Євразія

3. Які країни межують з Україною на півночі? Білорусь

4. З якою державою Україна межує на сході? Росія

5. Коли країна проголосила свою незалежність? 24 серпня 1991 року

6. Де знаходяться географічний центр Європи? На території України в

Закарпатській області поблизу с. Ділове

7. Як називається найвища вершина Карпат? Гора Говерла, 2061 м

8. Яка найбільша річка в Україні? Дніпро

9. Як називається столиця України?м. Київ

10. Яке найбільше озеро в Україні? озеро Сасик

Учитель: Щороку ви поглиблюєте, збагачуєте новим змістом поняття «Батьківщина». Нещодавно поняття «Батьківщина» обмежувалось для вас рідною хатою, де впершепізналилюбов та опікумами і тата, ласку бабусі, мудрістьдідуся, тепло родини. Проминуло раннєдитинство – і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, щови не просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша – Україна, велика і прекрасна. Україна – одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей. Поряд з українцями на території України проживають представники понад 100 національностей.

Зараз ми з вами проведемоконкурс «Мовознавство для допитливих»:



Конкурс «Мовознавство для допитливих»:

Учитель: Завдання: здійсніть подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:

у Києві – (киянин);

у Кіровограді – (кіровоградець);

у Харкові –(харків’янин);

у Львові – (львів’янин);

у Сумах – (сумчанин);

у Донбасі – (донбасівець);

в Одесі – (одесит);

у Чернівцях – (чернівчанин);

у Чернігові – (чернігівець);

у Полтаві – (полтавчанин).

Учитель: Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожноїлюдини, адже слова мають свою енергетику, а отже – чинять вплив на нас із вами. Детальніше вам розповість группа учнів-лінгвістів.

Учні-лінгвісти: Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.

Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, перееданий нам попередніми поколіннями, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці. Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільшеі найдорожче добро в кожного народу – це мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своєдавнє життя, і свої сподіванки, і розум, і досвід».

Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію. Ось як про цесвого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

2. Один давньогрецькийфілософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовнимита освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити рідну мову. Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення, про її цілющу, відроджуючу силу:

Ми з нею відомі усюди,

Усе, що треба, нам є

А хто свою мову забуде,

Той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,

Щосяє з небесних висот.

І там, де звучить рідна мова,

Живе український народ.



В. Сосюра

Учитель: –Українська пісня – це частина духовного життя народу і вона незалишає його ні в радості, ні в смутку, крок у крок слідує за ним від дитинства до старості. Пропоную вам провести конкурс «Українська пісня». Для цього нам треба поділитися на дві команди і по черзі виконувати українські пісні.

Конкурс української пісні

Учитель: – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутка ми прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського. Про них Вам розкаже группа учнів-соціологів.

Учні-соціологи:

1. Тарас Григорович Шевченко –український поет, філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці, духовний батько сучасного українського народу.

2. Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.

1. Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.

2. Михайло Грушевський – історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.

1. Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання тканин.

2. Ігор Тамм –видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград), закінчив Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).

1. Микола Амосов –видатний український лікар, учений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.

2. Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України, Герой України. Відомі українські спортсмени:

1. Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і Олександр Усик (бокс).

Учитель: – У прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні цінності українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу мудрість – як бути Людиною.

Конкурс«Закінчити прислівя»

«Без верби і калини…» (немає України).

«Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).

«За рідний край…» (життя віддай).

«Та земля мила…» (де мати народила).

«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).

«Жити – …» (Вітчизніслужити).

«Нема на світі другої України…» (немає другого Дніпра).



ІV. Підведення підсумків.

Учитель: Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.

Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.



Демонстрація відеофрагментупісні А. Матвійчука«Я люблю Україну свою»

Учитель: На цьому урок наш закінчено. Всього Вам найкращого. Миру та

злагоди Вашим родинам. Будьте здорові, любіть та поважайте своїх батьків та вчителів. Дякую Вам за увагу.

Використана література

1.Відеофрагмент «Гей, пливе кача…»



http://www.youtube

2. Відеофрагмент «Небесна сотня»



http://www.youtube

  1. Відеофрагмент пісні І. Федишин«Лише у нас на Україні»;

http://www.youtube

  1. Відеофрагментпісні А. Матвійчука«Я люблю Україну свою»

http://www.youtube

5. Природні ресурси України П. С. Гнатів, П. Р. Хирівський, О. Д. Зинюк. – Львів : Камула, 2012.

6. Кусок Т. Україна – держава європейська / Т. Кусок // Позакласний

час. – 2005. – № 15-16.



7. Новий довідник: Історія України / упор. С. Крупчан, Т. Крупчан,

О. Скопченко, О Іванюк. – К. : ТОВ «КАЗКА», 2005. – 736 с.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка