Урок симфонія Учитель української мови і літератури Статкевич М. Г. 2014 Тема уроку. Мозаїка кохання в інтимній ліриці Ліни Костенко



Скачати 168.63 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір168.63 Kb.
ТипУрок
Сулимівська ЗОШ І – ІІІ ступенів

Мозаїка кохання

в інтимній ліриці Ліни Костенко

Урок - симфонія

Учитель української мови

і літератури

Статкевич М. Г.

2014


Тема уроку. Мозаїка кохання в інтимній ліриці Ліни Костенко.

Мета уроку. Поглибити знання учнів про багатогранний світ інтимної лірики Ліни Костенко; удосконалювати навички виразного читання формувати високий естетичний смак, тонке сприйняття і розуміння поетичних текстів; виховувати шляхетність почуттів.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання. Презентація творчості поетеси; епіграф, записаний на аркуші паперу: «Моя любове! Я перед тобою. Бери мене в свої блаженні сни» аудіозаписи: Л.Бетховен « Місячна соната», Раймонд Паулс «Мелодія з кінофільму «Довга дорога в дюнах», «Посвята Ніно Рото» Юрій Саульський «Чекання»; Ю. Антонов «Море»; М.Альберт «Почуття»; Саша Субота, фортепіано « У вечірній час»; тексти віршів Ліни Костенко; слайди.
Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Тихо звучить музика вчитель читає вірш Ліни Костенко «Доля»



Наснився мені чудернацький базар:

під небом у чистому полі,

для різних людей,

для щедрих і скнар

продавалися різні долі.
Долі- ворожки, тасуючи дні,

до покупців горнулись.

Долі самі набивались мені,

І тільки одна відвернулась.


Я глянула їй в обличчя смутне,

Душею покликала очі.

-Ти всеодно не візьмеш мене,

сказала вона неохоче.


-А може, візьму?

-Ти собі затям,-

сказала вона суворо.-

За мене треба платить життям,

я принесу тобі горе.
-То хто ж ти така?

-Як твоє ім′я?

-Чи варта такої плати?

Поезія- рідна сестра моя,

Правда людська- рідна мати.
І я її прийняла, як закон,

І диво велике сталось:

минула ніч. І скінчився сон.

А Доля мені зосталась.


Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться-

У мене жодних претензій нема.

До Долі - моєї обраниці.



Слово вчителя. Українській літературі поталанило, що є в ній постать, яка життям і творчістю утверджує благородство вищих мистецьких принципів.Сьогодні на уроці ми відкриваємо яскраву, різнобарвну сторінку української літератури, сторінку багатого наробку наших талановитих митців слова, на якій яскравою зорею світиться ім′я Ліни Костенко.( На екрані портрет поетеси). Вона має велику силу таланту і темпераменту, а її поезія - це сплав темпераменту та інтелекту. Нас вражає потужна громадянська лірика поетеси, сила духу цієї жінки, що вистояла в часи тотального духовного запустіння, змеління, страху. І не могло бути по-іншому, адже мальовничі береги Дніпра, виплекали такий дорогоцінний діамант - активну учасницю шістдесятництва з високовідповідальним покликанням митця - Ліну Костенко. Та якою б сильною жінка не була, але їй потрібне надійне чоловікове плече, потрібен лицар, хай і без обладунків, але той, що любить, захоплюється, обожнює. Ностальгія за справжніми лицарями звучить у віршах поетеси.

Художнє читання вірша «Апологія лицарства» учителем.( Як фон звучить «Місячна соната» Л.Бетховена).

Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Учитель. Ностальгія, що звучить у вірші поетеси, переплітається з граційно-мрійливою сонатою Бетховена. І вірш, і музика- це фантазія, не мрія, яка ніколи не стане реальністю.

–Чи відчуваємо ми песимізм, читаючи і слухаючи цей вірш?

-Чому?( Ми чуємо інші ноти, які висловлюють вічно молоде почуття-кохання)

Так. Бо ми відчуваємо непереможне, могутнє почуття, що зветься коханням. Про це і поговоримо на нашому уроці.

-Які асоціації викликає увас слово « любов»?

Дійсно, асоціації можуть бути різні, бо кохання має безліч відтінків- граней. Ми спробуємо сьогодні скласти мозаїку кохання у вигляді троянди. І тема нашого уроку звучить так: «Мозаїка кохання в інтимній ліриці».



Запитання до бесіди:

  • Що таке мозаїка? У якому творі ми зустрічалися з таким поняттям?

( П. Загребельний «Диво»).

  • Хто творив мозаїку? (Сивоок)

  • Що таке смальта?( надзвичайно складна багатокомпонентна сполука, з кусочків якої твориться ціле).

Кожен вірш, який прозвучить на уроці, ми вважатимемо частинкою мозаїки кохання, тобто шматочком умовної смальти, яка складається зі слова, звука, барви. Словом ми означимо суть почуття; кожна поезія дасть нам певний колір, бо кожна з них містить у собі барви, а мелодія, настрій і темп- це вже із царства музики. Нашу умовну мозаїку буде творити на дошці той. хто має хист до малювання, а всі інші- у власних зошитах.

IV.Сприйняття учнями нового матеріалу.

Отже, перший вірш, з якого ми почнемо творити мозаїку кохання,-це «Світлий сонет» Звучить мелодія Р. Паулса «Посвята Ніно Рота». Художнє читання ученицею « Світлий сонет» із збірки «Над берегами вічної ріки».

Як пощастило дівчинці в сімнадцять,

В сімнадцять гарних, неповторних літ!

Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.

Вона ридає, але все як слід.

Вона росте ще, завтра буде вищенька

Але печаль приходить завчасу.

Це ще не сльози- це квітуча вишенька,

Що на світанку струшує росу.

Як пощастило дівчинці в сімнадцять…
Запитання:

-Чи немає нічого парадоксального у цьому вірші? (пощастило – ридає)

-Яка ж розгадка цього парадокса? («Вона росте ще…», тобто життя іде, і все в житті буде гаразд).

-З ким пов′язана ця неприємність? ( Певно, не лише з хлопчиною, а й з дівчиною, яку він кохає).

-Чим обернеться для іншої дівчини ця неприємність?( коханням, вірністю).

-Чому пощастило дівчинці в сімнадцять, якщо в неї кохання без взаємності?

-Отже, авторка стверджує , що любов – це щастя, якщо вона і не розділена. Людина, яка здатна кохати уже щаслива, бо не кожному це дано.

-Які кольори ви відобразили б на полотні, якими користується Ліна Костенко? ( Світлі, « квітучої вишеньки»).

-Якими означеннями ви б охарактеризували цю любов? (Світла, сумна, нерозділена…)

-Який темп музики відповідає цій поезії? (Andante- спокійно). (На дошці малюється, або прикріплюється перший «камінець мозаїки» з написом «нерозділена любов»).



Учитель. – Послухайте музику( Звучить «Чекання» Саульського) і скажіть, яке почуття у вас вона викликає? ( Почуття тривоги…).

Звучить музика як фон для наступної поезії.

Художнє читання поезії «Такий чужий і раптом неминучий»


Такий чужий і раптом неминучий.

Химери хмар задушить горизонт

Земля вдихне глибинно і жагучо

На вишняках настояний озон.

Мені нестерпно, душно, передгрозно.

Ліловим чадом туманіє без,

Гудуть ліси, риплять дубові крона,

Парчеву зливу виткавши з небес,

Лягла з грози пульсуюча десниця

На золоте шаленство голови.

Мені, мабуть, ніколи не досниться
Сліпучий спалах чистої жаги.

Гроза мені погрожує громами,

Закутий біль спинає на диби.

Нехай смакують почуття гурмани,

А ти стихія- любиш так люби!

Чи ще тебе недоля не намучила!

Чи не сліпить грозою ткана ніч?

Люблю. Чужого.

Раптом – неминучого.

Тужу тонкою млістю передпліч.





Запитання для бесіди:

1. Чи погодитесь ви, що це вірш про грозу? Можливо, він про грозу почуттів?

2. Знайдіть рядок у тексті вірша, який відтворює грозову стихію природи людських почуттів.(«Сліпучий спалах чистої жаги»- любов- блискавка).

3. Чому гроза « погрожує громами, розп′ятий біль спинає на диби»?

( Це електричні розряди у природі, а в людини-вибух почуттів).

4. Коли у природі відбувається гроза?

5. Чому з цим явищем пов′язане почуття кохання. Яким означенням його його можна охарактеризувати? ( Стихійне, грозове, шалене).

6. Чому висновок: « такий чужий-і раптом неминучий?» ( Так, як неминуча гроза, адже стихії нічим не стримати).

7. Який музичний темп характерний для цього вірша?(Rarido-бурхливо, стримано).

8. Колір цього вірша? ( Фіолетовий з яскравою кривою блискавки)



На дошці та в зошитах малюємо ще один камінець мозаїки.

Виконується романс Ольги Богомолець « недумано, негадано…» під супровід гітари.





Недумано, негадано

Забігла в глухомань,

Де сосни пахнуть ладаном

В кадильницях світань,

Де вечір пахне м′ятою,

Аж холодно джмелю.

А я тебе, а я тебе,

А я тебе ляблю!

Ловлю твоє проміння

Крізь музику беріз.

Люблю до оніміння,

До стогону, до сліз.

Без кон′яку й шампана,

І вже без вороття,-

Я п′яна, п′яна. п′яна

На все життя!



Запитання для бесіди:

-Як можна назвати почуття висловлене в цьому вірші? (Хміль).

Отже, знову поєднано природу і кохання, але в цій поезії любов хмільна. Як запах м′яти, соснової живиці. Це п′янке почуття сильне і світле, навіть трішки болюче: « Люблю до оніміння, до стогону, до сліз».

- З яким кольором асоціюється вірш?( світло-зелений). Якому музичному темпу відповідає мелодія романсу?(animato-натхнення). Малюємо третій камінець мозаїки.

Звучить мелодія Р. Паулса до кінофільму «Довга дорога в дюнах» і вірші Л. Костенко « У світі злому і холодному», « Я дуже тяжко вами відболіла», «І як тепер тебе забути».


У світі злому і холодному,

де щастя зіткане з прощань,

чи ми пробачим одне одному

цю несподівану печаль?

Чи будем вік себе картати?

Але за віщо, Боже мій!

За те, що серце калатати

посміло в ніжності німій?!

За ті передані привіти?

За тихий погляд, що п′янить?

Нехай ще сонечко посвітить,

Нехай ця туга продзвенить.


І як тепер тебе забути?

Душа до краю добрела.

Такої дивної отрути

я ще ніколи не пила.

Такої чистої печалі,

такої спраглої жаги,

акого сяйва навкруги.

Такої зоряної тиші,


Такого безміру в добі!...

Це . може, навіть і не вірші,


Я дуже тяжко Вами відболіла.

Це все було,як марення, як сон.

Любов підкралась тихо,як Даділа,

А розум спав, довірливий Самсон.


Тепер пора прощатися нам. Будень

На білих вікнах змерзли міражі.

І як ми будем,як тепер ми будем?!

Такі вже рідні і такі чужі.


Ця казка днів-вона була недовгою.

Цей світлий сон-пішов без вороття.

Це тихе сяйво над моєю долею!-

Воно лишилось на усе життя.




Запитання до бесіди:

-Яка спільна тема пов′язує ці поезії?(Любов, що вже відбулася і залишила спогади).

-Які рядки підкреслюють тему прощання?

(« І як ми будем, як тепер ми будем, Такі вже рідні і такі чужі?!»)

-Знайдіть у віршах означення цього почуття. Визначте колір, музичний темп кожного вірша.

( Темп lento-повільно, сумно; кольори- голубий, жовтий,

Звучить два романси: « Двори стоять у хуртовині айстр(«запис О. Дем′янчука, « Осінній день березами почавсь» (романс). Вірш «Не знаю, чи побачу Вас..» читає вчитель. (Слайд)


Двори стоять у хуртовині айстр.

Яка рожева й синя хуртовина!

Але чому я думаю про Вас?

Я вас забути вже повинна.

Це так природно-музика і час,

І ваша тут присутність невловима

Двори стоять у хуртовині айстр.

Яка сумна й красива хуртовина!

Різьбить печаль свої дереворити.

Я думаю про тебе весь мій час,

Але про це не треба говорити.

Ти прийдеш знов. Ми будемо на «Ви».

Чи ж неповторне можна повторити?

В моїх очах свій сум перепливи,

Але про це не треба говорити.

Хай буде так, як я собі велю.

Свій будень серця будемо творити.

Я вас люблю, о як я вас люблю!

Але про це не треба говорити.
Не знаю, чи побачу Вас, чи ні.

А може, власне, і не в тому справа.

А головне, що десь в далечині

Є хтось такий, як невтоленна спрага.

Я не покличу щастя не моє.

Луна луни туди не долітає.

Я думаю про вас. Я знаю, що ви є

Моя душа й від цього вже світає.




Запитання до бесіди:

1.Чому в одному з романсів постійно звучить рядок « Але про це не треба говорити»( тобто про почуття)? Чому про любов не треба говорити? Знайдіть відповідь на це питання в одній з поезій. (« Я не покличу щастя не моє»)

2. Як ви гадаєте, чи знає про це почуття та особа і як вона ставиться до цього?( Напевне знає і, напевне, любить, але щось розділяє цих двох людей). Тому, « оце і є той випадок єдиний, коли найбільша мужність-утекти». Лише справжнє кохання сильної особистості здатне на таке благородство.

3. Як поетеса означила це кохання? («…невтоленна спрага»).

4.Колір, який відповідає настрою вірша.( оранжевий, жовтий, зелений).

5. Музичний темп – помірно. Малюється сьомий, восьмий, дев′ятий камінці.

Учениця читає вірш «Спини мене», як фон звучить інструментальна п′єса Ю. Антонова « Море». ( Слайд)


Спини мене отямся і отям

така любов буває раз в ніколи

вона ж промчить над зламаним життям

за нею ж будуть бігти видноколи

вона ж порве нам спокій до струни

вона ж слова поспалює вустами

спини мене спини і схамени

ще поки можу але вже не можу

настала черга й на мою зорю

чи біля тебе душу відморожу

чи біля тебе полум′ям згорю.


Запитання для бесіди:

-Зверніть увагу, що в цьому вірші жодного розділового знака.Чому? Як його треба читати? ( Пристрасно, на одному подиху, так, як написано.

-Яка службова частина мови надає особливих емоційно-експресивних відтінків?( така ніби непомітна частка ж).

-Який колір може відобразити висловлені у поезії почуття? ( Вишневий).

-Який музичний темп характерний? (Appassionato-пристрасно). Малюється ще один камінець.

Слово вчителя.

У кожній історії є свій епілог. Ми теж підійшли до цієї точки. По суті ми прочитали історію кохання, побачили його таким різним, і от залишилося прочитати, чим же закінчився цей роман.Отже, епілог. Звучить інструментальна п′єса Р. Паулса «Не залишай мене». Художнє читання вірша



«Епілог» вчителем.

Я підданка своїх обов′язків,

Я, васал свому королю,

Я люблю тебе тихо, боязко,

Я прощально тебе люблю.

Не жалкуй за мною. Я мічена.

Мене кожне лихо згребе.

На прощання тобою засвічена,

Подарую тобі себе.

Ще б лишитись…Але не можу я.

Нареченою нарече й

Заколисує, заворожує

чорнобрив′я таких ночей.

У моєму краю ойчистому

б′ють гармати, свистить картеч.

Я не жінка. Найкращі лицарі

Наді мною зломили меч.

Мені легко.що вже аж трудно.

Мені страшно: забудь пароль.

Мене кличе суворо і трубно

Мій обов′язок, мій король.

Не кажи, що не маю рації,

І докорами не карай.

Я в любові - як в еміграції.

Відпусти мене в рідний край.




Запитання до бесіди:

-Ви розчаровані таким закінченням ?

-Чим виявилася любов в енілозі?(Еміграцією).

-Який колір відповідає цьому віршу? ( Синій, бо це розрив ).

-Темп, яким можна означити поезію? ( Драматично).

-Чому постало питання вибору у героїні нашого « любовного роману».

-Чому героїня з такого «раю, де заколисує й заворожує чорнобрив′я таких ночей» прагне в « рідний край, де б′ють гармати, свистить картеч»? ( Її кличе обов′язок, її король). Малюється камінець.

Слово вчителя.Виходить, що кохання - це хвилинні настрої? Але, перегортаючи сторінку книги почуттів, ми читаємо назву вірша « І знову пролог», де зустрічаємо таке зізнання: «Якби ти знав, як солодко, нестерпно

. І як спочатку я тебе люблю!»

Отже, історія продовжується. Це природно. Людина шукає гармонії буття, абез любові світ був би сірим і неповноцінним. Нам не вистачає ще однієї пелюстки, бо ви бачите, що на плакаті вималювався мозаїчний портрет кохання у вигляді квітки.

Звучить п′єса М. Альберта « Почуття» з платівки Саші Суботи і вірш «Моя любове! Я перед тобою». Учні самостійно визначають колір – червоний, темп- протяжно. велично, значимо.





Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни.

Лиш не зроби слухняною рабою,

Не ошукай і крил не обітни!

Не допусти, щоб світ зійшовся клином,в дрібницях

І не приспи, для чого я живу.

Даруй мені над шляхом тополиним

Важкого сонця древню булаву.

Не дай мені заплутатись в дрібницях,

Не розміняй на спотички доріг,

Бо кості перевернуться в гробницях

Гірких і гордих прадідів моїх.

І в них було кохання, як у мене,

І від любові тьмарився їм світ.

І їх жінки хапали за стремена,

Та що поробиш – тільки до воріт.

А там, а там…Жорстокий клекіт бою

І дзвін мечів до третьої весни…

Моя любове! Я перед тобою

Бери мене в свої блаженні сни.



Слово вчителя. Виходить, що кохання – це хвилинні настрої? Але, перегортаючи сторінку книги почуттів, ми читаємо назву вірша «І зновупролог», де зустрічаємотаке зізнання:

Якби ти знав, як солодко, нестерпно,

І як спочатку я тебе люблю!

Отже, історія продовжується. Це природно. Людина шукає гармонії буття, а без любові світ був би сірим і неповноцінним.

Нам не вистачає ще однієї пелюстки, бо ви бачите, що на плакаті вимальовується мозаїчний портрет кохання у вигляді квітки.

Звучить п′єса М. Альбарта «Почуття» з платівки Саші Суботи і вірш « Моя любове! Я перед тобою». ( Учні визначають колір-червоний, темп-протяжно, велично,значимо.)

Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни.

Лиш не зроби слухняною рабою

Не ошукай і крил не обітни!

Не допусти, щоб світ зійшовся клином,

І не приспи, для чого я живу.

Даруй мені над шляхом тополиним

Важкого сонця древню булаву.

Не дай мені заплутатись в дрібницях,

Не розміняй на спотички доріг,

Бо кості перевернуться в гробницях

Гірких і гордих прадідів моїх.

І в них було кохання, як у мене,

І від любові тьмарився їм світ.

І їх жінки хапали за стремена,

Та що поробиш,- тільки до воріт.

А там, а там… .Жорстокий клекіт бою

І дзвін мечів до третьої весни…

Моя любове! Я перед тобою-

Бери мене в свої блаженні сни. тається



( Малюється останній камінець мозаїки)
V. Підсумок.

Слово вчителя.

Ліна Костенко довела, що любов перемагає у будь – якому двобої - така її сила, перед нею складають зброю всі. А тепер погляньмо на мозаїку кохання. Ця троянда різнобарвна, як і світ, що оточуєнас. Кожна її пелюстка пахне по-іншому: грозою, м′ятою, соснами, айстрами, небом, сонцем, літніми ранками. Любов у віршах поетеси така різна: це ніжність і пристрасть, це стихія і хміль, це невтоленна спрага і тихе сяйво, еміграція і велична переможиця. Яке суцвіття відтінків! А в перекладі на звуки музики – це ціла симфонія, бо яка різнохарактерна музика звучала сьогодні для відображення настрою кожного поетичного одкровення: драматична і ніжна, пристрасна і спокійна, граціозна і тривожна, стримана і урочиста.

Безперечно, небуденним талантом володіє наша сучасниця. Велична симфонія кохання, розкішна різнобарвна троянда, грандіозна ода любові – все це інтимна лірика Ліни Костенко. Сподіваюся, вам запам′ятається поезія цієї геніальної жінки, і ви ще не раз будете відкривати для себе світ її любові. Гадаю, не востаннє торкаються рядки любовної лірики струн ваших сердець, ще не раз зазвучать вони в унісон: ваші почуття і її поезія, бо у вас попереду- життя, кожного чекає це солодке випробування, ім′я якому – любов.
VI. Домашнє завдання.

Прочитати роман у віршах « Маруся Чурай».



Індивідуальні завдання. Підготувати реферати:

  1. Історична та фольклорна основа роману.

  2. Образ дівчини-пісневірки Маруся Чурай у художній літературі ( у творах М. Старицького, В. Самійленко, С. Руданського, І. Микитенка…)

Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію

Скачати 168.63 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка