Урок «Україна єдина країна»Скачати 27.96 Kb.
Дата конвертації20.11.2018
Розмір27.96 Kb.
#65495
ТипУрок
ПОГРЕБІВСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС

«загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів –

дошкільний навчальний заклад»

Перший урок

«Україна – єдина країна»

Підготував

класний керівник 5 класу

Красніков Віталій

КостянтиновичПогреби

2014
Мета: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави та роль у цьому українського козацтва; розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів.

Форма проведення: розповідь з елементами довідок, повідомлень, бесіди та відео

Місце проведення: актовий зал.

Тривалість: 45 хвилин.

Обладнання: Конституція України, прапор, проектор, телевізор


Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Вступна частина.

Відео «1 Ми – єдина країна»

Вчитель. Вишита колоссям і калиною,

Вигойдана співом солов’я,

Зветься величаво – Україною,

Земле зачарована моя.

Діти, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна»(на фоні відео супроводу «2 Прапор»)

Вчитель. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Материнський образ України встає з полинових степів і глибинної чорноземної скиби, як барва зоріє із зажури поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно на повен зріст із карпатських верховин.Нема життя без України, бо Україна - це мати, яку не вибирають, бо Україна - це доля, яка випадає раз на віку, бо Україна - це пісня, яка вічна на цій землі.

Багатовікова історія українського народу, народу-великомученика, на долі якого було досить лиха... Майже кожне століття, як свідчать джерела, розпочате голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами. З XV століття, з часів козаччини, почалася національно-визвольна боротьба за побудову незалежної самостійної держави. Але шлях до незалежності був тяжкий і тернистий. Важко назвати країну, яка б пережила те, що пережила Україна за більш ніж пів-тисячолітнє поневолення (1240 - 1991 р.)Вчитель: (Слайд 1-2) В минулому Україна була розділена на частини, єдиної держави не існувало. На півдні було розташоване Кримське ханство, яке утворилось у XIV ст. в результаті розпаду Золотої Орди. За рівнем економічного розвитку кримські татари значно відставали від населення України. Вони вели напівкочовий спосіб життя і постійно нападали на нашу країну. Під час цих нападів вони грабували міста і села, спалювали їх, забирали людей у полон. Чоловіків і жінок продавали в рабство; дітей перетворювали на яничарів. Українське населення дуже страждало від цих набігів. Саме на цих землях виникло у XV ст. таке видатне явище, як козацтво.

(Слайд 3-4)Перші згадки про козаків відносяться до кінця XV ст. Місце, де оселялись козаки, називалось Дике Поле. Це були родючі, але незаселені землі, бо вони найбільше зазнавали нападів з боку кримських татар. Найбільша група людей, що переселялись сюди, — селяни-втікачі, які не витримували жорстокого феодального гноблення. Проте релігійний і національний гніт примушував покидати свої домівки навіть досить заможних людей. Козаки оселялись у зимівниках, їх основним заняттям було землеробство і скотарство. Працювати доводилось озброєними, щоб вчасно встигнути відбити напади татар.

Вчитель: (Слайд 5-6) Між містами Дніпропетровськ і Запоріжжя Дніпро перетинає Український кристалічний щит і тому, оминаючи його, змінює свій напрямок. У цьому місці тверді кристалічні породи виходять над поверхнею води (вода розмиває їх дуже повільно), утворюючи численні пороги й острови. Поблизу Запоріжжя знаходиться найбільший острів Дніпра — Хортиця. Перша Січ створена в середині XVI ст. Д. Вишневецьким.

Хто ж міг бути козаком на Січі? кожний чоловік, який виконував умови: говорити українською мовою, сповідувати православ'я і бути не одруженим. Жінкам не дозволялось навіть заходити на територію Січі. Існував випробувальний термін сім років, після чого людину зараховували до Запорізького війська.Вчитель: А чим займались козаки в Січі?

(Слайд 7) Головними заняттями були військові походи й підготовка до них. Походи здійснюватись на чайках Дніпром на територію Кримського ханства з метою визволення полонених і підкріплення матеріального становища.

Січ була українським військом, організованим, дисциплінованим і боєздатним. Козаки виконували роль прикордонників, захищаючи південні кордони України від нападів кримських татар.(Слайд 8) Також козаки підтримували селянські повстання в боротьбі проти посилення феодального гніту, брали активну участь у визвольній війні під керівництвом Б. Хмельницького, стояли на сторожі православ'я та української мови. Нам є на кого рівнятись і з кого брати приклад…

Вчитель: А зараз ми проведемо конкурс «Чи знаєте ви?»

Вчитель читає запитання, а учні говорять відповіді.(Слайди 9 – 32) 1. Столиця України. (Київ)

 2. Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина.)

 3. Козацький човен. (Чайка)

 4. Герб України (Тризуб)

 5. Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)

 6. Дерево, з якого добувають дьоготь. (Береза)

 7. Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам.)

 8. Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)

 9. Свято дівочої долі. (Катерини)

 10. Найвища гора України. (Говерла)

 11. Найвідоміший футболіст України сучасності. (Андрій Шевченко)

 12. Грошова одиниця України. (Гривня)

 13. Приміщення, в якому жили козаки. (Курінь)

 14. Колір прапора України. (Блакитно – жовтий)

 15. Розписані великодні яйця. (Писанки)

 16. Найбільше озеро України. (Світязь)

 17. Головна обрядова дія Андріївських вечорниць. (Гадання, Кусання калити)

 18. Зібрані цього дня лікарські трави вважаються найцілющими. (Свято Івана Купала)

 19. Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір? (Дванадцять)

 20. Народна назва одного з найголовніших літніх свят, до якого православна церква приурочила свято Трійці. (Зелена, Клечальна неділя – «Зелені свята»)

 21. Швидкий український танок. (Гопак)

 22. Хто був останнім гетьманом України? (Кирило Розумовський)

 23. Хто з українських письменників узяв собі псевдонім – назву своєї національності. (Леся Українка)

 24. На території якого материка розташована Україна? (Євразія)

Вчитель. Ну що ж, молодці, ви добре знаєте історію рідного краю. Молодці, ви справжні козаки.

Вчитель 1. Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.

16 липня 1990 року Верховна Рада Української республіки приймає важливий документ - Декларацію про державний суверенітет України. (Слайд 33)Декларація стала першим кроком до незалежності нашої держави, відчутним рушієм у боротьбі за волю.(Слайд 34)Так, Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, зі своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми - українським народом.

Вчитель 2: А чи могло бути інакше? Ні, інакше бути не могло. Не могла бути марно пролита кров тих, хто боровся за волю і незалежність, тих, хто вірив у перемогу, і тих, хто вірив у воскресіння. Хіба міг не почути Всевишній тих молитов, з якими звертався до нього славний син Тарас Шевченко . (Слайд 35):

Учениця. Молю, ридаючи, пошли,

Подай душі убогій силу,

Щоб огненно заговорила,

Щоб слово пламенем взялось,

Щоб людям серце розтопило,

І на Украйні понеслось,

І на Украйні освятилось...

16 липня 1990 року назавжди залишиться в історії українського народу великим і пам'ятним днем. Здається, після того кожний день нашого життя був наповнений демократичними змінами і перетвореннями.Вчитель: 24 серпня 1991 року проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави. Пізніше було написано слова Гімну України, який і досі репрезентують різні виконавці.

(Відео «3 Державний гімн України Злата Огневич»)

Вчитель: 1993 рік. На всенародне обговорення винесені два варіанти проекту Конституції. України.

1994 рік. Україна відзначає 180-у річницю з дня народження славного сина Тараса Шевченка. В цьому ж році відбулися вибори до Верховної, обласних, районних, селищних і сільських рад. А у вересні місяці затверджена конституційна комісія.Вчитель. 1995 рік. Україна відзначає 400-річчя з дня народження славного гетьмана Богдана Хмельницького. Протягом цього року йде широке обговорення проекту Конституції України.

1996 рік. 28 червня Верховна Рада України прийняла Основний Закон - Конституцію України. Цей день став національним святом. У цьому році також затверджено українську грошову одиницю гривню.

Україна має свої символи.

Вчитель. (Слайд 36) Звичайно, що ми згадали тільки деякі важливі події з життя молодої Української держави. Але сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою. Саме заради цього люди різного віку вийшли в грудні 2013 року на Майдан Незалежності, щоб відносити справедливість і зберегти горде ім’я кожного – Українець.

(Відео «4 Павло Табаков «Небесну сотню, Господи, прийми»)

Вчитель. Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. (Слайд 36)

Вчитель. Наша армія існує для захисту кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним, спритним, мужнім.

Вчитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули вороги і багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави.

Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір'ю українців, які свято шанують і люблять її.Вчитель. Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «...хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.

(Відео «5 Героям війни на сході України присвячується»)

Учениця читає вірш Д. Лазуткін «Реквієм»

А ЗАКОНАМИ МАТЕМАТИКИ - 


МІНУС ДОЛЯ - НА МІНУС ЧАС...
НЕБО РИДМА РИДАЄ, СОЛДАТИКИ,
НЕБО РИДМА РИДАЄ ПО ВАС...

ХТОСЬ НА МАПІ ЗВІРЯВ МАРШРУТИ,


ХТОСЬ ДИВИВСЬ НА ЗІРКИ З ПЕЧЕР...
НЕРОЗКРИТИМИ ПАРАШУТАМИ
РАХУВАТИМУТЬ ВАС ТЕПЕР...

ПО РОЗМОКЛІЙ ТРАВІ РОЗКИДАНО


ЗБИТІ СОНЦЯ, НЕМОВ БУРШТИН...
НИНІ НЕБО РИДАЄ РИДМА,
ДИКИМ ПОЛЕМ ГІРЧИТЬ ПОЛИН...

БАТЬКІВЩИНА АБО ТЕРИТОРІЯ - 


КОЖЕН САМ ОБИРАЄ ШЛЯХ.
ЗАПІКАЄТЬСЯ КРОВ'Ю ІСТОРІЯ,
МОВ У ДЕРЕВО ВХОДИТЬ ЦВЯХ.

ВАШІ ХРЕСТИКИ, ВАШІ ПРИХИСТКИ,


ВАША ПРАВДА, ВАШ СУМ І ЩЕМ...
ТАК ЛЯГЛО, ЗГІДНО ПРАВИЛ БАЛІСТИКИ,
ТАК РОЗКВІТЛО НІМИМ ВОГНЕМ...

ЩЕ ЧЕКАЮТЬ ВАС, ЩЕ ВИМОЛЮЮТЬ,


ПРОГЛЯДАЮТЬ РЯДКИ НОВИН,
І ВИКОЛЮЮТЬ ОЧІ КОЛАМИ
ЦИХ РОЗ'ЯТРЕНИХ УКРАЇН...

І НІЧОГО КРІЗЬ СЛЬОЗИ НЕ ВИДНО,


І БІЛІЄ НАДТРІСНУТА ВІСЬ...
НИНІ НЕБО РИДАЄ РИДМА,
ЗІ СВІЧОК ОПЛИВАЄ ВІСК...

ВЖЕ ЗА ВСЕ ПЕРЕД БОГОМ ПРОЩЕНІ


ЛИНУТЬ АНГЕЛИ В ДЕМБЕЛЯ...
ЗАСИНАЙТЕ СПОКІЙНО, ХЛОПЧИКИ,
ЦЕ НАВІЧНО ВАША ЗЕМЛЯ..
Відео «6 Молитва За Україну»

III. Підбиття підсумку уроку.

Вчитель. Ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.

Вчитель. Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного - миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.

Відео «7 Олеся Заєць «Це моя Україна»


Список використаних джерел:

 1. М. Кримська с. Старий Нижбірок, Тернопільська обл.. «Моя країна - Україна» С.Д. Прит Глишська ЗОШ, Рівненська обл.. Твої символи, Україно!

 2. М.В. Коновалова Тематичні класні години 5-11 класи. Видавництво «Основа» м. Харків 2011 р.

 3. Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

 4. Ресурси ІнтернетуСкачати 27.96 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка