Урок (українська література, образотворче мистецтво)



Скачати 33.03 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір33.03 Kb.
#65076





Тема: МОРЕ У ТВОРЧОСТІ ВІДОМИХ. Л. Українка «Тиша морська»

Репродукції картин І. Айвазовського

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК (УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА, ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО).





Мета:

  • продовжити знайомити учнів із життям і творчіс­тю видатної письменниці, допомогти їм усвідомити ідейно-художній зміст і значення поезії Лесі Українки;

  • розвивати навички вдумливого, виразного читання поезії, її коментування;

  • визначення ролі художніх засобів у них;

  • навчати самостійного пошуку інформації;

  • висловлювати власні думки;

  • ознайомити з творчістю художника-мариніста І. К. Айвазовського;

  • показати взаємопроникнення видів мистецтва: по­езії, живопису, музики;

  • формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати музичні та живописні твори, розви­вати вміння «бачити музику», «чути картину», твор­чу уяву, дрібну моторику руки;

  • виховувати в учнів естетичне сприйняття навко­лишнього світу, любов до природи;

  • стимулювати розвиток допитливості, інтерес до мистецтва.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: кольорові картки (для визначення настрою), диски з аудіозаписом шуму морського при­бою, альбоми для малювання, олівці, гуаш, гумка, єм­ність для води, пензлі № 1-4, серветки, палітра.

Літературний ряд: Леся Українка «Тиша морська».

Зоровий ряд: репродукції картин І, К. Айвазов- ського «Дев'ятий вал», «Шторм», «Море в місячному сяйві», «Італійський пейзаж», «Морський пейзаж», «За­хід сонця на морі»; портрет художника І. К. Айвазов- ського; роботи учнів.

Музичний ряд: аудіозапис морського прибою.

ХІД УРОКУ



І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ

Учитель української літератури. На попередньому уроці ми з вами дізналися багато

цікавого про життя і творчість видатної поетеси Лесі Українки, ознайомилися з поезією ранньої творчості. І сьогодні ми продовжуємо вивчати її біографію, а зокрема дізнаємось про її перебуван­ня у Криму, та вивчатимемо її поезією. Але сьогод­ні у нас з вами незвичайний урок. Ми об’єднаємо вивчення української літератури з образотворчим мистецтвом. Чому? На це питання ви мені самі дасте відповідь після завершення нашої цікавої мандрівки у прекрасний світ мистецтва.



Учитель образотворчого мистецтва. Зараз ми перевіримо, з яким настроєм ви при­йшли на урок. А визначимо ми це за допомогою кольорів. Я вам розкажу, що означає той чи ін­ший колір, а ви піднімете картку з відповідним кольором-настроєм. *

Синій

Сумний

Жовтий

Радісний

Зелений

Спокійний

Червоний

Веселий


Учитель української літератури. Але чому я бачу, що настрій не дуже веселий та радісний? Це, мабуть, тому, що за вікном вже не так гріє сонечко, літо забрало з собою всі розваги і вже зникли всі барви золотої осені. Але ми спробуємо його вам змінити на краще. Ви ж, мабуть, любите весело проводити час. Особливо ж улітку, якщо ми відпочиваємо на морі.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Тому сьогодні ми будемо говорити, малю­вати, слухати про море, яке ніколи не набридає, надихає людей на творчі подвиги, надає наснаги і, звичайно, годує людину.

Учні записують тему уроку.


  • Актуалізація суб’єктного досвіду (Асоціювання: ключове слово − море).

Учнівські асоціації: широчінь, вода, хвилі, небезпека,безмежжя, воля, штиль, радість, відпочинок, чайки, кораблі, сонце, тепло.
VІ СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель української літератури. Як ви знаєте, Леся Українка хворіла, тому лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із те­плим і сухим кліматом. Таким благодатним кра­єм є Крим. Саме там, у Євпаторії, видатна поетеса проводила багато часу. Спостерігала за чарівною природою і перетворювала свої незабутні вражен­ня на поетичні рядки. Так з’явився цикл віршів «Кримські спогади», які Леся Українка присвя­тила своєму улюбленому братові Михайлові. Пер­ший твір, написаний в Криму — «Тиша морська». Це поезія юнки, захопленої дивовижною приро­дою. Теплий клімат, морське повітря були ліками для Лесі. Те, що поетеса переживала, перебуваючи на морі, ми з вами відчуємо, прочитавши вірш «Тиша морська».



Робота над поезією «Тиша морська»

  • Виразне читання вірша;

  • Учні попередньо одержують завдання: слухаючи поезію, зафіксувати свої враження і передати їх в одній із систем: я чув… я бачив… я відчував….

  • Озвучення учнівських вражень.

- Я чув тихий плескіт хвиль, які підкочувалися до берега, легенько відштовхувалися від нього і знову поспішали в обійми моря

− Я побачила широчінь моря, спокійного, тихого. Вгорі легенько махали крилами чайки і щось тихенько покрикували. А посередині – маленький човен, у якому сидить якась людина

- Я відчула, ніби сонце освітило наш клас. І хоч за вікном похмуро, на душі стало світло, тепло, спокійно

-Я уявила картину, яку спостерігала, відпочиваючи з мамою на морі. Це було під вечір. Починало темніти, море було спокійне, тихе, а сонце розкидало своє проміння на потемнілу поверхню води. Здавалося, що золоті краплинки спадають на море і переливаються яскравими самоцвітами



  • Усне малювання.

Учитель. А яку картину ви намалювали б за змістом цього вірша? Який колір там переважав би?

- Я намалював би море, по якому пливе невеличкий кораблик. Оскільки це відбувається вдень, то яскраве сонце залило його своїми золотавими барвами. І тому кольори на моїй картині жовті, сонячні. Навіть вода виграє вогняним сяйвом. Але щоб все це не злилося в одну пляму, я поєднаю різні відтінки.




  • Евристична бесіда:

  1. Які почуття викликає у вас цей твір? (Захоплен­ня умінням поетеси бачити скарби природи, тонко відчувати красу навколишнього світу тощо.)

  2. Чим захоплюється ліричний герой? (Простора­ми спокійного моря)

  3. До чого вабили простори спокійного моря? Знайдіть рядки.

(У мале човенце сісти І далеко на схід сонця Золотим шляхом поплисти.)

  1. Що ж символізує тихе море? (Тихе море є симво­лом спокою і відкритого серця ліричної героїні)

  2. Про що мріє ліричний герой? Зачитайте рядки.

(Поплила б я на схід сонця,

Аж від сходу до заходу,

Тим шляхом, іцо про дожило Ясне сонце через воду.)

  • Радість буття перемагає, але життєві незго­ди все одно нагадують про себе. Це особливо під­креслено в останній строфі вірша:

Не страшні для мене вітри, Ні підводнії каміння,

Я про них би не згадала В краю вічного проміння.

  1. Що ж символізує «підводнеє каміння»? (Злі, ворожі сили)

Леся Українка любила море. Воно вабило її своєю мінливістю, величчю, красою. Ця «країна світла та злотистої блакиті» навіває романтичні думки, мрії, бажання помандрувати кудись далеко-далеко Останню строфу поезії можна розуміти й алегорично: лірична героїня не боїться труднощів, вона готова їх долати, боротися за свою щасливу долю.


  • Виразне читання поезії учнями. (за бажанням)

  1. Робота в групах

  • І група визначає тему твору, основну думку й мотиви до написання. (Тема — опис кра­си моря в період затишшя, прагнення люди­ни протистояти морським і життєвим бурям;

ідея — спонукання людини до відстоювання активної життєвої позиції.)

  • II група характеризує образ ліричної героїні. (Дуже вразлива, чутлива до краси світу, має поетичну душу. Вона розуміє що на морі, як і в житті, не завжди буває затишшя, не за­вжди воно спокійне й привабливе. Остання строфа характеризує її як рішучу, сміливу, волелюбну людину, яка. здатна до боротьби із життєвими негараздами й труднощами.)

III група визначає художні засоби твору та їхню роль. (Епітети, метафори, повтори, пестливо- зменшувальні слова. Художні засоби допома­гають поетесі змалювати красиву, привабливу картину моря й виразити думки та почуття, які воно в неї викликало.)

^ Чи є у творі докладні описи природи?

^ До якого жанру поезій належить вірш? (Пей­зажна лірика)

Учитель образотворчого мистецтва. Море — один із чудових витворів природи. Кож­ний його стан настільки незвичайний, що немож­ливо кількома словами описати всю гаму почут­тів, що виникають під час споглядання моря.

  • До якого жанру образотворчого мистецтва на­лежить зображення природи? (Пейзаж)

  • А як ще називають морський пейзаж? (Ма­рина)

  • Хто малює пейзажі? (Художник)

  • А як називають художника, який зображує марину? (Художник-мариніст)

4. Виконання морського пейзажу.

Інструктаж щодо виконання роботи

Я пропоную вам уявити себе художниками. Вам треба перетворити білий аркуш паперу на морський пейзаж — марину, відтворюючи ха­рактер та настрій, зображений Лесею Українкою у поезії «Тиша морська».

Починаємо свою роботу з визначення лінії горизонту. Тут можливі такі композиційні при­йоми. Можна уявити, що ми дивимось на море

з корабля. Тоді ми будемо бачити або безкраї морські простори, або берег чи острови в далині. Пам’ятайте: настрій моря потрібно передавати не окремим локальним кольором, а кольоровими сполученнями, насиченими кольором мазками, спокійними та ніжними або різкими та густими.

Звучить аудіозапис шуму моря на фоні легкої музи­ки. Учні працюють під контролем учителя образотвор­чого мистецтва.

5. Ознайомлення з творчістю І. К. Айвазовського

Виступи учнів.

Іван Костянтинович Айвазовський (1817- 1900) народився в містечку Феодосія, що роз­ташоване на узбережжі Чорного моря. Навчався у Сімферопольській гімназії, а потім закінчив Пе­тербурзьку Академію мистецтв.

Усі найяскравіші дитячі спогади художника були пов’язані з морем, мабуть, тому він усе своє життя присвятив зображенню моря, вважаючи його своїм справжнім другом. Іван Костянтинович ніколи не малював з натури, свої «мелодрами моря» він вигадував сам, навіть стіни його майстерні були порожніми, щоб не заважати його фантазії.

За все своє життя Айвазовський написав близько шести тисяч картин, головним героєм яких було море. У нього було 120 персональних виставок.

А зараз ми переглянемо декілька картин-марин І. К. Айвазовсько­го. Перед вами репродукції картин «Шторм», «Місячна ніч на Чорному морі», «Море в місячному сяйві», «Італійський пейзаж», «Морський пейзаж», «Захід сонця на морі», «Дев’ятий вал».

Учні записують у зошитах назви картин і повне ім’я їх автора.

  • Скажіть, будь ласка, які кольори переважають на картинах?

  • Відповіді учнів.

Художник використовує широ­ку гаму відтінків жовтого, пома­ранчевого, рожевого в поєднанні із зеленим, синім та фіолетовим.

  • Який настрій, почуття викли­кають картини?

Морський пейзаж уражає наші чуття та уяву.

  • За допомогою яких засобів виразності ху­дожникові вдалося викликати у нас такі почуття?

Художник досягає враження за допомогою та­ких ефектів:

  • контрасти світла і колориту;

  • різноплановість простору.

  • А ось чи збігається характер морського пей­зажу в поезії «Тиша морська» із зображеннями моря відомого художника, ми побачимо по ваших роботах.

  • Міні-виставка дитячих робіт.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

Учитель української літератури. Тож які види мистецтва ми поєднали на сьогодніш­ньому уроці? (Живопис та літературу) Чому? Що спільного між митцями, твори яких ми розгляда­ли на уроці?

Висновок: жоден вид мистецтва не можна замінити іншим, вони можуть лише допо­внювати один одного, тому й не може бути мисте­цтва головного чи другорядного.

  1. РЕФЛЕКСІЯ (ВИЗНАЧЕННЯ НАСТРОЮ ЗА КОЛЬОРАМИ)

  2. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  3. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. За допомогою мережі Інтернет довіда­тися імена художників-мариністів, записати їх і назви їхніх робіт в зошит.

  1. Знайти українських поетів, які писали вірші про море. Записати імена поетів та їхні твори

  2. Заповнити художній паспорт поезії

Словникова робота

  • Пейзаж — жанр образотворчого мистецтва, у якому основним предметом зображення є природа.

  • Пейзажна лірика (або вірш-пейзаж) — твір, у яко­му зображено картини природи, подано розду­ми людини, пов’язані з їх спогляданням.

  • Марина — картина, на якій зображено мор­ський краєвид,

  • Мариніст — художник, що малює марини.


МОРЕ У ТВОРЧОСТІ ВІДОМИХ

Л. Українка «Тиша морська»

Репродукції картин І. Айвазовського

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК (УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА, ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО) 6 клас

Підготували:

Дівуха Н. І.

вчитель української мови

та літератури

Нємкович О. І.

вчитель історії




Скачати 33.03 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка