Урок з трудового навчання у 5 класі



Скачати 30.03 Kb.
Дата конвертації17.11.2018
Розмір30.03 Kb.
ТипУрок
Виготовлення гольниці у вигляді жіночого капелюха

Урок з трудового навчання у 5 класі

Л.М. Петрова, «Вчитель - методист», учитель вищої категорії Свердловського ліцею №1 Луганської області

Тема: Об'ємні вироби з тканини. Виготовлення гольниці у вигляді жіночого капелюха

Мета: вчити учнів виготовляти об'ємні вироби з тканини, надавати виробу певної форми; розширювати знання учнів про лицьовий і виворітний боки тканини, про добір матеріалів, інструментів (пристосувань), дотримання правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог і організації робочого місця; розвивати логічне мислення, уважність, уяву; виховувати допитливість, наполегливість, працелюбність.

Обладнання (інструменти та матеріали): папір, малюнки, ножиці, мультимедійний проектор, зразки виробу, клаптики різної тканини, голки, нитки, вата або паралон.

Тип уроку. Формування знань, умінь та навичок.

Очікувані результати навчальної діяльності:після цього уроку учні

- асвоюять знання про добір матеріалів для виготовлення виробу;

- удосконалять вміння виконувати шов «уперед голка»;

- розширять та систематизують знання про професію художника-дизайнера;

- дотримуватимуться вимог правил безпечної праці, організації робочого місця;

- виготовлять гольницю «капелюх».



Орієнтовний план проведення уроку

І. Організаційна частина — 2 хв.

ІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів — 5 хв.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку — 1 хв.

ІV. Вивчення нового матеріалу — 14 хв.

V. Практична робота — 17 хв.

VІ. Закріплення нових знань та вмінь учнів — 2 хв.

VІІ. Підсумки уроку — 3 хв.



Хід уроку

  1. Підготовка робочих місць.

  2. Організаційний момент.

  3. Мотивація навчально – трудової діяльності учнів

Вступна бесіда.

Послухайте , діти, уважно казочку і дізнаєтеся, що ви будите робити сьогодні на уроці.



Будиночок для голок

Жили - були три Голки, три сестри. Старша Голка була дуже допитлива, завжди встромляла свого носа в будь - яку щілину. Середня-дуже непосидюча,весь час стрибала,жодної хвилини не могла посидіти спокійно. І обидві не товаришували з Ниткою.

-Я не буду з нею дружити,- казала Старша.-Вона така довга.

-І я не буду з нею товаришувати, - повторювала їй Середня, - вона завжди плутається.

Отакі були старші сестри. А Молодша дружила з Ниткою, ніколи з нею не розлучалась і завжди була зайнята різними справами:шила, пришивала, зашивала, штопала.


  • Та чи можна так надриватися? - сердилися на неї старші сестри.

  • Ти ж незабаром зовсім затупишся від цієї роботи! І скільки можна вовтузитися з цією плутаною Ниткою? Коли ж жити для себе?

Але вона їх не слухала і продовжувала робити свою справу. Дивно, але Нитка у неї не плуталась, і сама голка залишилась такою ж блискучою й гострою, як і раніше.

Та якось Старша Голка встромила свого тонкого носа в таку вузьку щілину, що він там надломився. А Середня так стрибнула, що опинилась між дошками підлоги та там і залишилась, їй спершу навіть сподобалось: «Яке зручне житло!»Та згодом, припадаючи пилюкою і мокнучи під час миття підлоги, Голка почала іржавіти. Ніхто вже не впізнав би в ній колишню модницю.

-Але ж так і я можу загубитися, - подумала Молодша сестра, залишившись одна - однісінька .І вирішила вона побудувати собі будиночок.

Спочатку Голка попросила Ножиці вирізати з тканини два однакові кружечки, а потім іще один, але менший - з картону. Вона швиденько прошила один кружечок з тканини по краю швом «уперед голку» і, підклавши вати й кружечок з картону, затягла Нитку. Вийшла товстенька, м'якесенька подушечка. До неї тим самим швом пришла інший кружечок з тканини, який передбачливо обшила швом «через край» .І вийшов затишний будиночок.



IV.Повідомлення теми і мети уроку

Звичайна сталева голка лежить у коробочці, але як тільки до неї торкаються руки, вона починає робити дива. Голка може пошити сукню, зашити дірку, може «намалювати» картину, але тільки якщо вона попаде в умілі руки. Завдяки умінню шити, можна обновити одяг, зробити його красивішим, прикрасити свій дім, заробити гроші, а ще подарувати близьким дуже дорогий подарунок, виконаний власноруч.

Тому сьогодні на уроці кожен з вас виготовить будиночок для своїх голок - гольницю.

V. Вивчення нового матеріалу

Гольниця – це футляр чи подушечка для голок та булавок, що використовується у швейних справах, яка виключає можливість втрати їх під час роботи.

Розповідь учителя супроводжується мультимедійною презентацією


  1. Види гольниць (слайд №1)

  2. Форми гольниць (слайд №2)

  3. Техніки виконання гольниць (слайд № 3)

  4. Види оздоблення гольниць (слайд №4)

  5. Матеріали для виготовлення гольниць (слайд №5)

Як ви бачите, всі гольниці розрізняються за формами, матеріалами, але майже завжди в них є дві деталі:перша - м’яка подушечка для голок, друга – декоративна.

  1. Технологія виготовлення гольниці (слайд №6)

Сьогодні ми з вами станемо не надовго майстрами декоративно-ужиткового мистецтва і виготовимо гольницю та додамо в неї власну родзинку. Використовуючи свою фантазію та розмаїтття матеріалів, у вас є можливість прикрасити гольницю за власним бажанням.

VI.Практична робота «Виготовлення гольниці»

Робота учнів проходить згідно з інструкційною картою «Технологія виготовлення гольниці у вигляді жіночого капелюха» (додаток ).



Інструменти й матеріали: тканина, нитки, п’яльці, голка, ножиці, лінійка.

Вступний інструктаж

Перед виконанням практичної роботи вчитель нагадує учням правила безпечної праці та виробничої санітарії під час виконання роботи.



Поточний інструктаж

У ході виконання практичної роботи вчитель:

• контролює дотримання учнями технології виконання швів;

• стежить за дотриманням правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог;

• звертає увагу учнів на критерії якості виконання швів: правильність, охайність.

Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання ручних швейних робіт

1. Шити треба сидячи на стільці зі спинкою. Сидіти потрібно прямо, не сутулячись.

2. Освітлення має бути хорошим, бажано природним. Під час вишивання правою рукою світло повинно падати зліва на робоче місце, лівою рукою — справа. Через кожну годину вишивання чи шиття необхідно робити відпочинок для очей на 5–10 хв. Під час відпочинку очі перевести на спокійне забарвлення. Корисно також використати цей час на виконання гімнастики для м’язів очей.

3. Перед виконанням ручних швейних робіт треба ретельно вимити руки, щоб не забруднити тканину.

4. Інструменти і пристосування зберігати у спеціальній шкатулці чи ящичку. Під час виконання ручних робіт шкатулку з інструментами та пристосуваннями класти на стіл праворуч від тканини.

5. Голкою працювати обережно. Не підносити голку близько до обличчя.

6. Після роботи голку й шпильки зберігати тільки в гольнику або покласти у спеціальну коробку. Не залишати голку без нитки. Забороняється зберігати голку, вколовши її в одяг.

7. Ножиці на робочий стіл класти із зімкненими лезами, направленими від себе.

8. На робочому місці слід дотримуватися чистоти й порядку.

VІI. Самостійна робота

VІІI Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти.

Треба трошки відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

І зробіть чотири кроки.

Руки вище підніміть,

Розведіть їх в боки.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу! Все гаразд!

ІХ. Продовження самостійної роботи

Х.Оцінювання виробів, відбір на виставку

Дизайн-аналіз:

- простота у виготовлені;

- зручність у використані;

- відповідальність матеріалу;

- практичність;

- функціональність;

- естетичний та оригінальний вигляд.



ХІ.Підсумок уроку

- А як зробити, щоб голки не нудьгували на самоті?

- Поселіть їх разом з нитками. І слідкуйте, щоб вони ніколи не розлучалися.

ХІІ. Прибирання робочих місць

ХІІІ. Домашнє завдання

Пам’ятаєте, як Попелюшка вперше потрапила до палацу і зустрілась з принцом, в якого раптом відірвався комірець. У ту ж мить у неї знайшлась нитка з голкою і вона швидко зашила комірець, але де ж вона зберігала нитку з голкою? Голку зберігала в одязі. Хіба це відповідає правилам безпеки? Чи можливо придумати засіб зберігання такого небезпечного, але важливого інструменту? Для цього необхідно виготовити дорожню гольницю. Використовуючи засоби масової інформації, вам потрібно знайти моделі – аналоги дорожніх гольниць.



Література

  1. Курс кройки и шиття. Урок 1и 2.- Европейская Школа Корреспондентского Обучения, 1997.

  2. Терехова Л. В. Трудове виховання дітей у сім′ї.- К., «Радянська школа», 1990.

  3. Еременко Т. И. Рукоделие.- М., Легпромбытиздат, 1989.

  4. Чотти Д. Вышивка шелковыми лентами: Техника. Приемы. Изделия: Энциклопедия.- М.: Аст-пресс книга, 2006.

  5. «Країна Майстрів». Прикладна творчість: вироби з різних матеріалів своїми руками, майстер-класи, конкурси [Електронний ресурс].

  6. «Світ саморобок»: корисні і цікаві речі своїми руками [Електронний ресурс].


Контактний телефон: 0990228612 Петрова Людмила Миколаївна
Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію

Скачати 30.03 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка