Урок за темою «Гендерні рівності» Вчитель курсу «Людина і світ»Дата конвертації23.03.2019
Розмір42.5 Kb.
#85424
ТипУрок
Урок за темою «Гендерні рівності»

Вчитель курсу «Людина і світ»Чекмарьова Л.В. Красноріченська ЗОШ Кремінської районної ради Луганської області.Мета: формувати уявлення учнів про гендерні питання та виховувати гендерну культуру.

Завдання:

 • Ознайомити учнів з поняттями «гендер», «стать»;

 • надати рекомендації щодо орієнтації у своїх гендерних уявленнях;

 • розвивати кооперативну взаємодію

Матеріали: словники, аркуш паперу А1, кольоровий папір, маркери, клей, ножиці, старі газети, журнали.

Час – 45 хвилин

Форми роботи:

 • міні – лекції;

 • обговорення;

 • робота з словником;

 • створення колажу.

Хід заняття

1. Міні - лекція «Гендерологія та її особливості» ( 7хв.)

Проголосивши себе демократичною, правовою та соціальною державою Україна тим самим узяла зобов’язання дотримуватися вимог міжнародного співтовариства щодо рівноправності громадян, у тому числі за статевою ознакою, чим визнала об’єктивну необхідність у проведення гендерних перетворень на принципах свободи, рівності, справедливості й толерантності в українському суспільстві.

Значний інтерес, викликаний сьогодні до поняття гендеру, це свідчить про те, що останнім часом відбулося значне переосмислення проблеми відносин статей, відмінностей у чоловічих, жіночих ролях, поведінці, ментальних і емоційних характеристиках. Гендерні відмінності мають соціальну природу.

Гендер – поняття, яке виникло у Великій Британії й увійшло в ужиток із соціології, воно характеризує соціальну стать людини на відмінну від біологічної, а також іі соціально – рольовий статус, який визначає соціальні можливості кожної статі в освіті, професійній діяльності, сімейній ролі й репродуктивній поведінці та є одним із базових вимірів соціальної структури суспільства.

Проблемою статі учені цікавилися виходячи з природної та соціальної сутності чоловіків і жінок. Погляд Аристотеля на походження жінок і чоловіків викладений у його роботах з біології. На його думку жінка « від природи» нездатна керувати тому повинна підкорятися. Інші риси жінки за Аристотелем: пасивність, тілесна слабкість, схильність до виконання домашньої роботи, скромність.

Жінки в кожному історичному періоді ніколи не були й не могли бути єдиною соціальною спільнотою. Вони суттєво розрізнялися між собою за соціальним, економічним статусом. Водночас існувала загальна закономірність: кожна жінка у своєму соціокультурному середовищі перебувала в ситуації підпорядкування чоловікові цього середовища. Європейські жінки лише у 80-х рр.. ХІХ ст. дістали змогу обіймати посади на державній службі.

Нам необхідно розрізняти поняття «стать» та «гендер». Прошу знайти у словниках визначення цих термінів.

Результатом пошуків є:


 • стать - (лат. sexиs ) цей термін означає анатомо – біологічні особливості людей на основі яких людина визначається як чоловік або жінка;

 • гендер – ( анг. gender) це складний соціокультурний конструкт, який відображає відмінності в ролях, поведінці, ментальних і емоціональних характеристиках між чоловіками й жінками.

2. Вправа «Різниця між статтю та тендером» (10 хв.)

Учням пропонується виділити ознаки статі та гендеру. Під час обговорення складається схема.стать

гендер

біологічні ознаки (чоловіче, жіноче)

зовнішність (одяг, зачіска)

анатомо – фізіологічні особливості (статеві відмінності)

психологічні відмінності ( пам’ять, увага, мислення)соціальні ознаки

(маскулінне, фемінне)

очікування суспільства

(від чоловіка, від жінки)

соціальні ролі

(чоловік – жінка, сімейні ролі)

стереотипи, переконання, звички, професійна сфера, стиль спілкування, поведінка3. Гендерна проблематика у мові ( повідомлення вчителя філології)( 5хв.)

Суспільство приписує жінкам і чоловікам різні ролі, норми поведінки, а також формує в них різні сподівання – і все це відображено в мові. Гендерна проблематика в мовознавстві розглядається в декілька аспектах: як особливості чоловіків і жінок відображені в мові, чи є відмінності в їхньому мовленні.

У багатьох мовах назви професій існують лише у формі чоловічого роду. Це насамперед стосується престижних професій, посад, назв, які протягом тривалого часу були недосяжними для жінок ( юрист, хірург, директор, менеджер, професор, депутат, міністр, президент). Попри те, що сьогодні жінки вже опановують ці професії та посідають вищі посади, через використання лише форм чоловічого роду це явище й надалі залишається непомітним у мові. І хоча ці слова не є гендерно маркованими ( тобто не означають лише чоловіка або жінку), їх сприймають як такі, що стосується насамперед чоловіків. Переконливим доказом цього є тенденція додатково вказувати не те, що йдеться саме про жінку, зокрема додавати до назви професії слово жінка:

жінка – бухгалтер, жінка – юрист тощо.

З іншого боку, деякі назви непрестижних і низькооплачувальних професій існують лише у формі жіночого роду: педикюрша, покоївка.

Прикладами стереотипного зображення жінок і чоловіків є вислови: «жіноча логіка» (тобто брак логіки), «жіноче щастя» (мати чоловіка й дітей), «жіночі балачки» (несерйозні розмови). Відповідних висловів про чоловіків або немає ( відсутній, скажімо, вислів «чоловіче щастя»), або вони мають позитивне стилістичне значення:

чоловіча розмова – серйозна розмова.

Одним із найважливіших досягнень гендерних лінгвістів стало впровадження загальних рекомендацій для написання документів, висловлювань тощо: • уникати висловів, відверто образливих для однієї зі статей;

 • уникати зображення статей у стереотипних ролях (менджер – чоловік: учитель – жінка);

 • уникати разових займенників «він», «його», «йому»

Отже мова не лише відображає ставлення до жінок і чоловіків у суспільстві, а й здатна формувати наше уявлення про статі та наше ставлення до жінок.

4. Вправа «Колаж»

Мета: - узагальнити отримані знання з теми; • передати своє бачення теми;

 • розвивати кооперативну взаємодію

матеріали: листи ватману А1, ножиці, клей, старі журнали, газети, кольоровий папір, маркери, тощо.

Час - 15-20 хв.Хід вправи:

 • клас поділяється на групи 5-6 учнів, кожній групі надається опис технології створення колажу з теми «Гендерна політика». Учасники отримують текст з теми;

 • в групах здійснюється розподіл ролей (хто відбирає матеріал, хто оформлює лист, хто слідкує за часом);

 • для презентації колажів їх вивішують на дошці;

 • кожна група презентує свій колаж по черзі.

Завершення вправи.

Автори найкращого колажу отримують аплодисменти.5. Підсумки роботи (3 хв.)

1. Що нового дізналися на занятті?2. Що означає гендерна реалізація?
Каталог: doc -> files -> news -> 416
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
416 -> Уроку. Позакласне читання. О. С. Пушкін «Дубровський»
416 -> Відносна молекулярна маса. Масова частка елемента в речовині
416 -> Відкритий урок: 8 клас Підготувала вчитель біології Лазебна Л. Л біологія. 8 клас Тема. Соціальні комахи. Охорона Членистоногих
416 -> Урок 29 Тема: романтизм
416 -> Звук [ш], позначення його буквою «ша». Читання слів, речень. Опрацювання тексту «Хороша гра»
416 -> Урок для учнів 4 класу Мета і завдання


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка