Уроків та виховного заходу «Ми діти твої, Україно»



Скачати 63.58 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір63.58 Kb.
#65077
ТипУрок
Цикл розробок уроків та виховного заходу «Ми – діти твої, Україно»
Проблема національно-патріотичного виховання дітей молодшого шкільного віку в наш час дуже актуальна.

Для українського народу патріотизм був і є найбільшою національною цінністю, тому серед пріоритетних завдань, що стоять перед вчителем, є виховання свідомого громадянина — патріота своєї держави. Молодший шкільний вік — це період позитивних змін і новоутворень. У цьому віці дитина відчуває радість пізнання, набуває вмінь працездатності, учиться любити близьких, берегти природу, набуває впевненості у своїх можливостях і вміннях. Тому національно-патріотичне виховання молодших школярів слід спрямувати на з’ясування, що таке сім’я, родина, місто, рідний край, рідне слово, Батьківщина...

«Виховання починається із засвоєння дітьми духовних надбань рідного народу»,— зазначав В. О. Сухомлинський.

Саме початкова школа системно і поетапно, починаючи з 1-го класу, формує громадсько активну особистість, справжнього патріота України. Патріотичне виховання стає основою всієї системи навчально-виховної роботи в школі.

До вашої уваги, цикл розробок уроків та позакласних заходів з національно-патріотичного виховання (урок читання у 1 класі, свято Букваря, виховна година у 3 класі).

Урок читання в 1 класі

Тема: Закріплення звукового значення букви Зз. Опрацювання тексту «Весела зима»

Мета: Закріпити набуті знання про букву «зе», її звукове значення; формувати в учнів уміння читати слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; виробляти навички читання зв’язного тексту. Збагачувати словниковий запас. Пригадати календарно-обрядові свята зимового циклу. Розвивати мовлення, увагу, мислення, фонематичний слух, пізнавальний інтерес, спостережливість. Виховувати любов до читання, до прекрасного, шанобливе ставлення до природи, пошану до давньої культурної спадщини свого народу.

Обладнання: витинанки-сніжинки із завданнями, магнітні букви, малюнки: зима-дівчина, сніжок, мороз, сюжетні малюнки – зимові розваги дітей, сніжинки-подарунки.
Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав вже веселий дзвінок.

Діти, у нас – незвичайний урок,

До нас завітає красуня одна.

Я знаю, що люба всім дітям вона.

А що за красуня, вам треба впізнати,

Для цього загадку мою відгадати.
Загадка

Не сидить вона без діла,

Дуже любить колір білий:

Землю посипа сніжком,

Наче білим порошком.

(Зима)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.



  • Але прийшла Зима до нас не просто в гості. Вона принесла сніжинки, щоб, нарешті, у нас все вкрилося білесеньким сніжком.

  • На кожній сніжинці є завдання, виконуючи які у нас все біліше і біліше ставатиме навколо.

  • Готові виконувати завдання?


1 СНІЖИНКА

  • Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте слово зима?

(Сніг, мороз, сніжинки, холод, бурульки, санчата, ковзани, ялинка, Новий рік, Святий Миколай, Різдво, подарунки, рукавички …)

  • Зима багата святами і подарунками. Це все на вас чекає попереду. Які зимові свята ви знаєте?

  • До свят готуються заздалегідь. Чи вивчили ви колядки, щедрівки? Без них ніяк не обійтися малечі в новорічні свята. (Заслухати декількох учнів)


ІІІ. Актуалізація знань учнів.

Повторення вивченого.


2 СНІЖИНКА

  1. Повторити вивчені звуки і букви. (За касою букв)

  • З чого складаються слова, які ми промовляємо? (Зі звуків)

  • На які дві групи поділяються звуки нашої мови? (Голосні і приголосні)

  • Чим відрізняються голосні звуки від приголосних? (Голосні вимовляються без перешкод, а приголосні з перешкодами, які створюють язичок, губки та зубки).

  • Показати в касі букв і назвати букви, що позначають голосні звуки, приголосні звуки.

  • З якою буквою познайомились на попередньому уроці читання?

  • Які звуки вона позначає?


3 СНІЖИНКА

  1. Придумати слова зі звуками [з], [з’].

Хлопчики – щоб ці звуки були на початку слова.

Дівчатка – щоб ці звуки були в середині і в кінці слова.


ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати букву «зе», щоб краще читати слова з нею.


V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
4 СНІЖИНКА

  1. Звуковий аналіз слів.

  • Відгадати загадку і виконати звуковий аналіз слів-відгадок.

Зроду рук своїх не має,

А узори вишиває.

( Мороз )


В небі крутиться, літає,

На моїх долоньках тане,

Легкий, білесенький пушок.

Це з неба падає … ( сніжок )


5 СНІЖИНКА

  1. Робота із «розсипанками» слів.

Гра «Розморозимо слова».

Зима заморозила слова, а нам потрібно їх розморозити.


АЗМИ НИКАС АКЗАК

ЗИМА САНКИ КАЗКА

  • Назвати перший і останній звуки в цих словах.

  • Ввести ці слова в речення.


6 СНІЖИНКА

  1. Словникова робота

Вправляння у читанні «важких» слів.
ВЕСЕЛА ВІЗЕРУНКИ

НАСТАЛА КОВЗАНКА (місце для катання на ковзанах)

ПРИКРАСИВ МОРОЗНА

ПОСАДИВ ЗАМУРУВАВ (покрив льодом)

КОВЗАНИ ЗАСТЕЛИЛА

Прочитати ці слова «ланцюжком».

Читання слів «луною».

  • Які з цих слів незрозумілі?

Повторне напівголосне читання слів.

  • Назвати слова - назви предметів.

  • Назвати слова – назви ознак предметів.

  • Назвати слова – назви дій предметів.


ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Прийшла до нас зима біла,

Все пухнастим снігом вкрила:

І дерева, і будинки,

І поля, й луги, й стежинки…

Сніг кружляє, сніг іде,

Він несеться, він мете…

Гарна казка зимова –

Скатертина снігова.


  1. СНІЖИНКА

  1. Опрацювання тексту «Весела зима».

  • Читання вчителем.

  • Послухайте текст і запам’ятайте імена дітей.

  • Назвіть слово з пропущеною буквою. Яка буква пропущена?

  • Повторне читання – гра «Бджілки у вулику».

  • Вибіркове читання.

  • Яка пора року настала?

  • Чим прикрасив мороз вікна?

  • Що він замурував у лід?

  • Де тато залив ковзанку?

  • Чому повезло Зіні?

  • Гра «Читає Незнайко» (Помітити помилку і виправити).

Застелила на землі зі снігу покривало (килим).

Ми стали на лижі (ковзани) – і на ковзанку.

А Дениско (Данилко) посадив Зіну в сани і везе.

Зима холодна (морозна), але така весела.



  • Читання на увагу. (Вчитель читає початок речення, а учні продовжують.)

  • Робота над виразністю.

  • Знайдіть у тексті окличні речення.

  • З якою інтонацією їх треба читати?

  • Робота над ілюстрацією до тексту.

  • Розгляньте ілюстрацію до тексту.

  • Яке речення з тексту може бути підписом до цього малюнка?

  • Чи сподобався вам Данилко?


8 СНІЖИНКА

Робота зі скоромовкою.


VІ. Підсумок уроку.

Гра «Вихваляночка» - технологія «Мікрофон».

  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

  • Хто був сьогодні у нас в гостях і приніс вам завдання?

  • Що найбільше сподобалось на уроці?

Подарунок Зими активним дітям – сніжинки.


Свято «Прощавай, Букварику!»

Тема: Свято Букваря.

Мета: Узагальнити знання учнів, одержані при вивченні першої навчальної книги. Допомогти зрозуміти, що після Букваря їхнє навчання буде і надалі продовжуватися. Розвивати пізнавальні інтереси, пам’ять, кмітливість. Формувати вміння працювати колективно. Створити атмосферу радості свята. Виховувати любов і повагу до батьків, вчителів, до школи, до України; бажання добре вчитися; дбайливе ставлення до книг.

Обладнання: експонат книги «Буквар»; букви; написи на плакатах “Буквар – перша книга моя!”, “Книга джерело знань”, “Прощавай, Букварику!”, “Книга вчить, як на світі жить”, дошка святково оформлена (цифри, букви, викладені з букв слова: мама, мир, Батьківщина, Україна); герої українських казок.

Учитель: Для всіх , хто грамоті навчався,

Не лінувався, а старався.

Проводиться веселе свято.

Запрошуються всі малята!



Діти заходять до зали. Пісня «Першокласники»

Учитель: Любі діти! Підходить до кінця ваш перший рік навчання в школі. Позаду 8 місяців перших радостей і невдач, щасливого сміху і щирих сліз. Але це і 8 місяців перших перемог. Нам радісно повідомити, що всі учні нашого класу добре читають, грамотно пишуть, рахують, залюбки ходять до школи, вміють дружити, любити свою рідну країну. І у нас утворилася ось така велика класна родина. Скільки старань доклали для цього ви разом зі своїми рідними. Умінням читати ми завдячуємо Буквареві. Ця книга, з якої починали всі - перша сходинка на шляху у великий світ знань. А попереду чекає вас глибока книжкова криниця. То ж не обминайте її, черпайте з неї всю людську мудрість. Нехай книжки будуть для вас добрими друзями і порадниками, необхідністю у вашому повсякденному житті. Сьогодні день веселий і трішечки сумний, бо ми прощаємося з нашою першою книжкою, самою головною, справжнім другом, нашим Буквариком!

Тож вітаємо вас зі святом і бажаємо щасливих шкільних днів і надалі!

1. Є святкових днів багато
На листках календаря,
А між ними й наше свято —
Вшанування Букваря.
2. День вітання і прощання —
Свято перших букварів,
Перша сходинка зростання
Для найменших школярів.
3. В путь щасливу і широку
Всіх виводить перший клас,
До уроку, до уроку —
Чуєш, дзвоник кличе нас!
4. Любі гості, мами й тати,
В нас — Букварикове свято.
Добре, що прийшли до нас
У гості в перший клас.
5. Ми всіх гостей вітаємо
І дуже вам радіємо.
Усі вже букви знаємо,
Книжки читати вміємо.
6. Ми всі вчимося залюбки.
Гартуємось, міцніємо.
Читаєм з захватом книжки
І про майбутнє мріємо.

(Дівчинка сидить і читає Буквар, а збоку лежить лялька)
Дівчинка: Я кинула ляльку
Сиджу і мовчу.
Ой, ніколи гратись,
Бо літери вчу!
(Підходить до дівчинки вчитель)
Вчитель: — Аринко, а скільки літер ти вже вивчила?
Дівчинка: — Ой, багато! Аж ЗЗ
Вчитель: — То ж на свято їх проси.
Дівчинка: — Шановні літери, ласкаво просимо на свято!
(Входять літери)
7. Нас 33, нас 33.
У нас міцна сім 'я,
Складаємо слова нові.
Від А до Я.

8. Ми мрію любимо й книжки,


Життя у нас буя.
Вчимося в школі залюбки
Від А до Я.
9. Знай рідну мову і вивчай,
Вона твоя й моя,

Та перш за все абетку знай


Від А до Я.
Вчитель: Де ви, друзі,всі живете?
Звідкіля так дружно йдете?
Літери: І великі, і малі,
Ми живемо в Букварі.
Вчитель: Скажіть, будь-ласка, шановні літери, а чи завітає Букварик до нас на свято?
Літери: Завітає. Тільки треба його гарно попросити.
Вчитель: То ж попросіть.
Літери: Любий Букварику, ласкаво просимо до нас на свято!
Буквар: Я – Букварик, вам відомий,

Дуже гарний, малюнковий,

Залюбки всіх вчу читати –

Нема часу спочивати.

Кожен рік мене гортають

Ніжні пальчики нові.

Нехай розум здобувають

Любі дітоньки малі.



Вчитель: Букварику, побудь ще трішки з нами! Послухай, які в нас розумні учні. Вони підготували для тебе пісеньку.

Пісня «Мій Букварик»

Вчитель: Діти, під час наших зустрічей з Буквариком ви вчилися читати, запам'ятовували нові слова, знайомилися з жанрами усної народної творчості, зустрічалися на його сторінках з героями казок, вчили скоромовки, приказки, прислів'я. Кожен із вас є достойним сином чи донькою нашої України. Зараз ми покажемо Букварику чого досягли.

Конкурс «Знавці українських народних казок»

Що за хатка на узліссі?


Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім-
Ось-ось- ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить? ( „ Рукавичка”)
Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати. ( „ Котик і півник”)
Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав. ( „Колосок”)
Я – бичок-третячок,
Смляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. („Солом’яний бичок”)
Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати.
В зайця хатку відібрала,
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув-
Зайцю хатку повернув. ( „Коза – Дереза”)
Що в тікло від баби з дідом,-
Не сиділось на вікні.
А зустрілось з зайченятком –
Й ну співать йому пісні. („Колобок”)
Виріс цей хлопчина
З малої деревини.
У печі зміюку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало-
На крилечка свої узяло.
Принесло до тата і мами
Частуватись пирогами. („Івасик-Телесик”)
На городі, що за черга

Дід і баба тут стоїть.

Тягнуть щось перед собою

І не витягнуть ніяк. (Ріпка)


Ти впізнаєш вмить її

Одяг весь у попелі,

Мачуха все лається,

Сестри насміхаються. (Попелюшка)


Маленьке, сіреньке,

Біди наробило:

Щось біле, кругленьке,

Хвостиком розбило.

Сумує і плаче бабуся,

Дідусь витирає сльозу,

А курочка кудкудаче:

„Я вам золоте знесу ... „ (Курочка Ряба)



Конкурс «Знавці народних прислів'їв» (закінчити прислів'я)

Дерево міцне корінням, а людина знаннями.

Буде терпіння – буде і вміння.

Яка яблуня, такі й яблучка.

Добре того вчити, хто хоче все знати.

Бджола мала, а й та працює.

Як працюєш - так і маєш.

Що посієш – те й пожнеш.



Гра «Живі букви»

Вчитель: Ви знаєте, що букви мандрують із слова в слово. Зараз ми пограємо в гру «Живі букви». Я роздаю картки з буквами 2-ом командам. З цих букв ви складете слова. А ми прочитаємо, що у вас вийде.

У команд виходять слова «Спасибі, Букварику».

Вчитель: Бачиш, Букварику, які розумні вже наші діти. А як же складно було нам на початку року! Давайте пригадаємо, як це все відбувалося.

Пісня «Пісня першокласника»
10. Недавно дуже дивним

Здавалося мені:

І як писати рівно

Ці літери складні?


11. І навіть з паличками

Я впоратись не міг –

Криві та з карлючками

Ну, просто як на сміх!


12. А далі – знов рядочок,

Мов бублик, кругле О.

Мені аж серед ночі

Ввижалося воно.


13. Пишу – виходить криво,

Неначе пада вбік,

А потім, як на диво,

Писав, писав…і звик!


14. Старався я не марно:

Кривуль ніде нема!

І ручка пише гарно,

Виписує сама!


15. І літеру, і кому

Я гарно напишу.

І скоро вже додому

«Дванадцять» принесу!



Вчитель: А ось смішинки з нашого життя.

«Чесна Маринка»



Вчитель: Признайся, щиро та чесно, Маринко, хто робив за тебе домашнє завдання?

Маринка: Чесно?

Вчитель: Чесно, чесно.

Маринка: Ну, якщо чесно, то не пам’ятаю… Я завжди дуже рано засинаю…

«Школярик»

Школярика вчитель спитав

- Хто приклад тобі розв'язав?

Бабуся, матуся чи тато?

- Не можу я точно сказати, бо вчора зарано ліг спати.

«Хитрий Миколка»

- Миколко, ти такий великий, а примушуєш маленького Петрика нести свій портфель.

- Це я вчу його допомагати старшим…

«Не вміє»

Першокласник Сергійко, повернувшись зі школи, сказав:


  • Все, я в школу більше не піду!

  • Чому? – запитала мама.

  • Бо там треба писати і читати, а я не вмію. А от розмовляти вмію, так на уроках це робити не дозволяють.

Вчитель: От, бачите, і таке буває в нашому житті. А зараз ми знову звертаємося до Букварика.

16. Є книг багато - радісних, печальних,

Товстих, тонких, барвистих, наче жар.

Але одна – книжкам усім начальник.

І звуть її по-простому – Буквар.
17. Із нього слів не вируба сокира.

Це малюкам найкращий в світі дар.

І мова в нім – легка, співуча, щира.

Дитячі душі гріє він – Буквар.


18. Рідний наш Букварику, ми тебе любили.

Ми з тобою весело й радісно дружили.

Та прийшла пора прощатись,

Час з тобою розлучатись.


19. Букварику, найперший друже!

Ми не забудемо тебе,

Не зможемо ставитись байдуже

До тебе, любий, відтепер.


20. Віднині будеш серед книг

На місці першому стояти.

Ти – найдорожчий від усіх,

Бо навчив усіх читати.


Буквар: Дякую за слова гарні, та сумуєте ви марно.

Вам дарую, першаки, ці чудові книжечки.

Вони - друзі ваші нові, різнобарвні, кольорові.

Їх шануйте і вивчайте, а мене не забувайте.

До побачення! Прощайте!

(Букварик дарує дітям книжки «Українські народні казки», «Прислів’я та приказки» та енциклопедію «Україна – моя Батьківщина»)

21. Букварику вклоняємось доземно,

Бо знаємо усі ми достеменно:

Ми без твоєї науки далі б не пішли,

Без рідних букв — ми б неуки були.

Тому, давайте, разом з Букварем,

Веселу пісню заведем.

Пісня «Букварик, друже наш»

Вчитель: Не сумуйте, діти! Букварик відкрив вам двері до знань. А далі – не лінуйтеся, вчіться і пам’ятайте:

Хто багато читає, той багато знає. А хто швидко читає, той багато зробити встигає.

А подаровані Буквариком книги допоможуть вам ще більше дізнаватися про наш рідний край, знайомитимуть вас з усною народною творчістю.

Напутнє слово директора школи.

22. За слова привітні, добрі

Дуже вдячні вам.

Щиросердні побажання

Знадобляться школярам.
23. Учитись в школі ми готові,

Уміємо уже читати.

І мамі, й тату дали слово –

Відмінниками в школі стати.


24. Ми відпочинемо за літо.

Воно, як ластівка, промчить.

А в вересні для нас привітно

Шкільний дзвіночок продзвенить.


25. Нам школа простягає руки,

Гостинно закликає нас, -

Ідіть, вивчайте всі науки,

Відкриті двері в другий клас!



Вчитель: Від 1 вересня і до сьогоднішнього дня з вами поруч були ваші батьки. Вони допомагали вам вчитися. Вони будуть поруч з вами ще всі шкільні роки і подальше життя. Побажаємо їм сили і наснаги.
26. Матусю рідненька, найкраща, єдина,

Щоб ти не хилилась ніколи в журбі,

І сонце, і зорі, і даль журавлину

Твої діти дарують тобі.


27. І вам улюблені батьки,

Спасибі хочемо сказати,

За ночі, що недосипали,

Коли задачі ви рішали!


Вчитель: Ну от і все! Ця зустріч, як урок,

Пройшла так швидко,

Пам'ять відновилась.

І, як в дитинстві продзвенів дзвінок,

Як добре, що ми всі зустрілись!

А школа, наче вулик той гуде,

Заклично, гучно, як в минулі роки.

Хай кожен з вас до школи знов іде,

Хай тут не затихають ваші кроки!
На цьому наше свято скінчилось. Дякуємо за увагу.

Виховна година для 3 класу

Тема: З Україною у серці

Мета: Розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави. Поглибити знання учнів про нашу державу - Україну, її красу і велич. Продовжити знайомити з національними та народними символами України. Розкрити суть поняття – патріот – патріотизм, формувати і розвивати патріотичні почуття, громадянські якості, розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення рідного краю. Виховувати почуття гордості за рідну землю; любов і повагу до Батьківщини – України, її символів, традицій, обрядів; бажання приносити користь рідній країні, сприяти покращенню життя на цій землі.

Обладнання: Карта України, пазли карти України, фотографії, картки з прислів’ями та запитаннями для роботи в групах та парах, ілюстрації з краєвидами Києва, український вінок, вишитий рушник, сердечка.
Епіграф: «Виростай, дитино, й пам’ятай:

Батьківщина – то найкращий край». (Д. Павличко)

Хід уроку

І. Організація класу.

Вчитель:


Привітання.

Пролетіло тепле літо,

В школу повернулись діти.

Відпочили всі нівроку!

Із новим навчальним роком!

Поздоровлення з Днем знань.


  • Дорогі діти! Я рада вітати вас у нашому світлому комфортному класі з початком нового навчального року! Хочу вам побажати багато цікавих подорожей по Країні Знань. Бажаю з легкістю підкорювати нові вершини знань та досягти омріяної мети.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель:


Вишита колоссям і калиною,

Вигойдана співом солов’я,

Зветься величаво – Україною,

Земле зачарована моя.



  • Сьогодні на уроці ми ще раз переконаємося, яка чудова, багата, унікальна рідна земля, покажемо рівень наших знань про Україну та дізнаємося багато нового і цікавого про нашу Батьківщину.

Тема нашого уроку: «З Україною в серці».

  • Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще.

Моя найкраща в світі сторона,

Чарівна, неповторна, Україно!

Для мене в цілім світі ти – одна

І рідна, й мила, дорога, єдина.
Учні.

Ми всі малі пагінчики твої

Прийшли у світ, щоб в нім добро творити.

Хоч, може, й кращі є на цій землі краї,

Та нам судилось в Україні жити.
Ми – патріоти, дочки і сини,

Для твого блага все в житті здолаєм!

Бо ти найкращий, краю мій ясний,

Вітчизну й матір ми не вибираєм.


А просто любимо, бо ця земля свята,

Вона нас народила і зростила.

Вітчизною зовемо неспроста,

Бо нам вона дала і душу й тіло.


Вчитель: Подивіться уважно на карту України. Вона на цій карті зафарбована різними кольорами. Що означає цей поділ? Скільки областей входить до складу України?

  • Сьогодні у нас незвичайний урок – урок – гра. Ми будемо складати пазли, але щоб покласти їх на місце, треба виконати певні завдання або повідомити якусь інформацію. Тож до роботи!

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

Пазл 1. Асоціативний кущ.

Вчитель:


  • Зараз ми проведемо інтерактивну гру «Моє слово про Україну». Складемо асоціативний кущ.

  • Що у вас виникає в уяві, коли ви чуєте слово Україна, якими словами, близькими за значенням, ви можете її назвати? (Вітчизна, Батьківщина, рідний край, моя держава, отчий дім, земля батьків, пісня матусі, бабусина казка, сила тата, пшениця, криниця, лелека, калина і верба …)

  • Погляньте у вікно. Що ви там бачите? Це лише малесенький куточок нашої країни, але такий дорогий серцю кожного. Саме з таких невеличких куточків і складається наша Батьківщина.

  • Будьте на уроці старанними, активними і уважними. Знання, які ви отримаєте на уроці, допоможуть вам гідно нести звання українець, залишать у серці хоча б малесеньку краплину любові до нашої України.

Пазл 2. Повідомлення учнів.

Вчитель:



  • Що ви знаєте про Україну?

Учні:

  • Простір землі, яку заселяють українці, є таким великим, що аби перетнути його пішки із заходу на схід, треба йти 90 днів, долаючи щодня 30 км.

  • Територія України простягається із заходу на схід на 1316 км, а з півночі на південь на 893 км.

  • За площею території (603,7 тис. кв. км) серед європейських держав вона поступається лише Росії.

  • Протяжність державного кордону України становить 7 590 км, із них на морські кордони припадає 1 959 км.

  • Нашими найближчими сусідами є росіяни, білоруси, поляки, чехи, словаки, угорці, румуни, молдавани, болгари.

  • Україна – це держава. Вона має свою конституцію – Основний Закон, тобто правила, за якими живуть українці. Її прийнято Верховною Радою України 28 червня 1991 року.

  • 24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України.

  • Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.

ІV. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку.

Пазл 3. «Ми патріоти»



  • А чи знаєте ви, як називають людей, які люблять свою Батьквщину? (Можна дати дітям підказку скласти слово за буквами ТАОТРІП (патріот)).

  • Кого називають патріотами?

Патріот – людина, що любить і поважає рідну землю, шанує її традиції.

Патріотизм – це почуття любові до рідної землі, прагнення зберегти її мову, культуру, готовність діяти в інтересах своєї країни та захищати її від ворогів.



  • Отже, патріоти – це люди, які дуже люблять свою країну і роблять усе, щоб вона розвивалася і процвітала.

  • Діти, хто із вас вважає себе патріотом?

  • А чому? Прокоментуйте.

Я – на просто українець!

Я – великий патріот!

Я люблю, як тата й маму,

Український весь народ.

Пазл 4. «Чи знаєш ти свою країну?» (робота в групах)


  • Державна мова України (українська)

  • Найбільша річка на території України (Дніпро)

  • Які гори є на території України? (Кримські, Карпати)

  • Основний закон України (Конституція)

  • Найголовніший майдан нашої країни (Майдан Незалежності)

  • Що святкують українці 28 червня? (День Конституції)

  • Коли святкують День Незалежності України? (24 серпня)

  • Кого називають Кобзарем України? (Тараса Шевченка)

  • Столиця України (Київ)

  • Основні кольори нашого прапору (синій і жовтий)

  • Назвіть державні символи України (Герб, Гімн, Прапор України)

  • Назвіть народні символи України (верба, калина, барвінок, вишитій рушник, тополя, чорнобривці …)

Пазл 5. Державні символи України.

Вчитель:


  • Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої три символи. Україна також має свої символи. І щоб наступний пазл покласти на місце, нам треба пригадати державні символи України. Назвемо їх.

  1. Символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави. (Герб).

Учень.

Герб


Наш герб – тризуб.

Це воля, слава й сила.

Наш герб – тризуб.

Недоля нас косила.

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню

Несемо ми людям. Наталя Поклад



  1. Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв. (Гімн).

Учень.

Гімн


Слова палкі, мелодія врочиста…

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

Це наша клятва, заповідь священна,

Хай чують друзі й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї ясне світло навкруги. Наталя Поклад



  1. Наш стяг – пшениця у степах

Під голубим склепінням неба. (Прапор).

Учень.


Прапор – це державний символ,

Він є в кожної держави;

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє небо, жовте – жито;

Прапор свій оберігаєм,

Він святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаєм гордо,

Ми з ним дужі і єдині,

Ми навіки вже – народом,

Українським в Україні. Наталя Поклад


Блакитний колір – це колір води, чистого неба, це символ миру.

Жовтий колір – це колір вогню, сонця, без лагідних променів якого немає життя на землі, це колір пшеничної ниви, зерна, хліба.

Вчитель: Ці кольори мають значення миру і багатства, бо наш народ є мирний і працелюбний.
Пазл 6. Народна скарбничка.

Вчитель:


  • Майже в усіх народів, окрім державних символів, є ще й народні символи.

  • Які народні символи українців ви знаєте?

Відповіді учнів.

Вчитель: Народними символами українців є батьківська хата, вишитий рушник і материнська пісня.

В народі говорять: «Дім без рушників, як сім’я без дітей”. Це старовинні обереги дому. Вишитий рушник – неодмінний атрибут багатьох обрядів: з рушником виходили в поле, справляти обжинки; проводжали в далеку дорогу; дівчата подавали рушник на знак згоди при сватанні; молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду.

Із дерев символами є верба і калина, квіти-символи - це хрещатий барвінок, мальви під вікном, чорнобривці, ромашка, волошка, мак. Ці квіти дівчата вплітали у вінок. До народних символів України належить писанка і вірний своєму краю лелека. Всі вони – наші давні і добрі обереги.

Вінок є невід’ємною частиною українського національного костюма. Кожна квітка в ньому про щось символізує.

Учні.


Ромашка – дає людям не тільки здоров’я, але й доброті й ніжність.

Калина – символ краси та дівочої вроди.

Барвінок – символ життя.

Васильок – символізує людську відданість.

Чорнобривці – символ вроди.

Цвіт вишні та яблуні – символ материнської любові.

Волошка – символ кохання.

Мак – дає дитині сон.

Вчитель: До віночка прив’язували сирічки, колір яких також щось означає:

Коричнева (посередині) – це годувальниця земля.

Жовтий колір – символ сонця.

Світло і темно – зелений – молодість і краса.

Голуба і синя стрічки – це символ неба і води, які дарують людям силу і здоров’я.

Жовтогаряча стрічка – символізує хліб.

Фіолетова – мудрість.

Малинова – душевність та щирість людської натури.

Рожева стрічка – символізує достаток.

Дівчина у вінку асоціюється з сонцем, котре сходить.

Пазл 7. « Народ скаже – як зав’яже» (робота в парах)

Вчитель:



  • Український народ має свої традиції, культуру. Спливають роки, змінюються часи, але вічно живуть українські народні пісні, казки, загадки, прислів’я. Зараз попрацюємо в парах.

  • Щоб поставити пазл на місце, треба з’єднати частинки прислів’їв.

Без верби і калини … (немає України).

Батьківщина – мати, … (умій за неї постояти).

Людина без Вітчизни, … (як соловей без пісні).

Всюди добре, … (а вдома найкраще).

Кожному мила … (рідна сторона).

За рідний край … (життя віддай).

Рідна земля і в жмені … (мила).

Та земля мила - … (де мати народила).

У ріднім краю … (як у раю).

Пазл 8. Київ – столиця України.

Вчитель:


  • Коли ми говоримо про нашу державу Україну, ми не можемо не згадати про нашу столицю – Київ.

Розгляд ілюстрацій з краєвидами Києва.

Пригадування легенди про заснування Києва.

Пазл 9. Літературний аукціон.

Вчитель:


  • Відомі поети і прості українці написали багато віршів про свою країну. Зараз учні продекламують деякі з них, а ви послухайте, які почуття висловлюють поети в цих віршах.

Учні.

Зацвітає калина,

Зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна.

Це моя Україна,

Це моя Батьківщина,

Що, як тато і мама, - одна. Анатолій Камінчук.
Є багато країн на землі,

В них озера, річки і долини…

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди – Батьківщина.

І тому найдорожчою нам

Є і буде у кожну хвилину

Серед інших країн лиш одна –

Дорога нам усім Україна. Діма.


Україна

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй. Оберігай

Усе, що зветься Україна. Ігор Січовик.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Розповідь легенди.

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулися на розподіл пізніше, але землі їм уже не дісталося.

От вони й пішли до Бога. А він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати.

Через деякий час Бог обернувся, сказавши, що вони чемні і хороші люди. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці».

«Тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, степи, гори. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – ворога”.

Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.


  • Яка головна думка цієї легенди?

  • Яке завдання стоїть перед українцями сьогодні?

VІ. Підсумок уроку.

Створення композиції «З Україною в серці»

Вчитель:


  • Ви склали всі пазли і отримали карту України.

  • Що нагадують обриси території нашої держави? (Букет, крила птаха, серце тощо).




  • Саме ви, діти, - майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками збагачуйте її. Любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, шануйте свій народ і нашу солов’їну мову. Ми – єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, ми прагнемо одного – спокою, миру та чистого блакитного неба над головою.




  • У кожного з вас на парті є сердечко. Зараз ви напишете побажання для своєї країни і прикріпимо їх навколо карти у вигляді великого серця.

(Звучить пісня Наталії Май «Квітуча Україна»)

VІІ. Рефлексія.

Вчитель:


  • Я бачу з ваших побажань, що ви маєте у своєму серці високе почуття любові до своєї Батьківщини, а тому зможете зробити все для того, щоб Україна і надалі була квітучою державою, єдиною, ставала все сильнішою і багатшою.

  • Ви майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, славте її своїми досягненнями. Дякую вам за чудову роботу.

  • А закінчити наш урок я хочу словами поета Володимира Сосюри:

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води.

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й на яву,

Вишневу свою Україну.

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.




Каталог: doc -> files -> news -> 576
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
576 -> Урок хімії у 9 класі Тема. Поняття про рН розчину. Значення рН для характеристики кислотного чи лужного середовища
576 -> Методичні рекомендації Косів 2017р. План Вступ
576 -> Урок української мови в 4 класі
576 -> Охорона природи. Збережемо наш зелений земний дім

Скачати 63.58 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка