Уроку музичного мистецтва у 5 класі на тему: " Історія народу в пісні"Дата конвертації06.12.2018
Розмір0.88 Mb.
ТипУрок


Розробка уроку музичного мистецтва

у 5 класі на тему:

Історія народу в пісні”Мета :

навчальна: розкрити жанрову своєрідність українських народних дум та історичних пісень;

розвивальна: розвивати вокально – хорові навички, образне мислення, уяву, творчі якості, емоційно-чуттєве сприймання;

виховна: виховувати інтерес і повагу до героїчного минулого українського народу, почуття патріотизму.

Музичний матеріал: українська народна пісня «Дума про козака Голоту», українська народна пісня «Засвіт встали козаченьки»; М.Лисенко, Інтродукція з опери «Тарас Бульба»; українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть».

Тип уроку : введення в тему.

Учні входять до класу під звучання інтродукції до опери «Тарас Бульба» М. Лисенко.


 1. Організаційний момент.

Музичне вітання.

 1. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Епіграфом до нашого уроку стануть рядки українського кобзаря :

Наша пісня, наша дума

 Не вмре, на загине…

 От де, люди, наша слава,

 Слава України”.

Тема нашого уроку «Історія народу в пісні». На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про українську народну пісню , що є своєрідним літописом нашого народу; познайомимось з жанрами української народної пісні – думами та історичними піснями, розкриємо їх жанрові особливості та тематику. Про історичне минуле ми можемо дізнатись не лише з археологічних розкопок, а й з українських народних пісень . 1. Актуалізація знань.

Українська музична культура має багату історію. Найбільшим скарбом є народна пісня . Недарма, українську пісню називають душею народу.

 • Що таке українська народна пісня ?

 • Як до наших часів дійшли українські народні пісні?

 • Про що ми можемо дізнатись з українських пісень?

 • Чому ми вивчаємо українські народні пісні?

 1. Основна частина.

Українська музична культура має багату історію. Національну спадщину складають народні пісні та обряди , неповторні мелодії танців, шедеври інструментальної музики. Але найбільшим скарбом є українська народна пісня. Своєрідним літописом українського народу є думи та історичні пісні, з якими ми сьогодні познайомимось.

Думи виникли ще в ХІ столітті, їх складали на честь князів , змальовували їхні походи, битви та подвиги. У ХVІІ столітті тематика змінилась на драматичні сторінки з життя народу , відвагу та боротьбу з ворогом . Адже хоч наші люди і були мирними хліборобами , на нашу країну постійно вели напади сусіди, тому кордони потрібно було оберігати від загарбників і такими мужніми людьми виявились козаки. Про історичні події того часу ми можемо дізнатись з дум та історичних пісень.

Хто у давнину був творцем, хранителем і передавачем народної творчості у формі історичних пісень, дум? Відповісти вам допоможе загадка:

Музикант сліпий співає –

Відчуваєш в серці жар.

Інструмент свій обіймає,

Хто ж він є? Співець – …(кобзар).

В бездоріжжі і в літню спеку, в заметіль і під холодними осінніми дощами брів він по нескінченних шляхах України від села до села, від ярмарку до ярмарку. Сліпий, він бачив багато горя на своєму віку, немало образ за себе і за людей накипіло в ньому, і коли він співав у супроводі кобзи і сльози текли по його нерухомому обличчю, людям здавалось, що це власне їхнє горе співає і плаче”. Мандруючи від села до села , кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців, ідеї волі та незалежності, прославляли патріотизм. Співали кобзарі у супроводі кобзи(рідше ліри або бандури).

Особливості жанру дум
– сольне виконання;
– виконання у супроводі кобзи, ліри або бандури;
– імпровізаційно-речетативний характер виконання ;
– складається з заспіву, власне думи і кінцівки;
– оспівуються ідеї визвольної боротьби .

Перегляд відео «Дума про козака Голоту» (слухання).


 • Які особливості виконання твору вами були помічені?( За характером мелодії думи близькі до речетативу , тобто напівспіву-напіврозмові.)

 • На якому інструменті виконувався твір?

У своїх творах кобзарі відстоювали права кожної людини та всього народу на вільне життя, звеличували шану до батьків, роду, Вітчизни.

Історичні пісні. В цей самий час широкого розповсюдження набули історичні пісні, в яких оспівувались історичні події, про безіменних та реальних осіб , про боротьбу українського народу з поневолювачами. Твори мають куплетну форму та виконуються здебільшого чоловічим хором у маршовому характері без музичного супроводу.

Сьогодні ми прослухаємо українську народну пісню історичного жанру «Засвіт встали козаченьки». Написала пісню полтавчанка , дівчина з народу Маруся Чурай. За народними переказами пісня «Засвіт встали козаченьки» була складена під час визвольної боротьби українського народу проти польської шляхти під проводом Богдана Хмельницького. Піднявся на боротьбу з польськими поневолювачами і Полтавський полк, в якому начебто служив коханий Марусі – козак Григорій. Для дівчини розлука з коханим стала важким ударом. Тому складена нею пісня сповнена болю і страху перед невідомим.

Саме «Засвіт встали козаченьки». Це вже потім з’явився варіант пісні «Засвистали козаченьки». Утім так і вимовляти легше , і не порушується задум пісні , бо у війську Запорозькому свист був не тільки певним сигналом, а й закликом до бою, до звитяги.

Слухання пісні «За світ встали козаченьки».


 • Назвіть особливості виконання пісні?

 • Про що в ній розповідається?

 • Які особливості історичних пісень притаманні пісні?

Слід звернути увагу на маршовий характер твору, на особливу виразність мелодії, котра створює неначе зриму картину козацького війська, нестримного у своєму русі.

Підведемо підсумки. Ми познайомились з жанрами українських народних пісень – думи та історичні пісні. Давайте порівняємо їх, знайдемо спільні та відмінні риси.

Думи

Історичні пісні

Сольний спів

Спів хором

В супроводі ліри, кобзи, бандури

Без музичного супроводу

Імпровізаційна форма

Куплетна будова

Речетативний характер

Маршовий харктер

Оспівування історичного минулого

Оспівування історичного минулого

Слухання інтродукції до опери «Тарас Бульба» М.Лисенка.

Боротьба з поневолювачами стає темою музично-театральних вистав українських композиторів. М.В.Лисенко присвятив темі козацтва, свою оперу «Тарас Бульба». Великим джерелом натхнення для М.Лисенка була й українська народна пісня, в яку був закоханий з дитинства. Композитор був шанувальником та збирачем українського фольклору. (знайомство з біографією)(ст.50) • Що нового ви дізнались про композитора?

У своїх творах композитор звертався до української пісні, використовував мелодії українських пісень у своїх творах. Сьогодні ми з вами будемо слухати інтродукцію до опери композитора «Тарас Бульба».

Інтродукція – інструментальний твір на початку опери.

Але , перш ніж ми послухаємо вступ , нам потрібно дізнатися про що розповідається в творі. В основі опери лежить повість М.В. Гоголя «Тарас Бульба». Тема твору- національно-визвольна боротьба українського народу проти поневолювачів. Головні герої – Батько Тарас та два сини- Андрій та Остап , які їдуть на Запорізьку Січ, боронити кордони рідної землі. В інтродукції композитор використовує мелодію пісні «Засвіт встали козаченьки». • Як змінилась українська народна пісня в інтродукції М.Лисенка? Розкажіть про свої враження.

Слухання твору.

 • Вокальний твір перетворився на інструментальний .

 • Мелодія пісні , яку використав композитор , набула більшого масштабу.

 • Мелодія пісні використана щоб підкреслити козацький дух українського народу.

Фізкультхвилинка.

Вокально-хорова робота.

На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати українську народну пісню «Ой на горі та й женці жнуть». До якого жанру належить дана пісня ми з вами обговоримо після того як послухаємо пісню.

Слухання. (відповіді учнів)

Пісня відноситься до історичних пісень , тому що в ній розповідається про видатних постатей в українському козацтві – Петра Дорошенка та Петра Сагайдачного.

Але, перш ніж ми приступимо до розучування , ми повинні розспіватись.

Виконання поспівок.

Розучування пісні по фразах, звертаю увагу дітей на розспівування в словах та правильне інтонування звуків.

Виконання вивченої пісні . 1. Заключна частина.

 • З якими жанрами української народної пісні ми сьогодні познайомились? Назвіть їх жанрові особливості.

 • Що спільне та відмінне у вивчених жанрах?

 • Чи можна дізнатись з українських народних пісень про історичне минуле країни?

Домашнє завдання. Скласти невеличку казкову розповідь про українську народну пісню.

Вихід дітей з класу під звучання української народної пісні «Засвіт встали козаченьки».
Каталог: bitstream -> 123456789 -> 4655
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями Оцінка стану кишкової мікрофлори у дітей раннього віку, хворих на пневмонію на фоні залізодефіцитної анемії
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями зміни мікробіоценозу кишечника у дітей, хворих на гострий обструктивний бронхіт бронхіальну астму (проміжний)
123456789 -> Використання науково-технічних бд у наукових дослідженнях Васильєв О. В., к т. н
123456789 -> Розвиток банківського споживчого кредитування
123456789 -> Реферат дипломна робота містить 128 сторінок, 17 таблиць, 21 рисунок, список використаних джерел з 108 найменувань, 6 додатків
123456789 -> Урок з хімії у 9-му класі на тему: "Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири в природі. Біологічна роль жирів"
4655 -> Тема. Жанрова палітра інструментальної музики
4655 -> Уроків з музичного мистецтва 7 клас образний зміст музики тема уроку: «Пісні символи» Гімн «Ще не вмерла України…» М. Вербицького «Боже великий, єдиний» М. Лисенка


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка