Розробка уроку на тему
«Household chores»
Проведений у 7-Б класі
15.12.2012
Тема : «Household chores»
Мета : Активізувати вживання в мовленні учнів вивчених ЛО та Фо до теми. Удосконалювати навички вживання ЛО на рівні фрази ,навички оглядового читання з розумінням основної думки . Формувати навички аудіювання. Розвивати вміння усного та письмово мовлення, вміння свідомо логічно висловлюватися , підтримувати бесіду. Виховувати відповідальне ставлення до своїх обговорців, прищеплювати любов до праці.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.
Good morning , dear pupils ! I’m glad to see you!
Well, sit down , please. Now I want to know who is on duty today ?
Бесіда в режимі Т Pon duty
I’m sure you like English and want to know it better. So recite our poem : English here, English there , English ewerywhere
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
During to days lesson we’ll continue to speak about your household duties read and answer the text, listen and even make your own advertisements. So, the topic of our lesson is «Household chores »
ІІІ. Фонетична зарядка
Lets start our lesson with phonetic drills
[ p-b ; t-d; k-q ; s-z; j-3 ; θ- ə ]
Repeat the words after me
house hold chores wash up
sweep the floor wash the clothes
vacuum the carpet do shopping
Mind your pronunciation !
IV. Мовна зарядка
Look at the black board and read the motto-gel of on lesson.
The secret of life is not to do what you like but to like what you do.
American proverb
|
T - Cl : Do you understand the proverb ?
Can you translate it ?
Do you agree with it ? What about you ..L…D…
Вислови учнів по темі
Good Of you ! I see that you are good helping hands of your parents.
V. Основна частина уроку . (I need 4 pupils to hold pictures)
1) Активізація ЛО до теми.
( 4 учні тримають 8 малюнків,учні називають дії на малюнках , 1 малюнок опустить , учні називають всі дії на мал. і т.д.)
2) Now look at the pictures on the notebook .
Say what the children are doing using the Present Continuous Tense.
is
+ Ving
Are
3) Знаходження зашифрованих слів по карточці. Розв’язування кросвордів.( див. додаток 1 )
4) Let’s play game «Microphone». Say what you like or dislike to do and ask your classmates about it.
Use these phrases
To tell the truth
As for me
Truly speaking
T: as for me I like ironing, that about you.
P1. Truly speaking I don’t like ironing, I like cooking.
5) Who is the bravest pupils in our group? Who wants to tell us about household duties ?
Well… you are welcome.
MM по темі
P1.
6) Запитання до учня у режимі Р Cl
Do you wash up? Do you help your mother?
Can you cook? Do you like to do shopping?
What can you cook Do you help your father?
Do you like to clean your room What do you like best of all?
Well we see N is a very good son, he helps his parents very well.
7) Are you tired ? Lets make a little fun.
Sometimes your mother asks you to do smth about the house. You see some notes of your mothers . One pupil will read the notes and show what you are asked to do. All others have to guess . Who guesses will go to the black board read the net note and show the action.
N is watering flowers
X is washing up
VI) Перевірка д/з :
1)Now check up your home task .
Open your books on p.56
Who can you see in the picture?
What is she doing?
Look at the title of the text! Can you say what is the text about?
2) Look through the text and find
3) Етап перевірки розуміння тексту
Впр. 2, ст. 57
Say me please, who is the busiest person of the family? Why? (Because she does all house work)
VII. Опис ситуацій.
You see 3 different pictures. Look at them.
Which of them do you like best of all? Why?
P.: I like the situation where the mother is washing up the father is drying the plates and the son is helping them and then they have a rest together.
VIII. Розвиток умінь письмового мовлення.
You see little hearts on your desks.
Write down on them and how you help you parents. And then we’ll make a garland of our good deeds.
T: I hope that you understand how important to help your parents, grandparents. I’m sure that you try to do you best and make your fathers and mothers happy.
IX. Підготування до аудіювання реклами.
Now we’ll listen to the advertisement of one of the machines which helps us in our everyday life.
Look at the new words:
To save – економ advertisement – [ ə d ’ v з : t i s e m e n t ] – реклама, оголошення.
Energy – енергія
Reliable – надійний
Listen to the text. Listen to the text one more/
Answer the questions:
What is the text about?
Is this dish wash machine useful?
What does it save?
X. Розвиток умінь усного мовлення.
1) Підготовка своїх реклам.
Now make up your own advertisements
2) Презентація реклам. Lets listen to the presentation of your advertisements.
XI. Заключна частина уроку.
1) Д/з: your HT will be to write down short stories about your household duties and machines which helps you to do it.
2) Підсумки уроку. Оцінки. I’m satisfied with your work very much. Your marks: Thank you.
Додатки:

Поділіться з Вашими друзьями: |